Hyundai Matrix 2005 Instruktionsbog (in Danish)
Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2005, Model line: Matrix, Model: Hyundai Matrix 2005Pages: 177, PDF Size: 6.65 MB
Page 151 of 177

3
SÅDAN GØR DE I NØDSTILFÆLDE
17
!
o Automatgear:
Her skal der bruges en transportrulle under forhjulene.
FORSIGTIG:
En bil med automatgear må aldrigbugseres baglæns med forhjulene på jorden. Dette vil kunne medføre alvorlig skade på gearkassen.
3) Det anbefales, at Deres bil bugseres med alle hjulene løftet fra jorden. HFC006
HFC004
!
BEMÆRK: Inden bugsering skal automatgearoliens niveau tjekkes. Hvis det er under "HOT"-niveauet påoliepinden, skal der hældes mere olie på. Hvis man ikke kan hælde mere olie på, skal der bruges entransportrulle.
2) Hvis nogle af hjulene eller
ophængningens dele er beskadiget eller hvis bilen bugseres med forhjulene på jorden, skal der brugesen transportrulle under forhjulene.
o Manuelt gear:
Hvis der ikke bruges en transportrulle,skal tændingsnøglen sættes i "ACC" og gearet skal stå i frigear "N".
FORSIGTIG:
Undgå at bugsere bilen, hvortændingsnøglen er fjernet eller står i "LOCK", hvis bilen bugseresbaglæns uden brug af transportrulle.
! FORSIGTIG:
o Ved bugsering skal man passe på ikke at beskadige bilens kofanger eller undervogn.
o Lad ikke bilen blive trukket ved hjælp af et slæbetov, da dette vilkunne forårsage skade på bilens kofanger eller undervogn.
1) Hvis bilen bugseres med baghjulene på jorden skal man sikre sig, at håndbremsen er løsnet.
fcden-3.p65 5/10/2005, 4:17 PM
17
Page 152 of 177

3 SÅDAN GØR DE I NØDSTILFÆLDE
18
BEMÆRK: Inden bugsering skal automatgearoliens niveau tjekkes. Hvis det er under "HOT"-niveauet påoliepinden, skal der hældes mere olie på. Hvis man ikke kan hælde mere olie på, skal der bruges entransportrulle.
!
NØDBUGSERING
D080D04A-GCT Når der ikke er mulighed til stede for professionel bugsering, kan der foretages en nødbugsering ved atfastgøre et reb, en kæde, eller en strop til krogen foran, eller til krogen ved bagenden på bilen.Pas på: Hvis bilen ikke står på en asfalteret vej, kan den blive beskadiget ved denne procedure.Forsøg ikke at bugsere bilen, hvis hjulene, drivsættet, akslerne, styringen eller bremserne er beskadigede. Bilenskal stå i frigear, og tændingsnøglen skal stå på "ACC" (motoren stoppet) eller på "ON" (motoren startet) førbugsering. Der skal være en fører i bilen til at betjene bremserne og styre bilen under bugseringen. D080D04FC
FORSIGTIG:
Hvis bilen bugseres med alle firehjul på jorden, kan den kun bugseres fra forenden. Sørg for at gearvælgeren er sat i "N". Bugser ikke medhastigheder på over 50 km/t og ikke længere end 25 km. Sørg for at rattet er frigjort ved atdreje tændingsnøglen til stilling "ACC". Der skal være en fører i den bugserede bil til at betjene rat ogbremser.HVIS DU MISTER DINE NØGLER
D120A02A-GCT Oplysninger om nøglen til startspærresystemet findes på s. 1-4.
Forreste Bageste
fcden-3.p65 5/10/2005, 4:17 PM
18
Page 153 of 177

4
4
Sådan beskytter de deres Hyundai mod korrosion ...... 4-2
Sådan hjælper de til at undgå korrosion ....................... 4-3
Vask og voksbehandling .............................................. 4-4
Rengøring af interiøret .................................................. 4-6SÅDAN OPRETHOLDES DET GOD UDSEENDE
Korrosionsbeskyttelse og pleje
fcden-4.p65 5/10/2005, 4:17 PM
1
Page 154 of 177

44KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
2SÅDAN BESKYTTER DE DERES HYUNDAI MOD KORROSION
SE020A1-FC Ved hjælp af de mest avancerede konstruktions- og fremstillingsprin- cipper fremstiller Hyundai biler af højeste kvalitet. Men dette er kun en del afarbejdet. Bilens langvarige korrosionsbe-standighed kræver ejerens samarbejde og hjælp. SE020B1-FC Almindelige årsager til korrosion De mest almindelige årsager til korrosion er:
o Vejsalt, snavs og fugtighed, der får
lov til at samle sig under bilen.
o Lak eller beskyttende belægninger
der går af på grund af stenslag, grus, slid eller mindre ridser og hak, der blotlægger metallet, så det kan udsættes for korrosion. SE020C1-FC Områder med høj korrosionsrisiko Lever De i et område, hvor bilen jævnligt udsættes for korroderende materialer,er korrosionsbeskyttelse særligt vigtig. Nogle af De almindelige årsager til en hurtigere korrosion er vejsalt,støvdæmpende kemikalier, havluft og industriel forurening.
SE020D1-FC Fugt fremmer korrosion Fugt skaber de forhold, hvorunder det er mest sandsynligt, at der danneskorrosion. Korrosionen går for eksempel hurtigere ved høj fugtighed, især hvis temperaturen er lige over frysepunktet.Under sådanne forhold holdes de korroderende materialer i kontakt med bilens overflade af langsomtfordampende fugt. Mudder udgør en særlig korrosionsrisiko, fordi den tørrer langsomt og holder fugten i kontaktmed bilen. Selv om mudderet ser tørt ud, kan det stadig indeholde fugt og fremme korrosionen. Høje temperaturer kan også fremskynde korrosionen af dele, der ikke ventilerestilstrækkeligt, så fugten kan slippe væk. Af alle disse årsager er det specielt vigtigt at holde bilen ren og fri for muddereller ansamlinger af andre materialer. Dette gælder ikke kun for den synlige del af bilen, men især for bilens under-side.
fcden-4.p65
5/10/2005, 4:17 PM
2
Page 155 of 177

4
CORROSION PREVENTION AND APPEARANCE CARE
3
4
KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
3
SE030A1-FC De kan hjælpe til at undgå, at korrosionen kommer i gang ved at overholde følgende:
SE030C1-FC Hold garagen tør Parker ikke bilen i en fugtig, dårligt ventileret garage. Det skaber et godtmiljø for korrosion. Dette gælder især, hvis De vasker bilen i garagen eller kører den ind i garagen, mens denstadig er våd eller dækket med sne, is eller mudder. Selv en opvarmet garage kan bidrage til korrosion, med mindreden er godt ventileret, så fugten fjernes.SE030D1-FC Hold lak og pyntelister i god stand Ridser eller hak i lakken skal snarest muligt dækkes med reparationslak forat mindske risikoen for korrosion. Hvis det bare metal kan ses, må det anbefales at bruge en kvalificeret autolakerer.
SE030B1-FC Hold bilen ren Den bedste korrosionsforebyggelse er at holde bilen ren og fri for korroderende materialer. Det er specielt vigtigt atsørge for bilens underside.
o Lever De i et område med en høj
korrosionsrisiko - hvor der bruges vejsalt, nær havet, områder med industriel forurening, syreregn, etc. -skal De være ekstra omhyggelig med korrosionsbeskyttelse. Om vinteren skal de skylle undersiden af bilenmindst en gang om måneden og huske at rengøre den grundigt, når vinteren er forbi.
o Når De rengør bilens underside skal De være specielt opmærksom påkomponenterne un-der skærmene ogandre områder, der ikke kan ses.
SÅDAN HJÆLPER DE TIL AT UNDGÅ KORROSION
Gør arbejdet grundigt; hvis mudderet blot fugtes i stedet for at blive vasketaf, vil det fremme korrosionen i stedet for at forhindre den. Vand under højt tryk eller damp er særligt effektivt tilat fjerne samlinger af mudder og korroderende materialer.
o Når De rengør de nederste dørpaneler, sidepaneler og rammedele, skal Desørge for at afløbshullerne holdes åbne, så fugten kan komme ud ogikke samles indvendigt og fremskynder korrosionen. SE030E1-FC Forsøm ikke interiøret Korrosionsskabende fugt kan samle sig under måtter og tæpper. Se jævnligtefter under måtterne om tæppet er tørt. Vær specielt omhyggelig, hvis De transporterer kunstgødning,rengøringsmidler eller kemikalier i bilen. Disse ting bør kun transporteres i egnede beholdere. Spildes der noget, skal dettørres op. Stedet skylles med rent vand og tørres grundigt.
fcden-4.p65
5/10/2005, 4:17 PM
3
Page 156 of 177

44KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
4VASK OG VOKSBEHANDLING
Brug en ren svamp eller klud, skyl den jævnligt og ødelæg ikke lakken ved atgnide for hårdt. Vanskelige pletter fugtes jævnligt og fjernes lidt ad gangen. Dæk med hvide sider rengøres med enstiv børste eller ståluld imprægneret med sæbe. Plastic-hjulkapsler rengøres med en ren svamp eller en blød klud og vand. Aluminiumsfælge rengøres med en mild sæbe eller et mildt rengøringsmiddel. Brug ikke slibende rengøringsmidler.Beskyt de bare metalflader ved at rengøre, polere og voksbehandle dem. Da aluminium kan korrodere, skal Devære ekstra omhyggelig med alumuniumsfælge om vinteren. Kører De på saltede veje, skal De bagefterrengøre fælgene grundigt. Efter vasken skal De skylle bilen grundigt. Hvis sæbevand tørrer på bilen, giver det striber. Når det er varmt vejr, og fugtigheden er lav, kan det for at undgå striber være nødvendigt at skylle de enkelte dele afbilen straks efter vasken. Efter skylningen tørres bilen med etfugtigt vaskeskind eller en blød,sugende klud. Man tørrer bilen for at fjerne vandet, så bilen tørrer, uden at der dannes vandpletter. Gnid ikke, detkan beskadige lakken. Finder De hak eller ridser i lakken, skal de dækkes med reparationslak for at forhindre korrosion. For at beskytte bilens lakering mod korrosion, skal De vaske Deres Hyundai mindst en gang om måneden. De skalvære ekstra omhyggelig med at fjerne salt, mudder o.lign. på bilens underside og i hjulkasserne. Sørg for atafløbshullerne på undersiden af dørene er åbne. Fjern altid tjære, syreregn, harpiks, insekter og fugleekskrementermed det samme, da bilens lakering ellers kan tage skade. Når De vasker Deres bil, skal De bruge et godkendtbilvaskemiddel. Skyl derefter bilen med koldt eller lunkent vand. Lad ikke bilvaskemiddlet tørre ind på bilens lak.
SE040A1-FC Sådan vasker De bilen Vask aldrig bilen, hvis den er varmet op af solen. Vask altid bilen i skyggen.Vask jævnligt bilen. Snavs er slibende og kan ridse lakken, hvis det ikke fjernes. Luftforurening eller syreregnkan angribe lak og pyntelister kemisk, hvis forureningen for lov til at forblive i kontakt med overfladen. Lever De inærheden af havet, eller i et område, hvor der bruges vejsalt eller støvdæmpende kemikalier, skal Devære specielt omhyggelig med bilens underside. Start med at skylle bilen for at fjerne støvet og løsne snavset. Omvinteren, eller hvis De har kørt gennem mudder eller mudret vand, skal De også rengøre undersiden grundigt. Brug enhård, direkte vandstråle til at fjerne samlinger af mudder eller korroderende materialer. Brug en god kvalitetbilvaskemiddel og følg fabrikantens anvisninger på pakken. Dette kan blandt andet fås hos Deres Hyundai forhandler.Brug ikke stærke husholdnings- rengøringsmidler, benzin, stærke opløsningsmidler eller slibenderensepulvere, da de kan beskadige lakken.
fcden-4.p65
5/10/2005, 4:17 PM
4
Page 157 of 177

4
CORROSION PREVENTION AND APPEARANCE CARE
5
4
KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
5
SE040B1-FC Pletrensning Brug ikke benzin, stærke opløsningsmidler eller korroderenderensemidler. De kan beskadige lakken. Tjære fjernes med terpentin på en ren, blød klud. Vær forsigtig.Døde insekter eller dryp fra træer fjernes med varmt vand med en mild sæbe eller et bilvaskemiddel. Blød pletten opog gnid forsigtigt. Har lakken mistet sin glans, skal De bruge et almindeligt bil- poleremiddel. SE040C1-FC Polering og voksbehandling Inden voksbehandlingen skal De altid vaske og tørre bilen eller bruge enkombination af rengøringsmiddel og voks. Brug et almindeligt middel af høj kvalitet og følg fabrikantens anvisningerpå beholderen. Lyse pyntelister vaskes og voksbehandles ligesom lakken. SE040D1-FC Hvornår skal der voksbehandles igen De bør polere og voksbehandle bilen igen, når vandet ikke længere perler påen ren overflade, men breder sig ud over et større område.
SE040E1-FC Vedligeholdelse af kofangere Der skal tages specielle forholdsregler for at bevare kofangernes udseende.Det er:
o Pas på ikke at spilde batterivæske
eller bremsevæske på kofangerne. Sker det, vaskes det straks af med rent vand.
o Vær forsigtig, når De rengør kofangernes overflade. Den er lavetaf blød plastic og kan beskadiges,hvis den behandles forkert. Brug ikke slibende rengøringsmidler. Brug varmt vand med en mild
sæbe eller et bilvaskemiddel.
o Udsæt ikke kofangerne for høje
temperaturer. Hvis De for eksempelskal have bilen lakeret om, må De ikke lade kofangerne sidde på, hvis bilen skal ind i en lakeringskabinemed høje temperaturer.
fcden-4.p65 5/10/2005, 4:17 PM
5
Page 158 of 177

44KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
6RENGØRING AF INTERIØRET
SE050A1-FC Sådan rengøres vinylindtrækket Vinylindtrækket rengøres ved først at fjerne løst snavs og støv med enstøvsuger. Påfør så en blanding af mild sæbe eller mildt rengøringsmiddel og vand med en ren svamp eller en blødklud. Lad dette sidde på overfladerne for at løsne snavset, tør derefter med en ren, fugtig svamp eller klud. Hvis altsnavset ikke er væk, gentages proceduren, indtil indtrækket er rent. Brug ikke benzin, opløsningsmiddel,lakfortynder eller andre stærke rengøringsmidler. SE050C1-FC Rengøring af tæpperne Brug et skummende tæpperensemiddel. Denne typerensemiddel kan fås i spraydåser i flydende form eller som pulver. Læs instruktionerne og følg Dem nøjagtigt.Brug en støvsuger med et passende mundstykke til at fjerne så meget snavs fra tæpperne som muligt. Påførskummet i overensstemmelse med fabrikantens anvisninger, og gnid det så ind i overlappende cirkler. Kom ikkevand på. Disse rensemidler virker bedst, når tæppet holdes så tørt som muligt.
YF050F1-AC Rengøring af læderindtrækket (Hvis monteret) Ved normal brug vil læderindtrækket, som alle andre materialer, samle støvog snavs. Dette støv og snavs SKAL fjernes, ellers kan det arbejde sig ind i læderet og beskadige det.Fint læder skal plejes. Denne pleje behøver, som ved alle fine ting, ikke at være omstændelig, men skal omfatterengøring, når den er nødvendig. Hvis De vasker læderet grundigt med sæbe og vand, vil det holde sig blankt ogsmukt og holde sig i mange år. Tag et stykke lærred, og lav en god sæbeskum af en hvilken som helstmild sæbe og vand. Vask læderet grundigt. Tør det rent med en let fugtet klud, og tør det med en blød klud. Gørdette, hver gang læderet bliver snavsetUnder garvningen er der tilført så meget olie, at læderet ikkenogensinde behøver olie. Påføres der olie, vil det på ingen måde hjælpe læderet, men kan måske gøre mereskade end gavn. Der må ALDRIG under nogen omstændigheder bruges lak eller møbel-polermidler.
fcden-4.p65
5/10/2005, 4:17 PM
6
Page 159 of 177

4
CORROSION PREVENTION AND APPEARANCE CARE
7
4
KORROSIONSBESKYTTELSE OG PLEJE
7NOGEN SPØRGSMÅL?
SE050D1-FC Rengøring af sikkerhedsselerne Sikkerhedsselerne rengøres med en klud eller en svamp og en mild sæbeeller et mildt rengøringsmiddel og varmt vand. Brug ikke stærke rengøringsmidler, farvestof, blegemidlereller slibende materialer på sikkerhedsselerne, da dette kan svække stoffet.Mens De rengør selerne, skal De efterse dem for usædvanlig stor slitage, snit, flossede steder eller tegn på slitage, ogom nødvendigt udskifte dem. SE050E1-FC Rengøring af ruderne De kan bruge et almindeligt vinduespudsemiddel på ruderne. Men vær forsigtig ved rengøring af bagrudensinderside, så De ikke ødelægger bagrudens varmetråde. SE060A1-FC Har De nogen spørgsmål angående plejen af Deres bil, bør De søge råd hos
Deres Hyundai fo rhandler.
fcden-4.p65
5/10/2005, 4:17 PM
7
Page 160 of 177

Emissionskontrol-system....................................................... 5-2
Katalysator ............................................................................. 5-3
EGR system ........................................................................... 5-4
5
EMISSIONSKONTROL-SYSTEM
5
fcden-5.p65 5/10/2005, 4:17 PM
1