TOYOTA PROACE 2020 Omistajan Käsikirja (in Finnish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2020Pages: 430, PDF Size: 48.34 MB
Page 281 of 430

281
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
Tarkastukset
Akku 12 V
Akkua ei tar vitse huoltaa.Tarkista kuitenkin säännöllisesti akkukenkien kiinnitys (malleissa, joissa ei ole pikakiristintä) sekä kytkentöjen kiristys ja puhtaus.
Katso näiden osien vaihtoväli valmistajan huolto-ohjelmasta.
Ilmansuodatin ja siitepölysuodatin
Vaihda öljynsuodatin aina öljynvaihdon yhteydessä.Katso suodattimen vaihtoväli valmistajan huolto-ohjelmasta.
Öljynsuodatin
Diesel Particle Filter (DPF)
Tämän merkkivalon hetkellinen syttyminen yhdessä monitoiminäyttöön tulevan viestin kanssa on merkki hiukkassuodattimen tukkeutumisvaarasta.
Elvytä suodatin ajamalla heti, kun mahdollista vähintään 60 km/h:n nopeudella, kunnes merkkivalo
sammuu.Jos merkkivalo jää palamaan, lisäaine on loppunut.Katso lisätietoja tasojen tarkastuksesta sitä käsittelevästä kappaleesta.
Uudessa autossa ensimmäisten hiukkassuodattimen elvytystoimien yhteydessä voi tulla "palaneen" hajua, mikä on täysin normaalia.Kun autolla on ajettu pitkään hyvin matalalla nopeudella tai se on ollut pitkään joutokäynnillä, pakoputkesta saattaa tulla vesihöyryä kiihdytettäessä. Vesihöyryt eivät vaikuta auton toimintaan tai vahingoita ympäristöä.
Ellei toisin mainita, tarkasta alla olevat osat valmistajan huolto-ohjelman sekä oman automallisi mukaan.Muutoin tarkitusta ne valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla.
Katso lisätietoa ja varotoimenpiteet ennen 12 voltin akun käsittelyä vastaavasta kohdasta.
Jos ympäristön olosuhteet (esim. pölyisyys) tai auton käyttö (esim. kaupunkiajo) niin vaativat, lyhennä niiden vaihtoväli puoleen.Likaantunut siitepölysuodatin voi huonontaa ilmastointijärjestelmän toimintaa ja aiheuttaa epämiellyttäviä hajuja.
Stop & Start -järjestelmällä varustetuissa malleissa on korkealuokkainen ja erityisominaisuudet omaava 12 V:n lyijyakku.Sen vaihto tulee suorittaa vain valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla.
7
Käytännön tietoja
Page 282 of 430

282
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
Käsivalintainen vaihteisto
Tätä vaihteistoa ei tar vitse huoltaa (ei öljynvaihtoa).Katso tarkistusväli valmistajan huolto-ohjelmasta.
Jarrujen kuluminen riippuu ajotavasta erityisesti kaupunkiajossa lyhyillä matkoilla. Jarrujen kunto saattaa olla tarpeen tarkistuttaa myös
Jarrupalat
Saadaksesi lisätietoa jarrulevyn kuluneisuuden tarkastamisesta, ota yhteyttä valtuutettuun Toyota-jälleenmyyjään tai muuhun ammattitaitoiseen ja hyvin varustettuun korjaamoon.
Jarrulevyjen kuluminen
Käytä vain Toyotain suosittelemia tuotteita tai ominaisuuksiltaan samanlaisia laatutuotteita.Jotta tärkeät osat, kuten jarrujärjestelmä, toimisivat mahdollisimman hyvin, Toyota on valinnut tarkoitukseen erityisesti sopivia tuotteita.Auton pesun jälkeen jarrulevyille ja jarrupaloille voi muodostua kosteutta tai jäätä ja huurretta erityisesti talvella. Seurauksena on jarrutustehon heikkeneminen. Tee kevyitä jarrutuksia, jotta jarrut kuivuvat ja jää ja huurre sulavat.
Seisontajarru
Jos seisontajarrun liikematka on liian pitkä tai seisontajarrun teho on heikentynyt, se on säädettävä myös määräaikaishuoltojen välillä.
Tämän järjestelmän tarkistus tulee suorittaa valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla.
määräaikaishuoltojen välillä.Jollei jarrujärjestelmässä ole vuotoa, jarrunesteen matala taso merkitsee jarrupalojen kulumista.
Automaattivaihteisto
Automaattivaihteistoa ei tarvitse huoltaa (ei öljynvaihtoa).Valmistajan huolto-ohjelmaan on merkitty laitteen tarkastusväli.
Automatisoitu vaihteisto
Tätä vaihteistoa ei tar vitse huoltaa (ei öljynvaihtoa).
Katso tämän laitteen tarkastusväli valmistajan huolto-ohjelmasta.
Käytännön tietoja
Page 283 of 430

283
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
AdBlue®- ja SCR-järjestelmä (Diesel)
Ympäristön suojelemiseksi ja uuden Euro 6 -standardin noudattamiseksi, dieselmoottoreiden suorituskyvyn ja polttonesteen kulutuksen taloudellisuuden säilyttäen, Toyota on päättänyt varustaa autonsa pakokaasujen jälkikäsittelyjärjestelmällä, jossa yhdistyvät SCR (Selective Catalytic Reduction) ja hiukkassuodatin (DPF).
SCR-järjestelmä
Ureaa sisältävän AdBlue®-nesteen avulla katalysaattori pelkistää typen oksidit (NOx) jopa 85 %:sti typeksi ja vedeksi, jotka ovat terveydelle ja ympäristölle vaarattomia.
AdBlue®:ta säilytetään erityisessä säiliössä, jonka tilavuus on: - Euro 5.0: noin 22 litraa. Tällä määrällä toimintasäde on noin 17 000 km; - Euro 6.2: noin 20 litraa. Tällä määrällä toimintasäde vastaa noin neljää polttoainetankkausta eli noin 5 000 km; , jonka jälkeen varoitus ilmestyy, kun säiliössä oleva määrä riittää enää noin 2 400 km ajoa varten.
Jokaisen huollon yhteydessä valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla AdBlue® -säiliö täytetään SCR-katalysaattorijärjestelmän toiminnan varmistamiseksi.
Kun AdBlue® -säiliö on tyhjä, sääntömääräinen laite estää moottorin käynnistämisen.Kun SCR-järjestelmässä on toimintahäiriö, autosi pakokaasupäästötaso ei täytä Euro 6 standardin vaatimuksia: autosi saastuttaa.Mikäli SCR-katalysaattorijärjestelmässä havaitaan vika, tulee järjestelmä tarkistuttaa valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla. Mikäli vikaa ei korjata 1 100 km (650 mailin) aikana, järjestelmä estää moottorin käynnistymisen.Kun täytät lisäainetta, kaatonopeus ei saa ylittää 40 litraa minuutissa.
Jos arvioitu ajomäärä kahden huollon välillä on suurempi kuin 20 000 km (Euro 5.0) tai enemmän kuin neljä polttoainetankkausta, eli noin 5 000 km (Euro 6.2), suosittelemme, että käyt valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai -korjaamolla tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla liikeellä ja annat heidän täyttää säiliön.
Ota yhteyttä valtuutettuun Toyota-jälleenmyyjään tai -korjaamoon tai muuhun ammattitaitoiseen ja hyvin varustettuun liikkeeseen tarkistaaksesi autosi Euro-päästöstandardin.
7
Käytännön tietoja
Page 284 of 430

284
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
AdBlue®-säiliön täyttäminen
AdBlue® -säiliön täyttäminen kuuluu jokaiseen valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla tehtyyn huoltoon.Kuitenkin, ottaen huomioon säiliön tilavuuden, ainetta joudutaan ehkä lisäämään huoltokertojen välillä, eritoten silloin, kun varoitusmerkkivalo tai -viesti ilmestyy.Voit vierailla valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla.Jos aiot lisätä ainetta säiliöön itse, lue seuraavat varoitukset huolellisesti.
Käyttöön liittyvät varokeinot
Säilytä AdBlue®-neste lasten ulottumattomissa, alkuperäisessä pakkauksessaan.Älä koskaan kaada AdBlue®-nestettä toiseen astiaan. Sen puhtaus kärsii siitä.
Käytä yksinomaan ISO 22241 -standardin mukaista AdBlue®-nestettä.
Älä koskaan laimenna AdBlue® -nestettä vedellä.Älä koskaan kaada AdBlue® -ainetta polttoainesäiliöön.
Vuotamattomien puolen US-gallonan (1,89 litraa) täyttöpakkausten käyttö helpottaa järjestelmän täyttöä. Täyttöpakkauksia on saatavilla valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin
varustetulla korjaamolla.
Älä koskaan täytä lisäainesäiliötä kuorma-autoille tarkoitetusta AdBlue®-jakelijasta.
AdBlue®-urealiuos on syttymätön, väritön ja hajuton neste (viileässä tilassa säilytettynä).Jos nestettä joutuu iholle, pese runsaalla juoksevalla vedellä ja saippualla. Jos nestettä joutuu silmiin, huuhtele silmät välittömästi runsaalla juoksevalla vedellä tai silmien huuhteluun tarkoitetulla nesteellä vähintään 15 min. ajan. Ota yhteys lääkäriin, jos ärsytys jatkuu.
Jos ainetta on nielty, huuhtele suu välittömästi puhtaalla vedellä ja juo sitten paljon vettä.Määrätyissä olosuhteissa (kuten kuumassa lämpötilassa) voi ilmaantua ammoniakin haihtumista: vältä tuotteesta haihtuvan höyryn hengittämistä. Ammoniakkihöyry ärsyttää limakalvoja (silmiä, nenää ja kurkkua).
TärkeääJos autosi AdBlue®-säiliö on tyhjä (tämän merkkinä näkyvät varoitusviestit ja moottorin käynnistäminen on mahdotonta), säiliöön on ehdottomasti lisättävä vähintään 3,8 litraa lisäainetta (eli kaksi 1,89 litran pulloa).
Käytännön tietoja
Page 285 of 430

285
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
Varastointiohjeet
Älä säilytä AdBlue®-pulloja autossa.
AdBlue® jäätyy noin -11 °C pakkasessa ja sen laatu heikkenee 25 °C:n lämpötilasta lähtien. Pullot on hyvä varastoida viileään tilaan ja suojaan suoralta auringonvalolta.Annetun ohjeen mukaisissa varastointiolosuhteissa tuotteen säilyvyys on vähintään vuosi.Jos neste jäätyy, sitä voidaan käyttää, kun se on sulatettu kokonaan normaalissa
ympäristölämpötilassa.
Nesteen lisääminen
Ennen kuin nestettä lisätään, varmista, että auto on pysäköity tasaiselle ja vaakasuoralle maalle.
F Katkaise virta virtalukosta ja poista virta-avain, tai jos autossa on START/STOP-painike, sammuta moottori painamalla sitä.
F Pääset käsiksi AdBlue®-säiliöön avaamalla vasemman etuoven.F Vedä musta suojus alhaalta päin.
F Käännä sinistä tulppaa 1/6 -kierrosta vastapäivään.F Irrota tulppa vetämällä se irti.
Älä heitä AdBlue®-pulloja kotitalousjätteisiin. Vie ne ongelmajätteiden keräykseen tarkoitettuun jätesäiliöön tai myyjäliikkeeseen.
Talvella, tarkista, että auton lämpötila on yli -11 °C. Muussa tapauksessa jäätyvää AdBlue®-ainetta ei voida kaataa säiliöön. Pysäköi auto lämpimään tilaan muutamaksi tunniksi, jotta voit lisätä ainetta säiliöön.
7
Käytännön tietoja
Page 286 of 430

286
Proace_fi_Chap07_info-pratiques_ed2019_V02
F Kun olet laittanut pullon syrjään, puhdista säiliön täyttötulpan ympärys kostealla liinalla, jos ainetta on päässyt valumaan yli.
Jos pääsee syntymään roiskeita, huuhtele heti kylmällä vedellä tai pyyhi kostealla liinalla.Jos lisäaine on ennättänyt kiteytyä, käytä puhdistuksessa kuumaa vettä ja puhdistussientä.
F Laita sininen tulppa takaisin säiliöön ja käännä 1/6-kierrosta myötäpäivään vasteeseen saakka.
Tärkeää: kun täytetään säiliötä järjestelmän estettyä moottorin käynnistämisen (viesti näytöllä: "Top up emission additive: Starting prevented" sinun tulee odottaa noin viisi (5) minuuttia ennen sytytysvirran kytkemistä uudelleen päälle avaamatta kuljettajan ovea, asettamatta avainta virtalukkoon tai älyavainta ohjaamoon.Kytke sytytysvirta ja käynnistä moottori 10 sekunnin kuluttua.
F Ota AdBlue®-pullo esille, ja kun olet tarkistanut viimeisen käyttöpäivän, lue etiketissä olevat ohjeet huolellisesti ennen kuin aloitat AdBlue®-aineen kaatamisen
säiliöön.
AdBlue® -nesteen jäätyminen
AdBlue®-neste jäätyy noin alle -11 °C pakkasessa.SCR-järjestelmässä on AdBlue®-säiliön lämmityslaite, jonka ansiosta neste ei jäädy ja voit ajaa kovassakin pakkasessa.
F Laita musta suojus takaisin paikalleen aloittamalla ylhäältä.F Sulje ovi.
Käytännön tietoja
Page 287 of 430

287
Proace_fi_Chap08_En-cas-de-panne_ed2019_V02
Varoituskolmio (säilytys)
Sytytä hätävilkut ja pue tur valiivi päällesi ennen kuin poistut autosta varoituskolmion auki taittamista ja paikoilleen asettamista varten.
Varoituskolmio on lisäturvana silloin, kun joudutaan käyttämään hätävilkkuja tai jättämään auto tien reunaan.Se on pakollinen varuste autossa.
Varoituskolmion
asettaminen ajotielle
Katso valmistajan ohjeet varoituskolmion
käytöstä sen mukana tulleista ohjeista.
F Aseta varoituskolmio auton taakse noudattamalla maassa voimassa olevaa tieliikennelakia.
Varoituskolmio on vakiovarusteena. Uuden varoituskolmion voi hankkia valtuutetulla Toyota-jälleenmyyjällä tai muulla ammattitaitoisella ja hyvin varustetulla korjaamolla.
Työkalulaatikko
Sijainti
Työkalulaatikko sijaitsee kuljettajan istuimen alla.
Turvallisuussyistä tangot 1 ja 2 estävät laatikkoa tulemasta ulos paikaltaan, jos se ei ole kunnolla lukittu.
8
Toimintahäiriön sattuessa
Page 288 of 430

288
Proace_fi_Chap08_En-cas-de-panne_ed2019_V02
Laittaminen paikalleen
F Paina salvoista A ja liu'uta niitä keskelle päin, niin laatikko avautuu lukituksesta.F Ohita tanko 1 nostamalla laatikkoa kevyesti, jonka jälkeen vedä se niin pitkälle kuin mahdollista.
F Ohita tanko 2 nostamalla laatikkoa ylöspäin.
F Irrota kannen kiinnittimet B ja avaa laatikko.
AvaaminenOttaminen ulos
Vedä laatikosta, jotta varmistut, että se on hyvin paikallaan.
F Vie laatikko paikalleen etuosa käännettynä ylöspäin.F Ohita tanko 2 työntämällä laatikkoa ja samalla viemällä sitä alaspäin.
F Ohita tanko 1 nostamalla laatikkoa kevyesti, jonka jälkeen työnnä se niin pitkälle kuin mahdollista.
F Laita laatikon kansi paikalleen ja kiinnitä kiinnikkeet B.
F Kun laatikko on hyvin paikoillaan pohjassa saakka, työnnä sitä lattiamattoa vasten ja liu'uta lukitukset A ulospäin, niin laatikko lukittuu.
Toimintahäiriön sattuessa
Page 289 of 430

289
Proace_fi_Chap08_En-cas-de-panne_ed2019_V02
Jos autossa on varusteena renkaan
väliaikaiseen paikkaukseen
tarkoitettu korjaussarja
1. Kompressori 12 V Sisältää renkaan tilapäiseen korjaukseen tarkoitetun paikkausaineen. Kompressorin avulla voi säätää rengaspainetta.2. Hinausrengas
Jos autossa on varusteena
varapyörä
1. Pyörän irrotustyökalu Pyöränmuttereiden irrottamiseen ja tunkin nostamiseen ylös ja laskemiseen alas.2. Tunkki Auton nostamiseen ylös.3. Pyöränmutterin peitekuvun/koristekapselin irrotustyökalu Jos autossa on varusteena alumiinivanteissa pyöränmuttereiden peitekuvut tai peltivanteella koristekapseli, niin niiden irrottamiseen.4. Lukkopultin erikoisholkki Pyörän irrotustyökalun soveltamiseksi lukkopultteihin sopivaksi.5. Hinausrengas
Kaikki seuraavat työkalut on tarkoitettu autollesi tehtäviä toimenpiteitä varten ja voivat vaihdella auton varustetasosta riippuen. Älä käytä niitä muihin tarkoituksiin.
8
Toimintahäiriön sattuessa
Page 290 of 430

290
Proace_fi_Chap08_En-cas-de-panne_ed2019_V02
Sarjaa säilytetään työkalulaatikossa.
Paikkaussarjaan kuuluu kompressori ja paikkausainepatruuna.Se on tarkoitettu renkaan tilapäiseen paikkaukseen.Siten voit ajaa auton lähimpään korjaamoon.Sen avulla voi paikata useimmat rengasvauriot, jotka ovat kulutuspinnalla tai renkaan olka-alueella.Kompressorilla voidaan tarkistaa ja sovittaa rengaspaine.
Renkaan tilapäinen paikkaussarja*
Sarjan ottaminen esille
1. Kompressori 12 V Sisältää renkaan tilapäiseen korjaukseen tarkoitetun paikkausaineen ja kompressorin avulla voi säätää rengaspainetta.2. Hinausrengas
Renkaiden ilmanpaineet on ilmoitettu tässä tarrassa.
Auton sähköpiirijärjestelmä sallii kompessorin kytkemisen vahingoittuneen renkaan paikkaamiseen tarvittavaksi ajaksi.Käytä ainoastaan edessä olevia 12 voltin pistokkeita kompressorin kytkemiseen.
Katso lisätietoja hinaamisesta sitä vastaavasta kohdasta.
Ty ö k a l u t
Kaikki seuraavat työkalut on tarkoitettu autollesi tehtäviä toimenpiteitä varten ja voivat vaihdella auton varustetasosta riippuen. Älä käytä niitä muihin tarkoituksiin.
Katso lisätietoja työkalulaatikosta sitä
vastaavasta otsakkeesta.
* Joissakin malleissa.
Toimintahäiriön sattuessa