Peugeot 508 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 508, Model: Peugeot 508 2014Pages: 352, PDF Size: 13.7 MB
Page 131 of 352

4
129
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Nacisnąć 1 , ogranicznik jest włączony, ale pozostaje w trybie wstrzymanym. Nie ma potrzeby włączania ogranicznika prędkości, aby ustawić prędkość. Regulacja wartości za pomocą przycisków 2 lub 3 (np : 90 km/h).
Programowanie
Przekroczenie zaprogramowanej prędkości
Naciśnięcie pedału przyspieszenia, aby przekroczyć zaprogramowaną prędkość, nie spowoduje przyspieszenia, chyba że zostanie on mocnowciśnięty do samego końca z przekroczeniem punktu oporu . Ogranicznik zostaje w tym momencie wyłączony, a na wyświetlaczu miga wartość prędkości. Powrót do zaprogramowanej prędkości poprzez zwolnienie wymuszone lub nie, wartość przestaje migać.
Wyłączenie / Powrót do
normalnego prowadzenia
Nacisnąć 5 , ogranicznik jest wyłączony.
W przypadku stromych zjazdów lub nagłego przyspieszenia ogranicznik prędkości może nie być w stanie utrzymać zaprogramowanej prędkości. Używanie dywanika spoza doboru PEUGEOT może zakłócać normalną obsługę pedału przyspieszenia i zaburzać działanie ogranicznika prędkości. Dywaniki zatwierdzone przez PEUGEOT są wyposażone w trzecie mocowanie znajdujące się w strefie pedałów, aby dywanik nie przeszkadzał.
W przypadku usterki ogranicznika prędkość ulega wymazaniu i zostaje zastąpiona migającymi kreskami.
Przeprowadzić kontrolę w ASO SIECI PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Usterka działania
Można zmienić zaprogramowaną prędkość za pomocą przycisków 2 i 3 : - + lub - 1 km/h = krótkie wciśnięcie, - + lub - 5 km/h = dłuższe wciśnięcie, - skokami + lub - 5 km/h = wciśnięcie i przytrzymanie. Włączyć ogranicznik naciskając przycisk 4 . Wstrzymać ogranicznik naciskając przycisk 4 : wyświetlacz potwierdza wstrzymanie "Pauza". Ponowne włączenie ogranicznika odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku 4 .
Page 132 of 352

130
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Regulator prędkości
System automatycznie utrzymuje prędkość samochodu zaprogramowaną przez kierowcę bez konieczności naciskania pedału przyspieszenia. Włączenie regulatora prędkości odbywa się ręcznie: minimalna prędkość samochodu to 40 km/h oraz włączony: - czwarty bieg lub wyższy w ręcznej skrzyni biegów, - drugi bieg lub wyższy w zautomatyzowanej ręcznej skrzyni biegów lub w przy skrzyni automatycznej, - p o ł o ż e n i e A w zautomatyzowanej ręcznej skrzyni biegów lub D w skrzyni automatycznej.
Wyłączenie regulatora prędkości odbywa się ręcznie lub poprzez naciśnięcie pedałów hamulca lub sprzęgła lub, ze względów bezpieczeństwa, w przypadku wyłączenia systemu ESC.
W przypadku silnego wciśnięcia pedału przyspieszenia istnieje możliwość chwilowego przekroczenia zaprogramowanej prędkości. Aby powrócić do zaprogramowanej prędkości wystarczy zwolnić pedał hamulca.
Wyłączenie zapłonu powoduje anulowanie zaprogramowanej prędkości.
1. Przycisk wyboru trybu regulatora 2. Przycisk programowania prędkości / zmniejszenia zaprogramowanej wartości 3. Przycisk programowania prędkości / zwiększenia zaprogramowanej wartości 4. Przycisk wstrzymania / wznowienia regulacji (pauza) 5. Przycisk wyłączenia regulacji
Sterowanie przy kierownicy
Regulator prędkości w żadnym wypadku nie zwalnia kierowcy z obowiązku przestrzegania ograniczenia prędkości, kierowca musi być zawsze czujny i odpowiedzialny.
Informacje te wyświetlane są również na wyświetlaczu w polu widzenia drogi. Dodatkowe informacje znajdują się w rubryce " Wyświetlanie w polu widzenia d r o g i " .
Zaprogramowane informacje pokazują się na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Wyświetlacz w zestawie
wskaźników
A. Sygnalizacja włączenia / wstrzymania regulacji B. Wskaźnik wyboru trybu regulatora C. Wartość zaprogramowanej prędkości
Page 133 of 352

4
131
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Nacisnąć 1 , regulator jest aktywny, ale pozostaje w trybie wstrzymania. Regulacja wartości programowana poprzez przyspieszenie do żądanej prędkości, a następnie naciśnięcie przycisków 2 lub 3 (np.: 110 km/h).
Programowanie
Można zmienić zaprogramowaną prędkość za pomocą przycisków 2 i 3 : - + lub - 1 km/h = krótkie wciśnięcie, - + lub - 5 km/h = dłuższe wciśnięcie, - skokami + lub - 5 km/h = wciśnięcie i przytrzymanie. Wstrzymać regulator naciskając przycisk 4 : wyświetlacz potwierdza wstrzymanie "Pauza". Ponowne włączenie regulatora odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku 4 .
Przekroczenie zaprogramowanej prędkości
Przekroczenie zaprogramowanej prędkości, wymuszone lub nie, powoduje miganie tej wartości na wyświetlaczu. Powrót do zaprogramowanej prędkości poprzez zwolnienie pojazdu, wymuszone lub nie, anuluje automatycznie miganie wartości.
Jeżeli regulator prędkości jest włączony należy uważać, kiedy naciskamy na jeden z przycisków zmiany zaprogramowanej prędkości, gdyż może to spowodować nagły wzrost prędkości samochodu. Nie należy stosować regulatora prędkości na śliskiej nawierzchni lub drodze o dużym natężeniu ruchu. W przypadku stromych zjazdów ogranicznik prędkości może nie być w stanie utrzymać zaprogramowanej prędkości. Aby nie blokować przestrzeni pod pedałami: - należy poprawnie zamocować dywanik. - nie kłaść jednego dywanika na d r u g i m .
W przypadku usterki regulatora zaprogramowana prędkość zostaje anulowana i migają kreski. Przeprowadzić kontrolę w ASO SIECI PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Usterka działania
Wyłączenie / Powrót do normalnego prowadzenia
Nacisnąć na 5, regulator zostaje wyłączony. Wyświetlacz powraca
do wskazywania licznika przebiegu.
Page 134 of 352

132
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Dzięki czujnikom znajdującym się w zderzaku funkcja sygnalizuje bliskość przeszkody (osoby, samochodu, drzewa, barierki...) znajdującej się w zasięgu czujnika. Niektóre rodzaje przeszkód (słupki, oznaczenia robót...), wykryte na początku, mogą być niewidoczne na końcu manewru ze względu na występowanie martwych stref.
Pomoc przy parkowaniu
Funkcja nie może w żadnym wypadku wyręczać kierowcy w zachowaniu ostrożności i odpowiedzialności.
Pomoc włącza się w momencie włączenia biegu wstecznego. Towarzyszy jej sygnał d ź w i ę kow y. Pomoc wyłącza się w momencie wyłączenia biegu wstecznego.
Pomoc przy parkowaniu
tyłem
Pomoc dźwiękowa
Informacja o bliskości przeszkody sygnalizowana jest przerywanym sygnałem dźwiękowym, którego częstotliwość zwiększa się w miarę zbliżania samochodu do przeszkody. Dźwięk wydobywający się z głośnika (prawego lub lewego) pozwala ustalić, po której stronie znajduje się przeszkoda. Gdy odległość "samochód/przeszkoda" jest mniejsza niż 30 centymetrów, sygnał dźwiękowy staje się ciągły.
Pomoc grafi czna
Uzupełnia pomoc dźwiękową poprzez wyświetlanie na ekranie wielofunkcyjnym segmentów, które zbliżają się do samochodu. Gdy przeszkoda jest blisko, na ekranie wyświetla się również symbol "Niebezpieczeństwo".
Page 135 of 352

4
133
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Podczas złej pogody lub w okresie zimowym należy upewnić się, czy czujniki nie są pokryte błotem, lodem lub śniegiem. W momencie włączenia biegu wstecznego długi sygnał dźwiękowy sygnalizuje, że czujniki mogą być zabrudzone. Niektóre źródła dźwięku (motocykl, ciężarówka, młot pneumatyczny...) mogą spowodować włączenie sygnałów dźwiękowych pomocy przy parkowaniu.
W razie nieprawidłowej pracy układu, w momencie włączenia biegu wstecznego, w zestawie wskaźników zapali się ta kontrolka i/lub na ekranie wielofunkcyjnym wyświetli się komunikat, któremu towarzyszy krótki sygnał dźwiękowy. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
Usterka działania
Oprócz pomocy przy parkowaniu tyłem samochód posiada funkcję pomocy przy parkowaniu przodem, która włącza się, gdy zostanie wykryta przeszkoda z przodu samochodu, gdy prędkość pojazdu spada
poniżej 10 km/h. Pomoc przy parkowaniu przodem wyłącza się, jeżeli samochód zostanie zatrzymany na ponad 3 sekundy, gdy żadna przeszkoda nie jest wykrywana lub gdy prędkość samochodu przekroczy 10 km/h.
Pomoc przy parkowaniu
przodem
Funkcja wyłącza się automatycznie w momencie dołączenia przyczepy lub montażu bagażnika rowerowego (samochód wyposażony w hak lub bagażnik rowerowy zalecany przez P E U G E O T ) .
Wyłączenie / Włączenie pomocy przy parkowaniu przodem i tyłem
Wyłączenie funkcji odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku. Zapali się kontrolka przycisku. Ponowne naciśnięcie przycisku włącza funkcję. Kontrolka przycisku gaśnie.
Dźwięk wydobywający się z głośnika (przedniego lub tylnego) pozwala ustalić, czy przeszkoda znajduje się przed, czy za samochodem.
Page 136 of 352

134
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
System pomiaru wolnego miejsca dla parkowania pomiędzy dwoma pojazdami albo przeszkodami. Zadaniem tej funkcji jest zmierzenie wielkości wolnego miejsca i przekazanie informacji o: - możliwości zaparkowania na wolnym miejscu w zależności od gabarytów samochodu oraz miejsca potrzebnego do
wykonania manewrów podczas parkowania, - stopniu trudności wykonywanego m a n e w r u .
Układ ten nie dokonuje pomiaru miejsc, których wielkość jest znacznie mniejsza lub znacznie większa od wymiarów samochodu.
Kontrolka na dźwigni A może sygnalizować dwa różne stany:
W y ś w i e t l a n i e
- zapalona na stałe: funkcja jest wybrana w wyniku naciśnięcia dźwigni A . - zgaszona: funkcja nie jest wybrana.
Pomiar wolnego miejsca
Page 137 of 352

4
135
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
D z i a ł a n i e
Po zauważeniu wolnego miejsca: Włączyć bieg w ręcznej skrzyni biegów lub ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu A (ręczna zautomatyzowana skrzynia biegów) lub w położeniu D(skrzynia automatyczna). Nacisnąć sterowanie A w celu wybrania tej funkcji. Włączyć kierunkowskaz po stronie wolnego miejsca; wyświetla się komunikat i miga kontrolka, aby potwierdzić aktualnie tr wający pomiar. Podczas pomiaru jechać wzdłuż danego miejsca z prędkością mniejszą niż 20 km/h przygotowując się do wykonania manewru parkowania. Po zakończeniu pomiaru układ przekaże stopień trudności manewru parkowania, wyświetlając komunikat na ekranie wielofunkcyjnym i włączając sygnał d ź w i ę k o w y .
Funkcja ta powoduje wyświetlenie następujących komunikatów:
Parkowanie możliwe
Parkowanie trudne
Parkowanie nie jest zalecane
Jeżeli odległość poprzeczna pomiędzy Państwa samochodem i miejscem parkingowym jest zbyt duża istnieje ryzyko, że układ nie będzie w stanie zmierzyć dostępnego miejsca.
Funkcja pozostaje dostępna po każdym pomiarze i w ten sposób można mierzyć kolejno szereg miejsc.
Przy złej pogodzie i w okresie zimowym należy upewnić się, że czujniki nie są pokryte błotem, szronem albo śniegiem. Funkcja pomiaru dostępnego miejsca wyłącza wspomaganie parkowania w fazie pomiaru podczas jazdy do przodu. W przypadku usterki działanie układu
należy sprawdzić w sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Funkcja wyłączana jest automatycznie: - po włączeniu wstecznego biegu, - po wyłączeniu zapłonu, - jeżeli żadel pomiar nie jest żądany, - po pięciu minutach od wybrania funkcji, - jeżeli prędkość pojazdu przez jedną minutę przekracza próg 70 km/h.
Page 138 of 352

136Widoczność
Przełączniki oświetlenia Mechanizm wyboru i sterowania poszczególnymi światłami przednimi i tylnymi, zapewniającymi oświetlenie i sygnalizację pojazdu.
Oświetlenie główne
Do dyspozycji są różne światła: - światła pozycyjne, aby być widocznym, - światła mijania, aby widzieć i nie oślepiać innych kierowców, - światła drogowe, aby dobrze widzieć na pustej drodze, - światła kierunkowe, aby dobrze widzieć na z a k r ę t a c h .
Oświetlenie dodatkowe
Pozostałe światła mogą być stosowane w warunkach szczególnych: - światła przeciwmgłowe tylne, aby być widocznym we mgle,
- reflektory przeciwmgłowe przednie, by lepiej widzieć we mgle, na skrzyżowaniach i podczas parkowania, - światła dzienne do jazdy w dzień.
Automatyzacja oświetlenia
System oferuje różne tryby automatycznego sterowania oświetleniem, powiązanego z następującymi opcjami: - o ś w i e t l e n i e t o w a r z y s z ą c e , - oświetlenie kierunkowe, - oświetlenie powitalne, - światła dzienne, - automatyczne włączanie świateł, - wspomaganie świateł drogowych.
Page 139 of 352

5
137
Widoczność
Model bez włączania AUTO
Model z włączaniem AUTO
Pierścień wyboru trybu oświetlenia głównego
Przekręcić, aby ustawić odpowiedni symbol naprzeciwko znacznika.
Ś w i a t ł a z g a s z o n e .
Automatyczne włączanie świateł.
Tylko światła pozycyjne.
Światła mijania lub drogowe. Przełącznik zmiany świateł
Pociągnąć przełącznik, aby zmieniać światła mijania / światła drogowe.
Gdy światła są wyłączone lub włączone są światła pozycyjne, kierowca może
bezpośrednio włączyć światła drogowe ("sygnał świetlny"), przytrzymując pociągnięty przełącznik.
W y ś w i e t l a c z
Zapalenie się odpowiedniej kontrolki w zestawie wskaźników potwierdza włączenie wybranego oświetlenia.
Page 140 of 352

138
Widoczność
Pierścień wyboru świateł przeciwmgłowych
Działają razem ze światłami mijania i drogowymi.
Przednie refl ektory przeciwmgłowe i tylne światła przeciwmgłowe
Przekręcić pierścień: do przodu jeden raz, aby włączyć przednie reflektory przeciwmgłowe, do przodu drugi raz, aby włączyć tylne światła przeciwmgłowe, do tyłu jeden raz, aby wyłączyć tylne światła przeciwmgłowe, do tyłu drugi raz, aby wyłączyć przednie reflektory przeciwmgłowe.
W przypadku automatycznego wyłączania świateł (w modelu z AUTO) lub w przypadku ręcznego wyłączenia świateł mijania, reflektory przeciwmgłowe i światła pozycyjne pozostaną włączone. Przekręcić pierścień do tyłu, aby wyłączyć światła przeciwmgłowe, zgasną również światła pozycyjne.
Przy ładnej pogodzie, podczas opadów deszczu, w dzień i w nocy, przednie reflektory przeciwmgłowe i tylne światła przeciwmgłowe muszą być wyłączone. W takich warunkach natężenie wiązki światła może oślepiać innych kierowców. Należy ich używać tylko we mgle albo podczas opadów śniegu. W tych warunkach klimatycznych kierowca musi ręcznie włączyć światła przeciwmgłowe i światła mijania, ponieważ czujnik natężenia światła może wykryć wystarczające natężenie światła. Należy pamiętać o wyłączaniu przednich reflektorów przeciwmgłowych i tylnych świateł przeciwmgłowych, gdy nie są już potrzebne.