Peugeot 508 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Page 61 of 352
2
59
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Z a m y k a n i e
Nacisnąć przycisk C , aby wydać polecenie zamknięcia bagażnika.
Nie należy utrudniać zamykania bagażnika: każda przeszkoda spowoduje zatrzymanie i automatyczne podniesienie pokrywy o kilka centymetrów. Aby ręcznie zamknąć pokrywę należy delikatnie podnieść pokrywę, a następnie opuścić, aby ją odblokować i zamknąć.
Ze względu na możliwość zranienia podczas otwierania i zamykania bagażnika należy pilnować, aby nikt nie znajdował się w jego pobliżu.
Jeżeli pokrywa jest w trakcie elektrycznego otwierania lub zamykania, można w każdej chwili przer wać operację. nacisnąć wewnętrzny przycisk lub przycisk Ana kluczu z pilotem zdalnego sterowania lub przycisk B lub C na pokrywie bagażnika.
Przerwanie otwierania lub
zamykania
Regulacja wysokości
otwierania
Istnieje możliwość zapamiętania maksymalnego otwarcia bagażnika (wysokość pod obniżonym dachem, ...). Zapamiętanie to wykonuje się w dwóch etapach, poprzez kolejne naciskanie przycisku C :
- podczas otwierania, pier wsze naciśnięcie powoduje zatrzymanie klapy bagażnika na żądanej wysokości, - drugie naciśnięcie i przytrzymanie powoduje zapamiętanie położenia klapy bagażnika - sygnał dźwiękowy potwierdzi zapamiętanie. Aby usunąć zapamiętanie, ponownie nacisnąć i przytrzymać przycisk aż do usłyszenia sygnału dźwiękowego.
Komunikat "bagażnik otwarty"
Przy pracującym silniku lub jadącym pojeździe, jeśli pokrywa bagażnika jest źle zamknięta, na wyświetlaczu w zestawie wskaźników wyświetli się komunikat, któremu towarzyszy sygnał dźwiękowy (powyżej 10 km/h).
Page 62 of 352
60
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Dźwignia awaryjna
(Sedan i SW)
Urządzenie służy do mechanicznego odryglowania bagażnika w przypadku usterki akumulatora lub centralnego zamka.
O d r y g l o w a n i e
Złożyć oparcia siedzenia tylnego w celu uzyskania dostępu do zamka od wewnątrz bagażnika,
Aby odryglować bagażnik, wsunąć mały śrubokręt w otwór zamka A , a następnie przechylić dźwignię w lewo.
Page 63 of 352
2
61
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Szyberdach
O t w i e r a n i e
Przekręcić dźwignię w lewo, aby przesunąć szyberdach (kilka pozycji ustawienia).
Zasłona przyciemniająca
Zasłona przyciemniająca poprawia komfort termiczny i akustyczny. Jest ona sterowana automatycznie podczas otwierania szyberdachu. Należy ją ustawić na swoim miejscu ręcznie podczas zamykania s z y b e r d a c h u . U c h y l a n i e
Samochód wyposażony jest w szyberdach z bar wionego szkła, który poprawia oświetlenie oraz widoczność w kabinie.
Ustawić dźwignię w położeniu początkowym. Jeżeli położenie szyberdachu nie odpowiada położeniu podanemu na dźwigni wcisnąć wieniec dźwigni, aby szyberdach otworzył się do tego położenia.
Z a m y k a n i e
Przekręcić dźwignię w prawo, aby uchylić s z y b e r d a c h .
Page 64 of 352
62
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
System antyzaciskowy
System antyzaciskowy przerywa operację zamykania szyberdachu z położenia otwartego lub uchylonego. Jeżeli system wykryje przeszkodę, otworzy lekko szyberdach. Po ponownej nieudanej próbie może okazać się konieczne wymuszenie zamknięcia zasłony wykonując ponowną inicjalizację systemu.
Ponowna inicjalizacja systemu
Po podłączeniu odstawionego akumulatora albo w przypadku nieprawidłowego przesuwania się szyberdachu, może okazać się konieczne ponowne zainicjowanie systemu: przekręcić dźwignię w prawo, aby uchylić szyberdach, poczekać na całkowite uchylenie szyberdachu, nacisnąć od razu dźwignię i przytrzymać wciśniętą przez co najmniej trzy sekundy.
W przypadku nieoczekiwanego otwarcia szyberdachu w momencie zamykania i zaraz po zatrzymaniu: - ustawić dźwignię w położeniu całkowitego zamknięcia,
- od razu nacisnąć dźwignię, - przytrzymać wciśniętą aż do całkowitego zamknięcia szyberdachu. Podczas tych operacji funkcja antyzaciskowa nie działa.
Kierowca musi upewnić się, czy pasażerowie prawidłowo otwierają i zamykają szyberdach. Zwrócić szczególną uwagę na dzieci podczas manewrowania szyberdachem.
Page 65 of 352
2
63
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Dach z bar wionego szkła poprawia doświetlenie i zwiększa widoczność w kabinie. Jego zasłona elektryczna wpływa korzystnie na komfort termiczny i akustyczny.
Jest ona sterowana elektrycznie za pomocą obrotowego przełącznika otwierania.
O t w i e r a n i e
Przekręcić przełącznik w lewo (kilka pozycji u s t a w i e n i a ) .
System antyzaciskowy
Gdy zasłona napotka przeszkodę podczas zamykania, natychmiast się zatrzymuje i lekko otwiera aż do 2 pozycji. Po ponownej nieudanej próbie może okazać się konieczne wymuszenie zamknięcia zasłony, wykonując ponowną inicjalizację (reset) s y s t e m u .
Z a m y k a n i e
Ustawić przełącznik w położeniu początkowym. Jeżeli położenie zasłony nie odpowiada położeniu podanemu na przełączniku nacisnąć przełącznik, aby wywołać otwarcie zasłony aż do tego położenia.
Zasłona przyciemniająca
sterowana elektrycznie
W przypadku zaciśnięcia podczas manewrowania zasłoną należy zmienić kierunek ruchu zasłony. W tym celu
należy obrócić odpowiedni przełącznik (p o k r ęt ł o). Przed rozpoczęciem zamykania zasłony kierowca powinien zwrócić uwagę, czy nic nie uniemożliwi jej prawidłowego zamknięcia. Kierowca powinien zwrócić uwagę, czy pasażerowie prawidłowo używają zasłony przyciemniającej. Podczas manewrowania zasłoną należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci.
Ponowna inicjalizacja systemu
Po podłączeniu akumulatora albo w przypadku wystąpienia usterki w trakcie przesuwania zasłony może okazać się konieczne ponowne zainicjowanie systemu: przekręcić przełącznik do pełnego otwarcia, poczekać na całkowite otwarcie zasłony, nacisnąć od razu obrotowy przełącznik i przytrzymać wciśnięty przez co najmniej trzy sekundy.
W przypadku nieoczekiwanego otwarcia zasłony w momencie zamykania i zaraz po zatrzymaniu zasłony: - ustawić przełącznik w położeniu całkowitego zamknięcia, - od razu nacisnąć obrotowy przełącznik, - przytrzymać wciśnięty aż do całkowitego zamknięcia zasłony. Podczas tych operacji funkcja ochrony przed zaciśnięciem nie działa.
D a c h p a n o r a m i c z n y ( S W )
Page 66 of 352
64
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Zbiornik paliwa Pojemność zbiornika paliwa: około 72 litrów (lub 55 litrów w zależności od wersji).
Stan paliwa należy uzupełnić o co najmniej 5 litrów, aby ilość ta mogła zostać uwzględniona przez wskaźnik poziomu paliwa. Otwarciu korka może towarzyszyć charakterystyczny dźwięk zasysania powietrza. Jest to zupełnie normalne a podciśnienie
wynika ze szczelności układu paliwowego. Skorzystać z dystrybutora z odpowiednim dla pojazdu paliwem (informacja na etykiecie na klapce wlewu). Otworzyć korek przekręcając o 1/4 obrotu w lewo. Wyciągnąć korek i zawiesić go na uchwycie (na klapce).
O t w i e r a n i e
W przypadku wlanianieodpowiedniego paliwa konieczne jest opróżnienie zbiornika przed uruchomieniem silnika.
W przypadku systemu Stop & Start nigdy nie tankować paliwa, gdy silnik jest w trybie STOP; należy koniecznie wyłączyć zapłon kluczem.
- W c i s n ą ć p r z y c i s k . Przycisk ten pozostaje aktywny jeszcze przez kilka minut po wyłączeniu stacyjki. W razie potrzeby włączyć ponownie stacyjkę, przycisk znów stał się aktywny.
Napełnianie zbiornika paliwa
Włożyć pistolet dystrybutora do oporu (tak aby przesunąć metalową przesłonę A ) . A ) . A Napełnić zbiornik. Nie dolewać paliwa po trzecim wyłączeniu pistoletu, może to spowodować niesprawność pojazdu.
Założyć korek i przekręcić go o 1/4 obrotu w prawo. Popchnąć pokrywę wlewu paliwa, aby ją zamknąć.
Państwa samochód wyposażony jest w katalizator redukujący emisję szkodliwych składników w spalinach. W przypadku silników benzynow ych stosowanie benzyny bezołowiowej jest obowiązkowe. Wlew paliwa posiada otwór o zmniejszonej średnicy, co pozwala na włożenie wyłącznie pistoletu dystrybutora z benzyną.
Page 67 of 352
2
65
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Minimalny poziom paliwa
(rezerwa)
Po osiągnięciu minimalnego poziomu paliwa zapala się ta kontrolka w zestawie wskaźników, towarzyszy jej sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Gdy zaświeci się ona po raz pier wszy, w zbiorniku pozostaje około 7 litrów. Należy koniecznie uzupełnić poziom paliwa, aby uniknąć usterki.
Odcinanie dopływu
paliwa
Państwa samochód wyposażony jest w system bezpieczeństwa, który w razie zderzenia odcina dopływ paliwa.
Możliwe jest powolne zatankowanie zbiornika z kanistra. Aby zapewnić swobodny wypływ paliwa, zbliżyć otwór kanistra bez przyciskania bezpośrednio do klapki u r z ą d z e n i a .
Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu - silnik Diesel
Samochód jest wyposażony w urządzenie mechaniczne uniemożliwiające zatankowanie benzyny do zbiornika pojazdu z silnikiem zasilanym olejem napędowym. Zapobiega także wynikającego z tej pomyłki uszkodzeniu silnika. Znajduje się przy wlocie do zbiornika i jest widoczne po zdjęciu korka.
Po włożeniu pistoletu dystrybutora z benzyną do zbiornika Diesel opiera się on o klapkę. Układ pozostaje zamknięty i uniemożliwia
zatankowanie. Nie próbować tankować i włożyć pistolet typu Diesel.
D z i a ł a n i e
W y j a z d z a g r a n i c z n y
Pistolety dystrybutora oleju napędowego mogą się różnić w zależności od kraju. System zapobiegający pomyłce może uniemożliwić napełnienie zbiornika paliwa. Przed wyjazdem zagranicznym zalecamy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT, aby dowiedzieć się, czy pojazd przystosowany jest do dystrybutora paliwa w danym kraju.
Page 68 of 352
66
DIESEL
Otwieranie
508_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2014
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach benzynowych
Silniki benzynowe są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami typu E10 lub E24 (zawierającymi 10% lub 24% etanolu), zgodnymi z normami europejskimi EN 228 i EN 15376. Paliwa typu E85 (zawierające do 85% etanolu) są zarezer wowane wyłącznie do samochodów, które mogą stosować ten rodzaj paliwa (samochody BioFlex). Jakość etanolu musi być zgodna z europejską normą EN 15293.
Tylko w przypadku Brazylii w ofercie znajdują się samochody, w których można stosować paliwa z zawartością etanolu do 100% (typ E100). Wyłącznie w przypadku Rosji, istnieje możliwość stosowania benzyny bezołowiowej RON 92.
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach Diesla
Silniki Diesla są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami, zgodnymi z aktualnymi i przyszłymi standardami europejskimi (olej napędowy zgodny z normą EN 590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN 14214), dostępnymi w dystrybutorach paliw (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego: od 0% do 7%). Stosowanie biopaliwa B30 jest możliwe w niektórych silnikach Diesla, ale wymaga
to ścisłego przestrzegania szczególnych warunków obsługi okresowej. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. Stosowanie innych rodzajów biopaliw (czystych lub rozcieńczonych olejów roślinnych lub zwierzęcych, paliwa grzewczego...) jest surowo zabronione (niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika i układu paliwowego).
Page 69 of 352
3
67
Komfort
508_pl_Chap03_confort_ed01-2014
Fotele przednie
Regulacja ręczna
1. Regulacja w ysokości i pochylenia zagłówka W celu podniesienia zagłówka należy go pociągnąć do góry. Aby go opuścić nacisnąć i przytrzymać przycisk, a następnie opuścić zagłówek (przekroczyć punkt oporu przycisku). 2. Regulacja pochylenia oparcia Przesunąć sterowanie i przechylić oparcie do przodu lub do tyłu. 3. Regulacja w ysokości siedziska siedzenia Podnieść lub opuścić sterowanie tyle razy, ile jest to konieczne do uzyskania żądanego położenia. 4. Regulacja lędźwiowa Mechanizm pozwala niezależnie wyregulować wysokość i głębokość podparcia lędźwiowego. Do przodu lub do tyłu, aby zwiększyć lub zmniejszyć podparcie lędźwiowe. Do góry lub w dół, aby podwyższyć lub obniżyć podparcie lędźwiowe. 5. Regulacja wzdłużna fotela Podnieść dźwignię sterującą i przesunąć fotel do przodu lub do tyłu.
6. Regulacja poduszki Pociągnąć dźwignię, aby wyregulować długość poduszki.
Page 70 of 352
68
Komfort
508_pl_Chap03_confort_ed01-2014
Regulacja elektryczna
W przypadku przełączenia się samochodu na tryb oszczędzania energii, w celu ustawienia przednich siedzeń, należy włączyć zapłon lub uruchomić silnik.
1. Regulacja pochylenia i w ysokości siedziska oraz regulacja wzdłużna Podnieść lub opuścić przednią część sterowania w celu ustawienia pochylenia siedziska. Podnieść lub opuścić tylną część
sterowania w celu podwyższenia lub opuszczenia siedziska. Przesunąć sterowanie do przodu lub do tyłu w celu wysunięcia lub cofnięcia siedzenia. 2. Regulacja pochylenia oparcia Przesunąć sterowanie do przodu lub do tyłu w celu ustawienia pochylenia oparcia. 3. Regulacja podparcia lędźwiowego Układ ten umożliwia oddzielne ustawienie wysokości i głębokości podparcia lędźwiowego.
Funkcje elektryczne fotela kierowcy są włączone około jedną minutę po otwarciu przednich drzwi. Wyłączane są około jedną minutę po wyłączeniu zapłonu w trybie ekonomicznym. Aby je ponownie uruchomić, włączyć zapłon.
Przesunąć sterowanie: Do przodu lub do tyłu w celu zwiększenia lub zmniejszenia podparcia lędźwiowego. Do góry lub do dołu w celu podwyższenia lub obniżenia punktu podparcia lędźwiowego.