Peugeot 208 2014 Ägarmanual (in Swedish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 208, Model: Peugeot 208 2014Pages: 336, PDF Size: 10.14 MB
Page 171 of 336

169
7
Praktisk information
Byte av det tredje bromsljuset
Lossa på fastsättningsstiften som finns på vardera sidan om ljuset utan att ta bort dem helt. Tryck på skruvarna för att ta loss ljuset. Koppla ur ljusets kontaktstycke. Ta ut ljuset från utsidan. Vrid ett kvarts varv på den defekta lampans hållare och ta ut den. Dra loss lampan och byt ut den.
Montera tillbaka lampan genom att utföra momenten i omvänd ordningsföljd.
Byte av nummerplåtsbelysning
Gör ingreppet med bakluckan halvöppen, för att underlätta demonteringen.
Stick in en liten skruvmejsel i spåret på utsidan av den genomskinliga plastkåpan. Tryck den utåt. Dra bort den transparenta kåpan. Byt ut den defekta lampan. Tryck på den transparenta kåpan för att snäppa fast den vid återmonteringen.
Du kommer åt lampan genom att föra in handen under stötfångaren.
Vrid lamphållaren ett kvarts varv och ta ut den. Koppla ur lampans kontaktstycke. Ta bort lampan och byt den. Montera tillbaka lampan genom att utföra samma moment i omvänd ordningsföljd. När det gäller byte av dessa lampor kan du också kontakta en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad.
Byte av dimljus
Page 172 of 336

170
Praktisk information
Byte av säkring
Tången för att dra ut säkringarna sitter på baksidan av locket på säkringsboxen i instrumentbrädan. ta loss locket genom att dra i den övre vänstra delen och sedan den högra, lossa locket helt och vänd det,
Verktygen och deras placering
ta ut hållaren på baksidan där tången är fastsatt.
Page 173 of 336

171
7
Praktisk information
Följ dessa anvisningar vid ingrepp på säkringarna: använd specialtången för att dra ut säkringen och kontrollera om den är hel eller inte. byt alltid ut en defekt säkring mot en säkring med samma styrka (samma färg). Om en annan strömstyrka används kan det leda till funktionsfel (brandrisk). Om felet uppträder på nytt kort efter att säkringen bytts ut bör du låta en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad kontrollera bilen.
Byte av säkring
Innan du byter ut en säkring måste du: veta var felet är och åtgärda det, stänga av alla strömförbrukare, se till att fordonet står stilla och slå ifrån tändningen, hitta den felaktiga säkringen med hjälp av säkringstabellerna och de scheman som finns på följande sidor. Hel säkringTrasig säkring
PEUGEOT ersätter inte kostnader som uppstår på grund av reparationer eller funktionsstörningar som orsakats av montering och användning av elektrisk utrustning som inte levererats eller
godkänts av PEUGEOT och som inte har monterats enligt dennes föreskrifter - speciellt om alla anslutna tillbehör tillsammans har en strömförbrukning på mer än 10 mA.
Installation av elektriska tillbehör
Elsystemet i din bil är konstruerat för att fungera störningsfritt med elutrustning som är standard eller tillval i din bil. Vänd dig till en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad innan du monterar andra elektriska tillbehör.
Om en säkring som inte finns med i tabellerna nedan byts ut kan det leda till ett allvarligt funktionsfel på din bil. Vänd dig till en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad.
Tång
Page 174 of 336

172
Praktisk information
Säkringar i
instrumentbrädan
Säkringshållaren har placerats i den nedre delen av instrumentbrädan (på den vänstra s i d a n).
För att komma åt säkringarna
Se avsnittet " Verktygen och deras placering".
Säkring nrStrömstyrkaFunktion
F25 A Ytterbackspeglar, strålkastare, diagnosuttag
F95 A Larm.
F105 A Fristående telematikbox, släpvagnsreläbox
F115 A Avbländande innerbackspegel, extravärmare.
F135 A HiFi-förstärkare, parkeringshjälp.
F1615 A 12 V-uttag fram.
F1715 A Bilradio, bilradio (eftermonterad).
F1820 A Pekskärm.
Tabell över säkringarna
Page 175 of 336

173
7
Praktisk information
Säkring nrStrömstyrkaFunktion
F235 A Handskfacksbelysning, sminkspeglar, kartlampor.
F2615 A Signalhorn.
F2715 A Spolarpump.
F285 A Rattlås.
F2915 A AC-kompressor.
F3015 A Bakrutetorkare.
Page 176 of 336

174
Praktisk information
Säkring nrStyrkaFunktion
F0140 A Bakruta med eluppvärmning.
F0210 A Ytterbackspeglar med eluppvärmning.
F0330 A Fönsterhissar med impulsstyrning fram.
F04- Används ej.
F0530 A Fönsterhissar med impulsstyrning bak.
F0610 A Infällbara ytterbackspeglar.
F0710 A Infällbara ytterbackspeglar.
F08- Används ej.
F0915 A Framsäten med elvärme.
F1020 A Hi-Fi-förstärkare.
F11- Används ej.
F12- Används ej.
Säkringar bakom
handskfacket
Page 177 of 336

175
7
Praktisk information
Säkring nrStyrkaFunktion
F1615 A Dimstrålkastare fram.
F1810 A Höger helljus.
F1910 A Vänster helljus.
F2530 A Relä strålkastarspolare (eftermonterat).
F2940 A Vindrutetorkarmotor.
F3080 A Glödstift (diesel).
Säkringar i motorrummet
Säkringsboxen har placerats i motorrummet i närheten av batteriet (på vänstra sidan).
För att komma åt säkringarna
Ta loss locket. Byt ut säkringen (se motsvarande avsnitt). Efter byte bör du stänga locket mycket noggrant, för att säkra säkringsboxens täthet.
Tabell över säkringarna
Page 178 of 336

176
Praktisk information
Batteri
En bil försedd med denna dekal har ett 12-volts blybatteri med specifika egenskaper och specifikationer. Byte eller urkoppling måste göras på en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad. Om dessa föreskrifter inte följs riskerar batteriets livslängd att förkortas.
Efter återmontering av batteriet kommer Stop & Start-systemet inte att vara aktivt förrän efter några timmar. Denna tid beror på klimatförhållandena och batteriets laddning (upp till ca 8 timmar).
Lyft upp låsplattan D maximalt för att låsa upp kabelskon E .
Urkoppling av pluspolen (+)
Återanslutning av pluspolen (+)
Placera kabelns öppna klämma E på batteriets pluspol.
Tryck vertikalt på klämman E så att den ligger ordentligt an mot batteriet. Lås klämman genom att föra styrklacken åt sidan och därefter fälla ner låsplattan D .
Tryck inte för hårt på plattan, eftersom det blir omöjligt att låsa om klämman är felplacerad. Börja vid behov om från början.
Tillvägagångssätt för laddning av ett urladdat batteri eller för att starta motorn med hjälp av ett annat batteri.
Batteriet är placerat i motorrummet. Gör så här: öppna motorhuven med det inre handtaget och sedan det yttre, sätt fast motorhuvens stötta, ta bort plastlocket för att komma åt
pluspolen (+).
Komma åt batteriet
Page 179 of 336

177
7
Praktisk information
Starta motorn med hjälp av
ett annat batteri
Om bilens batteri är urladdat kan bilen startas med ett hjälpbatteri (separat batteri eller batteriet i en annan bil) och startkablar.
Anslut den röda kabeln till pluspolen (+) på det urladdade batteriet A och sedan till pluspolen (+) på hjälpbatteriet B . Anslut den ena änden av den gröna eller svarta kabeln till minuspolen (-) på hjälpbatteriet B (eller till en jordpunkt i bilen där hjälpbatteriet sitter). Anslut den andra änden av den gröna eller den svarta kabeln till jordpunkten C i bilen med det urladdade batteriet (eller på motorfästet). Starta motorn i bilen där hjälpbatteriet sitter och låt den gå i några minuter.
Starta inte motorn genom att ansluta en
batteriladdare. Koppla inte ur pluspolen när motorn är igång.
Kontrollera först att hjälpbatteriet har en nominell spänning på 12 V och en kapacitet som minst är likvärdig med det urladdade batteriets.
Aktivera startmotorn i bilen med det urladdade batteriet och låt motorn gå. Om motorn inte startar direkt ska du stänga av tändningen och vänta en stund innan du försöker igen. Vänta tills motorn återgått till tomgång och koppla sedan ur startkablarna i omvänd ordning.
Page 180 of 336

178
Praktisk information
Om bilens batteri inte används under mer än en månad, rekommenderar vi att du kopplar ur det.
Batterierna innehåller skadliga ämnen som t.ex. svavelsyra och bly. Batteriet måste tas om hand i enlighet med gällande bestämmelser och får under inga omständigheter kastas bort med hushållsavfall. Lämna in småbatterier och bilbatterier till ett godkänt uppsamlingsställe.
Skydda ögon och ansikte innan du hanterar batteriet. Alla arbeten på batteriet ska genomföras på en plats med god ventilation på långt avstånd från öppna lågor eller gnistkällor, för att undvika all risk för explosion eller brand. Försök inte ladda ett fruset batteri. Det måste först tinas upp för att undvika eventuell explosionsrisk. Om batteriet har varit fruset ska det kontrolleras innan det laddas upp på en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad som kontrollerar att de interna komponenterna inte har skadats och att höljet inte är sprucket, vilket skulle innebära en risk för läckage av giftig och frätande syra. Vänd plus och minus rätt och använd enbart en 12 V-laddare. Koppla inte ur kabelskorna medan motorn är i gång. Ladda inte upp batterier utan att först ha kopplat ur kabelskorna. Tvätta händerna när du är klar med dessa åtgärder.
Skjut inte på bilen för att försöka starta den om den har en EGS-växellåda eller automatlåda.
Före urkoppling
Innan du kopplar ur batteriet måste du vänta 2 minuter efter att tändningen slagits ifrån. Stäng rutorna och dörrarna innan du kopplar ur batteriet.
Efter återanslutning
Efter att batteriet anslutits på nytt skall du slå på tändningen och vänta 1 minut innan du startar motorn, för att möjliggöra initialisering av de elektroniska systemen. Om små störningar förekommer efter detta ingrepp är det skäl att kontakta en PEUGEOT-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad. Med hjälp av anvisningarna i motsvarande
avsnitt kan du själv initialisera: - fjärrkontrollen, - bilens GPS-system.
Uppladdning av Stop & Start-batteriet kräver ingen urkoppling.
Ladda batteriet med hjälp
av en batteriladdare
Koppla ur bilens batteri. Följ de instruktioner som laddarens tillverkare har lämnat. Anslut batteriet på nytt. Börja med minuspolen (-). Kontrollera att klämmorna och kabelskorna är rena. Om de är täckta av sulfat (vitaktig eller grönaktig beläggning), demontera dem och rengör dem.