Peugeot 208 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 208, Model: Peugeot 208 2014Pages: 336, PDF Size: 10.2 MB
Page 61 of 336

59
3
Komfort
Przełącznik ogrzewanych
siedzeń
Podłokietnik przedni
Podłokietnik z pojemnikiem zwiększa komfort kierowcy i pasażera siedzącego z przodu.
S c h o w k i
Aby uzyskać dostęp do zamkniętego schowka, unieść dźwigienkę, aby podnieść pokrywkę.
Aby uzyskać dostęp do otwartego schowka pod podłokietnikiem, odchylić całkowicie podłokietnik do tyłu.
Przy pracującym silniku siedzenia przednie mogą być ogrzewane niezależnie. Za pomocą pokrętła, znajdującego się na boku każdego siedzenia przedniego, można włączyć i regulować ogrzewanie
foteli: 0 : Stop. 1 : Lekko. 2 : Średnio. 3 : M o c n o .
Page 62 of 336

60
Komfort
Składanie oparcia Rozkładanie oparcia
Wyprostować oparcie 2 i zablokować je. Sprawdzić, czy czer wony wskaźnik usytuowany na poziomie dźwigni 1 nie jest już widoczny. Odpiąć i ustawić boczne pasy bezpieczeństwa z boku oparcia.
W razie potrzeby przesunąć fotele przednie. Ułożyć boczne pasy bezpieczeństwa wzdłuż oparcia i zapiąć je. Ustawić zagłówki w dolnym położeniu.
Nacisnąć jednocześnie dźwignie 1 , aby odblokować oparcie 2 . Złożyć oparcie 2 na siedzisko 3 .
Podczas prostowania oparcia uważać, aby nie przyciąć pasów.
Kanapa tylna jednoczęściowa Kanapa z jednoczęściowym stałym siedziskiem i jednoczęściowym składanym oparciem.
Podczas składania środkowy pas bezpieczeństwa nie może być przyczepiony - musi płasko przylegać do oparcia.
Tylnego siedziska nie można złożyć, aby zwiększyć przestrzeń ładunkową bagażnika, możliwe jest wyłącznie pochylenie oparcia.
Page 63 of 336

61
3
Komfort
Zagłówki tylne
Mogą być ustawione tylko w jednym położeniu użytkowania (górnym) i położeniu złożonym (dolnym).
Można je wymontować i zamienić ich położenie. Aby wyjąć zagłówek, należy: pociągnąć go maksymalnie do góry, nacisnąć następnie występ A .
Nie należy jeździć ze zdemontowanymi zagłówkami; muszą one znajdować się na swoim miejscu i być prawidłowo wyregulowane.
Page 64 of 336

62
Komfort
Siedzenia tylne
W razie potrzeby przesunąć właściwy przedni fotel do przodu. Ułożyć boczny pas bezpieczeństwa tak, aby przylegał do oparcia i przypiąć go. Ustawić zagłówki w dolnym położeniu.
Wyprostować oparcie 2 i zablokować je. Sprawdzić, czy czer wony wskaźnik usytuowany na poziomie dźwigni 1 nie jest już widoczny. Odpiąć i ustawić boczny pas bezpieczeństwa z boku oparcia.
Podczas rozkładania oparcia należy sprawdzić, czy pasy bezpieczeństwa nie zostały przycięte.
Nacisnąć dźwignię 1 , aby odblokować oparcie 2 . Złożyć oparcie 2 na siedzisko 3 .
Składanie oparcia Rozkładanie oparcia
Kanapa z jednolitym siedziskiem stałym i oparciem składanym w części lewej (2/3) lub prawej (1/3) w celu zwiększenia przestrzeni ładunkowej bagażnika.
Podczas składania środkowy pas bezpieczeństwa nie może być przyczepiony - musi płasko przylegać do oparcia.
Tylnego siedziska nie można złożyć, aby zwiększyć przestrzeń ładunkową bagażnika, możliwe jest wyłącznie pochylenie oparcia.
Page 65 of 336

63
3
Komfort
Regulacja
kierownicy
Na postoju pociągnąć za dźwignię, aby odblokować kierownicę. Wyregulować wysokość i głębokość, aby dopasować stanowisko kierowcy. Popchnąć dźwignię, aby zablokować kierownicę.
Ze względów bezpieczeństwa czynności należy bezwzględnie wykonywać po zatrzymaniu samochodu.
Page 66 of 336

64
Komfort
L u s t e r k a w s t e c z n e
Każde lusterko wsteczne posiada nastawne zwierciadło, umożliwiające obser wację prawej lub lewej strony za pojazdem, aby zapewnić bezpieczne wyprzedzanie lub parkowanie. Lusterka mogą być również złożone w przypadku parkowania w ograniczonej przestrzeni.
Zewnętrzne lusterka wsteczne
Obiekty obser wowane w lusterku wstecznym znajdują się w rzeczywistości o wiele bliżej. Należy wziąć to pod uwagę, aby prawidłowo ocenić odległość dzielącą od pojazdu nadjeżdżającego z tyłu.
Osuszanie - Odmrażanie
Regulacja Regulacja
Model ręczny
S k ł a d a n i e
Na postoju ręcznie złożyć lusterka wsteczne, aby je zabezpieczyć.
R o z k ł a d a n i e
Przed uruchomieniem pojazdu rozłożyć l u s t e r k a .
M o d e l e l e k t r y c z n y
Manewrować dźwignią w czterech kierunkach w celu ustawienia lusterka. Ustawić przełącznik A w prawo lub w lewo, aby wybrać odpowiednie lusterko. Poruszać dźwignią B w czterech
kierunkach, aby ustawić lusterko. Ustawić przełącznik A w położeniu ś r o d k o w y m .
Osuszanie zewnętrznych lusterek wstecznych odbywa się przy pracującym silniku po naciśnięciu przycisku osuszania tylnej szyby.
W celu uzyskania dodatkowych informacji o usuwaniu zaparowania-odszranianiu należy odwołać się do odpowiedniej rubryki.
Page 67 of 336

65
3
!
Komfort
Jeżeli lusterka wsteczne są złożone za pomocą przełącznika A , nie rozłożą się po odryglowaniu pojazdu. Należy ponownie pociągnąć przełącznik A .
Składanie i rozkładanie zewnętrznych lusterek wstecznych za pomocą pilota zdalnego sterowania może być wyłączone w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. W myjni automatycznej należy złożyć lusterka wsteczne samochodu.
Składanie
- Automatyczne: zaryglować pojazd za pomocą pilota zdalnego sterowania lub klucza. - Ręczne: przy włączonym zapłonie pociągnąć dźwignię A do tyłu.
R o z k ł a d a n i e
- Automatyczne: odryglować pojazd za pomocą pilota zdalnego sterowania lub klucza. - Ręczne: przy włączonym zapłonie pociągnąć dźwignię A do tyłu.
Model z automatycznym przełączaniem dzień/noc
Dzięki czujnikowi kontrolującemu intensywność
oświetlenia za samochodem, system zapewnia automatyczne stopniowe przejście z trybu dziennego do trybu nocnego.
Regulowane lusterko umożliwia obser wację drogi za pojazdem. Posiada mechanizm zapobiegający oślepianiu, który przyciemnia zwierciadło lusterka i zmniejsza dyskomfort odczuwany przez kierowcę spowodowany słońcem, światłami
innych pojazdów itp.
W e w n ę t r z n e l u s t e r k o w s t e c z n e
Tryb ręczny dzień/noc
Regulacja
Ustawić lusterko wsteczne w położeniu " d z i e ń " .
Położenie dzień/noc
Pociągnąć dźwignię, aby przejść w położenie zapobiegające oślepianiu "noc". Popchnąć dźwignię, aby przejść w p o ł o ż e n i e " d z i e ń " . Aby zapewnić dobrą widoczność podczas manewrowania, lusterko rozjaśnia się automatycznie w momencie włączenia wstecznego b i e g u .
Ze względów bezpieczeństwa lusterka wsteczne należy ustawiać tak, aby ograniczyć "martwe pole".
W razie potrzeby lusterka wsteczne można złożyć ręcznie.
Page 68 of 336

66
Komfort
Wentylacja
Kondycjonowanie powietrza
Powietrze w kabinie przechodzi przez różne układy w zależności od wyboru kierowcy: - wlatuje bezpośrednio do kabiny (wlot powietrza z zewnątrz), - przechodzi przez układ ogrzewania (ogrzewanie), - przechodzi przez układ chłodzący ( k l i m a t y z a c j a ) .
Panel sterowania
Przełączniki tego systemu znajdują się na panelu A konsoli środkowej.
1. Dysze odmrażania lub osuszania przedniej s z y by. 2. Dysze odmrażania lub osuszania bocznych szyb przednich.
3. Nawiewy boczne, zamykane i ustawiane.
4. Nawiewy środkowe, zamykane i ustawiane. 5. Wyloty powietrza na nogi pasażerów z przodu. 6. Wyloty powietrza na nogi pasażerów z tyłu.
Rozprowadzanie powietrza
Wlot powietrza
Powietrze w kabinie jest filtrowane i pochodzi z zewnątrz, wdmuchiwane przez kratki znajdujące się u podstawy przedniej szyby albo krąży w obiegu zamkniętym (funkcja recyrkulacji).
Page 69 of 336

67
3
Komfort
Aby obydwa systemy były w pełni skuteczne, należy przestrzegać następujących zasad użytkowania i obsługi: Aby uzyskać równomierne rozprowadzenie powietrza, nie należy zakrywać wlotów powietrza z zewnątrz, umieszczonych u podstawy przedniej szyby, dysz, nawiewów oraz wylotów powietrza, jak i otworu do odsysania powietrza znajdującego się w bagażniku. Nie zakrywać czujnika nasłonecznienia, umieszczonego na desce rozdzielczej; służy on do regulacji systemu klimatyzacji automatycznej. W przypadku nieużywania klimatyzacji należy uruchamiać system na co najmniej 5 do 10 minut, raz lub dwa razy w miesiącu, aby zachować jego sprawne działanie. Kontrolować czystość filtra kabiny i wymieniać okresowo wkłady filtra. Zalecamy stosowanie wielofunkcyjnego filtra powierza kabiny. Dzięki dodatkowemu aktywnemu elementowi poprawia on skuteczność oczyszczania powietrza wdychanego przez pasażerów oraz zapewnia większą czystość w kabinie (redukuje zawartość alergenów, likwiduje niepożądane zapachy i nie dopuszcza do powstawania tłustego o s a d u). Dla zachowania sprawnej pracy systemu klimatyzacji zaleca się jego regularną kontrolę zgodnie z zaleceniami podanymi w książce ser wisowej i gwarancyjnej. W przypadku braku chłodzenia należy wyłączyć klimatyzację i skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. W przypadku holowania ciężkiej przyczepy (innego pojazdu) na stromym podjeździe lub przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, wyłączenie klimatyzacji umożliwi wykorzystanie odzyskanej mocy silnika dla potrzeb trakcyjnych, a w konsekwencji poprawę warunków h o l o w a n i a .
Zalecenia dotyczące wentylacji i klimatyzacji
Po dłuższym postoju w nasłonecznionym miejscu znacznie wzrasta temperatura w kabinie, co wymaga intensywnego przewietrzenia wnętrza. Ustawić sterowanie nawiewu na poziomie wystarczającym do zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza w kabinie. Czynnik chłodniczy obiegu klimatyzacji nie zawiera chloru i nie stwarza zagrożenia dla warstwy ozonowej.
Kałuża pod stojącym samochodem jest zjawiskiem normalnym; jest to kondensat wodny ze skraplacza k l i m a t y z a c j i .
Stop & Start
Systemy ogrzewania i klimatyzacji działają tylko przy pracującym silniku. Aby zachować komfort cieplny w kabinie, można wyłączyć czasowo działanie funkcji Stop & Start (patrz odpowiednia rubryka).
Page 70 of 336

68
Komfort
Regulacja temperatury
Obracać pokrętłem od niebieskiego (zimno) do czer wonego (ciepło), aby zmieniać temperaturę według własnego uznania.
System klimatyzacji działa wyłącznie przy włączonym silniku.
Regulacja natężenia nawiewu
Obracać pokrętłem od położenia 1 do położenia 6 , aby ustawić natężenie nawiewu zapewniające komfort.
Po ustawieniu przełącznika natężenia nawiewu w położeniu 0 (wyłączenie systemu), komfort termiczny nie jest regulowany. Można jednak odczuć delikatny nawiew spowodowany poruszaniem się pojazdu.
Klimatyzacja ręczna
Ogrzewanie / Wentylacja
1. Regulacja temperatury. 2. Regulacja nawiewu powietrza. 3. Regulacja rozprowadzenia powietrza. 4. Otwarty / Zamknięty obieg powietrza. 5. Włączenie / Wyłączenie klimatyzacji.