clutch TOYOTA PROACE CITY VERSO EV 2021 Instruksjoner for bruk (in Norwegian)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE CITY VERSO EV, Model: TOYOTA PROACE CITY VERSO EV 2021Pages: 352, PDF Size: 75.81 MB
Page 20 of 352

20
Miljømodus (bensin eller diesel)Kontinuerlig.Miljømodus er aktiv.Visse parametere justeres med mål om å redusere drivstofforbruket.
Automatisk viskingKontinuerlig.Automatisk visking er aktivert.
Tåkelys foranKontinuerlig.Tåkelysene foran er på.
SidelysKontinuerlig.Lysene er på.
BlinklysBlinklys med lydsignal.Blinklysene er på.
NærlysKontinuerlig.Lysene er på.
Automatiske nærlys
Kontinuerlig.Funksjonen er aktivert via berøringsskjermen (menyen Kjøring/Kjøretøy).Lyskontrollspaken står i "AUTO"-stilling.Mer informasjon finnes i avsnittet Lys og sikt.
Blå varsel- og indikatorlamper
FjernlysKontinuerlig.Lysene er på.
Svarte/hvite varsellamper
Fot på bremsenKontinuerlig.Ikke noe eller utilstrekkelig trykk på bremsepedalen.Med en automatisk girkasse eller girvelger kan det være nødvendig å trykke inn bremsepedalen for å frigjøre velgeren fra N-modus.
Fot på clutchpedalenKontinuerlig.Stop & Start: byttet til START-modus blir avvist fordi clutchpedalen ikke er helt trykket inn.Trykk clutchpedalen helt inn.
Automatisk viskingKontinuerlig.Automatisk visking er aktivert.
Indikatorer
Serviceindikator
Serviceinformasjonen uttrykkes i form av avstand (miles eller kilometer) og tid (måneder eller dager).Varselet blir gitt ved den av disse to betingelsene som nås først.Serviceinformasjonen vises på dashbordet. Avhengig av bilens versjon:– Visningslinjen for avstandsmåleren indikerer avstanden som gjenstår før neste service skal utføres, eller avstanden som er kjørt siden service skulle vært utført før tegnet "-".– En varselmelding angir gjenværende avstand, samt perioden før neste service skal utføres eller hvor lenge det er siden det skulle vært utført.
NOTIC E
Verdien som angis blir beregnet i henhold til avstanden som er kjørt og tiden som har gått siden siste service.Varselet kan også bli utløst når det nærmer seg tid for service.
ServiceskiftenøkkelTennes midlertidig når tenningen slås på.Mellom 3000 km og 1000 km gjenstår før neste service skal utføres.
Page 43 of 352

43
Tilgang
2
WARNI NG
Dette utstyret inneholder et knappebatteri.Ikke svelg batteriet. Fare for kjemiske brannskader!Å svelge batteriet kan forårsake alvorlige innvendige brannskader på bare 2 timer, og kan være dødelig.Oppsøk lege umiddelbart hvis batterier har blitt svelget eller ført inn i en del av kroppen.Oppbevar nye og brukte batterier utilgjengelig for barn.Hvis batterirommet ikke lukker seg ordentlig, må du slutte å bruke produktet og oppbevare det utilgjengelig for barn.
WARNI NG
Eksplosjonsfare hvis batteriet erstattes med et batteri av feil type!Erstatt batteriet med et batteri av samme type.
WARNI NG
Fare for eksplosjon eller lekkasje av brennbar væske eller gass!Må ikke brukes i / oppbevares i / plasseres i et miljø der temperaturen er ekstremt høy eller der trykket er ekstremt lavt på grunn av veldig høy høyde over havet.Ikke prøv å brenne, knuse eller kutte et brukt batteri.
Initialisere fjernkontrollen
på nytt
Etter bytte av batteriet eller hvis det har oppstått en feil, kan det være nødvendig å initialisere fjernkontrollen på nytt.
Uten Nøkkelfri inngang og start
► Slå av tenningen.► Vri nøkkelen til stilling 2 (tenning på).
► Trykk umiddelbart på knappen med lukket hengelås i noen sekunder.► Slå av tenningen og ta nøkkelen ut av tenningsbryteren.Fjernkontrollen fungerer nå fullstendig igjen.
► Sett den mekaniske nøkkelen (integrert i fjernkontrollen) inn i låsen for å åpne bilen.► Plasser den elektroniske nøkkelen mot ekstraleseren på rattstammen og hold den der til tenningen slås på.► Med manuell girkasse, sett girspaken i fri og trykk deretter clutchpedalen helt inn.► Med automatisk girkasse, i P-modus, trykk
inn bremsepedalen.► Slå på tenningen ved å trykke på "START/STOP"-knappen.Hvis feilen vedvarer, kontakter du en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted så fort som mulig.
Page 107 of 352

107
Sikkerhet
5
– Hvis giret står i fri eller hvis clutchpedalen er trykket inn, reduseres hastigheten og indikatorlampen blinker langsomt, i dette tilfellet er den opprettholdte nedstigningshastigheten lavere.Hvis føreren slipper opp gass- og bremsepedalene i en nedoverbakke når bilen står stille, vil systemet frigjøre bremsene for å sette bilen gradvis i bevegelse.Bremselysene tennes automatisk når systemet regulerer.Hvis hastigheten overstiger 30 km/t, settes regulering på pause automatisk, indikatorlampen går tilbake til grå i instrumentpanelet, men den grønne indikatorlampen i knappen fortsetter å lyse.Regulering fortsetter automatisk når hastigheten faller under 30 km/t igjen, hvis betingelsene for helling og pedalfrigjøring blir oppfylt.Du kan trykke inn gasspedalen eller bremsepedalen igjen når som helst.
Slå av
► Trykk på knappen til indikatorlampen slukker. Indikatorlampen i instrumentpanelet slukker også.Ved hastigheter over 70 km/t deaktiveres systemet automatisk, indikatorlampen i knappen slukker.
Funksjonsfeil
Hvis det oppstår en feilfunksjon, tennes denne varsellampen og lyser grønt på dashbordet, sammen med en melding.får det kontrollert av en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted..
Sikkerhetsbelter
Sikkerhetsbelter i forsetene
Sikkerhetsbeltene i forsetene er montert med et pyroteknisk beltestrammersystem og kraftbegrenser.Dette systemet øker sikkerheten i forsetene ved et eventuelt sammenstøt forfra eller fra siden. Avhengig av hvor kraftig sammenstøtet er, strammer det pyrotekniske beltestrammersystemet umiddelbart sikkerhetsbeltene mot kroppen til passasjerene.De pyrotekniske beltestrammerne er aktivert når tenningen er på.Kraftbegrenseren reduserer trykket på sikkerhetsbeltet på brystet til passasjeren, og gir dermed bedre beskyttelse.
Sikkerhetsbeltene foran har et enkelt pyroteknisk beltestrammersystem (eller dobbelt på førersiden, avhengig av utstyr) og en kraftbegrenser (eller progressiv kraftbegrenser på førersiden, avhengig av utstyrsnivået).Dette systemet øker sikkerheten i forsetene ved et eventuelt sammenstøt forfra eller fra siden.
Avhengig av hvor kraftig sammenstøtet er, strammer det enklepyrotekniske beltestrammersystemet umiddelbart sikkerhetsbeltene mot kroppen til passasjerene.Det doble pyrotekniske beltestrammersystemet fungerer på samme måte, bortsett fra at det bruker to festepunkter i stedet for ett, for forbedret effektivitet.De pyrotekniske beltestrammerne er aktivert når tenningen er på.Kraftbegrenseren reduserer trykket på sikkerhetsbeltet på brystet til passasjeren, og gir dermed bedre beskyttelse.Den progressive kraftbegrenseren fungerer på samme måte, bortsett fra at den tar hensyn til førerens høyde, og optimaliserer dermed reduksjonen i trykket fra sikkerhetsbeltet på brystet til passasjeren ved et eventuelt sammenstøt.
Page 130 of 352

130
Under kjøring
Kjøling
Temperaturen til kjølevæsken øker som følge av at du tauer en tilhenger i oppoverbakke. Maksimal tilhengerlast er avhengig av stigningen og utetemperaturen. Viftens kjølekapasitet øker ikke i takt med motorturtallet.► Reduser hastigheten og motorturtallet for å begrense mengden varme som avgis.► Vær hele tiden oppmerksom på kjølevæsketemperaturen.Hvis denne varsellampen og STOP-varsellampen tennes, må du stanse bilen og slå av motoren så fort som mulig.
Bremser
Det anbefales å bruke motorbremsen for å begrense overoppheting av bremsene. Bremselengden øker når du trekker en tilhenger.
Sidevind
Husk på at bilen vil være mer mottakelig for vind under tauing.
Tyverisikring
Elektronisk startsperre
Fjernkontrollen inneholder en elektronisk brikke som har en spesiell kode. Når tenningen blir slått på, må denne koden gjenkjennes for at bilen skal starte.Noen få sekunder etter at du slår av tenningen, låser dette systemet motorkontrollsystemet, og hindrer derfor at motoren kan startes ved et innbrudd.Hvis det er en feil, blir du informert ved at denne varsellampen lyser, et lydsignal og en melding på skjermen.Bilen starter ikke; kontakt en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted så fort som mulig.
Starte / slå av motoren
Starte
Parkeringsbremsen må være aktivert.
â–º Med en manuell girkasse setter du girspaken i fri, trykker clutchpedalen helt inn og holder den inne til motoren starter.â–º Med en automatisk girkasse plasserer du velgeren i P-stilling, og deretter trykker du inn bremsepedalen.
Med den konvensjonelle nøkkelen /
med fjernkontrollnøkkelen
1.Stopp-stilling.
2.Tenning på-stilling.
3.Start-stilling.
► Sett nøkkelen inn i tenningsbryteren. Systemet gjenkjenner startkoden.► Lås opp rattstammen ved å dreie rattet og vri om nøkkelen samtidig.
NOTIC E
Under visse omstendigheter må du kanskje bruke betydelig kraft for å dreie rattet for å bevege hjulene (hvis hjulene for eksempel står mot en fortauskant).
► Vri nøkkelen til 2-stilling, tenning på, for å betjene forhåndsoppvarmingssystemet for motoren.
Page 132 of 352

132
NOTIC E
Med bensinmotorer, etter en kaldstart, kan forhåndsoppvarming av katalysatoren føre til tydelige motorvibrasjoner i opptil 2 minutter mens bilen står stille (akselerert tomgangshastighet).
WARNI NG
For dieselbiler, når temperaturen er under null, vil start bare være mulig når varsellampen for forhåndsoppvarming er slukket.Hvis denne varsellampen tennes etter at du trykker på "START/STOP"-knappen, trykker du inn bremse- eller clutchpedalen til varsellampen slukker, uten å trykke på "START/STOP"-knappen igjen, til motoren starter og går.
NOTIC E
Det er viktig at fjernkontrollen til "Nøkkelfri inngang og start"-systemet befinner seg i registreringssonen.Forlat aldri bilen med motoren i gang og med fjernkontrollen på deg.
En melding vises hvis fjernkontrollen forlater registreringssonen.Flytt fjernkontrollen inn i sonen for å kunne starte motoren.
NOTIC E
Hvis én av startbetingelsene ikke er oppfylt, vises en melding i instrumentpanelet. I noen omstendigheter er det nødvendig å dreie rattet mens du trykker på "START/STOP"-knappen for å bidra til å låse opp rattstammen. En melding vises.
Slå av
► Immobiliser bilen, med motoren på tomgang.► Med manuell girkasse setter du ideelt girspaken i fri.► Med automatisk girkasse, setter du ideelt giret i P-stilling.
Med den konvensjonelle nøkkelen /
med fjernkontrollnøkkelen
► Vri nøkkelen hele veien til stilling 1 (stopp) og ta den ut av tenningen.► For å låse rattstammen dreier du rattet til det låser seg.
NOTIC E
For å gjøre det mulig å låse opp rattstammen, anbefales det at hjulene settes tilbake i rett frem stilling før du slår av motoren.
â–º Kontroller at parkeringsbremsen er riktig aktivert, spesielt i hellinger.
WARNI NG
Slå aldri av tenningen før bilen står helt stille. Når motoren er slått av, slås også bremse- og styrehjelpsystemene av: risiko for tap av kontroll over bilen.
NOTIC E
Som et sikkerhetstiltak må du aldri forlate bilen uten å ta med deg fjernkontrollen, selv i korte perioder.
NOTIC E
Unngå å feste tunge gjenstander til nøkkelen eller fjernkontrollen, som kan trekke ned bladet i tenningsbryteren og føre til feil.
Nøkkel står igjen i tenningen
NOTIC E
Når du åpner førerdøren, vises en varselmelding sammen med et lydsignal for å
Page 134 of 352

134
Spesialtilfelle med Nøkkelfri
inngang og start
Slå på tenningen med Nøkkelfri
inngang og start
Med den elektroniske nøkkelen "Nøkkelfri inngang og start" inne i bilen trykker du på knappen "START/STOP", uten å trykke inn noen pedaler, slik at det blir mulig å slå på tenningen.► Trykk på denne knappen igjen for å slå av tenningen og gjøre det mulig å låse bilen.
Reservestart
Rattstammen er utstyrt med en ekstraleser slik at motoren kan startes hvis systemet ikke klarer å registrere nøkkelen i registreringssonen, eller hvis batteriet i den elektroniske nøkkelen er utladet.
► Plasser og hold fjernkontrollen mot ekstraleseren.► Med manuell girkasse, sett girspaken i fri og trykk deretter clutchpedalen helt inn.► Med automatisk girkasse eller kjør-velger, velg P-modus og trykk deretter bremsepedalen inn.► Trykk på "START/STOP"-knappen.Motoren starter.
Fjernkontroll ikke registrert med
Nøkkelfri inngang og start
Hvis fjernkontrollen ikke lenger er i registreringssonen, vises en melding på dashbordet når du lukker en dør eller prøver å slå av motoren.► Trykk på knappen "START/STOP" i ca. 3 sekunder for å bekrefte at du vil slå av motoren, og kontakt deretter en TOYOTA-forhandler eller et kvalifisert verksted.
Tvunget avslåing med Nøkkelfri
inngang og start
Kun i nødssituasjoner kan motoren slås av uten betingelser (selv under kjøring).► For å gjøre det trykker du på og holder inne "START/STOP"-knappen i ca. 5 sekunder.I dette tilfellet, låses rattstammen så fort bilen stopper.
"Nøkkel av"-modus
"Key off"-modus gjør det mulig å låse bilen med motoren i gang uten at nøkkelen eller Nøkkelfri inngang og start er inni bilen.I denne modusen kan elektriske enheter stå på for å sikre varmetrivsel, bilsikkerhet og betjening av bilsystemene som er nødvendige for oppgaven.
KEY
OFF
► Modusen aktiveres eller deaktiveres ved å trykke på denne knappen (knappens indikatorlampe er på når modusen er aktivert).
Page 136 of 352

136
Indikatorlampen blinker som svar på en manuell forespørsel om å aktivere eller frigjøre bremsen.
WARNI NG
Hvis det er en batterifeil, vil ikke den elektriske parkeringsbremsen virke. Som et sikkerhetstiltak med manuell girkasse, hvis parkeringsbremsen ikke er aktivert, immobiliserer du bilen ved å sette bilen i gir.
Som et sikkerhetstiltak med automatisk girkasse eller kjør-velger, hvis parkeringsbremsen ikke er aktivert, immobiliserer du bilen ved å plassere den medfølgende klossen mot ett av hjulene.Kontakt en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted.
WARNI NG
Før du forlater bilen må du kontrollere at parkeringsbremsen er aktivert:
indikatorlampene for parkeringsbremsen på dashbordet og kontrollen må lyse kontinuerlig.Hvis parkeringsbremsen ikke aktiveres, høres et lydsignal og en melding vises når du åpner førerdøren.
WARNI NG
La aldri et barn være alene i bilen, siden de kan frigjøre parkeringsbremsen.
WARNI NG
Når bilen er parkert: i en bratt helling, tungt lastet eller under tauingMed en manuell girkasse dreier du hjulene mot fortauet og setter bilen i gir.Med en automatisk girkasse eller kjør-velger dreier du hjulene mot fortauet og velger P-modus.Ved trekking av tilhenger er bilen godkjent for parkering i hellinger på opptil 12 %.
Manuell betjening
Manuell frigjøring
Med tenningen på eller motoren i gang:► Trykk inn bremsepedalen.
► Trykk kontrollspaken kort mens du opprettholder trykk på bremsepedalen.
NOTIC E
Hvis du ikke trykker inn bremsepedalen, frigjøres ikke parkeringsbremsen, og en melding vises.
Manuell aktivering
Når bilen står stille:► Trekk kort i kontrollspaken.Indikatorlampen for kontrollspaken blinker for å bekrefte forespørselen om aktivering.
Automatisk drift
Automatisk frigjøring
Sikre først at motoren er i gang og at førerdøren er lukket.Den elektriske parkeringsbremsen frigjøres automatisk gradvis når bilen kjører avsted.Med manuell girkasse► Trykk clutchpedalen helt inn, og sett bilen i første gir eller revers.
► Trykk inn gasspedalen, og slipp opp clutchpedalen.Med automatisk girkasse► Trykk inn bremsepedalen.► Velg stilling D, M eller R.► Slipp opp bremsepedalen, og trykk inn gasspedalen.Med kjør-velger► Trykk inn bremsepedalen.
â–º Velg D-, B- eller R-modus.
Page 139 of 352

139
Kjøring
6
Funksjonsfeil
Ved en eventuell feilfunksjon, tennes denne varsellampen på dashbordet, og en melding vises.får det kontrollert av en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted.
5-trinns manuell girkasse
Sette bilen i revers
► Med clutchpedalen helt trykket inn må du sette giret i fri.► Flytt girvelgeren til høyre, og trekk den deretter tilbake.
WARNI NG
Sett bare bilen i revers når bilen står stille med motoren på tomgang.
NOTIC E
Som en sikkerhetsforholdsregel og for å gjøre det mulig å starte motoren:– velg alltid fri,– trykk inn clutchpedalen.
6-trinns manuell girkasse
Sette bilen i 5. eller 6. gir
► Flytt girvelgeren helt til høyre for å sette bilen i 5. eller 6. gir.
WARNI NG
Hvis du ikke følger denne instruksjonen, kan det føre til permanent skade på girkassen (utilsiktet aktivering av 3. eller 4. gir).
Sette bilen i revers
► Løft ringen under knotten og flytt girspaken til venstre, og deretter forover.
WARNI NG
Sett bare bilen i revers når bilen står stille med motoren på tomgang.
NOTIC E
Som en sikkerhetsforholdsregel og for å gjøre det mulig å starte motoren:– velg alltid fri,– trykk inn clutchpedalen.
Page 149 of 352

149
Kjøring
6
WARNI NG
Hvis systemet har blitt aktivert i STOPP-modus, starter motoren på nytt umiddelbart.
NOTIC E
Systemet blir automatisk aktivert på nytt når motoren startes av føreren.
Betjening
Hovedbetingelser for drift
– Førerdøren må være lukket.– Skyvedøren på siden må være lukket.– Sikkerhetsbeltet i førersetet må være festet.– Batterinivået må være tilstrekkelig.– Temperaturen til motoren må være innenfor det nominelle driftsområdet.– Utetemperaturen må være mellom 0 °C og 35 °C.
Sette motoren i standby
(STOPP-modus)
Motoren går automatisk i standby så fort føreren indikerer at bilen skal stoppe.– Med manuell girkasse: i en hastighet på under 3 km/t eller når bilen står stille (avhengig av motor), med giret i fri og clutchpedalen sluppet opp.– Med automatisk girkasse: i en hastighet på under 3 km/t eller når bilen står stille (avhengig
av motor), med bremsepedalen trykket inn eller girvelgeren i N-stilling.
Tidsteller
En tidsteller legger sammen tiden i standby under turen. Den tilbakestilles til null hver gang tenningen slås på.
Spesialtilfeller:
Motoren vil ikke gå i standby hvis alle betingelsene for drift ikke blir oppfylt og i følgende tilfeller.– Bratt helling (oppover eller nedover).– Bilen har ikke oversteget 10 km/t siden siste motorstart (med nøkkelen eller "START/STOP"-knappen).– Den elektriske parkeringsbremsen er aktivert eller blir aktivert.– Trengs for å opprettholde en behagelig temperatur i passasjerkupeen.– Fjerning av dugg er aktivert.I disse tilfellene blinker denne indikatorlampen i noen sekunder, og
slukker.
NOTIC E
Etter at motoren er startet på nytt, er ikke STOPP-modus tilgjengelig før bilen har nådd en hastighet på 8 km/t.
NOTIC E
Under parkeringsmanøvre er ikke STOPP-modus tilgjengelig i noen sekunder etter at bilen settes i et annet gir enn revers eller ved dreiing på rattet.
Starte motoren på nytt
(START-modus)
Motoren starter automatisk på nytt så fort føreren indikerer at bilen skal kjøre igjen.– Med manuell girkasse: med clutchpedalen helt trykket inn.– Med automatisk girkasse:• Med giret i D- eller M-stilling: med bremsepedalen sluppet opp.• Med giret i N-stilling og bremsepedalen sluppet opp: med giret i D- eller M-stilling.• Med giret i P-stilling og bremsepedalen trykket inn: med giret i R-, N-, D- eller M-stilling.
Spesialtilfeller
Motoren vil starte på nytt automatisk hvis alle betingelsene for drift blir oppfylt igjen og i følgende tilfelle.– Bilens hastighet overstiger 3 km/t (avhengig av motor).I dette tilfellet blinker denne indikatorlampen i noen sekunder, og slukker.
Page 165 of 352

165
Kjøring
6
1.PÃ… (CRUISE-stilling) / AV (0-stilling)
2.Aktivere cruisekontroll ved gjeldende hastighet / redusere hastighetsinnstilling
3.Aktivere cruisekontroll ved gjeldende hastighet / øke hastighetsinnstilling
4.Sette cruisekontroll på pause / fortsette med tidligere lagret hastighetsinnstilling
5.Avhengig av versjon:Visning av hastighetsterskler lagret med hastighetslagringellerBruk hastigheten som er foreslått av Gjenkjenning og anbefaling av fartsgrense (MEM-visning)
6.Visning og justering av avstandsinnstillingen til bilen foran
Bruk
Aktivering av systemet (pause)
► Når motoren er i gang, vrir du knotten 1 nedover til CRUISE-stilling. Cruisekontroll er klar til bruk (grått display).
Slå på cruisekontrollen og velge hastighetsinnstilling
Med manuell girkasse må hastigheten være mellom 30 and 160 km/t.Med automatisk girkasse må D- eller M-modus velges og hastigheten til bilen må være mellom 30 og 180 km/t.Med en kjør-velger må hastigheten din være mellom 0 og 180 km/t.
► Trykk på knappen 2-SET eller 3-SET+: den gjeldende hastigheten blir hastighetsinnstillingen (minimum 30 km/t) og cruisekontrollen aktiveres umiddelbart (grønt display).► Trykk på 3-SET+ for å øke eller 2-SET for å redusere hastighetsinnstillingen (trinn på 8 km/t hvis den holdes inne).
WARNI NG
Hvis du trykker og holder inne knappen 2-SET eller 3-SET+, endres hastigheten til bilen raskt.
Pause/fortsette cruisekontroll
Trykk på 4-II, eller trykk inn bremsepedalen (grått display).► Cruisekontrollen kan bli satt på pause:• Automatisk, hvis bilens stabilitetskontrollsystemet (VSC) aktiveres.• Ved å sette giret i nøytral.• Når bilens hastighet går under 30 km/t med manuell girkasse.• Når motorturtallet går under 1100 o/min med manuell girkasse.• Ved å trykke inn clutchpedalen i mer enn 10 sekunder.• Ved å bruke den elektriske parkeringsbremsen.► Trykk på 4-II for å fortsette med cruisekontroll (grønt display).Med manuell girkasse skal føreren trykke inn gasspedalen for å kjøre avsted, deretter over
30 km/t, aktivere systemet på nytt ved å trykke på en av knappene 2-SET, 3-SET+ eller 4-II.Med automatisk girkasse, etter bremsing av bilen til den stopper helt, holder systemet bilen stille; cruisekontrollen settes på pause. Føreren skal trykke inn gasspedalen for å kjøre avsted, deretter over 30 km/t, aktivere systemet på nytt ved å trykke på en av knappene 2-SET, 3-SET+ eller 4-II.Med en kjør-velger, etter du har bremset slik at bilen har stoppet, hvis trafikkforholdene gjør at bilen ikke kan begynne å bevege seg igjen innen 3 sekunder etter et stopp, trykker du på 4-II eller trykker inn gasspedalen for å kjøre avsted.Hvis føreren ikke gjør noe etter at bilen stanser, aktiveres den elektriske parkeringsbremsen automatisk etter ca. 5 minutter.
NOTIC E
Cruisekontrollen forblir aktiv etter at du skifter gir, uansett girkassetype.
WARNI NG
Når føreren forsøker å aktivere cruisekontrollen som sto på pause på nytt, vises meldingen "Aktivering er ikke mulig, uegnede forhold" et kort øyeblikk hvis ny
aktivering ikke er mulig (sikkerhetsbetingelser er ikke oppfylt).