TOYOTA PROACE CITY 2021 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE CITY, Model: TOYOTA PROACE CITY 2021Pages: 272, PDF Size: 60.93 MB
Page 191 of 272

191
W razie awarii
8
WARNI NG
Wersje z funkcją Stop i Start są wyposażone w akumulator ołowiowo-kwasowy 12 V o specjalnej technologii wykonania i parametrach.Powinien być wymieniany przez dealera TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.
Uzyskiwanie dostępu do
akumulatora
Akumulator jest pod maską.► Otwórz maskę, używając rączki do otwierania maski pojazdu, a następnie zamka maski.► Zabezpiecz maskę podpórką.
Biegun (-) akumulatora jest niedostępny.W pobliżu miejsca montażu akumulatora jest przyłącze do masy pojazdu.
NOTIC E
Więcej informacji o masce i silniku można znaleźć w odpowiednich rozdziałach.
Rozruch przy użyciu innego
akumulatora
Jeżeli akumulator pojazdu jest rozładowany, silnik można uruchomić przy użyciu zapasowego akumulatora (zewnętrznego lub akumulatora innego pojazdu) i kabli rozruchowych albo przy użyciu urządzenia rozruchowego.
WARNI NG
Nigdy nie uruchamiać silnika, podłączając prostownik.Nie używać urządzenia rozruchowego o napięciu 24 V lub wyższym.Przed podłączeniem upewnić się, że akumulator zapasowy ma napięcie znamionowe 12 V i pojemność przynajmniej równą rozładowanemu akumulatorowi.Dwa pojazdy nie mogą się ze sobą stykać.Wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne na obu pojazdach (system audio, oświetlenie, wycieraczki itd.).Upewnić się, że kable rozruchowe są poprowadzone z dala od ruchomych części silnika (wentylator, paski itd.).Nie odłączać bieguna (+), gdy silnik pracuje.
► Podłącz czerwony kabel do bieguna (+) rozładowanego akumulatora A (przy kolanku metalowym), a następnie biegun (+) akumulatora zapasowego B lub urządzenia rozruchowego.► Podłącz jeden koniec zielonego lub czarnego kabla do bieguna (-) akumulatora zapasowego B lub urządzenia rozruchowego (lub masy drugiego pojazdu używanego do uruchamiania silnika).► Podłącz drugi koniec zielonego lub czarnego kabla do masy C pojazdu z rozładowanym akumulatorem.► Uruchom silnik drugiego pojazdu używanego do uruchamiania silnika i zostaw go na kilka minut.► Włącz rozrusznik w pojeździe z rozładowanym akumulatorem i zostaw włączony silnik.Jeżeli silnika nie uda się uruchomić od razu, wyłącz zapłon i poczekaj chwilę przed ponowną próbą.
Page 192 of 272

192
► Poczekaj, aż wyrównają się jego obroty na biegu jałowym.► Odłącz kable rozruchowe, postępując w odwrotnej kolejności.► Zostaw silnik uruchomiony przez przynajmniej 30 minut, jeżdżąc lub stojąc. Pozwoli to na podładowanie akumulatora.
WARNI NG
Aby odłączyć kable, należy wykonać czynności w kolejności odwrotnej.
NOTIC E
Niektóre funkcje, w tym Stop i Start, nie są dostępne, jeśli akumulator nie jest odpowiednio naładowany.
Ładowanie akumulatora
prostownikiem
Aby zapewnić optymalny okres eksploatacji akumulatora, trzeba utrzymywać odpowiedni poziom naładowania akumulatora.W niektórych przypadkach konieczne może okazać się naładowanie akumulatora:– używanie pojazdu na krótkich dystansach;– wycofanie pojazdu z ruchu ulicznego na kilka tygodni.Skontaktuj się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
WARNI NG
Aby samodzielnie naładować akumulator pojazdu, należy używać tylko prostownika do akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu znamionowym 12 V.
WARNI NG
Postępować zgodnie z instrukcjami producenta prostownika.Nigdy nie odwracać biegunów.
NOTIC E
Nie trzeba odłączać akumulatora od pojazdu.
► Wyłącz zapłon.► Wyłącz wszystkie odbiorniki elektryczne (system audio, oświetlenie, wycieraczki itd.).
► Wyłącz prostownik B przed podłączeniem kabli do akumulatora, aby uniknąć niebezpiecznego iskrzenia.► Upewnij się, że kable prostownika są w dobrym stanie.► Podnieś osłonę z tworzywa na biegunie (+), jeżeli pojazd ma taką osłonę.► Podłącz kable prostownika B w sposób następujący:• czerwony kabel (+) do bieguna (+) akumulatora A,• czarny kabel (-) do masy pojazdu C.► Pod koniec operacji ładowania wyłącz prostownik B przed odłączeniem kabli od akumulatora A.
24v 12v
WARNI NG
Jeżeli na akumulatorze jest taka etykieta, należy używać tylko prostownika 12 V, aby zapobiec uszkodzeniu podzespołów elektrycznych powiązanych z systemem Stop i Start.
Page 193 of 272

193
W razie awarii
8
WARNI NG
Nigdy nie podejmować prób ładowania zamarzniętego akumulatora. Może to spowodować jego wybuch.Jeżeli akumulator zamarzł, należy oddać go do sprawdzenia dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi, który sprawdzi, czy wewnętrzne podzespoły zostały uszkodzone i obudowa jest popękana, co mogłoby spowodować wyciek toksycznego i korozyjnego kwasu.
Odłączanie akumulatora
Aby zachować stan naładowania odpowiedni do uruchamiania silnika, zalecamy odłączanie akumulatora, jeśli pojazd nie będzie używany przez dłuższy okres. Przed odłączeniem akumulatora► zamknąć wszystkie drzwi, okna, klapę tylną i okno dachowe,► wyłączyć wszystkie urządzenia zużywające
prąd (system audio, wycieraczki, reflektory itd.),► wyłączyć zapłon i odczekać cztery minuty.Na akumulatorze wystarczy odłączyć tylko zacisk (+).
Zacisk szybkiego odłączania
Odłączanie zacisku (+)
► Unieść całkowicie dźwignię A, aby zwolnić zacisk B.► Zdjąć zacisk B podnosząc i ściągając.Podłączanie zacisku (+)
► Unieść całkowicie dźwignię A.► Założyć z powrotem klamrę B na zacisku (+).► Wcisnąć do oporu zacisk B.
► Obniżyć dźwignię A, aby zablokować zacisk B.
WARNI NG
Nie przesuwać dźwigni na siłę, ze względu na brak możliwości zablokowania zacisku, jeśli nie jest prawidłowo ustawiony, procedurę należy rozpocząć od początku.
Po podłączeniu akumulatora
Po podłączeniu akumulatora należy włączyć zapłon i odczekać 1 minutę przed uruchomieniem silnika, aby umożliwić inicjalizację układów elektronicznych.Jednak, w przypadku utrzymywania się drobnych problemów po tej operacji, należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.Korzystając z opisów z odpowiednich punktów należy samemu zresetować określone systemy, takie jak:– kluczyk z pilotem lub kluczyk elektroniczny (w zależności od wersji),– szyby sterowane elektrycznie,– drzwi sterowane elektryczne,– data i godzina,– wstępne ustawienie stacji radiowych.
Page 194 of 272

194
NOTIC E
System Stop i Start może nie działać w trakcie podróży po pierwszym uruchomieniu silnika.W takim przypadku system będzie dostępny dopiero po kolejnym okresie unieruchomienia pojazdu. Okres ten zależy od temperatury zewnętrznej i stanu naładowania akumulatora (około 8 godzin).
Holowanie
W tym rozdziale opisano procedurę holowania pojazdu lub używania swojego pojazdu do holowania innego pojazdu przy użyciu ucha do holowania.
NOTIC E
Ogólne zaleceniaNależy przestrzegać przepisów obowiązujących w kraju eksploatacji pojazdu.Upewnić się, że masa pojazdu holującego jest większa niż pojazdu holowanego.Kierowca musi siedzieć za kierownicą pojazdu holowanego i mieć ważne prawo jazdy.Podczas holowania pojazdu z czterema kołami na podłożu zawsze używać dyszla holowniczego z atestami. Nie wolno używać lin i pasów.Pojazd holujący musi ruszać powoli.Jeżeli pojazd jest holowany z wyłączonym silnikiem, nie działa wspomaganie hamowania i układu kierowniczego.
WARNI NG
Należy wezwać lawetę w następujących sytuacjach:– awaria pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej;– brak możliwości przełączenia skrzyni biegów w pozycję neutralną, odblokowania kierownicy lub zwolnienia hamulca postojowego;– nie można holować pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, gdy silnik pracuje;– holowanie z tylko dwoma kołami na podłożu;– pojazd z napędem na cztery koła;– brak dyszla holowniczego z atestami.
Ograniczenia związane z holowaniem
Rodzaj pojazdu(silnik / skrzynia biegów)Przednie koła na podłożuTylne koła na podłożuLawetaCztery koła na podłożu z dyszlem holowniczym
Spalanie wewnętrzne / ręczna
Spalanie wewnętrzne / automatyczna
Page 195 of 272

195
W razie awarii
8
NOTIC E
W razie usterki akumulatora lub elektrycznego hamulca postojowego należy koniecznie wezwać profesjonalną lawetę (nie dotyczy modelu z ręczną skrzynią biegów).
Dostęp do ucha
NOTIC E
Więcej informacji o zestawie narzędzi można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
W przypadku skrzyni manualnej, przesunąć dźwignię zmiany biegów na luz.W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybierak skrzyni należy ustawić w położenie N.Nieprzestrzeganie tej instrukcji może doprowadzić do uszkodzenia elementów układu hamulcowego i braku wspomagania hamulców po ponownym uruchomieniu silnika.
Holowanie pojazdu
► W przednim zderzaku, wsunąć palec ze środka płyty pokrywy do górnego rogu (jak przedstawiono powyżej), aby odłączyć.► Wkręcić do oporu ucho do holowania.► Zamontować hak.► Włączyć światła awaryjne na holowanym pojeździe.► Delikatnie ruszyć, jechać powoli i na niedużym dystansie.
Holowanie innego pojazdu
► W tylnym zderzaku umieścić klucz w wycięciu pod klapką.► Przekręcić klucz, a następnie otworzyć klapkę.► Wkręcić do oporu ucho do holowania.► Zamontować hak.► Włączyć światła awaryjne na holowanym pojeździe.► Delikatnie ruszyć, jechać powoli i na niedużym dystansie.
Page 196 of 272

196
Wymiary (mm)
Wymiary zostały zmierzone przy niezaładowanym pojeździe.Pojazd jest dostępny w wersjach o dwóch wysokościach (L1 i L2).Rzeczywiste wartości mogą się różnić w zależności od średnicy kół, masy ładunku, silnika itd.
Długość pojazdu
L1L2
ADługość całkowita44034753
BWysokość całkowitaWersja standardowa1796 do 18251812 do 1820
Wersja Worksite1840 do 18601849 do 1860
CRozstaw osi27852975
DZwis przedni892
EZwis tylny726886
FSzerokość wraz z lusterkamiZłożone1921
Rozłożone2107
GSzerokość osi przedniej1553/15631553
HSzerokość osi tylnej1569/15771549/1568
Page 197 of 272

197
Dane techniczne
9
Długość pojazdu
L1L2
ISzerokość wnętrza między nadkolami1229
JMaksymalna szerokość wnętrzaBez drzwi przesuwnych1733
Z jednymi drzwiami przesuwnymi1630
Z dwoma drzwiami przesuwnymi1527
KWysokość otworuZ drzwiami na bocznych zawiasach1137
Z klapą tylną1197
LSzerokość otworu1242
Page 198 of 272

198
Długość pojazdu
L1L2
MWysokość otworu1072
NWysokość przestrzeni ładunkowej(w zależności od kąta podłogi i wygięcia dachu)1200 do 1270
WWysokość progu przestrzeni ładunkowejWersja standardowa548 do 588X
Wersja standardowa z wyższą masą użyteczną568 do 578561 do 565
Wersja Worksite602 do 610605 do 610
PSzerokość otworuMaks.675
Min.641
QWysokość progu przestrzeni ładunkowejWersja standardowa534 do 558
Wersja standardowa z wyższą masą użyteczną551 do 558543 do 552
Wersja Worksite574 do 581575 do 587
Page 199 of 272

199
Dane techniczne
9
Długość pojazdu
L1L2
RDługość podłogi wnętrzaZe ścianką działową18172167
Z drabiną17902140
SMaksymalna długość ładunku(Z zamocowaną osłoną)30903440
Page 200 of 272

200
Dane techniczne silnika i
masy holowane
Silniki
Charakterystyka silnika jest podana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz broszurach sprzedaży.
NOTIC E
Maksymalna moc odpowiada wartości homologowanej na hamowni w warunkach zdefiniowanych w prawodawstwie europejskim (dyrektywa 1999/99/WE).
Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.
Masy i dane dotyczące
holowania
Masy i dane dotyczące holowania dla pojazdu podane są w dowodzie rejestracyjnym oraz w broszurach sprzedaży.Wartości te są podawane również na tabliczce znamionowej lub etykiecie producenta.Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.Masa całkowita pojazdu oraz podane dane dotyczące holowania obowiązują dla wysokości do 1000 metrów nad poziomem morza. Masę
holowaną należy zmniejszyć o 10 % na każde 1000 metrów wysokości nad poziomem morza.Maksymalny dopuszczalny nacisk na hak odpowiada dopuszczalnej masie na kuli haka do holowania.
WARNI NG
Przy wysokich temperaturach zewnętrznych osiągi pojazdu mogą zostać ograniczone w
celu ochrony silnika. Przy temperaturach zewnętrznych przekraczających 37°C należy zmniejszyć masę holowaną.
WARNI NG
Ciągnięcie przyczepy nawet o niskiej masie może negatywnie wpłynąć na trzymanie się pojazdu drogi.Przy ciągnięciu przyczepy droga hamowania jest dłuższa.Podczas ciągnięcia przyczepy prędkość pojazdu nigdy nie może przekraczać 100 km/godz. (należy przestrzegać obowiązujących przepisów lokalnych).
NOTIC E
Jeżeli temperatura zewnętrzna jest wysoka,
po zatrzymaniu zaleca się zostawienie silnika na biegu jałowym przez 1–2 minuty, aby umożliwić jego schłodzenie.