TOYOTA PROACE CITY 2021 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 171 of 272
171
Informacje praktyczne
7
Układ doprowadzania
AdBlue®
Zaleca się uzupełnianie środka AdBlue® niezwłocznie po wyświetleniu pierwszego ostrzeżenia o osiągnięciu niskiego poziomu.
WARNI NG
Aby zapewnić, że system SCR pracuje prawidłowo:– Należy stosować wyłącznie płyn AdBlue®, który spełnia normę ISO 22241.– Nie należy nigdy przelewać AdBlue® do innego pojemnika: ze względu na możliwość utraty czystości.– Nigdy nie rozcieńczać AdBlue® wodą.
Płyn AdBlue® dostępny jest u dealera TOYOTA lub w wyspecjalizowany warsztat.
NOTIC E
Można również odwiedzić stację paliw wyposażoną w dystrybutory AdBlue® przeznaczone specjalnie dla samochodów osobowych.
WARNI NG
Poziomu AdBlue® nigdy nie należy uzupełniać z dystrybutorów przeznaczonych dla samochodów ciężarowych.
Zalecenia dotyczące przechowywania
Środek AdBlue® zamarza w temperaturze -11°C i traci swoje właściwości przy temperaturze +25°C. Pojemniki należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu i chronić przed promieniami słonecznymi.W tych warunkach płyn można przechowywać przez przynajmniej rok.Jeżeli płyn zamarznie, będzie można go używać dopiero po całkowitym rozmrożeniu w temperaturze pokojowej.
WARNI NG
Nigdy nie przechowywać pojemników środka AdBlue® w pojeździe.
Środki ostrożności
AdBlue® jest roztworem na bazie mocznika. Płyn jest niepalny, bezbarwny i bezwonny (w przypadku przechowywania w chłodnym miejscu).W przypadku kontaktu ze skórą przemyj narażone miejsce mydłem i bieżącą wodą. W razie dostania się do oczu niezwłocznie przepłucz oczy dużą ilością wody lub płynem do mycia oczu. Czynność tę wykonuj przez przynajmniej 15 minut. Jeżeli odczuwalne jest stałe palenie lub podrażnienie, zasięgnij porady lekarza.W razie połknięcia niezwłocznie przepłucz usta czystą wodą, a następnie wypij mnóstwo wody.
W pewnych warunkach (przykładowo wysoka temperatura) nie można wykluczyć możliwości uwolnienia amoniaku: nie wdychaj oparów płynu. Amoniak działa drażniąco na błony śluzowe (oczy, nos i gardło).
WARNI NG
Środek AdBlue® przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci w oryginalnym
pojemniku.
Procedura
Przed przystąpieniem do uzupełniania zaparkuj pojazd na płaskim i równym podłożu.W okresie zimowym upewnij się, że temperatura pojazdu przekracza -11°C. W przeciwnym razie środek AdBlue® może zamarznąć i nie będzie można go wlać do zbiornika. Zaparkuj pojazd w cieplejszym miejscu na kilka godzin, aby umożliwić uzupełnianie.
WARNI NG
Nigdy nie wlewać środka AdBlue® do zbiornika oleju napędowego.
Page 172 of 272
172
WARNI NG
W razie rozlania środka AdBlue® lub zaplamienia nim nadwozia spłukać niezwłocznie zimną wodą lub przetrzeć wilgotną szmatką.Jeżeli płyn się skrystalizuje, należy zetrzeć go gąbką i gorącą wodą.
WARNI NG
Ważne: w przypadku uzupełniania po awarii wynikającej z braku środka AdBlue należy poczekać około pięciu minut przed włączeniem zapłonu. Nie wolno w tym czasie otwierać drzwi kierowcy, odblokowywać pojazdu, wkładać klucza do stacyjki ani wnosić klucza systemu „Otwieranie i uruchamianie bez użycia kluczyka ” do kabiny pasażerskiej.Należy włączyć zapłon, a następnie poczekać 10 s przed uruchomieniem silnika.
► Wyłącz zapłon i wyjmij klucz ze stacyjki, aby wyłączyć silnik.lub► Używając Otwieranie i uruchamianie bez użycia kluczyka, naciśnij przycisk „START/STOP”, aby wyłączyć silnik.
► Gdy pojazd jest odblokowany i po otwarciu pokrywy wlewu paliwa, obróć niebieski korek wlewu zbiornika AdBlue® w lewo, a następnie wyjmij go.► Pojemnik środka AdBlue®: po sprawdzeniu daty ważności środka zapoznaj się dokładnie z instrukcjami na etykiecie przed wlaniem zawartości pojemnika do zbiornika AdBlue pojazdu.► Dystrybutor środka AdBlue®: wprowadź pistolet i napełnij zbiornik aż do uruchomienia mechanizmu odcinającego pistoletu.
WARNI NG
Aby zapobiec przepełnieniu zbiornika środka AdBlue®:– Wlać od 10 do 13 litrów przy użyciu pojemników AdBlue®.– Przerwać po pierwszym uruchomieniu mechanizmu odcinającego pistoletu w przypadku korzystania z dystrybutora.
WARNI NG
Jeżeli zbiornik środka AdBlue® jest całkowicie opróżniony, co potwierdza komunikat „Top up AdBlue: Starting impossible” (Uzupełnij środek: nie można uruchomić), należy wlać przynajmniej pięć litrów środka.
Czynności do wykonania po uzupełnieniu
► Załóż niebieski korek na wlew zbiornika i obróć go w prawo, aż do oporu.► Zamknij pokrywę wlewu paliwa.
Nie wyrzucać butelek po środku AdBlue® ani pojemników wraz z odpadami komunalnymi.Należy je umieścić w pojemniku przeznaczonym do tego celu lub oddać je w miejscu zakupu.
Page 173 of 272
173
Informacje praktyczne
7
Jazda na wolnym biegu
W niektórych sytuacjach należy jechać na wolnym biegu (podczas holowania, na hamowni, w myjni automatycznej albo podczas transportu kolejowego lub morskiego itd.).Procedura różni się w zależności od rodzaju skrzyni biegów i hamulca postojowego.
Ręczna skrzynia biegów
i elektryczny hamulec
postojowy /
Procedura zwalniania
► Kiedy silnik jest uruchomiony i po naciśnięciu pedału hamulca, przestaw dźwignię skrzyni biegów w pozycję neutralną.► Przytrzymując pedał hamulca, wyłącz zapłon.► Zwolnij pedał hamulca, a następnie ponownie włącz zapłon.
► Przytrzymując pedał hamulca, naciśnij dźwignię, aby zwolnić hamulec postojowy.► Zwolnij pedał hamulca, a następnie wyłącz zapłon.
Przywracanie normalnego trybu pracy
► Przytrzymując pedał hamulca, uruchom silnik.
Automatyczna skrzynia
biegów i elektryczny
hamulec postojowy /
Procedura zwalniania
► Kiedy silnik jest uruchomiony i po naciśnięciu pedału hamulca, ustaw dźwignię skrzyni biegów w pozycję N.► Przytrzymując pedał hamulca, wyłącz zapłon.► Zwolnij pedał hamulca, a następnie ponownie włącz zapłon.► Przytrzymując pedał hamulca, naciśnij dźwignię, aby zwolnić hamulec postojowy.► Zwolnij pedał hamulca, a następnie wyłącz zapłon.
Przywracanie normalnego trybu pracy
► Przytrzymując pedał hamulca, uruchom silnik.
NOTIC E
Otwieranie i uruchamianie bez użycia kluczykaNie wolno naciskać pedału hamulca podczas włączania lub wyłączania zapłonu. Spowoduje to uruchomienie silnika, co będzie wymagało ponownego wykonania procedury.
Porady dotyczące
czyszczenia i konserwacji
Ogólne zalecenia
Aby uniknąć uszkodzenia pojazdu, przestrzegaj następujących zaleceń.
Nadwozie
WARNI NG
Nigdy nie używać myjki wysokociśnieniowej w komorze silnika, ponieważ może spowodować uszkodzenie podzespołów elektrycznych.Nie myć pojazdu w miejscach mocno nasłonecznionych ani w skrajnie niskich temperaturach.
NOTIC E
Myjąc pojazd w bezobsługowej myjni automatycznej, należy zamknąć drzwi i, w zależności od wersji, wyjąć klucz elektroniczny.Używając myjki ciśnieniowej, trzymać lancę w odległości przynajmniej 30 cm od powierzchni pojazdu (w szczególności
w miejscach z łuszczącym się lakierem, czujnikami lub uszczelkami).
Page 174 of 272
174
Niezwłocznie usuwać wszelkie plamy spowodowane przez środki chemiczne, które mogą spowodować uszkodzenie lakieru pojazdu (w tym żywicę, odchody ptaków, wydzielinę owadów, pyłki i smołę).W zależności od warunków środowiskowych czyścić pojazd częściej, aby usuwać osady soli (w regionach nadmorskich), sadzy (rejony silnie uprzemysłowione) i błoto (w porach deszczowych lub zimowych). Substancje te mogą być silnie korozyjne.Aby uzyskać pomoc z usunięciem uporczywych plam wymagających specjalnych produktów (takich jak środki do usuwania smoły lub owadów), należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.Poprawki lakiernicze najlepiej zlecić dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi.
Wnętrze
WARNI NG
Nigdy nie czyścić wnętrza pojazdu przy użyciu węża ogrodowego ani myjki wysokociśnieniowej.Płyny przewożone w kubkach lub innych otwartych pojemnikach mogą się rozlać i spowodować uszkodzenie elementów sterowania na desce rozdzielczej i konsoli środkowej. Zachować ostrożność!
Nadwozie
Lakier błyszczący
WARNI NG
Do czyszczenia nadwozia nie używać produktów ściernych lub rozpuszczalników, benzyny ani oleju.Nie używać gąbek ściernych do czyszczenia
uporczywych plam. Można w ten sposób porysować lakier.Nie nakładać wosku w miejscach mocno nasłonecznionych ani na elementy z tworzywa sztucznego lub gumy.
NOTIC E
Używać miękkich gąbek i wody z obojętnym (pH) środkiem czyszczącym.Delikatnie przecierać nadwozie czystą szmatką z mikrofibry.Wosk nakładać na czyste i suche nadwozie pojazdu.Przestrzegać instrukcji obsługi danego środka czyszczącego.
Naklejki
(Zależnie od wersji)
WARNI NG
Nie używać myjki wysokociśnieniowej do mycia pojazdu. Może to spowodować uszkodzenie lub odklejenie naklejek.
NOTIC E
Węży o dużej prędkości przepływu używać w temperaturze w zakresie od 25°C do 40°C.Przeciągać dyszą w poprzek czyszczonej powierzchni, trzymając ją prostopadle do niej.Pojazd spłukiwać wodą dejonizowaną.
Page 175 of 272
175
W razie awarii
8
Brak paliwa (silnik Diesla)
W przypadku pojazdów wyposażonych w silnik Diesla po wyczerpaniu się paliwa układ paliwowy wymaga odpowietrzenia/zalania. Jeżeli silnika nie uda się uruchomić za pierwszym razem, nie ponawiaj prób. Zamiast tego rozpocznij procedurę od początku.
NOTIC E
Więcej informacji o Zapobieganiu zużycia całego paliwa (olej napędowy) można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
W przypadku silników Euro 6.2/6.3
► Włącz zapłon (bez uruchamiania silnika).► Poczekaj około minutę i wyłącz zapłon.► Użyj rozrusznika do uruchomienia silnika.Jeżeli silnika nie uda się uruchomić za pierwszym razem, nie ponawiaj prób. Zamiast tego rozpocznij procedurę od początku.
Zestaw narzędzi
► Aby ułatwić dostęp, przesuń fotele do przodu.
Uzyskiwanie dostępu do
narzędzi
Zestaw naprawczy do kół
Zestaw jest pod prawym fotelem przednim.
Koło zapasowe
Podnośnik jest pod prawym fotelem przednim.Narzędzia są pod lewym fotelem przednim.
Opis narzędzi
1.Klocek do unieruchamiania pojazdu.
2.Wyjmowane ucho do holowania.
3.Klucz Torx.Umożliwia odkręcanie tylnych świateł w celu wymiany żarówek.
Zestaw naprawczy do kół
4.Sprężarka 12 V z pojemnikiem środka uszczelniającego i naklejką ograniczenia prędkości
Zestaw służy do tymczasowej naprawy opon i regulacji ciśnienia w oponie.
Page 176 of 272
176
Więcej informacji o zestawie naprawczym do kół można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Koło zapasowe
5.Klucz do kół.Służy do odkręcania śrub kół i podnoszenia/opuszczania podnośnika.
6.Podnośnik.Służy do podnoszenia pojazdu.
7.Narzędzie do zdejmowania nasadek śrub/koł-paka (w zależności od wyposażenia).Jeżeli pojazd jest w nie wyposażony, można ich używać do zdejmowania nasadek śrub kół ze stopów lekkich lub kołpaków z kół sta-lowych.
8.Klucz nasadowy do śrub zabezpieczających.Umożliwia odkręcanie specjalnych śrub zabezpieczających kluczem do kół.
NOTIC E
Więcej informacji o kołach zapasowych można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
Wszystkie te narzędzia są typowe dla pojazdu i mogą się różnić w zależności od wyposażenia.Nie należy ich wykorzystywać do innych celów.
NOTIC E
Podnośnik można stosować wyłącznie do wymiany koła z uszkodzoną lub przedziurawioną oponą.Podnośnik nie wymaga konserwacji.Podnośnik spełnia normy europejskie określone w dyrektywie 2006/42/WE.
NOTIC E
Określone części podnośnika takie jak, gwint śruby lub przeguby mogą spowodować obrażenia: nie należy ich dotykać.Ostrożnie usunąć wszystkie ślady smaru.
Zestaw naprawczy do kół
Zestaw składa się ze sprężarki i pojemnika ze środkiem uszczelniającym. Umożliwia on tymczasową naprawę opony, aby można było dojechać do najbliższego warsztatu lub wulkanizatora.
NOTIC E
Zestaw pozwala na naprawę większości
przebić w obszarze bieżnika lub grzbietu opony.
NOTIC E
Układ elektryczny pojazdu umożliwia podłączenie sprężarki na wystarczająco długi okres, aby napompować oponę po naprawie.
NOTIC E
Więcej informacji o zestawie narzędzi można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Procedura naprawy
WARNI NG
Nie usuwać żadnych ciał obcych (np. gwoździa, śruby), które wbiły się w oponę.
Page 177 of 272
177
W razie awarii
8
► Zaparkuj pojazd, tak aby nie utrudniać ruchu i włącz hamulec postojowy.► Postępuj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa (światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa itd.) i przepisami obowiązującymi w kraju eksploatacji pojazdu.► Wyłącz zapłon.► Odkręć zatyczkę zaworu z koła, które ma być naprawione, i odłóż ją w czyste miejsce.
► Podłącz przewód butelki ze środkiem uszczelniającym do zaworu koła do naprawy, a następnie dokręć mocno.► Podłącz przewód od sprężarki do butelki ze środkiem uszczelniającym.► Sprawdź, czy przełącznik sprężarki jest w pozycji „O”.► Całkowicie rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Podłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki do gniazda 12 V pojazdu.
WARNI NG
Do zasilania sprężarki można używać tylko gniazda 12 V umieszczonego z przodu pojazdu.
► Zamocuj naklejkę ograniczenia prędkości.
WARNI NG
Naklejkę ograniczenia prędkości należy umieścić we wnętrzu pojazdu w miejscu blisko kierowcy, aby przypominała mu o użytym zestawie naprawczym.
NOTIC E
Na tej etykiecie podano ciśnienia powietrza w oponach.
► Włącz zapłon.
► Włącz sprężarkę, przestawiając przełącznik w pozycję „I”. Poczekaj, aż ciśnienie powietrza w oponie osiągnie dwa bary. Środek uszczelniający jest wstrzykiwany pod ciśnieniem do opony. Nie odłączaj przewodu od zaworu w trakcie pracy urządzenia (ryzyko przepływu wstecznego).
WARNI NG
Jeżeli po około siedmiu minutach nie uda się osiągnąć ciśnienia dwóch barów, oznacza to, że nie można naprawić koła. Należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
► Przestaw przełącznik w pozycję „O”.► Odłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki od gniazda 12 V pojazdu.► Załóż zatyczkę na zawór.► Odłącz zestaw.► Odłącz butelkę ze środkiem uszczelniającym i odstaw ją do przechowania.
WARNI NG
Środek uszczelniający jest szkodliwy w razie połknięcia i powoduje podrażnienie oczu.Przechowywać produkt w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Data przydatności środka jest oznaczona na butelce.
Page 178 of 272
178
Po użyciu nie wyrzucać butelki wraz z odpadami komunalnymi. Oddać ją dealerowi TOYOTA lub w zakładzie gospodarki odpadami.Kupić nową butelkę środka uszczelniającego od dealera TOYOTA lub wykwalifikowanego warsztatu.
► Niezwłocznie wsiądź do pojazdu i przejedź z niewielką prędkością (w zakresie od 20 do 60 km/godz.) odcinek pięciu kilometrów, aby zatkać przebicie.► Zatrzymaj się, aby sprawdzić, czy naprawa się powiodła, i sprawdzić ciśnienie w oponie.
WARNI NG
W przypadku naprawy koła przy użyciu zestawu naprawczego nie wolno przekraczać prędkości 80 km/godz. i należy ograniczyć się do dystansu nie większego niż 200 km.
Skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem w celu wymiany opony.
Sprawdzanie/regulacja
ciśnienia powietrza
w oponach
Sprężarki można używać, bez użycia środka uszczelniającego, do sprawdzania i, w razie potrzeby, regulacji ciśnienia powietrza w oponach.► Odkręć zatyczkę zaworu z koła i odłóż ją w czyste miejsce.► Rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Wkręć przewód na zawór do oporu.► Sprawdź, czy przełącznik sprężarki jest w pozycji „O”.► Całkowicie rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Podłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki do gniazda 12 V pojazdu.► Włącz zapłon.
WARNI NG
Do zasilania sprężarki można używać tylko gniazda 12 V umieszczonego z przodu pojazdu.
NOTIC E
Na tej etykiecie podano ciśnienia powietrza w oponach.
► Uruchom sprężarkę, przestawiając przełącznik w pozycję „I”, i wyreguluj ciśnienie, aby uzyskać wartość podaną na etykiecie ciśnienia opon pojazdu. Aby obniżyć ciśnienie: naciśnij czarny przycisk na przewodzie sprężarki w pobliżu zaworu.
WARNI NG
Jeżeli po siedmiu minutach nie uda się osiągnąć ciśnienia dwóch barów, oznacza to, że opona jest zbyt mocno uszkodzona. Należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
► Po osiągnięciu żądanego ciśnienia powietrza przestawić przełącznik w pozycję „O”.► Odłącz zestaw i schowaj go do przechowania.
WARNI NG
Jeśli ciśnienie w jednej lub większej liczbie opon wymaga ustawienia, należy zainicjalizować system wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w oponach.Więcej informacji na temat systemu wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w
oponach znajduje się w odpowiednim rozdziale.
Page 179 of 272
179
W razie awarii
8
Koło zapasowe
W tym rozdziale opisano wymianę uszkodzonego koła na koło zapasowe przy użyciu narzędzi dostarczonych z pojazdem.
NOTIC E
Więcej informacji o zestawie narzędzi można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
► Zaparkować pojazd, zachowując ostrożność, aby nie utrudniać ruchu i włączyć hamulec postojowy.► Należy postępować zgodnie z przepisami bezpieczeństwa (światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy, założyć kamizelkę odblaskową itd.) i przepisami obowiązującymi w kraju eksploatacji pojazdu.► Wyłączyć zapłon.
Dostęp do koła zapasowego
► Dostęp do koła zapasowego można uzyskać od tyłu.
► Jeśli pojazd jest wyposażony w hak holowniczy, unieść tył pojazdu za pomocą podnośnika (należy go umieścić w puncie podnoszenia B), aby zapewnić dość miejsca na zdjęcie koła zapasowego.
Wyjmowanie koła zapasowego
z uchwytu
► W zależności od wersji otwórz klapę tylną lub drzwi na bocznych zawiasach.
► Uzyskaj dostęp do śruby uchwytu znajdującej się na progu tylnych drzwi.
► Poluzuj śrubę kluczem do kół i odkręcaj ją, aż uchwyt będzie wystarczająco nisko, aby można było odczepić jego hak.
► Zdejmij uchwyt z haka i umieść koło zapasowe obok koła do wymiany.
Mocowanie koła zapasowego
w uchwycie
► Umieść koło w kierunku uchwytu.► Stopniowo wkładaj koło w uchwyt, dociskając naprzemiennie z lewej i z prawej strony, aż koło znajdzie się za zaczepem mocowanym na haku.► Zaczep uchwyt na haku, a następnie dokręć śrubę kluczem do kół, aż do oporu.
Page 180 of 272
180
Zdejmowanie koła
WARNI NG
Parkowanie pojazduUnieruchomić pojazd w miejscu, w którym nie będzie blokował ruchu. Wybrać miejsce z równym podłożem o dobrej przyczepności.W przypadku ręcznej skrzyni biegów przestawić dźwignię na pierwszy bieg, aby zablokować koła. Włączyć hamulec postojowy, jeżeli nie jest ustawiony na tryb automatyczny, a następnie wyłączyć zapłon.W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybrać tryb P, aby zablokować koła. Włączyć hamulec postojowy, jeżeli nie jest ustawiony na tryb automatyczny, a następnie wyłączyć zapłon.Upewnić się, że kontrolka ostrzegawcza hamulca postojowego na panelu wskaźników świeci światłem ciągłym.Poprosić pasażerów o opuszczenie pojazdu i poczekać, aż będą w bezpiecznym miejscu.
W razie potrzeby podłożyć klocki pod koło po przekątnej od zmienianego koła.Nigdy nie wchodzić pod pojazd znajdujący się na podnośniku. Aby to zrobić, należy użyć stojaków.
NOTIC E
Koło z kołpakiemPodczas zdejmowania koła najpierw należy zdjąć kołpak, pociągając go kluczem do kół w miejscu zaworu.Podczas montażu koła zamontować kołpak, wyrównując wycięcie z zaworem, a następnie docisnąć kołpak dłonią na miejsce na całej krawędzi obwodu.
► W przypadku kół stalowych zdejmij kołpak za pomocą narzędzia 7.► W przypadku kół ze stopów lekkich zdejmij nasadki ze śrub za pomocą narzędzia 7.
► Jeżeli pojazd jest wyposażony w śrubę zabezpieczającą, zamocuj końcówkę do śrub
zabezpieczających 8 w kluczu do kół 5, aby wykręcić śrubę zabezpieczającą.► Poluzuj (bez odkręcania) pozostałe śruby koła, używając klucza do kół 5.
NOTIC E
Koło z kołpakiemPodczas zdejmowania koła najpierw należy zdjąć kołpak, pociągając go kluczem do kół
w miejscu zaworu.
► Umieść stopy podnośnika na podłożu i upewnij się, że jest pod punktem podnoszenia
A lub B na podwoziu, w zależności od tego, który jest bliżej zmienianego koła.