Peugeot 308 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 308, Model: Peugeot 308 2014Pages: 400, PDF Size: 10.18 MB
Page 111 of 400

109
4
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
W przypadku silników Dieslaw niskiej temperaturze, uruchomienie nastąpi po wyłączeniu kontrolki świec
żarowych. Jeżeli ta kontrolka włączy się po naciśnięciu przycisku "START/STOP", należy przytrzymać wciśnięty pedał hamulca lub sprzęgła aż do wyłączenia kontrolki. Nie naciskać ponownie przycisku "START/STOP" aż do uruchomienia silnika.
Za pomocą klucza elektronicznego wewnątrz pojazdu wcisnąć mocno sprzęgło i przytrzymać wciśnięte aż do uruchomienia silnika.
Rozruch
Nacisnąć przycisk " START/STOP ".
Klucz elektroniczny systemu "Zdalny dostęp i rozruch" musi znajdować się w strefie rozpoznawania. Ze względów bezpieczeństwa nie należy opuszczać
tej strefy przy pracującym silniku. Jeżeli klucz elektroniczny nie zostanie wykryty w strefie, wyświetli się komunikat. Umieścić klucz w strefie, aby móc uruchomić silnik.
R o z r u c h - w y ł ą c z e n i e s i l n i k a ,
"Zdalny dostęp i rozruch"
Kolumna kierownicy odblokowuje się i silnik uruchamia się prawie natychmiast. (Patrz ostrzeżenia dotyczące silników Diesla).
Jeżeli warunki rozruchu nie są spełnione, na wyświetlaczu w zestawie wskaźników pojawi się komunikat. Czasami konieczne jest poruszenie kierownicą z jednoczesnym wciśnięciem przycisku "START/STOP", aby odblokować kolumnę kierownicy, co zostanie potwierdzone komunikatem.
Page 112 of 400

110
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Jeżeli pojazd nie został unieruchomiony, silnik nie zostanie wyłączony.
W y ł ą c z e n i e
Zatrzymać samochód.
Trzymając klucz elektroniczny wewnątrz samochodu, nacisnąć przycisk " START/STOP " .
Silnik wyłącza się, a kolumna kierownicy zostaje zablokowana.
P o ł o ż e n i e z a p ł o n u ( o s p r z ę t )
Jeżeli położenie "osprzętu" jest używane zbyt długo, system przejdzie automatycznie w tryb ekonomiczny, aby uniknąć rozładowania akumulatora.
Naciśnięcie przycisku "START/STOP" bez naciskania pedałów umożliwia włączenie lub wyłączenie zapłonu i włączenie zasilania osprzętu.
Nacisnąć przycisk "START/STOP", zestaw wskaźników włącza się, lecz silnik nie ur uchamia się.
Nacisnąć ponownie ten przycisk, aby wyłączyć stacyjkę i umożliwić w ten sposób ryglowanie zamków samochodu.
Page 113 of 400

111
4
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Pozostawienie klucza
W przypadku pozostawienia klucza elektronicznego w czytniku, w momencie otwarcia drzwi kierowcy wyświetli się komunikat.
R o z r u c h a w a r y j n y
Jeżeli klucz elektroniczny znajduje się w strefie rozpoznawania, a samochodu nie można uruchomić, po naciśnięciu przycisku "START/STOP" :
Włożyć klucz elektroniczny do czytnika. Wcisnąć do końca pedał sprzęgła. Nacisnąć przycisk "START/STOP". Silnik uruchamia się.
Tylko w sytuacji awaryjnej silnik może być bezwarunkowo wyłączony. W tym celu nacisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy przycisk "START/STOP". W tym wypadku po zatrzymaniu samochodu blokuje się kolumna kierownicy.
Jeżeli klucza elektronicznego nie będzie już w strefie rozpoznawania podczas zamykania drzwi albo gdy zostanie wydana komenda wyłączenia silnika (później), w zestawie wskaźników pojawi się komunikat.
Zatrzymanie awaryjne Pilot zdalnego sterowania
nie został rozpoznany
Nacisnąć i przytrzymać przez trzy sekundy przycisk "START/STOP", aby wymusić zatrzymanie silnika.
Page 114 of 400

112
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Zabezpieczenie antykradzieżowe
Elektroniczna blokada zapłonu
W kluczach znajduje się chip elektroniczny zawierający kod. Po włączeniu zapłonu kod musi zostać rozpoznany, aby rozruch był m o ż li w y. Elektroniczna blokada zapłonu blokuje system kontroli silnika kilka sekund po wyłączeniu
zapłonu i uniemożliwia uruchomienie samochodu poprzez włamanie. Usterka zasygnalizowana zostanie poprzez komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. W takim wypadku samochód nie uruchomi się; skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT.
Ze względów bezpieczeństwa i aby uniknąć kradzieży, nigdy nie pozostawiać klucza elektronicznego w samochodzie, nawet będąc w jego pobliżu.
Zaleca się trzymanie klucza przy sobie: w kieszeni, torebce...
Page 115 of 400

113
4
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Hamulec postojowy ręczny
Nacisnąć pedał hamulca, pociągnąć dźwignię hamulca postojowego w celu unieruchomienia pojazdu.
Nacisnąć pedał hamulca, lekko pociągnąć dźwignię hamulca postojowego, wcisnąć przycisk, a następnie maksymalnie opuścić d ź w i g n i ę .
Przy parkowaniu samochodu na pochyłości należy skręcić koła, aby zablokować je przy krawężniku, zaciągnąć hamulec postojowy, włączyć bieg, a następnie wyłączyć zapłon. Podczas jazdy zapalenie się tej kontrolki, której towarzyszy sygnał dźwiękowy i komunikat sygnalizują zaciągnięty lub niedostatecznie zwolniony hamulec postojowy.
Wciśnięcie pedału hamulca ułatwia włączenie/ wyłączenie ręcznego hamulca postojowego.
W y ł ą c z a n i e W ł ą c z a n i e
Page 116 of 400

114
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
E l e k t r y c z n y h a m u l e c p o s t o j o w y
Nie pozostawiać dziecka bez opieki w samochodzie z włączonym zapłonem, ponieważ mogłoby ono wyłączyć hamulec postojowy. Kontrolka działania
Kontrolka ta zapala się równocześnie w zestawie wskaźników i na dźwigience, aby potwierdzić zaciągnięcie hamulca postojowego.
System ten umożliwia zaciąganie hamulca postojowego przy wyłączaniu silnika i zwalnianie go z chwilą wprawienia w ruch pojazdu.
W przypadku holowania, parkowania na silnie nachylonej powierzchni albo jeżeli pojazd jest bardzo obciążony, należy skręcić koła w kierunku chodnika i włączyć bieg. Homologacja pojazdu dopuszcza jego parkowanie na powierzchniach o nachyleniu mniejszym niż 12%, co należy uwzględnić w przypadku holowania.
Gaśnie, aby potwierdzić zwolnienie hamulca postojowego.
Miganie tej kontrolki na dźwigience występuje w momencie żądania ręcznego zaciągnięcia albo zwolnienia hamulca.
W przypadku awarii akumulatora elektryczny hamulec postojowy nie działa. Ze względów bezpieczeństwa, jeżeli hamulec postojowy nie jest zaciągnięty, unieruchomić pojazd, włączając bieg albo wkładając klin pod jedno z kół. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
Działanie automatyczne
Kierowca może ingerować w dowolnym momencie, aby zaciągnąć bądź zwolnić hamulec postojowy, używając dźwigienki sterującej:
- Pociągając krótko dźwigienkę,
aby zaciągnąć hamulec,
- Naciskając krótko dźwigienkę i równocześnie pedał hamulca, aby zwolnić hamulec.
Page 117 of 400

115
4
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
W przestrzeni przed dźwigienką elektrycznego hamulca postojowego nie należy kłaść żadnych przedmiotów.
Działanie automatyczne
Wyłączanie automatyczne
Całkowite zwolnienie hamulca postojowego potwierdza zgaśnięcie kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy zwolniony".
Na postoju z pracującym silnikiem nie przyspieszać bez potrzeby, mogłoby to spowodować zwolnienie hamulca postojowego.
Włączanie automatyczne
Zaciągnięcie hamulca postojowego potwierdza zapalenie się kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy zaciągnięty".
Przy silniku wyłączonym albo w trybie STOP funkcji Stop & Start, automatyczne zaciąganie nie następuje.
Przy działaniu automatycznym można w dowolnym momencie zaciągnąć albo zwolnić hamulec postojowy za pomocą d ź w i g i e n k i .
Najpier w upewnić się, że silnik pracuje, a drzwi kierowcy są prawidłowo zamknięte. Hamulec postojowy jest w yłączany Hamulec postojowy jest w yłączany Hamulec postojowy automatycznie i stopniowo podczas
ruszania z miejsca : Wcisnąć do końca pedał sprzęgła, włączyć 1. bieg; nacisnąć pedał przyspieszenia i zwolnić pedał sprzęgła.
W stojącym samochodzie hamulec postojowy zaciąga się automatycznie po w yłączeniu zapłonu.
Page 118 of 400

116
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Etykieta na płycie drzwi
Przed opuszczeniem samochodu należy sprawdzić, czy hamulec postojowy jest zaciągnięty: kontrolki hamulca postojowego w zestawie wskaźników i na dźwigni powinny świecić się na stałe. Jeżeli hamulec postojowy nie jest zaciągnięty, przy otwarciu drzwi kierowcy rozlega się sygnał dźwiękowy i wyświetla się komunikat.
Działanie ręczne
Zaciągnięcie hamulca postojowego potwierdza zapalenie się kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy z a c i ą g n i ę t y " .
Zwalnianie ręczne
W przypadku naciśnięcia dźwigni bez naciśnięcia pedału hamulca, hamulec postojowy nie zostanie wyłączony i
wyświetli się komunikat.
Na postoju: pociągnąć krótko dźwignię.
Uwzględnienie żądania zaciągnięcia sygnalizuje miganie kontrolki dźwigienki.
Przy włączonym zapłonie lub pracującym silniku, aby wyłączyć hamulec postojowy: nacisnąć pedał hamulca, nacisnąć krótko dźwigienkę. Całkowite zwolnienie hamulca postojowego potwierdza zgaśnięcie kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy zwolniony" i sygnałem dźwiękowym utrzymującym się aż do zamknięcia drzwi.
Włączanie ręczne
Page 119 of 400

117
4
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Unieruchomienie pojazdu (przypadki szczególne)
Zaciągnięcie hamulca postojowego potwierdza zapalenie się kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy zaciągnięty".
Całkowite zwolnienie hamulca postojowego potwierdza zgaśnięcie kontrolki hamulców i kontrolki P dźwigienki, z równoczesnym wyświetleniem komunikatu "Hamulec postojowy zwolniony".
W pewnych sytuacjach może zaistnieć konieczność ręcznej obsługi hamulca postojowego.
Z włączonym silnikiem
W przypadku silnego mrozu zaleca się
nie zaciągać hamulca postojowego (zamarzanie). Aby unieruchomić pojazd, włączyć bieg albo włożyć klin pod jedno z kół.
Bez zaciągania hamulca (zamarzanie)
W y ł ą c z y ć z a p ł o n .
Zwolnić ręcznie hamulec postojowy naciskając dźwigienkę sterującą, jednocześnie wciskając pedał hamulca.
Aby unieruchomić pojazd gdy silnik pracuje, pociągnąć krótko dźwigienkę.
Wyłączyć silnik. Zapalenie się kontrolki w zestawie wskaźników i na dźwigience potwierdza zaciągnięcie hamulca postojowego. Włączyć ponownie stacyjkę bez uruchamiania silnika.
Page 120 of 400

118
Jazda
308_pl_Chap04_conduite_ed02-2013
Hamowanie awaryjne
W razie usterki układu hamulca nożnego lub w wyjątkowej sytuacji (na przykład: zasłabnięcie kierowcy, jazda pod kontrolą innej osoby...), pociągnięcie i przytrzymanie dźwigni umożliwia zatrzymanie samochodu. Hamowanie działa dopóki przytrzymuje się dźwignię. Zwolnienie dźwigni przerywa hamowanie. Systemy ABS i CDS zapewniają stabilność pojazdu podczas hamowania awaryjnego. W razie usterki hamowania awaryjnego zostaje wyświetlony komunikat "Usterka hamulca postojowego".
Z hamowania awaryjnego należy korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Zastosować ponownie powyższą procedurę, aby włączyć działanie automatyczne. Włączenie działania automatycznego potwierdza zgaśnięcie kontrolki w zestawie wskaźników.
Wyłączanie działania automatycznego
W pewnych sytuacjach, np. przy silnym mrozie albo podczas holowania (przyczepa, pomoc drogowa), może okazać się konieczne wyłączenie automatycznego działania systemu. Uruchomić silnik. Zaciągnąć hamulec postojowy za pomocą
dźwigienki, jeżeli był zwolniony. Zwolnić całkowicie pedał hamulca. Przytrzymać dźwigienkę naciśniętą w kierunku zwalniania co najmniej przez 10 sekund, lecz nie dłużej niż przez 15 sekund. Zwolnić dźwigienkę. Nacisnąć pedał hamulca i przytrzymać naciśnięty. Ciągnąć dźwigienkę w kierunku zaciągania przez 2 sekundy.
Wyłączenie funkcji automatycznych potwierdza zapalenie się tej kontrolki w zestawie wskaźników.
Zwolnić dźwigienkę i pedał hamulca.
Od tej chwili tylko sterowanie ręczne za pomocą dźwigienki sterującej umożliwia zaciąganie i zwalnianie hamulca postojowego.
W razie usterki systemów ABS i CDS, sygnalizowanej zapaleniem się jednej z dwóch kontrolek w zestawie wskaźników, stabilność pojazdu nie jest zapewniona. W tym wypadku stabilność samochodu musi zapewnić kierowca poprzez wielokrotne "ciągnięcie-puszczanie" dźwigni aż do
unieruchomienia pojazdu.