TOYOTA PROACE CITY VERSO 2020 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE CITY VERSO, Model: TOYOTA PROACE CITY VERSO 2020Pages: 272, PDF Size: 58.78 MB
Page 111 of 272

111
Jazda
6
Wymuszone wyłączenie
przez Otwieranie i
uruchamianie bez użycia
kluczyka
Wyłącznie w sytuacji awaryjnej silnik można wyłączyć bez spełnienia jakichkolwiek warunków (nawet podczas jazdy).► W tym celu naciśnij przycisk „START/STOP” i przytrzymaj przez około 3 sekundy.W takim przypadku kolumna kierownicza blokuje się po zatrzymaniu pojazdu.
Pilot niewykryty przez
system bezkluczykowego
dostępu i rozruchu
Jeśli pilot został zabrany ze strefy wykrywania, na panelu wskaźników pojawi się komunikat po zamknięciu drzwi lub gdy próbujemy wyłączyć pojazd.► Aby potwierdzić wyłączenie silnika, naciśnij
przycisk „START/STOP” i przytrzymaj około 3 sekundy, a następnie skontaktuj się z dealerem TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.
Hamulec postojowy
Zastosowanie
► Z prawą stopą na pedale hamulca, pociągnąć za dźwignię hamulca postojowego w górę, aby unieruchomić pojazd.
Zwolnić na poziom podłoża
► Z prawą stopą na pedale hamulca pociągnąć za dźwignię hamulca postojowego delikatnie w górę, nacisnąć przycisk zwalniania, a następnie całkowicie opuścić dźwignię.Podczas jazdy ta kontrolka się włącza, czemu towarzyszy sygnał dźwiękowy i komunikat sygnalizujący, że hamulec postojowy jest nadal włączony i nie został całkowicie zwolniony.
WARNI NG
Przy parkowaniu na pochyłości lub załadowanego pojazdu na stromej pochyłości należy skręcić koła w kierunku krawężnika, a następnie włączyć hamulec postojowy.
NOTIC E
Naciśnięcie pedału hamulca ułatwia
włączanie i zwalnianie ręcznego hamulca postojowego.
WARNI NG
W przypadku manualnej skrzyni biegów włączyć bieg, a następnie wyłączyć zapłon.
WARNI NG
W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybierak skrzyni należy ustawić w położenie P, a następnie wyłączyć zapłon.
Page 112 of 272

11 2
Elektryczny hamulec
postojowy
W trybie automatycznym system ten włącza hamulec postojowy po wyłączeniu silnika i zwalnia go po ruszeniu.
W dowolnym czasie przy pracującym silniku:► aby włączyć hamulec postojowy, krótko pociągnij za dźwignię sterowania;► aby zwolnić, krótko naciśnij dźwignię sterowania po naciśnięciu na pedał hamulca.Tryb automatyczny jest domyślnie włączony.
Kontrolka
Kontrolka włącza się na panelu wskaźników i na dźwigni sterowania, aby potwierdzić włączenie hamulca postojowego wraz wyświetleniem komunikatu „Hamulec postojowy zaciągnięty”.Kontrolka gaśnie, potwierdzając zwolnienie hamulca postojowego.Kontrolka na dźwigni sterowania miga po wykonaniu ręcznego włączenia lub zwolnienia hamulca postojowego.
WARNI NG
W razie awarii akumulatora elektryczny hamulec postojowy nie działa.Ze względów bezpieczeństwa w przypadku manualnej skrzyni biegów, jeśli hamulec postojowy nie jest włączany, pojazd należy unieruchomić, włączając bieg.Ze względów bezpieczeństwa w przypadku automatycznej skrzyni biegów, jeśli hamulec postojowy nie zostanie włączony, pojazd należy unieruchomić, podkładając dostarczone kliny pod jedno z kół pojazdu. Skontaktuj się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
WARNI NG
Przed opuszczeniem pojazdu sprawdź, czy hamulec postojowy jest włączony: światłem ciągłym świeci się kontrolka na panelu wskaźników i dźwigni sterowania.Jeśli hamulec postojowy nie jest włączony, emitowany jest sygnał dźwiękowy, a po otwarciu drzwi kierowcy wyświetlany jest komunikat.
WARNI NG
Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego w pojeździe ze względu na możliwość zwolnienia hamulca postojowego.
WARNI NG
Podczas holowania, parkowania na stromym zboczu lub, jeśli pojazd jest mocno załadowany, skręć koła w kierunku krawężnika i w przypadku manualnej skrzyni biegów, włącz bieg.Podczas holowania, parkowania na stromym zboczu lub, jeśli pojazd jest mocno załadowany, skręć koła w kierunku krawężnika i w przypadku automatycznej
skrzyni biegów wybierz tryb P.Podczas holowania pojazd można parkować na pochyłościach o nachyleniu do 12%.
Page 113 of 272

11 3
Jazda
6
Obsługa ręczna
Zwalnianie ręczne
Przy włączonym zapłonie lub pracującym silniku:► Naciśnij pedał hamulca.► Utrzymując nacisk na pedał hamulca, na krótko naciśnij dźwignię sterowania.Całkowite zwolnienie hamulca postojowego jest potwierdzane zgaśnięciem kontrolki hamulca i kontrolki P na dźwigni sterowania wraz z wyświetleniem komunikatu „Hamulec postojowy zwolniony”.
NOTIC E
Jeśli naciśniesz dźwignię sterowania bez naciskania pedału hamulca, hamulec postojowy nie zostanie zwolniony i wyświetlony zostanie komunikat.
Włączanie ręczne
Na postoju:► Pociągnąć krótko dźwignię sterowania.Potwierdzenie polecenia włączenia jest sygnalizowane miganiem kontrolki na dźwigni sterowania.Włączenie hamulca postojowego jest potwierdzane zaświeceniem się kontrolki hamulca i kontrolką P na dźwigni sterowania wraz z wyświetleniem komunikatu „Hamulec postojowy zaciągnięty”.
Praca w trybie
automatycznym
Automatyczne zwalnianie
Najpierw należy dopilnować, aby silnik pracował, a drzwi były prawidłowo zamknięte.Elektryczny hamulec postojowy jest zwalniany automatycznie i progresywnie, gdy pojazd rusza.W przypadku ręcznej skrzyni biegów► Wciśnij pedał sprzęgła do oporu, włącz pierwszy bieg lub bieg wsteczny.► Naciśnij pedał przyspieszenia i zwolnij pedał sprzęgła.W przypadku automatycznej skrzyni biegów► Naciśnij pedał hamulca.► Wybierz pozycję D, M lub R.► Zwolnij pedał hamulca i naciśnij pedał przyspieszenia.
NOTIC E
W przypadku automatycznej skrzyni biegów, jeśli hamulec nie jest zwalniany automatycznie, sprawdź, czy przednie drzwi są prawidłowo zamknięte.
WARNI NG
W przypadku postoju z włączonym silnikiem nie naciskaj niepotrzebnie pedału przyspieszania – ryzyko zwolnienia hamulca postojowego.
Automatyczna aktywacja
Na postoju, hamulec postojowy jest włączany automatycznie po wyłączeniu silnika.Po włączeniu hamulca postojowego kontrolka hamulca i kontrolka P na dźwigni sterowania hamulcem zaświecają się, a na ekranie wyświetlany jest komunikat „Hamulec postojowy zaciągnięty”.
WARNI NG
Nie jest on włączany automatycznie, gdy silnik zgaśnie lub jest w trybie STOP włączonym przez system Stop i Start.
NOTIC E
W przypadku automatycznej pracy istnieje również możliwość ręcznego włączenia lub zwolnienia hamulca postojowego za pomocą dźwigni sterowania.
Page 114 of 272

11 4
Szczególne przypadki
Unieruchamianie pojazdu z
włączonym silnikiem
Aby unieruchomić pojazd z włączonym silnikiem, pociągnij krótko za dźwignię sterowania.Włączenie hamulca postojowego jest potwierdzane zaświeceniem się kontrolki hamulca i kontrolką P na dźwigni sterowania wraz z wyświetleniem komunikatu „Hamulec postojowy zaciągnięty”.
Parkowanie pojazdu ze zwolnionym
hamulcem
WARNI NG
Przy bardzo niskich temperaturach (lód) włączenie hamulca postojowego nie jest zalecane.Aby unieruchomić pojazd, należy włączyć bieg lub umieścić klin pod jednym z kół.
NOTIC E
W przypadku automatycznej skrzyni biegów tryb P jest wybierany automatycznie po wyłączeniu zapłonu. Koła są blokowane.
Więcej informacji na temat wolnego koła można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
NOTIC E
W przypadku automatycznej skrzyni biegów gdy wybierana jest pozycja N, otwarcie drzwi uruchamia sygnał dźwiękowy. Wyłącza się po ponownym zamknięciu drzwi kierowcy.
Dezaktywacja pracy w trybie
automatycznym
W niektórych sytuacjach, na przykład, przy skrajnie niskiej temperaturze lub podczas ciągnięcia przyczepy (np. awaria przyczepy kempingowej), może zajść konieczność dezaktywacji automatycznego trybu pracy systemu.► Uruchom silnik.► Włącz hamulec postojowy dźwignią sterowania, jeśli jest zwolniony.► Zdejmij stopę całkowicie z pedału hamulca.► Naciśnij i przytrzymaj dźwignię sterowania w kierunku zwalniania przez przynajmniej 10
sekund i nie dłużej niż 15 sekund.► Zwolnij dźwignię sterowania.► Naciśnij i przytrzymaj pedał hamulca.► Pociągnij dźwignię sterowania w kierunku włączania przez 2 sekundy.Dezaktywacja funkcji trybu automatycznego jest potwierdzane zaświeceniem kontrolki na panelu wskaźników.► Zwolnij dźwignię sterowania i pedał hamulca.
Od tego momentu, hamulec postojowy można włączać i zwalniać tylko ręcznie, dźwignią sterowania.Powtórz tę procedurę, aby przywrócić tryb pracy automatycznej (potwierdzane zgaszeniem kontrolki na panelu wskaźników).
Hamowanie awaryjne
W razie usterki pedału hamulca lub w sytuacjach wyjątkowych (np, choroba kierowcy, w czasie szkolenia), ciągłe ciągnięcie za dźwignię hamulca postojowego zahamuje pojazd. Hamowanie ma miejsce podczas ciągnięcia za dźwignię sterowania; jest przerywane po zwolnieniu dźwigni.Systemy ABS i DSC zapewniają stabilność pojazdu podczas awaryjnego hamowania.W przypadku nieprawidłowego działania na panelu wskaźników wyświetlany jest komunikat „Parking brake control faulty” (Usterka sterowania hamulcem postojowym).
W przypadku nieprawidłowego działania systemów ABS i DSC sygnalizowanego przez zaświecenie jednej lub obu kontrolek ostrzegawczych na panelu wskaźników, stabilność pojazdu nie jest gwarantowana.W takim przypadku stabilność musi zapewnić kierowca przez powtarzane hamowanie pulsacyjne na dźwignię sterowania do momentu unieruchomienia pojazdu.
Page 115 of 272

11 5
Jazda
6
Asystent ruszania pod
górę
System ten utrzymuje na krótko pojazd zatrzymany (przez około 2 sekundy) podczas ruszania pod górę przy przekładaniu stopy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.System ten jest aktywny tylko, jeśli:– pojazd jest całkowicie zatrzymany ze stopą na pedale hamulca,– spełnione są określone warunki pochyłości,– drzwi kierowcy są zamknięte.
WARNI NG
Nie należy opuszczać pojazdu zatrzymanego tymczasowo przez system wspomagania ruszania pod górę.Jeśli ktoś będzie chciał wysiąść z pojazdu przy pracującym silniku, należy ręcznie włączyć hamulec postojowy. Potem należy upewnić się, że kontrolka hamulca postojowego i kontrolka P na dźwigni elektrycznego hamulca postojowego świecą się ciągłym światłem.
WARNI NG
Funkcji wspomagania ruszania pod górę nie można wyłączyć. Jednak zastosowanie hamulca postojowego do unieruchomienia pojazdy przerywa jego działanie.
Obsługa
Stojąc przodem do góry przy zatrzymanym pojeździe, pojazd jest utrzymywany przez krótki okres po zwolnieniu nacisku na pedał hamulca:– pod warunkiem włączenia pierwszego biegu lub luzu, w przypadku manualnej skrzyni biegów.– pod warunkiem ustawienia trybu D lub M, w przypadku automatycznej skrzyni biegów.
Stojąc przodem w dół przy zatrzymanym pojeździe i włączonym wstecznym biegu, pojazd jest utrzymywany przez krótki okres po zwolnieniu nacisku na pedał hamulca.
Nieprawidłowe działanie
Te kontrolki ostrzegawcze świecą się światłem ciągłym w razie nieprawidłowego działania.Skontaktuj się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem w celu sprawdzenia systemu.
Skrzynia ręczna
5-biegowa
Włączanie wstecznego
biegu
► Przy pedale sprzęgła wciśniętym do oporu należy ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym (luzu).► Przesuń dźwignię zmiany biegów w prawo, a następnie pociągnij ją z powrotem.
Page 116 of 272

11 6
WARNI NG
Bieg wsteczny można włączać wyłącznie na całkowicie zatrzymanym pojeździe z silnikiem pracującym na biegu jałowym.
NOTIC E
Jako środek bezpieczeństwa i w celu
ułatwienia uruchomienia silnika:– należy zawsze wybrać luz,– nacisnąć pedał sprzęgła.
Skrzynia ręczna
6-biegowa
Włączanie 5. lub 6. biegu
► Przesuń dźwignię zmiany biegów maksymalnie w prawo, aby włączyć 5. lub 6. bieg.
WARNI NG
Nieprzestrzeganie tej instrukcji może spowodować stałe uszkodzenie skrzyni biegów (pomyłkowe włączenie 3. lub 4. biegu).
Włączanie wstecznego
biegu
► Unieść pierścień pod gałką i przesunąć dźwignię zmiany biegów w lewo, a następnie do przodu.
WARNI NG
Bieg wsteczny można włączać wyłącznie na całkowicie zatrzymanym pojeździe z silnikiem pracującym na biegu jałowym.
NOTIC E
Jako środek bezpieczeństwa i w celu
ułatwienia uruchomienia silnika:– należy zawsze wybrać luz,– nacisnąć pedał sprzęgła,
Skrzynia automatyczna
8-biegowa automatyczna skrzynia biegów oferuje wybór pomiędzy komfortem pracy automatycznej, a ręczną zmianą biegów.Dostępne są dwa tryby jazdy:– praca automatyczna w zakresie elektronicznego zarządzania zmianą biegów przez skrzynię:– praca manualna umożliwiająca sekwencyjną zmianę biegów przez kierowcę.W trybie automatycznym można nadal zmieniać biegi ręcznie za pomocą łopatek zamontowanych na kierownicy (np. przy wyprzedzaniu).
Page 117 of 272

11 7
Jazda
6
Wybierak biegów
WARNI NG
Aby całkowicie bezpiecznie obrócić wybierak biegów, zaleca się utrzymywać stopę na pedale hamulca.
P.Park (parkowanie).
R.Reverse (bieg wsteczny).
N.Neutral (bieg neutralny).
D.Drive (praca w trybie automatycznym).
M.Manual (praca manualna umożliwiająca sekwencyjną zmianę biegów przez kierowcę).
NOTIC E
Pozycję N można stosować w korkach lub w tunelach myjni samochodowych.
Elementy sterowania
wbudowane w kierownicę
► Pociągnąć prawą „+” lub lewą „-” łopatkę sterującą, aby zmienić bieg w górę lub w dół.
NOTIC E
Elementami sterowania wbudowanymi w kierownicę nie można wybrać biegu neutralnego ani włączyć lub wyłączyć biegu wstecznego.
Informacje wyświetlane na
panelu wskaźników
Po przesunięciu wybieraka biegów lub naciśnięciu przycisku M na panelu wskaźników, wyświetlany jest odpowiedni bieg i kontrolka.Jeśli wartość jest nieprawidłowa, wyświetlany jest symbol „-”.► W przypadku wyświetlenia komunikatu „Foot on the brake” (Stopa na hamulcu) na panelu wskaźników należy mocno nacisnąć pedał hamulca.
Ruszanie
► Ze stopą na pedale hamulca, wybierz pozycję P.► Uruchom silnik.Jeśli warunki nie zostaną spełnione, emitowany jest sygnał dźwiękowy, któremu towarzyszy komunikat na ekranie panelu wskaźników.► Zwolnij hamulec postojowy.
► Wybierz pozycję R, N lub D.
Page 118 of 272

11 8
WARNI NG
Przy ruszaniu na stromej pochyłości naciśnij pedał hamulca, wybierz pozycję D, zwolnij hamulec postojowy, a następnie zwolnij pedał hamulca.
► Stopniowo zwalniaj nacisk na pedał hamulca.Pojazd ruszy bez zwłoki.
NOTIC E
Jeśli panel wskaźników wyświetla P, ale wybierak znajduje się na innej pozycji, ustaw wybierak w pozycji P, aby umożliwić uruchomienie silnika.Jeśli podczas jazdy przez nieuwagę wybierzemy pozycję N, należy odczekać na powrót silnika do obrotów biegu jałowego, a następnie wybrać pozycję D, aby przyspieszyć.
WARNI NG
Gdy silnik pracuje na biegu jałowym, po wybraniu pozycji R, D lub M, pojazd porusza się nawet bez naciskania pedału przyspieszenia.Nigdy nie zostawiaj dzieci w pojeździe bez
nadzoru.
Ze względów bezpieczeństwa, nigdy, nawet na krótką chwilę, nie należy zostawiać pojazdu bez zabrania kluczyka.Podczas wykonywania czynności konserwacyjnych przy włączonym silniku należy włączyć hamulec postojowy i wybrać pozycję P.
WARNI NG
Jeśli pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, nie należy próbować uruchamiać silnika, pchając pojazd.
Praca w trybie
automatycznym
► Należy wybrać pozycję D w celu automatycznej zmiany biegów.Po wybraniu skrzynia pracuje w automatycznym trybie adaptacyjnym bez interwencji ze strony kierowcy. W trybie ciągłym wybiera najbardziej odpowiedni bieg na podstawie stylu jazdy, profilu drogi i obciążenia pojazdu.W celu uzyskania maksymalnego przyspieszenia bez dotykania wybieraka, należy nacisnąć pedał przyspieszenia do oporu (kick-down). Skrzynie biegów automatycznie zmienia biegi i utrzymuje wybrany bieg aż do uzyskania maksymalnych obrotów silnika.
Przy hamowaniu skrzynia biegów automatycznie redukuje bieg, aby zapewnić skuteczne hamowanie silnikiem.Po ostrym zwolnieniu pedału przyspieszenia, skrzynia biegów ze względów bezpieczeństwa nie zmieni biegu na wyższy.
WARNI NG
Nigdy nie należy wybierać pozycji N podczas
jazdy.Pozycje P lub R można wybierać dopiero po całkowitym zatrzymaniu pojazdu.
Czasowe ręczne sterowanie
zmianą biegów
Istnieje możliwość tymczasowego przejęcia kontroli nad zmianą biegów za pomocą przełączników „+” i „-” zamontowanych na kierownicy. Żądanie zmiany biegów zostanie wykonane, jeśli pozwalają na to obroty silnika. Funkcja ta umożliwia działania wyprzedzające w niektórych sytuacjach, takich jak wyprzedzanie innego pojazdu lub zbliżanie się do zakrętu drogi. Po kilku sekundach bez poleceń wydawanych za pomocą łopatek skrzynia biegów powraca do trybu pracy automatycznej.
Page 119 of 272

11 9
Jazda
6
Pełzanie (ruch bez
dotykania pedału
przyspieszenia)
Funkcja ta ułatwia manewrowanie pojazdem przy niskich prędkościach (podczas parkowania, w korkach itd.).Gdy silnik pracuje na biegu jałowym po zwolnieniu hamulca postojowego i z dźwignią zmiany biegów ustawioną na D, M lub R, pojazd zaczyna pełzać do przodu zaraz po zdjęciu stopy z pedału hamulca (nawet bez naciskania pedału przyspieszenia).
WARNI NG
Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy pozostawiać pojazdu z pracującym silnikiem i zamkniętymi drzwiami.
Obsługa ręczna
► Po wybraniu pozycji D, naciśnij przycisk M, aby włączyć 6-biegową sekwencyjną zmianę biegów.Kontrolka na przycisku zaświeca się.► Należy wykorzystać elementy sterowania wbudowane w kierownicę „+” lub „-”. Pojawia się symbol M i na panelu wskaźników wyświetlany jest kolejno włączany bieg.
► Pracę w trybie automatycznym można przywrócić w dowolnym czasie, naciskając ponownie przycisk M.Kontrolka na przycisku gaśnie.
NOTIC E
W trybie manualnym nie ma potrzeby zwalniania pedału przyspieszania przy zmianie biegu.
NOTIC E
Zmiana biegu możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to prędkość pojazdu i obroty silnika.
NOTIC E
Jeśli prędkość pojazdu jest zbyt niska lub zbyt wysoka, wybrany bieg miga przez kilka sekund, a następnie wyświetlany jest faktycznie włączony bieg.Gdy pojazd stoi lub porusza się bardzo powoli, skrzynia biegów automatycznie wybiera bieg M1.
NOTIC E
Aby oszczędzać układ hamulcowy podczas zjazdu ze stromej pochyłości, należy stosować hamowanie silnikiem do zmniejszania prędkości (zredukować bieg lub wybrać niższy bieg).Jazda z wciśniętym przez dłuższy okres pedałem hamulca może doprowadzić do przegrzania hamulców, powodując niebezpieczeństwo uszkodzenia lub utraty działania układu hamulcowego. Hamulców do zwalniania lub zatrzymania pojazdu należy używać wyłącznie, gdy jest to konieczne.
NOTIC E
W zależności od konfiguracji drogi (np. droga górska) preferowane jest wybranie trybu manualnego.Praca w trybie automatycznym może nie być odpowiednia i nie pozwala ona na hamowanie silnikiem.
Page 120 of 272

120
Nieprawidłowa wartość
podczas pracy manualnej
Ten symbol jest wyświetlany, jeśli bieg nie zostanie prawidłowo włączony (wybierak biegów pomiędzy dwiema pozycjami).► Wybierak należy ustawić „prawidłowo” na pozycji.
Zatrzymywanie pojazdu
Przed wyłączeniem pojazdu, wybierz pozycję P, a następnie włącz hamulec postojowy, aby unieruchomić pojazd.
NOTIC E
Przy włączaniu pozycji P możemy odczuć opór.Jeśli wybierak znajduje się w pozycji P, gdy kierowca otwiera drzwi lub około 45 sekund po wyłączeniu zapłonu, emitowany jest sygnał dźwiękowy i wyświetlany jest komunikat.► Ustaw wybierak zmiany biegów z powrotem na pozycję P; sygnał dźwiękowy jest wyłączany a komunikat znika.
WARNI NG
Przy zatrzymywaniu się na stromej pochyłości
przy załadowanym pojeździe naciśnij pedał hamulca, wybierz pozycję P, włącz hamulec postojowy, a następnie zwolnij pedał hamulca.
WARNI NG
We wszystkich okolicznościach przed opuszczeniem pojazdu, należy upewnić się, że wybierak zmiany biegów znajduje się w pozycji P.
Usterka pracy
Przy włączonym zapłonie na ekranie deski rozdzielczej pojawia się komunikat sygnalizujący usterkę skrzyni biegów.W takim przypadku skrzynia biegów przełącza się w tryb awaryjny i blokuje się na 3. biegu. Przy zmianie z pozycji P na R i z N na R możemy odczuć znaczne uderzenie. Nie powoduje to uszkodzenia skrzyni biegów.Nie przekraczać 100 km/godz. o ile pozwalają na to lokalne ograniczenia prędkości.Zleć sprawdzenie systemu dealerowi TOYOTA lub wyspecjalizowany warsztat.
WARNI NG
Istnieje ryzyko uszkodzenia skrzyni biegów:– Po jednoczesnym naciśnięciu pedału przyspieszenia i hamulca (hamowanie lub przyspieszanie należy wykonywać wyłącznie prawą stopą),– Po przesunięciu wybieraka P na inną pozycję przy wyładowanym akumulatorze.
EC O
Aby obniżyć zużycie paliwa podczas długich okresów stania z włączonym silnikiem (korek itd.), wybierak należy ustawić na pozycję N i włączyć hamulec postojowy.
WARNI NG
Jeśli pojazd wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, nie należy próbować uruchamiać silnika, pchając pojazd.
Wskaźnik zmiany biegu
(w zależności od silnika)Jest to system, który pomaga zmniejszyć zużycie paliwa przez podpowiadanie włączenia najbardziej właściwego biegu.
Obsługa
W zależności od sytuacji drogowej i wyposażenia pojazdu system może polecić pominięcie jednego lub większej liczby biegów.Rekomendacji zmiany biegów nie należy traktować jako obowiązkowe. W rzeczywistości układ drogi, natężenie ruchu i bezpieczeństwo pozostają czynnikami decydującymi o wyborze optymalnego biegu. Dlatego to kierowca decyduje, czy postąpi lub nie postąpi zgodnie ze wskazaniem systemu.