TOYOTA PROACE 2020 Bruksanvisningar (in Swedish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2020Pages: 430, PDF Size: 48.69 MB
Page 61 of 430

61
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Beroende på bilversion fälls
sidospeglarna ut endast när hytten låses upp och då kopplas också larmet ur.
Selektiv upplåsning mellan hytt och lastutrymme är aktiverad.
Selektiv upplåsning
F Om du vill låsa upp enbart hytten med fjärrkontrollen på dig inom avkänningsområdet A eller B, för du handen bakom handtaget på höger eller vänster framdörr.F Dra i handtaget för att öppna motsvarande d ö r r.
F Om du vill låsa upp enbart lastutrymmet med fjärrkontrollen på dig inom avkänningsområdet A, B eller C, för du handen bakom handtaget på höger eller vänster dörr eller på bakdörren.F Dra i handtaget för att öppna motsvarande d ö r r.
Med elstyrd(a) skjutdörr(ar) på sidan
F När du vill låsa upp lastutrymmet med fjärrkontrollen på dig inom avkänningsområdet A eller B, drar du i handtaget och släpper det. Då aktiveras också elstyrningen och motsvarande dörr öppnas.
Dörrarna till lastutrymmet förblir låsta.
2
Öppna och stänga
Page 62 of 430

62
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Med baklucka
F För att låsa upp enbart lastytan: ha fjärrkontrollnyckeln med dig, befinn dig i avkänningsområde C och dra i handtaget på bakluckan.F Höja bakluckan.
Upplåsningen indikeras genom att blinkersljusen blinkar snabbt i några sekunder.
Öppna och stänga
Page 63 of 430

63
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Låsa upp
F För att låsa upp bilen: ha med dig fjärrkontrollnyckeln och befinn dig i avkänningsområde A. Placera handen på dörrhandtagets baksida (främre dörrar, manuella skjutdörrar på sidan och dubbla bakdörrar med fönster).F Dra i handtaget för att öppna motsvarande
d ö r r.
Med elstyrd(a) skjutdörr(ar) på sidan
F När du vill låsa upp bilen med fjärrkontrollen på dig inom avkänningsområdet A, drar du i handtaget och släpper sedan för att aktivera den elstyrda öppningen av dörren.
Med baklucka
F För att låsa upp bilen: ha fjärrkontrollnyckeln med dig, befinn dig i avkänningsområde A och dra i handtaget på bakluckan.F Höja bakluckan.
Upplåsningen indikeras genom att blinkersljusen blinkar snabbt i några sekunder.Beroende på bilversion fälls sidospeglarna ut och larmet kopplas ur.
2
Öppna och stänga
Page 64 of 430

64
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Med elstyrd(a) skjutdörr(ar) på sidanLåsning
F När du vill låsa bilen helt, med fjärrkontrollen inom avkänningsområdet A, trycker du med fingret på markeringarna på ett av handtagen (till en framdörr eller manuell skjutdörr).
Om en dörr inte är ordentligt stängd (gäller ej höger fönsterförsedd bakdörr):- om fordonet står still med tändningen påslagen tänds den här kontrollampan och ett varningsmeddelade visas i ett par sekunder,- om bilen rullar (hastighet över 10 km/tim) tänds den här kontrollampan, följt av en ljudsignal och ett varningsmeddelande visas i ett par sekunder.
Med bakre fönsterförsedda dubbeldörrar
F När du vill låsa bilen helt, med fjärrkontrollen i avkänningsområdet A, trycker du med ett finger på markeringarna på ett av dörrhandtagen fram.
F När du vill låsa bilen, med fjärrkontrollen inom avkänningsområdet A, trycker du på låsreglaget på vänstra skåpdörren.
Öppna och stänga
Page 65 of 430

65
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Om du kör med låsta dörrar kan räddningsmanskapet få svårt att ta sig in i kupén om det skulle inträffa en olycka.
Om bilen inte har något larm indikeras låsningen genom att blinkerslamporna lyser med fast sken i ungefär två sekunder.Beroende på version fälls samtidigt sidospeglarna in.
Centrallås*
Låsning med centrallåset inaktiverar de utvändiga och invändiga reglagen för dörrarna.Den kopplar även ur den manuella centrallåsknappenLämna därför aldrig någon inne i bilen om den låsts med centrallåset.
F När du vill låsa bilen helt, med fjärrkontrollen inom avkänningsområdet A, trycker du med fingret på markeringarna på ett av handtagen (till en framdörr eller manuell skjutdörr).F Om du vill låsa bilen med spärrlåsning ska du inom fem sekunder trycka på
markeringarna en gång till.
Kontrollera att varken föremål eller personer hindrar att rutorna stängs korrekt.Var extra försiktig med barn, så att de inte klämmer sig när rutorna manövreras.
Beroende på fordonets utrustning stängs även bilrutorna om du håller låsreglaget intryckt. När du släpper reglaget stannar rutorna i det läget.
Med baklucka
F För att låsa bilen: med fjärrkontrollnyckeln i avkänningsområde A, tryck på låsknappen till bakluckan.
* I förekommande fall.
2
Öppna och stänga
Page 66 of 430

66
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
F När du vill låsa bilen helt, med fjärrkontrollen i avkänningsområdet A, trycker du med ett finger på markeringarna på ett av dörrhandtagen fram.F Om du vill låsa bilen med spärrlåsning ska du inom fem sekunder trycka på markeringarna en gång till.
Om bilen inte har något larm indikeras spärrlåsningen genom att blinkerslamporna lyser med fast sken i ungefär två sekunder.
Med elstyrd(a) skjutdörr(ar) på sidanMed bakluckaMed bakre fönsterförsedda dubbeldörrar
F För att låsa bilen: med fjärrkontrollnyckeln i avkänningsområde A, tryck på låsknappen till bakluckan.F Om du vill låsa bilen med spärrlåsning ska du inom fem sekunder trycka på kommandot en gång till.
F När du vill låsa bilen, med fjärrkontrollen inom avkänningsområdet A, trycker du på låsreglaget på vänstra skåpdörren.F För att låsa bilen med centrallåset: tryck på knappen igen inom fem sekunder.
Öppna och stänga
Page 67 of 430

67
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Lokalisering av bilen
Med den här funktionen kan du lokalisera din bil på avstånd, särskilt om det är mörkt. Bilen ska ha varit låst i mer än fem sekunder.
F Tryck på den här knappen.
Detta gör att taklamporna och halvljusen tänds
och att körriktningsvisarna blinkar i cirka tio sekunder.
Fjärrbelysning
Om fordonet är utrustat med funktionen.
En kort tryckning på denna knapp startar fjärrbelysningen (tändning av positionsljusen, halvljusen och nummerplåtsbelysningen).
Om du trycker en andra gång på den här knappen innan tidsförskjutningen har gått ut, avaktiveras distansbelysningen (follow me home-belysning).
Stöldskydd
Elektronisk startspärr
Fjärrkontrollen innehåller en integrerad krets som har en speciell kod. När tändningen slås på, bör koden identifieras, för att det ska gå att starta.Den elektroniska startspärren låser motorstyrsystemet några ögonblick efter att tändningen stängts av och hindrar start av motorn.
I händelse av en funktionsstörning varnas du genom att denna kontrollampa tänds, en ljudsignal hörs och ett meddelande visas på displayen.I sådant fall startar inte din bil. Kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer snarast möjligt.
För vara etiketten som du får tillsammans med nycklarna på ett säkert ställe, utanför bilen, när du köper din nya bil.
2
Öppna och stänga
Page 68 of 430

68
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Reservreglage
Om larmet är aktiverat startar larmljudsignalen när någon av dörrarna öppnas med nyckeln (integrerad i
fjärrkontrollen). När tändningen slås till stängs larmet av.
Integrerad nyckel
Låsning av förardörren
Låsa upp
F För in den integrerade mekaniska nyckeln i dörrlåset och vrid den framåt.
Om bilen är utrustad med larm avaktiveras/aktiveras detta inte när fordonet öppnas/stängs.Om en dörr öppnas utlöses larmet och det avbryts först när tändningen slås på.Om du vill låsa bilen med spärrlåsning ska du inom fem sekunder trycka på reglaget en gång till.
Låsa passagerardörren fram
F Öppna dörren.
Låsa upp
F Använd det invändiga öppningsreglaget.
Reser vnyckeln används för att låsa eller låsa upp fordonet om fjärrkontrollen inte fungerar, till exempel när:- batteriet är slut, bilbatteriet är urladdat eller urkopplat, ...- bilen befinner sig i ett område med stark elektromagnetisk strålning.
F Håll knappen 1 utdragen, för att ta ut den integrerade nyckeln 2.
F För in den integrerade mekaniska nyckeln i dörrlåset och vrid den åt höger.F Dra bort den svarta kåpan på dörrens kant.F Sätt i nyckeln (försiktigt) i spärren och vrid hela enheten.F Ta bort nyckeln och sätt tillbaka kåpan.F Stäng dörrarna och kontrollera från utsidan att bilen är ordentligt låst.
Öppna och stänga
Page 69 of 430

69
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Läs under motsvarande rubrik för mer information om barnlåset.
Låsa sidoskjutdörren
F Om bilen är utrustad med elstyrt barnlås ska du kontrollera att det inte är aktiverat.F Öppna dörren.
Låsa bakre fönsterförsedda dubbeldörrarna
F Om bilen är utrustad med elstyrt barnlås ska du kontrollera att det inte är aktiverat.F Öppna den vänstra bakdörren.
Upplåsning
F Använd det invändiga öppningsreglaget.Låsa upp
F Använd det invändiga öppningsreglaget.
F Dra bort den svarta kåpan på dörrens kant.F Sätt i nyckeln (försiktigt) i spärren och vrid hela enheten.F Ta bort nyckeln och sätt tillbaka kåpan.F Stäng dörren och kontrollera från utsidan att bilen är ordentligt låst.
F Sätt i den integrerade nyckeln (försiktigt) i spärren på dörrens kant och dra hela enheten uppåt.F Ta ut nyckeln.F Stäng dörren och kontrollera från utsidan att bilen är ordentligt låst.
2
Öppna och stänga
Page 70 of 430

70
Proace_sv_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Byte av batteri
Batterityp: CR2032 / 3 volt.Det här ersättningsbatteriet kan anskaffas från en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.När batteriet behöver bytas ut visas ett meddelande i displayen på instrumenttavlan.
Kasta inte bort fjärrkontrollens batterier, de innehåller metaller som skadar
miljön.Lämna in dem på ett godkänt insamlingsställe.
F Håll fjärrkontrollen mot läsaren.F Håll kvar den och slå på tändningen med START/STOP-knappen.Fjärrkontrollen fungerar helt igen.
Återställning
Problem med fjärrkontrollen
Efter bortkoppling av batteriet, byte av batteriet i fjärrkontrollen eller en funktionsstörning i densamma, kan du inte längre öppna, stänga eller lokalisera bilen.F Använd till en början den integrerade nyckeln i låset när du ska låsa upp och låsa bilen.F Sedan kan du återställa fjärrkontrollen.
Om problemet kvarstår ska du kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer kontrollera systemet snarast möjligt.
F Lås upp förardörren med hjälp av den integrerade nyckeln.
F Tryck på en av fjärrkontrollens knappar.
F Sätt in den integrerade nyckeln i låset för att öppna bilen.
F Snäpp loss locket med hjälp av en liten skruvmejsel i skåran.F Lyft upp locket.F Ta ur det förbrukade batteriet.F Sätt i det nya batteriet och kontrollera att du vänder det rätt.F Knäpp fast locket.
Öppna och stänga