TOYOTA PROACE VERSO EV 2021 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE VERSO EV, Model: TOYOTA PROACE VERSO EV 2021Pages: 360, PDF Size: 69.13 MB
Page 171 of 360

171
Jazda
6
► Uruchom silnik.
► Użyj dźwigni sterowania, aby włączyć hamulec postojowy, jeżeli jest zwolniony.► Zdejmij stopę całkowicie z pedału hamulca.► Przytrzymaj dźwignię sterowania w kierunku zwolnienia przez od 10 do maksymalnie 15 sekund.► Zwolnij dźwignię sterowania.► Naciśnij pedał hamulca i przytrzymaj go.► Pociągnij dźwignię sterowania w kierunku włączania przez 2 sekundy.Ta kontrolka ostrzegawcza zaświeci na panelu wskaźników, wskazując wyłączenie funkcji automatycznych.► Zwolnij dźwignię sterowania i pedał hamulca.Od tego momentu, hamulec postojowy można włączać i zwalniać tylko ręcznie, dźwignią sterowania.Powtórz tę procedurę, aby przywrócić tryb pracy automatycznej (potwierdzane zgaszeniem kontrolki na panelu wskaźników).
Hamowanie awaryjne
Jeżeli naciśnięcie pedału hamulca nie zapewnia skutecznego hamowania lub w wyjątkowych sytuacjach (np. złe samopoczucie kierowcy, jazda wspomagana), pojazd można zatrzymać, ciągnąc element sterujący elektrycznego hamulca postojowego. Hamowanie jest wykonywane tak długo, jak element sterujący jest pociągnięty. Hamulec zostanie zwolniony po puszczeniu tego elementu sterującego.Układy ABS i DSC zapewniają stabilność pojazdu podczas awaryjnego hamowania.W przypadku nieprawidłowego działania na panelu wskaźników wyświetlany jest komunikat „Parking brake faulty” (Usterka hamulca postojowego).W przypadku nieprawidłowego działania układów ABS i DSC sygnalizowanego przez zaświecenie jednej lub obu kontrolek ostrzegawczych na panelu wskaźników, stabilność pojazdu nie jest gwarantowana.
► W takim przypadku zapewnij stabilność pojazdu, powtarzając procedurę sukcesywnego ciągnięcia elementu sterującego elektrycznego hamulca postojowego i jego zwalniania, aż pojazd zatrzyma się całkowicie.
Asystent ruszania pod
górę
Układ ten utrzymuje na krótko pojazd nieruchomo (przez około dwie sekundy) podczas ruszania pod górę w trakcie przekładania stopy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.Jest aktywny tylko, jeżeli:– pojazd jest całkowicie zatrzymany ze stopą na pedale hamulca,– spełnione są określone warunki pochyłości,– drzwi kierowcy są zamknięte.
WARNI NG
Nie należy opuszczać pojazdu zatrzymanego tymczasowo przez system wspomagania ruszania pod górę.Jeśli ktoś będzie chciał wysiąść z pojazdu przy pracującym silniku, należy ręcznie włączyć hamulec postojowy. Potem należy upewnić się, że kontrolka hamulca postojowego i kontrolka P na dźwigni elektrycznego hamulca postojowego świecą się ciągłym światłem.
WARNI NG
Funkcji wspomagania ruszania pod górę nie można wyłączyć. Jednak zastosowanie hamulca postojowego do unieruchomienia pojazdy przerywa jego działanie.
Page 172 of 360

172
WARNI NG
Jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, przy ruszaniu na stromej pochyłości (w górę lub w dół) naciśnij pedał hamulca, wybierz pozycję D, zwolnij hamulec postojowy, a następnie zwolnij pedał hamulca.
Obsługa
Stojąc przodem w górę przy zatrzymanym pojeździe, pojazd jest utrzymywany przez krótki okres po zwolnieniu nacisku na pedał hamulca:– jeśli w przypadku ręcznej skrzyni biegów włączony jest bieg pierwszy lub neutralny,– jeśli w przypadku automatycznej skrzyni biegów wybrana jest pozycja D lub M,– jeśli w przypadku wybieraka napędu wybrana jest pozycja D lub B.
Stojąc przodem w dół przy zatrzymanym pojeździe i włączonym wstecznym biegu, pojazd jest utrzymywany przez krótki okres po zwolnieniu nacisku na pedał hamulca.
Nieprawidłowe działanie
W razie usterki na panelu wskaźników zostaną wyświetlone te kontrolki ostrzegawcze wraz z komunikatem.Zleć sprawdzenie dealerowi Toyota lub serwisowi Toyota albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi.
Skrzynia ręczna
6-biegowa
Włączanie 5. lub 6. biegu
► Przesuń dźwignię zmiany biegów maksymalnie w prawo, aby włączyć 5. lub 6. bieg.
WARNI NG
Nieprzestrzeganie tej instrukcji może spowodować stałe uszkodzenie skrzyni biegów (pomyłkowe włączenie 3. lub 4. biegu).
Włączanie wstecznego
biegu
► Unieść pierścień pod gałką i przesunąć dźwignię zmiany biegów w lewo, a następnie do przodu.
Page 173 of 360

173
Jazda
6
WARNI NG
Bieg wsteczny można włączać wyłącznie na całkowicie zatrzymanym pojeździe z silnikiem pracującym na biegu jałowym.
NOTIC E
Jako środek bezpieczeństwa i w celu
ułatwienia uruchomienia silnika:– należy zawsze wybrać luz,– nacisnąć pedał sprzęgła.
Wskaźnik zmiany biegu
(w zależności od silnika)Jest to system, który pomaga zmniejszyć zużycie paliwa przez podpowiadanie włączenia najbardziej właściwego biegu.
Obsługa
W zależności od sytuacji drogowej i wyposażenia pojazdu system może polecić pominięcie jednego lub większej liczby biegów.Rekomendacji zmiany biegów nie należy traktować jako obowiązkowe. W rzeczywistości układ drogi, natężenie ruchu i bezpieczeństwo pozostają czynnikami decydującymi o wyborze optymalnego biegu. Dlatego to kierowca decyduje, czy postąpi lub nie postąpi zgodnie ze wskazaniem systemu.
Tej funkcji nie można wyłączyć.W niektórych wersjach z silnikiem wysokoprężnym i ręczną skrzynią biegów w pewnych warunkach system może sugerować przełączenie w pozycję neutralną (na panelu wskaźników jest wyświetlana pozycja N), aby umożliwić przełączenie silnika w tryb gotowości (tryb STOP w przypadku Stop & Start).
NOTIC E
W przypadku automatycznej skrzyni biegów system ten jest aktywny wyłącznie podczas pracy w trybie pracy manualnej.
Informacje pojawiają się na panelu wskaźników w formie skierowanej w górę lub w dół strzałki i zalecanej cyfry biegu.
NOTIC E
System dostosowuje zalecenia zmiany biegu do warunków jazdy (pochyłość, ładunek itd.) i wymagań kierowcy (moc, przyspieszenie, hamowanie itd.).System nigdy nie sugeruje:– włączenia pierwszego biegu,– włączenia wstecznego biegu.
Skrzynia automatyczna
Automatyczna skrzynia 6- lub 8-biegowa, z elektroniczną zmianą biegów. Udostępnia ona też tryb ręczny z sekwencyjną zmianą biegów za pomocą łopatek sterujących za kołem kierownicy.
Wybierak biegów
WARNI NG
Aby całkowicie bezpiecznie obrócić wybierak biegów, zaleca się utrzymywać stopę na pedale hamulca.
P.Park (parkowanie).
R.Reverse (bieg wsteczny).
N.Neutral (bieg neutralny).
D.Drive (praca w trybie automatycznym).
M.Manual (praca manualna umożliwiająca sekwencyjną zmianę biegów przez kierowcę).
Page 174 of 360

174
NOTIC E
Pozycję N można stosować w korkach lub w tunelach myjni samochodowych.
Elementy sterowania
wbudowane w kierownicę
► Pociągnąć prawą „+” lub lewą „-” łopatkę sterującą, aby zmienić bieg w górę lub w dół.
NOTIC E
Elementami sterowania wbudowanymi w kierownicę nie można wybrać biegu neutralnego ani włączyć lub wyłączyć biegu wstecznego.
Informacje wyświetlane na
panelu wskaźników
Po przesunięciu wybieraka biegów lub naciśnięciu przycisku M na panelu wskaźników, wyświetlany jest odpowiedni bieg i kontrolka.Jeśli wartość jest nieprawidłowa, wyświetlany jest symbol „-”.► W przypadku wyświetlenia komunikatu „Foot on the brake” (Stopa na hamulcu) na panelu wskaźników należy mocno nacisnąć pedał hamulca.
Ruszanie
► Ze stopą na pedale hamulca, wybierz pozycję P.► Uruchom silnik.Jeśli warunki nie zostaną spełnione, emitowany jest sygnał dźwiękowy, któremu towarzyszy komunikat na ekranie panelu wskaźników.► Zwolnij hamulec postojowy, chyba że jest
ustawiony w tryb automatyczny (w przypadku elektrycznego hamulca postojowego).► Wybierz pozycję R, N lub D.
WARNI NG
W przypadku ruszania na stromej pochyłości z ładunkiem naciśnij pedał hamulca, wybierz pozycję D, zwolnij hamulec postojowy, chyba że jest ustawiony w tryb automatyczny (w przypadku elektrycznego hamulca postojowego), a następnie zwolnij pedał hamulca.
► Stopniowo zwalniaj nacisk na pedał hamulca.Lub► Stopniowo zwiększaj nacisk na pedał przyspieszenia, aby zwolnić elektryczny hamulec postojowy (jeżeli jest ustawiony na tryb automatyczny).Pojazd ruszy bez zwłoki.
NOTIC E
Jeśli panel wskaźników wyświetla P, ale wybierak znajduje się na innej pozycji, ustaw wybierak w pozycji P, aby umożliwić uruchomienie silnika.Jeśli podczas jazdy przez nieuwagę wybierzemy pozycję N, należy odczekać na powrót silnika do obrotów biegu jałowego, a następnie wybrać pozycję D, aby przyspieszyć.
Page 175 of 360

175
Jazda
6
WARNI NG
Gdy silnik pracuje na biegu jałowym, po wybraniu pozycji R, D lub M, pojazd porusza się nawet bez naciskania pedału przyspieszenia.Nigdy nie zostawiać dzieci w pojeździe bez nadzoru.Ze względów bezpieczeństwa, nigdy, nawet na krótką chwilę, nie należy zostawiać pojazdu bez zabrania kluczyka.Podczas wykonywania czynności konserwacyjnych przy włączonym silniku należy włączyć hamulec postojowy i wybrać pozycję P.
WARNI NG
Jeśli pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, nie należy próbować uruchamiać silnika, pchając pojazd.
Praca w trybie
automatycznym
► Należy wybrać pozycję D w celu automatycznej zmiany biegów.Po wybraniu skrzynia pracuje w automatycznym trybie adaptacyjnym bez interwencji ze strony kierowcy. W trybie ciągłym wybiera najbardziej odpowiedni bieg na podstawie stylu jazdy, profilu drogi i obciążenia pojazdu.
W celu uzyskania maksymalnego przyspieszenia bez dotykania wybieraka, należy nacisnąć pedał przyspieszenia do oporu (kick-down).Skrzynie biegów automatycznie zmienia biegi i utrzymuje wybrany bieg aż do uzyskania maksymalnych obrotów silnika.Przy hamowaniu skrzynia biegów automatycznie redukuje bieg, aby zapewnić skuteczne hamowanie silnikiem.Po ostrym zwolnieniu pedału przyspieszenia, skrzynia biegów ze względów bezpieczeństwa nie zmieni biegu na wyższy.
WARNI NG
Nigdy nie należy wybierać pozycji N podczas jazdy.Pozycje P lub R można wybierać dopiero po całkowitym zatrzymaniu pojazdu.
Czasowe ręczne sterowanie
zmianą biegów
Istnieje możliwość tymczasowego przejęcia kontroli nad zmianą biegów za pomocą przełączników „+” i „-” zamontowanych na kierownicy. Żądanie zmiany biegów zostanie wykonane, jeśli pozwalają na to obroty silnika. Funkcja ta umożliwia działania wyprzedzające w niektórych sytuacjach, takich jak wyprzedzanie innego pojazdu lub zbliżanie się do zakrętu drogi.
Po kilku sekundach bez poleceń wydawanych za pomocą łopatek skrzynia biegów powraca do trybu pracy automatycznej.
Pełzanie (ruch bez
dotykania pedału
przyspieszenia)
Funkcja ta ułatwia manewrowanie pojazdem przy niskich prędkościach (podczas parkowania, w korkach itd.).Gdy silnik pracuje na biegu jałowym po zwolnieniu hamulca postojowego i z dźwignią zmiany biegów ustawioną na D, M lub R, pojazd zaczyna pełzać do przodu zaraz po zdjęciu stopy z pedału hamulca (nawet bez naciskania pedału przyspieszenia).
WARNI NG
Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy pozostawiać pojazdu z pracującym silnikiem i zamkniętymi drzwiami.
Obsługa ręczna
► Po wybraniu pozycji D naciśnij przycisk M, aby włączyć 6- lub 8-biegową sekwencyjną zmianę biegów.Kontrolka na przycisku zaświeca się.► Należy wykorzystać elementy sterowania wbudowane w kierownicę „+” lub „-”.
Page 176 of 360

176
Pojawia się symbol M i na panelu wskaźników wyświetlany jest kolejno włączany bieg.► Pracę w trybie automatycznym można przywrócić w dowolnym czasie, naciskając ponownie przycisk M.Kontrolka na przycisku gaśnie.
NOTIC E
W trybie manualnym nie ma potrzeby zwalniania pedału przyspieszania przy zmianie biegu.
NOTIC E
Zmiana biegu możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to prędkość pojazdu i obroty silnika.
NOTIC E
Jeśli prędkość pojazdu jest zbyt niska lub zbyt wysoka, wybrany bieg miga przez kilka sekund, a następnie wyświetlany jest faktycznie włączony bieg.Gdy pojazd stoi lub porusza się bardzo powoli, skrzynia biegów automatycznie wybiera bieg M1.
NOTIC E
Aby oszczędzać układ hamulcowy podczas zjazdu ze stromej pochyłości, należy stosować hamowanie silnikiem do zmniejszania prędkości (zredukować bieg lub wybrać niższy bieg).Jazda z wciśniętym przez dłuższy okres pedałem hamulca może doprowadzić do przegrzania hamulców, powodując niebezpieczeństwo uszkodzenia lub utraty działania układu hamulcowego.Hamulców do zwalniania lub zatrzymania pojazdu należy używać wyłącznie, gdy jest to konieczne.
NOTIC E
W zależności od konfiguracji drogi (np. droga górska) preferowane jest wybranie trybu manualnego.Praca w trybie automatycznym może nie być odpowiednia i nie pozwala ona na hamowanie silnikiem.
Nieprawidłowa wartość
podczas pracy manualnej
Ten symbol jest wyświetlany, jeśli bieg nie zostanie prawidłowo włączony (wybierak biegów pomiędzy dwiema pozycjami).► Wybierak należy ustawić „prawidłowo” na pozycji.
Wyłączanie silnika pojazdu
Przed wyłączeniem silnika wybierz pozycję P, a następnie włącz hamulec postojowy, aby unieruchomić pojazd, chyba że jest ustawiony w tryb automatyczny (w przypadku elektrycznego hamulca postojowego).Sprawdź, czy włączony jest tryb P, a także, czy elektryczny hamulec postojowy został włączony automatycznie. W przeciwnym razie włącz go ręcznie.Odpowiednie kontrolki selektora i dźwigni elektrycznego hamulca postojowego muszą świecić, a także kontrolki na panelu wskaźników.
Page 177 of 360

177
Jazda
6
NOTIC E
Przy włączaniu pozycji P możemy odczuć opór.Jeżeli wybierak znajduje się w pozycji P, gdy kierowca otwiera drzwi lub około 45 sekund po wyłączeniu zapłonu, emitowany jest sygnał dźwiękowy i wyświetlany jest komunikat.► Ustaw wybierak zmiany napędu z powrotem w pozycję P; sygnał dźwiękowy jest wyłączany, a komunikat znika.
WARNI NG
Jeżeli pojazd z ładunkiem jest na stromej pochyłości, naciśnij pedał hamulca, wybierz pozycję P, włącz hamulec postojowy, chyba że jest ustawiony w tryb automatyczny (w przypadku elektrycznego hamulca postojowego), a następnie zwolnij pedał hamulca.
WARNI NG
We wszystkich okolicznościach przed opuszczeniem pojazdu, należy upewnić się, że wybierak zmiany biegów znajduje się w pozycji P.
Nieprawidłowe działanie
Gdy zapłon jest włączony, na panelu wskaźników wyświetlany jest komunikat wskazujący usterkę skrzyni biegów.W takim przypadku skrzynia biegów przełącza się w tryb awaryjny i blokuje się na 3. biegu. Podczas zmiany z pozycji P na R oraz z pozycji N na R może być odczuwalne mocne szarpnięcie (bez zagrożenia dla skrzyni biegów).Nie przekraczaj 100 km/godz., o ile pozwalają na to lokalne ograniczenia prędkości.Zleć sprawdzenie dealerowi Toyota lub serwisowi Toyota albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi.
WARNI NG
Istnieje ryzyko uszkodzenia skrzyni biegów:– w przypadku jednoczesnego naciśnięcia pedałów przyspieszenia i hamulca.– w przypadku usterki akumulatora, wymuszenia przestawienia wybieraka z pozycji P w inną.
WARNI NG
Jeśli pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, nie należy próbować uruchamiać silnika, pchając pojazd.
Wybierak napędu (silnik
elektryczny)
Wybierak napędu jest wybierakiem impulsowym z funkcją odzyskiwania energii z hamowania.Wybierak napędu zapewnia kontrolę trakcji na podstawie stylu jazdy, profilu drogi i obciążenia pojazdu.Przy włączonej funkcji odzyskiwania energii z hamowania obsługuje też hamowanie silnikiem po zwolnieniu pedału przyspieszenia.
P.ParkowaniePrzycisk do parkowania pojazdu: przednie koła są zablokowane (przycisk świeci, wskazując włączenie funkcji).
R.Bieg wstecznyAby włączyć bieg wsteczny, umieść stopę na pedale hamulca.
Page 178 of 360

178
N.Bieg neutralnyUmożliwia przestawianie pojazdu przy wyłączonym zapłonie dzięki odblokowaniu kół.Więcej informacji na temat wolnego koła można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
D.Jazda (automatyczna zmiana biegów do przodu)
B.Hamowanie (odzyskiwanie energii z hamowania)Przycisk do zmiany na jazdę/automatyczną zmianę biegów do przodu z funkcją odzyskiwania energii z hamowania (przycisk świeci, wskazując włączenie tej funkcji).
Informacje wyświetlane na
panelu wskaźników
Po włączeniu zapłonu stan wybieraka napędu jest wyświetlany na panelu wskaźników:P: parkowanie.R: bieg wsteczny.N: bieg neutralny.D: jazda (automatyczna zmiana biegów do przodu).B: hamowanie (automatyczna zmiana biegów do przodu z funkcją odzyskiwania energii z hamowania).
Obsługa
► Przestaw wybierak, przesuwając go do przodu (N lub R) lub do tyłu (N lub D) jeden lub dwa razy, pokonując punkt oporu w razie potrzeby.Przykładowo, aby przestawić wybierak z pozycji P w pozycję R (trzymając stopę na pedale hamulca), przesuń wybierak o dwie pozycje do przodu bez pokonywania punktu oporu lub przesuń naraz, pokonując punkt oporu.
Odzyskiwanie energii
z hamowania
Za pomocą funkcji hamowania i podczas zmniejszania prędkości
Funkcja hamowania umożliwia symulowanie hamowania silnikiem, zmniejszając prędkość pojazdu bez konieczności naciskania pedału hamulca. Pojazd zwalnia szybciej, gdy kierowca zwolni pedał przyspieszenia.Energia odzyskana po zwolnieniu pedału
hamulca jest częściowo zużywana do ładowania akumulatora trakcyjnego, co zwiększa zasięg jazdy pojazdu.
WARNI NG
Tego rodzaju zmniejszenie prędkości pojazdu nie powoduje zaświecenia świateł stopu.
► W trybie D naciśnij przycisk B, aby włączyć/wyłączyć funkcję (przycisk zaświeci, gdy funkcja jest włączona).Na panelu wskaźników pozycja D zostanie zastąpiona pozycją B.Stan systemu jest przechowywany w pamięci nawet po wyłączeniu zapłonu.
WARNI NG
W niektórych sytuacjach (np. naładowany akumulator, skrajne temperatury) ilość energii odzyskiwanej z hamowania może być tymczasowo ograniczona, powodując mniejsze zmniejszenie prędkości.Kierowca musi zwracać uwagę na warunki drogowe i zachować gotowość do naciśnięcia pedału hamulca.
Za pomocą pedału hamulca
Po naciśnięciu pedału hamulca inteligentny układ hamowania automatycznie odzyskuje część energii i wykorzystuje ją do ładowania akumulatora trakcyjnego.Ten proces odzyskiwania energii zmniejsza też użycie klocków hamulcowych, ograniczając ich zużycie.
NOTIC E
Naciśnięcie pedału hamulca może dawać inne odczucie niż w przypadku pojazdu bez funkcji odzyskiwania energii z hamowania.
Page 179 of 360

179
Jazda
6
Tryby jazdy (silnik
elektryczny)
Tryby jazdy wybiera się za pomocą następującego elementu sterującego:
Naciśnięcie przełącznika powoduje wyświetlenie trybów na panelu wskaźników i, w zależności od wersji, na ekranie z TOYOTA Pro Touch z systemem nawigacji.Nie można wybrać trybu, jeżeli kontrolka READY nie świeci.Kiedy komunikat zniknie, wybrany tryb jest
aktywowany i jest wyświetlany na panelu wskaźników (z wyjątkiem trybu Normal).Po każdym włączeniu zapłonu domyślnie wybierany jest tryb Normal.
Normal
Ten tryb umożliwia optymalizację zasięgu jazdy i dynamicznej wydajności.Aby uzyskać maksymalny moment obrotowy i moc, naciśnij pedał przyspieszenia do oporu.
Eco
Ten tryb umożliwia optymalizację zużycia energii przez zmniejszenie wydajności układu ogrzewania i klimatyzacji (bez ich wyłączania) i ograniczenie zarówno momentu obrotowego, jak i mocy.
Power
W tym trybie zapewniana jest wydajność pojazdu z obciążeniem (GVW) równoważna mocy pojazdu bez obciążenia i w trybie Normal.
Stop & Start
Funkcja Stop & Start przełącza silnik tymczasowo w tryb gotowości – tryb STOP – podczas faz, gdy pojazd jest zatrzymany (czerwone światła, kolejki itd.). Silnik uruchamia się automatycznie – tryb START – gdy tylko kierowca chce ruszyć ponownie.Jest to funkcja pierwotnie przeznaczona do użytku w mieście, której przeznaczeniem jest obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin oraz poziomu hałasu na postoju.Funkcja nie wpływa na funkcje pojazdu, w tym w szczególności, na hamowanie.
WARNI NG
Jazda po zalanych drogachPrzed wjazdem na zalaną powierzchnię usilnie zalecamy, aby wyłączyć system Stop & Start.Więcej informacji na temat zaleceń dotyczących jazdy, szczególnie na zalanych
drogach, można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Page 180 of 360

180
Dezaktywacja/ponowna aktywacja
Wersja z systemem audio lub bez niego
► Aby dezaktywować ten tryb lub go aktywować, naciśnij ten przycisk.Kontrolka świeci, gdy system jest wyłączony.
W przypadku wersji z ekranem dotykowym
Ustawienia zmienia się w menu konfiguracji pojazdu.
WARNI NG
Jeśli system został wyłączony w trybie STOP, następuje natychmiastowe uruchomienie
silnika.
NOTIC E
System włącza się ponownie automatycznie po każdym uruchomieniu silnika przez
kierowcę.
Obsługa
Podstawowe warunki pracy
– Drzwi kierowcy muszą być zamknięte.– Przesuwne drzwi boczne muszą być zamknięte.– Pas bezpieczeństwa kierowcy musi być zapięty.– Stan naładowania akumulatora musi być wystarczający.– Temperatura silnika musi zawierać się w nominalnym zakresie pracy.– Temperatura zewnętrzna musi zawierać się w zakresie od 0°C do 35°C.
Przełączenie pojazdu na tryb
gotowości (tryb STOP)
Silnik jest automatycznie przełączany w tryb gotowości w momencie, gdy kierowca wyrazi chęć zatrzymania.W przypadku ręcznej skrzyni biegów: przy prędkości poniżej 20 km/godz. lub na postoju (w zależności od silnika), z włączonym biegiem
neutralny (luzem) i przy zwolnionym pedale sprzęgła.W przypadku automatycznej skrzyni biegów: przy naciśniętym pedale hamulca lub wybieraku skrzyni ustawionym w pozycji N i nieruchomym pojeździe.
Licznik czasu
Licznik czasu sumuje czas pracy pojazdu w trybie gotowości podczas podróży. Jest
kasowany na wartość zero po każdym włączeniu zapłonu.
Szczególne przypadki:
Silnik nie przejdzie w stan gotowości, jeśli wszystkie warunku pracy nie zostaną spełnione, w następujących przypadkach.– Stroma pochyłość (wjazd lub zjazd).– Pojazd nie przekroczył prędkości 10 km/godz. od ostatniego uruchomienia silnika (za pomocą klucza lub przycisku „START/STOP”).– Potrzeba utrzymania komfortowej temperatury w przedziale pasażerskim.– Funkcja usuwania zaparowania aktywna.W tych przypadkach kontrolka miga przez kilka sekund, a potem gaśnie.
NOTIC E
Po uruchomieniu silnika, tryb STOP jest dostępny dopiero po osiągnięciu przez pojazd prędkości 8 km/godz.
NOTIC E
Podczas manewrów parkowania tryb STOP nie jest dostępny przez kilka sekund po wyłączeniu wstecznego biegu lub skręceniu kierownicy.