Peugeot 308 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 308, Model: Peugeot 308 2014Pages: 400, PDF Size: 10.18 MB
Page 191 of 400

189
6
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Wykrywanie niskiego ciśnienia w ogumieniu
System stale nadzoruje ciśnienie w czterech oponach, gdy tylko samochód jest w ruchu. Porównuje on informacje przekazywane przez czujniki prędkości kół z wartościami wzorcowymi, które należy inicjować po każdej regulacji ciśnienia w ogumieniu albo po zmianie koła. System włącza alarm z chwilą wykrycia spadku ciśnienia powietrza w jednej lub kilku oponach.
System wykrywania niskiego ciśnienia w ogumieniu nie zastępuje czujności ani odpowiedzialności kierowcy. Ten system nie zwalnia Państwa z obowiązku comiesięcznej kontroli ciśnienia pompowania opon (włącznie z kolem zapasowym), jak również przed wyruszeniem w długą podróż. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu pogarsza trzymanie się drogi, wydłuża drogę hamowania, powoduje przedwczesne zużycie opon, zwłaszcza w trudnych warunkach jazdy (duże obciążenie, duża prędkość, długa t r a s a ) .
System zapewnia automatyczną kontrolę ciśnienia w ogumieniu podczas jazdy.
Wartości ciśnienia pompowania zalecane w przypadku Państwa samochodu są zapisane na etykiecie ciśnień w ogumieniu. Patrz rubryka "Elementy identyfikacyjne". Sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu należy wykonywać "na zimno" (samochód na postoju od 1 godziny albo po przejechaniu trasy krótszej od 10 km z umiarkowaną prędkością). W przeciwnym razie dodać 0,3 bara do wartości podanych na etykiecie.
Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu zwiększa zużycie paliwa.
Page 192 of 400

190
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Alarm w przypadku niskiego
ciśnienia w ogumieniu
Ponowna inicjalizacja
Przed ponowną inicjalizacją systemu należy upewnić się, że ciśnienie we wszystkich czterech oponach jest dostosowane do warunków użytkowania samochodu i zgodne z zaleceniami na etykiecie ciśnień w oponach. System wykrywania niskiego ciśnienia nie ostrzega, jeżeli ciśnienie jest nieprawidłowe w momencie ponownej inicjalizacji.
Objawia się ciągłym świeceniem tej kontrolki, któremu towarzyszy sygnał dźwiękowy oraz, w zależności
od wyposażenia, wyświetlenie komunikatu. Należy wykonać ponowną inicjalizację systemu po każdej regulacji ciśnienia w jednej albo kilku oponach oraz po wymianie jednego albo kilku kół. Przypomina o tym etykieta naklejona na słupku środkowym po stronie kierowcy.
Należy natychmiast zmniejszyć prędkość, unikać nagłych ruchów kierownicą i gwałtownego hamowania. Należy zatrzymać się, gdy tylko będzie to możliwe, gdy tylko pozwolą na to warunki ruchu drogowego.
W przypadku przebicia, użyć zestawu do szybkiej naprawy opon albo koła zapasowego (w zależności od wyposażenia), a l b o jeżeli dysponują Państwo sprężarką, np. tą z zestawu do tymczasowej naprawy opon, należy sprawdzić na zimno ciśnienie w czterech oponach, a l b o jeżeli nie można przeprowadzić tej kontroli natychmiast, należy jechać ostrożnie ze zmniejszoną prędkością. Wykryty spadek ciśnienia nie powoduje zawsze widocznego odkształcenia opony. Nie należy zadowalać się samą tylko kontrolą wizualną. Alarm utrzymuje się aż do ponownej inicjalizacji systemu.
Page 193 of 400

191
6
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Żądanie ponownej inicjalizacji systemu przekazuje się przy włączonym zapłonie podczas postoju samochodu.
o Nacisnąć " Inicjalizacja niedopom. opon ".
o Zatwierdzić żądanie naciśnięciem przycisku " Ta k ", ponowną inicjalizację potwierdza sygnał dźwiękowy i komunikat. Alarm z powodu zbyt niskiego ciśnienia w ogumieniu jest wiarygodny tylko wtedy, gdy żądanie ponownej inicjalizacji systemu zgłasza się przy prawidłowo wyregulowanym ciśnieniu we wszystkich czterech oponach.
Ekran dotykowy
Nowe zapamiętane parametry ciśnienia są traktowane przez system jako wartości wzorcowe.
Ekran C
Wcisnąć przycisk MENU aby wejść w główne menu. Za pomocą przycisków " " lub " " wybrać menu Personalizacja-konfiguracja , a następnie zatwierdzić przyciskiem OK .
Łańcuchy śniegowe
Nie potrzeba ponownie inicjalizować systemu po założeniu bądź zdjęciu łańcuchów śniegowych.
Z poziomu menu "Wspomaganie jazdy" ekranu dotykowego:
Page 194 of 400

192
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Przy włączonym zapłonie w stojącym pojeździe wcisnąć przycisk na około 3 s. i zwolnić, sygnał dźwiękowy potwierdza r e i n i c j a l i z a c j ę .
Ekran A Nieprawidłowe działanie
Miganie, a następnie ciągłe świecenie kontrolki niskiego ciśnienia w połączeniu z zapaleniem się kontrolki "service" wskazuje na wadliwe działanie systemu.
W tym przypadku nadzór ciśnienia w ogumieniu nie jest już zapewniony. Należy sprawdzić system w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Po każdej inter wencji dotyczącej systemu, należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach, a następnie zainicjować system.
Za pomocą przycisków " " lub " " wybrać menu Ustawianie parametrów pojazdu , a następnie zatwierdzić przyciskiem OK .
Za pomocą przycisków " " lub " " wybrać menu Wspomaganie jazdy , następnie Wspomaganie jazdy , następnie Wspomaganie jazdymenu Ciśnienie w ogumieniu , na koniec menu Reinicjalizacja i zatwierdzić przyciskiem OK . Sygnał dźwiękowy potwierdza r e i n i c j a l i z a c j ę .
Ekran A (bez radioodtwarzacza)
Page 195 of 400

193
6
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
System elektronicznej kontroli stabilności (ESC: Electronic Stability Control) zawiera następujące systemy: - system zapobiegający blokadzie kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF), - system wspomagania hamowania awaryjnego (AFU), - system zapobiegający poślizgowi kół (ASR), - dynamiczna kontrola stabilności (CDS).
System elektronicznej kontroli stabilności (ESC)
Definicje
System zapobiegający blokadzie kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF)
System ten zwiększa stabilność oraz zwrotność samochodu w trakcie hamowania oraz zwiększa kontrolę na zakrętach, w szczególności na złej lub śliskiej nawierzchni. ABS uniemożliwia zablokowanie się kół w trakcie hamowania awaryjnego. REF zapewnia równe hamowanie każdego k o ł a .
System wspomagania hamowania awaryjnego (AFU)
W nagłych wypadkach system ten umożliwia jak najszybsze osiągnięcie optymalnej siły hamowania i tym samym zmniejsza drogę hamowania. Włącza się w zależności od szybkości nacisku na pedał hamulca. Powoduje on zmniejszenie oporu pedału hamulca i zwiększenie skuteczności hamowania.
System zapobiegający poślizgowi kół (ASR)
System ASR optymalizuje napęd samochodu, tak by ograniczyć poślizg kół, działając na hamulce kół napędowych oraz silnik. Umożliwia również poprawienie stabilności kierunkowej w momencie przyspieszania.
Dynamiczna kontrola stabilności (CDS)
W przypadku różnicy między torem jazdy samochodu a torem żądanym przez kierowcę, system CDS kontroluje poszczególne koła i automatycznie wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz wpływa na silnik, tak by samochód powrócił na żądany tor jazdy w granicach praw f i z y k i .
Page 196 of 400

194
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
D z i a ł a n i e
System zapobiegający blokadzie kół (ABS) i elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF)
W przypadku hamowania awar yjnego, wcisnąć bardzo mocno pedał hamulca, nie zwalniając nawet na chwilę sił y nacisku.
W przypadku wymiany kół (opon i felg) zwrócić uwagę, aby posiadały one homologację zgodną z pojazdem.
Normalne działanie układu ABS objawia się lekkimi drganiami pedału hamulca.
Zapalenie się tej kontrolki i towarzyszący temu sygnał dźwiękowy oraz informacja tekstowa oznaczają nieprawidłowe działanie systemu ABS, co może spowodować utratę kontroli nad pojazdem w momencie hamowania.
Zapalenie się tej kontrolki, sprzężonej z kontrolką STOP , STOP , STOPoraz towarzyszący temu sygnał dźwiękowy, a także informacja
Inteligentny system kontroli
trakcji
Na drogach o słabej przyczepności zalecane jest używanie opon zimowych.
tekstowa oznaczają nieprawidłowe działanie elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF), co może być przyczyną utraty kontroli nad pojazdem w momencie hamowania. Należy koniecznie zatrzymać pojazd. W obu przypadkach skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
W zależności od wersji pojazd wyposażony jest w układ wspomagający jazdę po śniegu: inteligentny system kontroli trakcji. Ta funkcja wykrywa warunki słabej przyczepności, które mogą utrudniać ruszanie z miejsca oraz jazdę samochodem po świeżym, głębokim śniegu lub po ubitym śniegu. W tych sytuacjach inteligentny system kontroli trakcji reguluje poślizg przednich kół w celu zapewnienia optymalnej przyczepności i zachowania żądanego toru jazdy samochodu. W skrajnie trudnych warunkach (głęboki śnieg, błoto...), w przypadku nieudanych prób ruszania może okazać się użyteczne chwilowe wyłączenie systemów ESP/ASR, aby pozwolić na swobodny poślizg kół i w ten sposób umożliwić wprawienie pojazdu w ruch.
Page 197 of 400

195
6
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
D y n a m i c z n a k o n t r o l a s t a b i l n o ś c i (CDS) i układ zapobiegający poślizgowi kół (ASR)
W ł ą c z e n i e
Te systemy włączane są automatycznie po każdym uruchomieniu silnika. Z chwilą wykrycia przez nie utraty przyczepności lub niekontrolowanej zmiany toru jazdy, systemy te wpływają na działanie silnika i układu hamulcowego.
Jest to sygnalizowane miganiem kontrolki w zestawie wskaźników.
System CDS zapewnia zwiększone bezpieczeństwo przy normalnej jeździe, ale nie powinien skłaniać kierowcy do dodatkowego ryzyka lub do jazdy ze zbyt dużą prędkością. Funkcjonowanie systemu jest zapewnione pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta dotyczących kół (opony i felgi), elementów hamujących, elementów elektronicznych oraz procedur montażu i napraw sieci PEUGEOT. Po zderzeniu sprawdzić system w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie s p e c j a l i s t y c z n y m .
Wyłączenie
W wyjątkowych warunkach (rozruch pojazdu, który wjechał w błoto, unieruchomionego w śniegu, na sypkim gruncie) korzystne może się okazać wyłączenie systemu CDS w celu spowodowania poślizgu kół i odzyskania przyczepności.
Usterka działania
Zaleca się jednak ponowne włączenie systemu, gdy tylko będzie to możliwe.
Nacisnąć przycisk.
Zapala się ta kontrolka oraz kontrolka przycisku: system CDS nie wpływa na pracę silnika.
Ponowne włączenie
System aktywuje się automatycznie po każdym wyłączeniu zapłonu lub po przekroczeniu prędkości 50 km/h.
Aby ręcznie przywrócić działanie systemu, należy ponownie wcisnąć przycisk.
Zapalenie się kontrolki, któremu towarzyszy sygnał dźwiękowy oraz komunikat, oznaczają usterkę
systemu.
Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu kontroli systemu.
Page 198 of 400

196
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Pasy bezpieczeństwa
Przednie pasy bezpieczeństwa T y l n e p a s y b e z p i e c z e ń s t w a
Tylne siedzenia wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z nawijaczem i ogranicznikiem siły naprężenia (z wyjątkiem tylnego środkowego siedzenia).
Zapinanie
Pociągnąć za pas, a następnie wsunąć klamrę do sprzączki. Sprawdzić zapięcie, pociągając za pas.
O d p i n a n i e
Nacisnąć czer wony przycisk na sprzączce. Przytrzymać pas podczas jego zwijania.
Przednie pasy bezpieczeństwa wyposażone są w system napinaczy pirotechnicznych oraz ogranicznik siły naprężenia. System zwiększa bezpieczeństwo na fotelach przednich w razie uderzenia czołowego i bocznego. W zależności od siły uderzenia system napinaczy pirotechnicznych natychmiast napręża pas i dociska go do ciała pasażerów. Napinacze pirotechniczne pasów bezpieczeństwa działają przy włączonym zapłonie. Ogranicznik siły naprężenia zmniejsza nacisk pasa na klatkę piersiową osoby, zwiększając jej bezpieczeństwo.
Page 199 of 400

197
6
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Powyżej mniej więcej 20 km/h przez dwie minuty miga jedna lub kilka kontrolek i uruchamia się sygnał dźwiękowy. Po upływie dwóch minut kontrolka lub kontrolki pozostają zapalone dopóki kierowca lub pasażer/pasażerowie nie zapną p a s ó w b e z p i e c z e ń s t w a .
K o n t r o l k a / k o n t r o l k i n i e z a p i ę c i a / odpięcia pasów bezpieczeństwa
Kontrolka/kontrolki przedniego/przednich i tylnego/tylnych pasów bezpieczeństwa
Po włączeniu zapłonu w zestawie wskaźników zapala się kontrolka 1 , a odpowiednia kontrolka (od 2 do 6 ) 6 ) 6zapala się na czer wono na wyświetlaczu kontrolek pasów bezpieczeństwa i przedniej poduszki powietrznej pasażera, jeżeli dany pas nie jest zapięty lub został odpięty.
1. Kontrolka niezapięcia / odpięcia pasów z przodu i/lub z tyłu w zestawie wskaźników. 2. Kontrolka przedniego lewego pasa. 3. Kontrolka przedniego prawego pasa. 4. Kontrolka tylnego prawego pasa. 5. Kontrolka tylnego środkowego pasa. 6. Kontrolka tylnego lewego pasa.
Jeżeli tylny pas nie jest zapięty, odpowiednia kontrolka ( 4 do 6 ) zapala się na około 30 s.
Page 200 of 400

198
Bezpieczeństwo
308_pl_Chap06_securite_ed02-2013
Przed rozpoczęciem podróży kierowca powinien upewnić się, czy pasażerowie prawidłowo używają pasów bezpieczeństwa oraz czy pasy są dobrze zapięte. Niezależnie od miejsca zajmowanego w samochodzie należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa, nawet w przypadku krótkich przejazdów. Nie należy obracać klamry, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie pasa. Pasy bezpieczeństwa wyposażone są w zwijacz umożliwiający automatyczne dostosowanie długości pasa do budowy ciała. Chowanie pasa odbywa się automatycznie, gdy nie jest już używany. Przed użyciem pasa i po jego użyciu należy sprawdzić, czy jest prawidłowo zwinięty. Dolna część pasa musi być położona jak najniżej na biodrach. Górna część pasa musi przebiegać w zagłębieniu ramienia. Zwijacze wyposażone są w mechanizm automatycznej blokady w momencie kolizji, nagłego hamowania lub dachowania. Można odblokować mechanizm, pociągając szybko za pas i puszczając go, aby się lekko zwinął.
Zalecenia dotyczące przewożenia dzieci
Używać odpowiednich fotelików dziecięcych do przewożenia dzieci poniżej 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm. Nigdy nie używać jednego pasa bezpieczeństwa dla wielu pasażerów. Nigdy nie przewozić dziecka na kolanach.
Aby pas bezpieczeństwa spełniał swoje zadanie: - powinien być napięty jak najbliżej ciała, - należy go wyciągać przed siebie równomiernym ruchem, sprawdzając, czy nie jest skręcony, - powinien być wykorzystywany tylko przez jedną osobę dorosłą, - nie może być przedziurawiony lub poszarpany, - nie może być przerabiany, może to pogorszyć jego właściwości. Ze względu na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa, w celu wykonania dowolnej operacji związanej z pojazdem, należy zwracać się do specjalistycznego warsztatu, posiadającego kwalifikacje i właściwe wyposażenie, co jest w stanie zapewnić ASO sieci PEUGEOT. Okresowo, a w szczególności w razie zauważenia jakiegokolwiek uszkodzenia, należy sprawdzać pas bezpieczeństwa w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. Pas bezpieczeństwa należy czyścić przy użyciu wody z dodatkiem mydła lub środka do czyszczenia materiału, dostępnego w ASO sieci PEUGEOT. Po złożeniu oparcia lub przesunięciu tylnej kanapy należy sprawdzić, czy pas jest prawidłowo ustawiony i zwinięty.
W przypadku zderzenia
W zależności od rodzaju i sił y uderzeniamechanizm pirotechniczny może uruchomić się wcześniej i niezależnie od wyzwolenia poduszek powietrznych. Odpaleniu napinaczy towarzyszy wydobywanie się nieszkodliwego dymu oraz dźwięk wybuchu wkładu pirotechnicznego zabudowanego w systemie. W każdym przypadku zapali się kontrolka poduszki powietrznej. Po zderzeniu należy sprawdzić, a w razie konieczności wymienić, system pasów bezpieczeństwa w ASO sieci PEUGEOT lub
w warsztacie specjalistycznym.