Peugeot 308 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 308, Model: Peugeot 308 2014Pages: 400, PDF Size: 10.18 MB
Page 71 of 400

69
2
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
Elektryczne podnośniki szyb
1. Elektr yczny podnośnik przedniej lewej szyby.2. Elektr yczny podnośnik przedniej prawej sz yby. 3. Elektr yczny podnośnik tylnej prawej szyby. 4. Elektr yczny podnośnik tylnej lewej szyby. 5. Blokada elektr ycznych podnośników szyb tylnych.
T r y b r ę c z n y
Aby otworzyć lub zamknąć szybę, należy wcisnąć przełącznik lub pociągnąć go, pokonując punkt oporu: szyba otworzy się lub zamknie całkowicie po puszczeniu przycisku. Ponowne wciśnięcie powoduje zatrzymanie ruchu szyby. Przełączniki podnośników szyb są aktywne przez około minutę po wyjęciu klucza. Po upływie tego czasu podnośniki szyb przestają być aktywne. Przywrócenie aktywności następuje po włączeniu zapłonu.
System antyzaciskowy
(zależnie od wersji)
Tryb automatyczny
Aby otworzyć lub zamknąć szybę, należy wcisnąć przełącznik lub pociągnąć go, nie pokonując punktu oporu. Szyba zatrzymuje się w chwili zwolnienia przycisku.
Gdy w czasie podnoszenia szyby napotka ona opór (przeszkodę), natychmiast się zatrzymuje i lekko opuszcza. W przypadku nieoczekiwanego opuszczenia szyby podczas jej automatycznego zamykania należy nacisnąć przełącznik do jej całkowitego otwarcia, a następnie pociągnąć przełącznik aż do jej zamknięcia. Przytrzymać przycisk przez około jedną sekundę po zamknięciu szyby. Podczas tej czynności funkcja antyzaciskowa jest nieaktywna.
Przytrzymanie ryglowania (na kluczu lub pilocie zdalnego sterowania) powoduje automatyczne zamknięcie szyb.
Page 72 of 400

70
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
Przywracanie aktywności
podnośników szyb
Zawsze należy wyjmować klucz ze stacyjki, opuszczając samochód nawet na krótki czas. W razie gdyby doszło do zaciśnięcia podczas manipulowania podnośnikiem, należy zmienić kierunek ruchu szyby. W tym celu należy nacisnąć odpowiedni przycisk. Jeżeli kierowca uruchamia podnośnik szyby pasażerów, musi się upewnić, czy nikt nie uniemożliwi prawidłowego zamknięcia się szyb. Kierowca powinien upewnić się, czy pasażerowie właściwie używają podnośnika szyb. Podczas manewrowania elektrycznie zamykanymi szybami należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci.
Po podłączeniu akumulatora należy przywrócić (reinicjalizować) funkcję antyzaciskową. Funkcja antyzaciskowa jest nieaktywna podczas wykonywania tych czynności:
- opuścić całkowicie szybę, a następnie podnieść ją, szyba unosi się o kilka centymetrów po każdym naciśnięciu, ponawiać czynność aż do całkowitego zamknięcia szyby. - przytrzymać przycisk w górze co najmniej przez jedną sekundę po całkowitym zamknięciu szyby.
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, należy wcisnąć przełącznik 5 w celu dezaktywacji podnośników tylnych szyb bez względu na ich
położenie.
Wyłączenie przycisku
tylnych podnośników
szyb
Gdy kontrolka jest zapalona, podnośniki nie działają. Gdy kontrolka nie świeci się, przełączniki są aktywne.
Page 73 of 400

71
2
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
D a c h p a n o r a m i c z n y
O t w i e r a n i e
Nacisnąć tył przełącznika, nie pokonując punktu oporu. Zasłona zatrzymuje się z chwilą zwolnienia przełącznika.
Elektryczna zasłona przyciemniająca
Z a m y k a n i e
Nacisnąć przednią część przełącznika, nie pokonując punktu oporu. Zasłona zatrzymuje się z chwilą zwolnienia przełącznika.
System przeciwzaciskowy
W przypadku zaciśnięcia w czasie przesuwania zasłony można odwrócić kierunek ruchu za pomocą przełącznika.
Przeszklony dach panoramiczny zwiększający oświetlenie i widoczność w pojeździe. Elektryczna zasłona przyciemniająca poprawia komfort termiczny i akustyczny.
Można także nacisnąć przełącznik lub pociągnąć, przekraczając punkt oporu: zasłona otwiera się lub zamyka całkowicie po zwolnieniu przełącznika.
Ponowny impuls zatrzymuje przesuwanie się zasłony.
Pamiętać o wyłączeniu zapłonu przed opuszczeniem pojazdu, nawet na krótko. Przed uruchomieniem sterowania zasłoną należy upewnić się, czy nic nie uniemożliwia prawidłowego przebiegu manewru. Kierowca musi upewnić się, czy pasażerowie prawidłowo używają z a s ł o ny. Zwrócić uwagę na dzieci podczas manewrowania zasłoną.
Page 74 of 400

72
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
Z b i o r n i k p a l i w a
Należy nalać ponad 10 litrów paliwa, aby ilość ta mogła zostać uwzględniona przez wskaźnik poziomu paliwa. Otwarciu korka może towarzyszyć charakterystyczny dźwięk zasysania powietrza. Jest to zupełnie normalne, a podciśnienie wynika ze szczelności układu paliwowego.
O t w i e r a n i e
W przypadku systemu Stop & Start nie wolno tankować paliwa, gdy silnik jest w trybie STOP; należy uprzednio wyłączyć zapłon przy użyciu klucza
lub przyciskiem "START/STOP" w pojazdach wyposażonych w system Zdalny dostęp i rozruch.
- Odryglować pojazd za pomocą funkcji Zdalny dostęp i rozruch, jeżeli jest w nią wyposażony. - Nacisnąć klapkę (tylny bok pojazdu) i pociągnąć ją.
Napełnianie zbiornika paliwa
Wyciągnąć korek i zawiesić go na uchwycie (na klapce). Włożyć pistolet dystrybutora do oporu (tak aby przesunąć metalową przesłonę A ) . A ) . A Napełnić zbiornik. Nie dolewać paliwa po trzecim wyłączeniu pistoletu, może to spowodować niesprawność pojazdu. Założyć korek i przekręcić go w prawo. Popchnąć pokrywę wlewu paliwa, aby ją zamknąć (pojazd powinien być o d r y g l o w a n y ) .
Skorzystać z dystrybutora z odpowiednim dla pojazdu paliwem (informacja na etykiecie na klapce wlewu). Włożyć klucz w korek w przypadku posiadania zwykłego klucza. Przekręcić korek w lewo.
Pojemność zbiornika paliwa: około 53 litry (lub 45 litrów w zależności od wersji).
Page 75 of 400

73
2
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
Minimalny poziom paliwa (rezerwa)
Po osiągnięciu minimalnego poziomu paliwa zapala się ta kontrolka w zestawie wskaźników, towarzyszy jej sygnał dźwiękowy oraz komunikat.
Odcinanie dopływu
paliwa
Samochód wyposażony jest w system bezpieczeństwa, który w razie zderzenia odcina dopływ paliwa.
Możliwe jest powolne zatankowanie zbiornika z kanistra. Aby zapewnić swobodny wypływ paliwa, zbliżyć otwór kanistra bez przyciskania bezpośrednio do klapki u r z ą d z e n i a .
Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu - silnik Diesel
Samochód jest wyposażony w urządzenie mechaniczne uniemożliwiające zatankowanie benzyny do zbiornika pojazdu z silnikiem zasilanym olejem napędowym. Zapobiega także wynikającego z tej pomyłki uszkodzeniu silnika. Znajduje się przy wlocie do zbiornika i jest widoczne po zdjęciu korka.
Po włożeniu pistoletu dystrybutora z benzyną do zbiornika Diesel opiera się on o klapkę. Układ pozostaje zamknięty i uniemożliwia
zatankowanie. Nie próbować tankować i włożyć pistolet typu Diesel.
D z i a ł a n i e
W y j a z d z a g r a n i c z n y
Pistolety dystrybutora oleju napędowego mogą się różnić w zależności od kraju. System zapobiegający pomyłce może uniemożliwić napełnienie zbiornika paliwa. Przed wyjazdem zagranicznym zalecamy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT, aby dowiedzieć się, czy pojazd przystosowany jest do dystrybutora paliwa w danym kraju.
Gdy zaświeci się ona po raz pier wszy, w zbiorniku pozostaje mniej niż 10 litrów. Należy koniecznie uzupełnić poziom paliwa, aby uniknąć usterki.
W przypadku wlania nieodpowiedniego paliwa konieczne jest opróżnienie zbiornika przed uruchomieniem silnika.
Samochód wyposażony jest w katalizator redukujący emisję szkodliwych składników w spalinach. W przypadku silników benzynow ych stosowanie benzyny bezołowiowej jest obowiązkowe. Wlew paliwa posiada otwór o zmniejszonej średnicy, co pozwala na włożenie wyłącznie pistoletu dystrybutora z benzyną.
Page 76 of 400

74
Otwieranie
308_pl_Chap02_ouvertures_ed02-2013
J a k o ś ć p a l i w a s t o s o w a n e g o
w silnikach benzynowych
Silniki benzynowe są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami typu E10 lub E24 (zawierającymi 10% lub 24% etanolu), zgodnymi z normami europejskimi EN 228 i EN 15376. Paliwa typu E85 (zawierające do 85% etanolu) są zarezer wowane wyłącznie do samochodów, które mogą stosować ten rodzaj paliwa (samochody BioFlex). Jakość etanolu musi być zgodna z europejską normą EN 15293. Tylko w przypadku Brazylii w ofercie znajdują się samochody, w których można stosować paliwa z zawartością etanolu do 100% (typ E100).
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach Diesla
Silniki Diesla są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami, zgodnymi z aktualnymi i przyszłymi standardami europejskimi (olej napędowy zgodny z normą EN 590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN 14214), dostępnymi w dystrybutorach paliw (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego: od 0% do 7%). Stosowanie biopaliwa B30 jest możliwe w niektórych silnikach Diesla, ale wymaga to ścisłego przestrzegania szczególnych warunków obsługi okresowej. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. Stosowanie innych rodzajów biopaliw (czystych lub rozcieńczonych olejów roślinnych lub zwierzęcych, paliwa grzewczego...) jest surowo zabronione (niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika i układu paliwowego).
Page 77 of 400

75
3
Komfort
308_pl_Chap03_confort_ed02-2013
Regulacja kierownicy
Po zatrzymaniu opuścić dźwignię, aby odblokować kierownicę. Wyregulować wysokość i głębokość, aby dopasować stanowisko kierowcy. Pociągnąć dźwignię, aby zablokować kierownicę.
Ze względów bezpieczeństwa czynności należy bezwzględnie wykonywać po zatrzymaniu samochodu.
PEUGEOT i-Cockpit
Aby w pełni wykorzystać specyficzną ergonomię PEUGEOT i- Cockpit, przed wyruszeniem w drogę należy wykonać następujące regulacje w podanej kolejności: - wysokość zagłówka fotela kierowcy, - nachylenie oparcia, - wysokość siedziska fotela, - położenie wzdłużne fotela, - głębokość, a następnie wysokość kierownicy, - zewnętrzne i wewnętrzne lusterka wsteczne.
Po wykonaniu tych regulacji sprawdzić z poziomu stanowiska kierowcy dobrą widoczność zestawu wskaźników z wyświetlaczem Head-Up Display ponad kierownicą o zmniejszonej średnicy.
Przed wykonaniem operacji cofania siedzenia sprawdzić, czy nic ani nikt nie przeszkadza w przesunięciu siedzenia do tyłu, aby uniknąć wszelkiego ryzyka przycięcia albo zablokowania siedzenia w wyniku obecności kłopotliwych przedmiotów ułożonych na podłodze za siedzeniem albo siedzeniami pasażerów z tyłu. W razie zablokowania przer wać natychmiast ten manewr.
Page 78 of 400

76
Komfort
308_pl_Chap03_confort_ed02-2013
Fotele przednie z regulacją ręczną
Podnieść dźwignię i przesunąć fotel do przodu lub do tyłu. Pociągać dźwignię w górę, aby podnieść lub popychać w dół, aby opuścić, tyle razy, ile to konieczne, aby wyregulować w y s o k o ś ć .
Obracać pokrętłem, aby odpowiednio ustawić oparcie.
Regulacja wzdłużna Regulacja wysokości Regulacja pochylenia oparcia
Ze względów bezpieczeñstwa regulacje foteli należy wykonywać wyłącznie na postoju.
Obracać pokrętłem aż do uzyskania żądanego podparcia na poziomie lędźwiowym.
Regulacja lędźwiowa
Page 79 of 400

77
3
Komfort
308_pl_Chap03_confort_ed02-2013
Fotel kierowcy z regulacją elektryczną
Ustawienie wzdłużne fotela Ustawienie pochylenia
oparcia
Ustawienie wysokości i
pochylenia siedziska
Aby uniknąć rozładowania akumulatora, przedstawione niżej regulacje należy przeprowadzać przy pracującym silniku.
Popchnąć dźwignię do przodu lub do tyłu, aby przesunąć fotel. Przechylić dźwignię do przodu lub do tyłu, aby ustawić pochylenie oparcia. Przesunąć tylną część dźwigienki w górę lub w dół, aby wyregulować wysokość siedziska. Przesunąć przednią część dźwigienki w górę lub w dół, aby wyregulować pochylenie.
Page 80 of 400

78
Komfort
308_pl_Chap03_confort_ed02-2013
Pamięć obejmuje ustawienie fotela kierowcy oraz zewnętrznych lusterek wstecznych. Istnieje możliwość zapamiętania i przywrócenia dwóch ustawień za pomocą przycisków znajdujących się na boku fotela kierowcy.
Zapamiętanie ustawień
stanowiska kierowcy
Zapamiętanie ustawienia
Za pomocą przycisków M / 1 / 2
Włączyć zapłon. Wyregulować fotel oraz zewnętrzne lusterka wsteczne. Nacisnąć przycisk M , następnie w ciągu czterech sekund, przycisk 1 lub 2 . Zarejestrowanie w pamięci jest potwierdzone sygnałem dźwiękowym. Zapamiętanie nowego ustawienia anuluje poprzednie.
Przywrócenie zapamiętanego ustawienia
Przy włączonym zapłonie albo pracującym silniku
Nacisnąć przycisk 1 lub 2 , aby ustawić zapamiętane ustawienie. Sygnał dźwiękowy informuje o zakończeniu regulacji. Można przer wać aktualnie tr wający ruch naciskając przycisk M , 1 albo 2 , bądź używając jednego z regulatorów fotela. Nie można zmienić ustawienia podczas jazdy. Przywrócenie ustawienia zostaje wyłączone po upływie około 45 sekund po wyłączeniu s t a c y j k i .