TOYOTA PROACE 2020 Instruksjoner for bruk (in Norwegian)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2020Pages: 430, PDF Size: 48.65 MB
Page 221 of 430

221
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Funksjonsfeil
Avhengig av bilens utstyr:
Sørg for at den kontrolleres av autorisert Toyota-forhandler/verksted eller en annen behørig kvalifisert og profesjonelt utstyrt faginstans.Hvis STOP-modus har en funksjonsfeil, er det mulig at bilen stopper.Alle lampene i instrumentbordet tennes.Avhengig av versjon, kan en varselmelding likeledes be deg om å plassere gir velgeren i N og å trykke på bremsepedalen.Du må stanse bilen, slå av tenningen og deretter starte opp motoren igjen.
Stop & Start-systemet krever et batteri 12 V med spesielle teknologiske spesifikasjoner.
Lampen på denne knappen blinker og det vises en melding, samtidig som det avgis et lydsignal.
Hvis systemet har en funksjonsfeil, lyser denne lampen vedvarende.
Alt arbeid på denne type batterier må kun utføres av autorisert Toyota-forhandler/verksted eller en annen behørig kvalifisert og profesjonelt
utstyrt faginstans.For ytterligere informasjon om 12 V-batteriet, se tilhørende avsnitt.
6
Kjøring
Page 222 of 430

222
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
1. På.2. Av.3. Regulering av lysstyrken.4. Høyderegulering av displayet.
Når systemet er aktivert, vil følgende informasjon gis i head-up displayet:A. Bilens hastighet.B. Informasjon fra hastighetsregulatoren/hastighetsbegrenseren.C. Dersom bilen er utstyrt med det: funksjonen som varsler om avstand til bilen foran, varsel om automatisk nødbrems og navigasjon.D. Dersom bilen er utstyrt med det: Informasjon om fartsgrenser.
System som gir all informasjon i synsfeltet rett foran førerens øyne, på en tonet, gjennomsiktig plate, slik at føreren slipper å ta blikket fra veien.
Valgknapper
Display under funksjon
Head-up display
For ytterligere informasjon om Navigasjonssystemet, se avsnittet Lyd og telematikk.
F Mens motoren går, trykk på tasten1 for å aktivere systemet og få ut platen.
Aktivering / Nøytralisering
F Fortsett å trykke på tast 2 for å nøytralisere systemet og ta inn platen.
Systemets tilstand (aktivert/nøytralisert) når motoren stopper, blir bevart til den startes opp på nytt.
Kjøring
Page 223 of 430

223
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
F Mens motoren går, kan du innstille lysstyrken for informasjonen som vises ved hjelp av tastene 3:- på "solsymbolet" for mer lys,- på "månesymbolet" for mindre lys.
Regulering av lysstyrkenHøyderegulering
Under visse ekstreme værforhold (regn og/eller snø, sterk sol, ...) kan det hende at head-up displayet ikke er synlig eller blir forstyrret.Visse typer solbriller kan gjøre at man ikke greier å lese av informasjonen i head-up displayet.For å rengjøre den gjennomsiktige platen, bruk en ren, myk klut (av den typen man bruker til å rengjøre briller, eller i mikrofiber). Bruk ikke en tørr eller slipende klut, og bruk heller ikke løsemidler eller rensemidler, da det kan
skade den gjennomsiktige platen eller den antireflekterende behandlingen.
Det anbefales å bruke disse forskjellige tastene kun når bilen står stille.Når bilen står stille eller kjører, må det ikke legges gjenstander rundt displayplaten (eller i dennes leie) for å unngå at platen forhindres fra å komme ut og fungere riktig.
Dette systemet fungerer når motoren
går, og systemets reguleringer bevares når tenningen brytes.
F Mens motoren går, innstill ønsket høyde for head-up displayet ved hjelp av tastene 4:- oppover dersom du ønsker displayet høyere opp,- nedover dersom du ønsker displayet lenger ned.
6
Kjøring
Page 224 of 430

224
MEM
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Adjustable Speed Limiter (ASL)
Programmering
Denne funksjonen gjør det mulig å lagre hastighetsgrensene som deretter vil bli foreslått til innstilling av hastighetbegrenseren (begrenset hastighet til cruisekontrollen/marsjhastighet).Du har muligheten til å lagre seks hastighetsgrenser i systemet for hvert av disse utstyrene.
Av sikkerhetsgrunner skal alle disse operasjonene kun utføres av føreren når bilen står i ro.
F Velg utstyret hvor du ønsker å lagre de nye hastighetsgrensene:
● hastighetsbegrenser
eller
F Trykk på tasten som korresponderer med hastighetsgrensen som du ønsker å endre.
● cruisekontroll.
Lagrede hastigheter hentes inn ved trykk på denne tasten.
F Legg inn den nye verdien ved hjelp av digitale segmenter og bekreft.F Bekreft for å lagre endringene og gå ut av menyen.
Hastighetstersklene kan stilles inn på bilens konfigurasjonsmeny ved hjelp av berøringsskjermen.
Kjøring
Page 225 of 430

225
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Road Sign Assist
Dette systemet viser i instrumentpanelet den maksimalt tillatte hastigheten på stedet der bilen befinner seg. Dette detekteres av et kamera.Spesielle fartsgrenser, som for eksempel de som er beregnet på lastebiler, blir ikke vist av systemet.Displayet av fartsgrensen som vises i instrumentpanelet aktualiseres med en gang du kjører forbi en skilt med fartsgrense som gjelder for vanlige biler.
Prinsipper
Avhengig av utstyr vil dette systemet ta hensyn til den informasjon om fartsgrenser som gis av navigasjonssystemets kartografi.
Enheten for fartsgrensen (km/t eller mph) er avhengig av hvilke land du kjører i.Denne fartsgrensen skal overholdes.For at systemet skal fungere korrekt når du skifter land, må enheten for fartsgrensen i instrumentpanelet svare
til den enheten som brukes i det landet d u k j ø r e r.
Avhengig av utstyr, bruker dette systemet et kamera som er plassert øverst i frontruten til å detektere og tyde fartsgrenseskiltene og skiltene som informerer om slutt på fartsgrense.
Avhengig av utstyr benytter dette systemet seg av kameraet og informasjonen som kommer fra navigasjonssystemets kartografi.
For at systemet skal fungerer riktig er det viktig at sonen foran kameraet blir rengjort regelmessig.
Den automatiske avlesingen av skiltene er et kjøreassistansesystem, og vil ikke alltid vise fartsgrensene helt korrekt.Fartsgrenseskiltene på veien skal alltid prioriteres fremfor display i systemet.Systemet kan under ingen omstendigheter erstatte førerens oppmerksomhet.Føreren må overholde trafikkreglene, og skal under alle omstendigheter tilpasse hastigheten etter klimaforhold og trafikk.Det kan hende at systemet ikke viser fartsgrense dersom ikke noe skilt blir detektert innen en viss tidsperiode.Systemet er utviklet for å kjenne igjen den typen fartsskilt som er konforme med Wien-konvensjonen om trafikkskilt.
For å oppnå riktig informasjon om fartsgrense fra navigasjonssystemet, må kartografien i systemet oppdateres regelmessig.
6
Kjøring
Page 226 of 430

226
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Systemet er aktivt, men detekterer ikke informasjon om fartsgrense.
Førere kan, dersom han/hun ønsker det, tilpasse hastigheten etter den informasjonen som gis av systemet.
Display av hastigheten
1. Indikering av fartsgrense.
Headup-display
Aktivering / Nøytralisering
Funksjonen aktiveres og nøytraliseres i bilens konfigurasjonsmeny.
Display i instrumentpanelet
Når det detekterer informasjon om fartsgrense, vil systemet vise verdien.
Med lydsystem eller berøringsskjerm
Aktivering eller deaktivering konfigureres på bilens konfigurasjonsmeny.
Kjøring
Page 227 of 430

227
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Minnelagring av ønsket
hastighet
Denne minnefunksjonen kommer i tillegg til visningen av Trafikkskiltgjenkjenning.
Sjåføren kan velge å tilpasse hastighetsinnstillingen til den foreslåtte fartsgrensen ved å trykke inn memoreringsknappen på hastighetsgrensekontrollen, med standard cruise control eller Adaptiv cruise control.Denne hastighetsangivelsen erstatter dermed tidligere hastighetsangivelse for hastighetsbegrenseren og/eller Adaptiv cruise control.
For mer informasjon om Hastighetsbegrenser, Cruise control eller Adaptiv cruise control, se relevante seksjoner.
Betjeninger ved rattet
1. Valg av hastighetsbegrenser/regulator.2. Minnelagring av ønsket hastighet.
Funksjonsbegrenseninger
Reglene når det gjelder fartsgrenser varierer fra et land til et annet.Systemet tar ikke hensyn til pålagte fartsreduksjoner i følgende tilfeller:- dårlig vær (regn, snø),- forurensning,- kjøring med tilhenger, campingvogn,- kjøring med kjettinger,- reparasjon av et dekk ved hjelp av reparasjonssettet,- unge, uerfarne bilister,
Det kan hende at systemet ikke virker, eller blir forstyrret i følgende situasjoner:- ved dårlig sikt (dårlig belysning på veien, snø, regn, tåke),- sonen på frontruten foran kameraet er tilsmusset, tildugget, iset, dekket av snø, eller av en etikett,- kameraet virker ikke som det skal,- kartet i navigasjonssystemet eller feil eller ikke riktig oppdatert,
- fartsskiltene er tildekket (av andre biler, vegetasjon, snø),- fartsskiltene er ikke konforme med gjeldende normer, de er skadde eller deformerte.
Rengjør regelmessig frontruten foran kameraet.
6
Kjøring
Page 228 of 430

228
MEM
MEM
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
3. Indikering av fartsgrense.4. Ønske om minnelagring av hastigheten.5. Aktuell ønsket hastighet.
Display i instrumentpanelet
Headup-display
Minnelagring
F Når du skrur på hastighetsbegrenseren/-regulatoren, vises den tilsvarende informasjonen i skjermen.
Når det detekteres et fartsskilt, vil systemet vise den hastigheten som er fartsgrensen, og foreslår at den brukes som ønsket hastighet."MEM" blinker i noen sekunder i displayet.
F Trykk en første gang på denne
knappen for å vise foreslått hastighetsgrense.
F Tr y k k en gang til på denne knappen for å bekrefte den nye ønskede hastigheten.
Kjøring
Page 229 of 430

229
GAP
MEM
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
Rattbetjeninger
6. Indikasjon om at hastighetsbegrenseren er på /pause.7. Indikasjon om valg av funksjonen hastighetsbegrenser.8. Verdi referansehastighet.
Hastighetsbegrenser ("LIMIT")
System som hindrer bilen i å overskride hastigheten som føreren har programmer t.
Hastighetsbegrenseren kan ikke i noe tilfelle, erstatte overholdelse av fartsgrense, heller ikke førerens årvåkenhet og ansvar.
Når denne hastigheten er nådd vil ikke gasspedalen lenger ha noen virkning.
1. Valg av hastighetbegrenser.2. Senking av programmert hastighet.3. Øking av programmert hastighet.4. Igangsetting/Pause hastighetsbegrenser.5. Dersom det er montert på ditt kjøretøy, vis listen av memorerte hastigheter eller husk hastigheten foreslått av Trafikkskiltgjenkjenning-systemet.
Visning i instrumentbordet
Den programmerte hastigheten forblir i minnet når tenningen slås av.
For mer informasjon om denne knappen og Adaptiv cruise control, se relevant seksjon.
For mer informasjon om Justerbar
hastighetsbegrenser (ASL), se relevant seksjon.
Headup-display
For mer informasjon om Trafikkskiltgjenkjenning og spesielt memoreringen av dem, se relevant seksjon.
6
Kjøring
Page 230 of 430

230
Proace_no_Chap06_conduite_ed01-2019
På/Pause
F Drei bryteren 1 til posisjon "LIMIT": hastighetsbegrenseren er valgt, men er ikke i funksjon (Pause).F Sett på hastighetsbegrenseren ved å trykke på tast 4, hvis hastigheten som vises er passende for deg (som standard den siste programmerte hastigheten).F Du kan nå stanse hastighetsbegrenseren midlertidig ved å trykke på tast 4 igjen: displayet bekrefter at systemet er av (Pause).
Det er ikke nødvendig å sette på hastighetsbegrenseren for å regulere hastigheten.Når funksjonen er valgt, kan du endre hastighetsverdien enten:- ved hjelp av tastene 2 og 3, ved å øke eller redusere hastigheten som vises:
F ved korte trykk etter hverandre for å endre med + eller - 1 km/t,F med et vedvarende trykk for å endre skritt for skritt med + eller - 5 km/t.
- ved et trykk på tast 5, dersom bilen er utstyrt med minnelagring av hastighet:F de seks lagrede grensene vises på berøringsskjermen,F trykk på tasten som korresponderer med hastighetsgrensen som du har valgt.Hastigheten vises straks i instrumentbordet.
Skjermen lukker seg etter noen øyeblikk.
Regulering av
hastighetsbegrenser (instruks)Igangsetting av begrenseren fordrer en programmert hastighet på minst 30 km/t.Hastighetsbegrenseren på pause oppnås ved påvirkning av betjeningen.
Den programmerte hastigheten kan midlertidig overskrides ved å trykke gasspedalen helt ned.
For å komme tilbake til den programmerte hastigheten, er det nok å slippe gasspedalen inntil den programmerte hastigheten igjen er nådd.
Kjøring