Hyundai Elantra 2003 Ägarmanual (in Swedish)
Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2003, Model line: Elantra, Model: Hyundai Elantra 2003Pages: 116, PDF Size: 1.42 MB
Page 21 of 116

PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
1- 14 B230A02A-ADT BARNSÄKERHET Barn skall alltid sitta i baksätet och vara väl fastspända för att minska risken för skador vid en olycka, ett plötsligt stopp eller en häftig manöver. Statistik visar att barn som sitter väl fastspända i baksätet löper mindre risk att skadas än om de sitter i framsätet. Större barn skall använda bilens vanliga säkerhetsbälten. Du skall alltid använda lämpliga säkerhetssystem för barn. Barn kan också skadas om inte bilbarnstolen är rätt monterad i bilen. Innan du köper en bilbarnstol skall du kontrollera att den verkligen passar i just din bil och att den kan sättas fast ordentligt. Bilbarnstolen måste också ha en till barnet passande storlek. Följ noga tillverkarens instruktioner vid montering av en bilbarnstol. VARNING:
o Bilbarnstolar bör alltid placeras i baksätet.
Sätt aldrig en bilbarnstol påpassagerarplatsen i framsätet om bilen är utrustad med passagerarkrockkudde. Vid en eventuell frontalkollision kanpassagerarsidans krockkudde blåsas upp och ger då mycket allvarliga eller livsfarliga skador på ett barn som sitter i framsätet. Sätt därför alltid barnen i baksätet.
o Tänk på att en bilbarnstol som lämnas i en bil i starkt solsken kan bli mycket het.Kontrollera innan du sätter barnet i bilbarnstolen. o När bilbarnstolen inte används skall den
förvaras i bagageutrymmet eller varafastsatt med ett säkerhetsbälte så att den inte kan kastas framåt vid en olycka eller en plötslig inbromsning.
o Barn som är för stora för att sitta i en
bilbarnstol skall sitta i baksätet ochanvända bilens vanliga säkerhetsbälten.
o Se till att axelremmen alltid sitter mitt över axeln och inte ligger mot halsen. Om du flyttar barnet mot mitten av bilen brukar axelremmen komma i ett lämpligare läge. Midjedelen av säkerhetsbältet skall alltid sitta så långt ned över höfterna som möjligt och vara väl spänd.
o Om säkerhetsbältet inte passar riktigt skall en bälteskudde användas så attbarnet kommer högre.
o Låt aldrig ett barn stå upp på golvet eller stå på knä på ett säte.
o Använd aldrig en barnstol som bara hängs på ett ryggstöd; en sådan kan aldrig ge tillräckligt gott skydd vid en olycka.
o Låt aldrig någon bara hålla ett barn i famnen när bilen är i rörelse. Det är heltomöjligt att hålla fast och skydda ett barn vid en hård bromsning eller en eventuell olycka. Det hjälper inte att personen som håller barnet själv använder säkerhetsbälte.
B220C01Y-GDT Lossa säkerhetsbältet så här Tryck på knappen i låset när du vill lossa säkerhetsbältet. VARNING: Låsen på mittplatsen bak skiljer sig från låsen på ytterplatserna. Kontrollera alltid vid användning av säkerhetsbältet på mittplatsen att det kopplas fast i rätt lås så att det verkligen låser korrekt.
B220C01E
Page 22 of 116

1- 15
PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
B230C02A-ADT MONTERING AV EN BILBARNSTOL (4-dörrars)
Hatthylla
Fäste
Bilens front
Krok för stropp
Det finns tre fästen för en bilbarnstol på hyllan i baksätet. När du monterar bilbarnstolen skall du koppla stropparna på bilbarnstolen till fästena och spänna hårt. Men följ alltid anvisningarna från tillverkaren av bilbarnstolen. B230C01E-GDT MONTERING AV EN BILBARNSTOL (5-dörrars)
Täckplåt
Bakpanel
Det finns tre fästen för en bilbarnstol på den vertikala panelen bak. När du skall montera bilbarnstolen skall du först ta bort skydden. Koppla sedan stropparna på bilbarnstolen till fästen genom hålet panelen. Men följ alltid anvisningarna från tillverkaren av bilbarnstolen. Bilens front
B230C01YB230E01E
Krok för stropp
Hylla
B230B01E-GDT Användning av bilbarnstolar Små barn skall alltid sitta i en bilbarnstol av lämplig storlek med avseende på barnets storlekoch vikt. Bilbarnstolen måste monteras exakt enligt tillverkarens anvisningar. Bilbarnstolen bör placeras i baksätet eftersom detta är den säkraste platsen vid en eventuell olycka. Din bil har tre fästen för montering av en bilbarnstol eller ett babyskydd.
Skruv, HÃ¥llare (5/16"-30 mm)
Bricka, Konisk fjäder Hållare, Barnstolsfäste
LÃ¥sbrickaricka
Kåpa Krokfäste (endast 4-dörrars)
B230B01Y
Distanshylsa, Hållare för barnstolsfäste
Distans, Krok HÃ¥llare KÃ¥pa
Page 23 of 116

PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
1- 16
o Om ett säkerhetsbälte inte fungerar enligt beskrivningen skall du omedelbart låta kontrollera det hos närmaste Hyundai- återförsäljare.
VARNING: Placera aldrig en bilbarnstol i framsätet om bilen är utrustad med krockkudde för passagerarplatsen. En krockkudde utlöses som en explosion och med våldsam kraft som kan ge barnet allvarliga eller livsfarliga skador. Placera alltid bilbarnstolar i baksätet.
B23G01A-ADT Montering på ytterplats bak
YR10400B
På ytterplats i baksätet
Drag först ut säkerhetsbältet så långt det går för att koppla om det till låsläge. Sätt sedan bilbarnstolen på plats och sätt fast den med säkerhetsbältet. Se till att bältet blir väl spänt. Axelremmen får inte sitta så att den ligger mot barnets huvud eller hals. Kontrollera sedan att bilbarnstolen sitter riktigt fast genom att dra i den hårt i alla riktningar. Drag bältet ytterligare mot upprullningsautomaten om barnstolen inte sitter riktigt fast. När du tar bort barnstolen skall du låta säkerhetsbältet rulla in helt; det kopplas då om från låsläge till normalläger för användning av en vuxen eller ett större barn. OBS:
o Innan du monterar en bilbarnstol skall du noga läsa tillverkarens monteringsan-visningar. barnstolsfästen behöver inte bilens säkerhetsbälten användas för att hålla fast en framåtvänd bilbarnstol. I din bil finns ISOFIX-fästen på de båda ytterplatserna i baksätet men däremot inga fästen på mittplatsen. Placeringen av ISOFIX-fästena framgår av bilden. VARNING:
o Försök inte montera en bilbarnstol på
mittplatsen i baksätet med användningav ISOFIX-fästena. De är bara avsedda för de båda ytterplatserna. Använd inte ISOFIX-fästena på felaktigt sätt genom att försöka montera en bilbarnstol på mittplatsen. Vid en eventuell kollision blir belastningen på ISOFIX-fästena felriktad med följden att de kanske inte håller och därmed risk att barnet får allvarliga eller dödliga skador.
o Montera aldrig mer än en bilbarnstol på varje plats med ISOFIX-fästen eller påbara ett ISOFIX-fäste. Genom den felaktiga och ökade belastningen kan följden bli att bilbarnstolen lossnar och därmed risk att barnet får allvarliga eller dödliga skador.
o Montera en bilbarnstol märkt "ISOFIX" eller ISOFIX-compatible" endast på deplatser som markeras i bilden.
o Följ alltid noga de monterings- och användarinstruktioner som alltidmedföljer varje bilbarnstol.
B230D01FC-GDT Montering av bilbarnstol med "ISOFIX"- system (I förekommande fall) Vissa bilbarnstolar har märkningen " ISOFIX" eller "ISOFIX-compatible". Dessa bilbarnstolar har två fästen av metall eller bältesband avsedda för fastkoppling i två speciella ISOFIX-fästen dolda i baksätet på bilen. Med denna typ av
B230F01E
Page 24 of 116

1- 17
PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
B180B04S-ADT BÄLTESSTRÄCKARE Bilen är utrustad med bältessträckare för säkerhetsbältena i framsätet. Bältessträckarna ger ytterligare skydd åt föraren och frampassageraren genom att spänna bältet hårdare över kroppen vid en eventuell frontalkollision. Bältessträckarna kan utlösas separat eller tillsammans med krockkuddarna om kollisionen är tillräckligt kraftig.
B180B01S
Vikt/ÅlderPlaceringFramsäte
Bak
ytterplats Bak
mittplats
0 : upp till 10 kg (0 ~ 9 månader)0+ : upp till 13 kg(0 ~ 2 år) I : 9 kg till 18 kg (9 månader ~ 4 år)II & III : 15 kgtill 36 kg(4 ~ 12 år) XUU
XUU
XUU XU
FUF
U : Lämplig placering av barnstol typ "Univer-
sal" eller motsvarande för resp. vikt- och åldersgrupp.
UF : Lämplig framåtvänd placering av barnstol typ "Universal" för resp. vikt- och åldersgrupp.
X : Olämplig placering av barnstol för resp.
vikt- och åldersgrupp.
B230H02E-GDT LÄMPLIGA BILBARNSTOLAR Använd endast godkända bilbarnstolar och med lämplig storlek för barnets längd och vikt.
ISOFIX-fästena sitter i mellanrummet mellan ryggstödet och sittdynan på de båda ytterplatserna i baksätet. Följ alltid tillverkarens instruktioner för montering av bilbarnstolar med märkningen "ISOFIX" eller "ISOFIX-compatible". Efter att du monterat en bilbarnstol med ISOFIX- system måste du noga kontrollera att den verkligen sitter riktigt fast. Kontrollera också säkerhetsbältena innan du sätter barnet i bilbarnstolen. Försök att dra bilbarnstolen från sida till sida och framåt så att du är helt säker på att den sitter fast.. VARNING: Om en bilbarnstol inte sitter riktigt fast är risken mycket stor att barnet får allvarliga eller dödliga skador vid en eventuell kollision.
B230D02E-1
ISOFIX fäste
Normalt fungerar ett säkerhetsbälte med bältessträckare på samma sätt som ett vanligt säkerhetsbälte med rullmekanism (ELR), dvs vid ett plötsligt stopp eller en hastig rörelse låses bältet automatiskt men det låser ej om du sakta lutar dig framåt. Om bilen däremot stoppas mycket hastigt, t ex vid en frontalkollision, kommer bältessträckaren att snabbt förkorta säkerhetsbältet så att det sitter hårdare spänt mot kroppen och därmed förbättras skyddet ytterligare.
Page 25 of 116

PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
1- 18 VARNING:
o En bältessträckare kan endast utlösas en
gång. Efter att en bältessträckare löst utmåste både bältessträckaren och säkerhetsbältet bytas ut.
o Bältessträckarenheten blir varm vid
utlösningen; vänta åtskilliga minuterinnan du tar på den med fingrarna.
o Försök aldrig byta bältessträckare själv. Detta arbete måste alltid utföras av enauktoriserad Hyundai-återförsäljare.
o Slå aldrig på bältessträckarenheten.
o Försök aldrig själv göra service på bältessträckare eller säkerhetsbälten.
o Felaktig hantering av bältessträckare,
underlåtenhet att följa givna varningar beträffande slag, modifiering, kontroll, byte, service eller reparation kan göra att de inte fungerar när de behövs vid en olycka eller oväntat utlöses med allvarliga personskador som följd.
o Använd alltid säkerhetsbälte under färd.
B180B02S
2
3 Bältessträckarna utlöses även om säkerhetsbältena inte används genom att utlösningssystemet är kopplat till sensorerna för krockkuddarna.
o När bältessträckarna utlöses hörs en kraftig knall och ett fint damm, som serut som rök, sprider sig i kupén. Detta är normalt och utgör ingen fara.
o Detta damm kan emellertid i vissa fall verka irriterande på oskyddad hud. Tvätta därför ansikte och händer med tvål och ljummet vatten efter en olycka då bältessträckarna löst ut.
FÖRSIKTIGHET:
o Genom att det är samma sensorer som utlöser bältessträckarna ochkrockkuddarna kommer Indikeringslampan för krockkuddarna på instrumentpanelen att blinka un-der ca 6 sekunder efter att du vridit startnyckeln till "ON" eller "ACC" och skall sedan slockna.
o Denna indikeringslampa kan därmed visa om det är något fel i bältessträckar-systemet även om det inte är något fel i krockkuddesystemet. Om lampan inte tänds eller om denfortsätter att lysa ca 6 sekunder efter att du vridit nyckeln till "ON" eller "ACC", eller om den tänds under körning -- kontakta snarast en auktoriserad Hyundai-återförsäljare för kontroll av både bältessträckare och krockkuddar.
Krockkudde för föraren
1Krockkudde på passagerarsidan
Bältessträckarsystemet består av följande huvuddelar … se fig.
1. Varningslampa för säkerhetssystemet
2. Bältessträckarenhet
3. Kontrollmodul för säkerhetssystemet VARNING: För att få största möjliga skydd av ett säkerhetsbälte med bältessträckare måste:
1. Säkerhetsbältet vara rätt hopkopplat.
2. Säkerhetsbältet vara rätt justerat över kroppen.
OBS:
o Både förarens och frampassagerarens bältessträckare utlöses samtidigt.Bältessträckarna kan utlösas separat eller tillsammans med krockkuddarna om frontalkollissionen är tillräckligt kraftig.
AIR
BAG
Page 26 of 116

1- 19
PRESENTATION AV DIN HYUNDAIB240B03A-ADT Krockkuddar och övriga funktioner Krockkudde-systemet består av följande komponenter:
- Krockkudde på förarsidan.
- Krockkudde på passagerarsidan.Det är avsett att utlösas vidfrontalkollisioner som är kraftiga nog att ge skador pä passagerarna.
o De främre krockkuddarna utlöses inte när kollisionsvinkeln är större än cirka30° från bilens längdlinje som fallet är vid sidokollisioner, påkörning bakifrån eller vältning.
o För att erhålla maximal säkerhet skall alla åkande ha säkeretsbältena påsatta även om krockkudde är monterad. Undvik att sitta nära krockkudden eller luta kroppen mot den.
SSA1110B
JB150A1-AD Extra kollisionskydd (krockkudde) (I före kommande fall) Din Hyundai är försedd med extra kollisionsskydd pä förarplatsen. Texten "SRS Air Bag" i rattens centrum anger att sådant system är monterat. Hyundai SRS består av en krockkudde monterad under rattens centrumkåpa. Som komplement till säkerhetsbältet ger den föraren ett bättre skydd vid frontalkollision. OBS: Läs information om krockkudden pä solskyddets baksida och i handskfacket. VARNING:
o Som namnet antyder är krockkuddesystemet endast ettkomplement till det normala trepunkt- sbältet och inte ersättning för det.
B240A01E
Krockkudde för föraren
- Indikeringslampa för krockkuddesystemet
"SRS".
- Kontrollenhet för krockkuddesystemet. Kontrollenheten övervakar kontinuerligt alla funktioner när startnyckeln är i läge "ON". Vid en frontalkollision eller nära frontalkollision utlöser kontrollenheten krockkuddesystemet om kollisionskraften överstiger ett förinställt värde. Indikeringslampan före krockkuddesystemet "SRS" på instrumentpanelen blinkar under ca 6 sekunder efter att du vridit startnyckeln till "ON". Därefter skall indikeringslampan slockna. En krockkudde sitter i centrum av ratten och en sitter i instrumentbrädan över handskfacket (i förkommande fall). Krockkuddarna utlöses automatiskt vid en kraftig stöt i fronten på bilen.
SSA1110C
Page 27 of 116

PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
1- 20
YR10353A
OBS: Om du tänker använda någon typ av "luftförbättrare" i vätskeform inne i kupén får du inte placera den nära instrumentpanelen eller på instrumentbrädan. Om det skulle läcka ut någon vätska på ytan över instrumentpanelen, på instrument-brädan eller på luftventilerna kan de skadas. Tvätta omedelbart bort eventuellt spill med vatten.
Efter att krockkuddarna blåsts upp till full volymfaller de omedelbart ihop för att inte skymma förarens sikt framåt.
Krockkudde på passagerarsidan
SSA1110D
B240B04E
Vid utlösningen spricker kåpan i ratten och kåpan över handskfacket upp så att krockkuddarna kan expandera fritt till full volym. En helt uppblåst krockkudde i kombination med ett rätt kopplat och väl spänt säkerhetsbälte bromsar effektivt upp bärarens rörelse framåt och minskar risken för huvud och kroppsskador.
Krockkudde på passagerarsidan VARNING:
o När en krockkudde utlöses hörs en kraftig
knall och fint damm sprider sig inne ibilen. Detta är helt normalt och inte någon brandrök. Det fina dammet kan emellertid orsakaviss hudirritation – tvätta därför ansikte och händer omedelbart med tvål och ljummet vatten efter att en krockkudde löst ut.
o Krockkuddesystemet fungerar bara när startnyckeln är i läge "ON". Omindikeringslampan "SRS" på instru- mentpanelen inte tänds; lyser med fast sken; eller fortsätter att blinka mer än ca 6 sekunder efter att du vridit startnyckeln till "ON" eller efter att motorn startat är det något fel i systemet. Om lampan tänds under körning har det uppstått något fel i systemet. Låt i varje fall omedelbart närmaste Hyundai-verkstad kontrollera krockkuddesystemet.
o Innan du byter en säkring eller kopplar bort batteriet måste du vrida startnyckeln
till "LOCK" eller ta ur den. Tag aldrig bort eller byt den eller de säkringar som ingår i krockkuddesystemet med startnyckeln i läge "ON" - indikering- slampan för krockkuddesystemet kommer då att tändas.
Page 28 of 116

1- 21
PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
B990A03Y-GDT KONTROLL AV KROCKKUDDE PÅ PASSAGERARPLATSEN (I förekommande fall) Systemet kontrollerar om det sitter någon på passagerarplatsen i framsätet. Om ingen passagerare finns så utlöses inte luftkudden och/eller sidokrockskudden. Avsikten är att man skall slippa ersätta komponenter som annars skulle utlösts i onödan vid en olycka. OBS: Bagage eller last som väger mer än ca 15 kg skall inte placeras på passagerarstolen i framsätet. Det finns risk att krockkudden och/ eller sidokrockskudden utlöses vid en olycka. VARNING: I höger framstol finns ett system som kopplar bort krockkudden när det inte sitter någon i stolen men det kopplar inte bort krockkudden när det sitter ett barn där. Systemet är bara avsett att hindra onödig utlösning av krockkudden på högersidan när det inte sit- ter någon där. Vid en frontalkollission utlöses krockkudden även om det bara ligger några kilo på stolsdynan. Barn måste därför alltid sitta i baksätet och de måste alltid sitta väl fastspända med säkerhetsbälte eller i för sin storlek och vikt lämpliga bilbarnstolar.
B990B02Y Sensor för sidokrockskudde
B990B02Y-ADT Sidokrockskuddar (i förekommande fall) Det finns sidokrockskuddar på båda sidor i framsätet. Deras uppgift är att ge ytterligare skydd utöver det skydd som säkerhetsbältena ger. Sidokrockskuddarna utlöses endast vid en påkörning från sidan beroende på hårdhet, anslagsvinkel, hastighet och träffpunkt. De utlöses emellertid inte vid alla typer av påkörning från sidan.
VARNING: o För att få bästa möjliga skydda av
sidokrockskuddarna skall både förarenoch frampassageraren sitta upprätt och vara väl fastspända med sina säkerhetsbälten. Föraren skall hålla händerna på ratten mellan läge klockan 9:00 och 3:00. Frampassageraren skall hålla händerna i knät.
o Använd endast av Hyundai rekommenderad överdragsklädsel påryggstöden:
o Felaktig överdragsklädsel kan göra att sidokrockskuddarna inte utlöses riktigt.
o Montera inga tillbehör på eller nära sidokrockskuddarna.
o Slå inte hårt på yttersidan av framstolarna.
B990B01E
Page 29 of 116

PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
1- 22 VARNING:
o Livsfarligt ! Montera aldring en bakåtvänd
barnstol i framsätet om det finns en airbagpå passagerarsidan.
o Modifieringar av komponenter i systemet, ändringar i kablaget eller fastsättning av märken på kuddens lock kan påverka funktionen och leda till personskador.
o Vid rengöring av kuddens lock skall ren torr eller lätt fuktad trasa användas. Lösningsmedel av alla slag kan påverka systemets funktion och får inte användas.
o Om krockkudden utlöses skall ny kudde monteras av auktoriserad Hyundai verkstad.
o Gör inga förändringar i, eller koppla loss
kablaget. Detta kan leda till skada beroende på att krockkudden utlöses ofrivilligt eller inte fungerar som avsett.
YT10355A
o Om komponenter i krockkuddesystemet byts eller om bilen skrotas skall vissa säkerhetsföreskrifter iakttas. Din Hyundaiverkstad kan ge information om detta. Om dessa föreskrifter inte följs kan personskada uppstå.
o När bilen säljs bör den nye ägaren
informeras om dessa krav. Kontrollera att denna handbok medföljer bilen vid överlåtelsen.
o Lägg inget på eller mot krockkudden eller
mellan dig och krockkudden.
o Lägg inget mellan dörren och framsätet (t ex ett paraply, en väska, etc.). Sådanaföremål kan bli livsfarliga projektiler om en sidokrockskudde utlöses.
o Slå inte på sensorerna för sidokrockskuddarna när tändningen är påkopplad; stor risk att en sidokrock- skudde utlöses med personskador som följd.
JB150C2-AD Underhåll av krockkuddesystemet Krockkuddesystemet är i princip underhållsfritt. Inga ingrepp får göras av outbildad person. Efter tio år skall hela krockkuddesystemet kontrolloras på auktoriserad Hyundai verkstad. Alla reparationer i systemet skall göras på auktoriserad Hyundai verkstad. Felaktig hantering kan orsaka personskador.
Page 30 of 116

1- 23
PRESENTATION AV DIN HYUNDAI
B250A02E-GDT INSTRUMENT OCH REGLAGEVARNING: Om du vill ha en behållare med "refresher" eller "luftförbättrare "får du inte montera den nära instrumenten, på instrumentpanelen eller intill luftventilerna. Risk för skador på plastmaterialet om vätskan läcker ut-och skulle detta hända skall du omedelbart tvätta med vatten.B250A02E-2
6723
14589 10 11
15 16 18 19 2021
14
13
12
17
1. Reglage för sidoventilatorer
2. Sidoventilator
3. Flerfunktionsströmställare fö ljuset
4. Signalhorn/Ertra säkerhetssystem
5. Strömställare för vindrutetorkare och spolare
6. Dragkraftskontroll TCS (I förekommande fall)
7. Mittre ventilator
8. Bakrutetorkare och spolare (5-Dörrars) (I förekommande fall) 9. Varningsljusens strömställare
10. Digital klocka
11. Krockkudde på passagerarsidan
(I förekommande fall)
12. Höjdjustrering av strålkastarna
13. Strömställare för bakre dimljus
14. Motorhuvens låsspak
15. Reostat för instrumentbelysningen 16. Regalge för rattens höjdjustering
(I förekommande fall)
17. Farthållare (I förekommande fall)
18. Askkopp
19. Cigarettändare
20. Reglage för värme och luftkonditionering (I förekommande fall)
21. Handskfack