YAMAHA YFZ450 2017 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: YAMAHA, Model Year: 2017, Model line: YFZ450, Model: YAMAHA YFZ450 2017Pages: 92, PDF Size: 2.96 MB
Page 71 of 92

71WSKAZÓWKA Podczas sprawdzania i regulacji zwisu łańcucha napędowego ATV nie powinien być obciążony, a wszystkie opony muszą dotykać podłoża.
Aby sprawdzić zwis łańcucha napędo-wego 1. Zaparkować ATV na równej po-wierzchni.
2. Przesunąć ATV do tyłu i do przodu, aby zlokalizować najbardziej napiętą część łańcucha napędowego, a na-stępnie zmierzyć zwis łańcucha na-pędowego, jak pokazano na ilustracji.
Zwis łańcucha napędowego:25,0 - 35,0 mm
1. Zwis łańcucha napędowego
3. Jeśli zwis łańcucha napędowego jest nieprawidłowy, wyregulować go w na-stępujący sposób.
Aby wyregulować zwis łańcucha napę-dowego 1. Zaparkować ATV na równej po-wierzchni. 2. Poluzować śruby zaciskowe tylnej osi. 3. Włożyć pręt o średnicy 8 mm i długo-ści 10 cm do jednego z otworów w na-pinaczu łańcucha napędowego, jak pokazano na ilustracji.
1. Śruba zaciskowa tylnej osi2. Pręt3. Napinacz łańcucha napędowego4. Otwór
WSKAZÓWKA W celu dokonania tej regulacji można uzy-skać pręt u Dealera Yamaha.
4. Przełączyć skrzynię biegów w położe-nie neutralne. 5. Aby naprężyć łańcuch napędowy, pchnąć ATV do tyłu. Aby poluzować łańcuch napędowy, pchnąć ATV do przodu.
UWAGA:
Niewłaściwy zwis łańcucha napędo-wego spowoduje przeciążenie silnika, a także innych istotnych części pojazdu ATV i może doprowadzić do ślizgania lub pęknięcia łańcucha napędowego. Aby temu zapobiec, należy utrzymywać zwis łańcucha napędowego w określo-nych granicach. 6. Wyciągnąć pręt, a następnie dokręcić śruby zaciskowe tylnej osi z określo-nym momentem w pokazanej kolej-ności.
Moment dokręcania śruby zaciskowej tylnej osi:21 Nm (2,1 m · kG)
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 72 of 92

72Smarowanie łańcucha napędowego Łańcuch napędowy należy czyścić i sma-rować w odstępach czasu określonych w tabeli okresowej konserwacji i często-tliwości smarowania, w przeciwnym razie szybko się zużyje, szczególnie podczas jazdy w zakurzonych lub mokrych miej-scach. Serwisować łańcuch napędowy w następujący sposób.
UWAGA:
Łańcuch napędowy należy nasmaro-wać po umyciu ATV lub jeździe w desz-czu lub mokrych miejscach.
1. Wyczyścić łańcuch napędowy za po-mocą nafty i małej miękkiej szczotki.
UWAGA:
Aby zapobiec uszkodzeniu o-ringów, nie należy czyścić łańcucha napędowe-go za pomocą myjek parowych, myjek wysokociśnieniowych ani nieodpo-wiednich rozpuszczalników.
1. O-ringi
2. Wytrzeć łańcuch napędowy do sucha. 3. Dokładnie nasmarować łańcuch na-pędowy specjalnym smarem do o-rin-gów.
UWAGA:
Nie należy stosować oleju silnikowego ani żadnych innych smarów do łań-cucha napędowego, ponieważ mogą one zawierać substancje, które mogą uszkodzić o-ringi.
Sprawdzenie i smarowanie linek steru-jącychDziałanie i stan wszystkich linek sterują-cych należy sprawdzać przed każdą jaz-dą. Nasmarować linki i ich końcówki w ra-zie potrzeby. Jeśli linka jest uszkodzona lub nie przesuwa się swobodnie, zlecić Dealerowi Yamaha jej wymianę.
Zalecany smar:smar Yamaha do linek lub inny odpowiedni smar do linek
OSTRZEŻENIE!
• Linki sterujące należy sprawdzać często i wymieniać, jeśli są uszko-dzone. Korozja może spowodować uszkodzenie pancerzy linek i linki
mogą się postrzępić lub zagiąć, co mogłoby ograniczać funkcje kon-trolne i doprowadzić do wypadku.• Przed rozpoczęciem jazdy w ni-skich temperaturach, upewnić się, że wszystkie linki sterujące działają bez zacięć. Jeśli linki sterujące są zamrożone lub nie działają gładko, niemożliwe może być kierowanie ATV, co może doprowadzić do wy-padku lub kolizji.
Sprawdzenie i smarowanie dźwigni ha-mulca i sprzęgłaDziałanie dźwigni hamulca i sprzęgła na-leży sprawdzać przed każdą jazdą, a osie smarować, jeśli to konieczne.
Zalecany smar:Dźwignia hamulca:smar silikonowyDźwignia sprzęgła:smar litowy
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 73 of 92

73Dźwignia hamulca
Dźwignia sprzęgła
Sprawdzanie pedału zmiany biegów Działanie pedału zmiany biegów należy sprawdzić przed każdą jazdą. Jeśli pedał nie przesuwa się bez zacięć, zlecić Deale-
rowi Yamaha sprawdzenie pojazdu.
Sprawdzenie i smarowanie pedału ha-mulca Działanie pedału hamulca należy spraw-dzać przed każdą jazdą i smarować swo-rzeń pedału w razie potrzeby.
Zalecany smar:smar litowy
Sprawdzenie łożysk piast kół Łożyska muszą być sprawdzane w od-stępach określonych w tabeli okresowej konserwacji i częstotliwości smarowania. Jeśli jest wyczuwalny luz na łożyskach koła przedniego lub tylnego lub jeśli koło nie obraca się swobodnie, zlecić Dealero-wi Yamaha sprawdzenie łożysk kół.
Smarowanie sworzni wahaczy Sworznie wahaczy muszą być smarowane przez Dealera Yamaha w odstępach czasu określonych w tabeli okresowej konserwa-cji i częstotliwości smarowania.
Zalecany smar:
smar litowy
Smarowanie sworzni górnego i dolne-
go ramienia Sworznie górnego i dolnego ramienia na-leży smarować w odstępach czasu okre-ślonych w tabeli okresowej konserwacji i częstotliwości smarowania.
Zalecany smar:smar litowy
Lewa strona
1. Górna smarowniczka2. Dolna smarowniczka
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 74 of 92

74Prawa strona
1. Górna smarowniczka2. Dolna smarowniczka
WSKAZÓWKAW przypadku części wyposażonych w smarowniczkę należy użyć smarownicy.
Smarowanie wału kierownicyWał kierownicy musi być smarowany przez Dealera Yamaha w odstępach okre-ślonych w tabeli okresowej konserwacji i częstotliwości smarowania.
Zalecany smar:smar litowy
WSKAZÓWKA W przypadku części wyposażonych w smarowniczkę należy użyć smarownicy.
AkumulatorPojazd jest wyposażony w 12-woltowy
akumulator bezobsługowy z zaworem zwrotnym VRLA. Nie ma potrzeby spraw-
dzania elektrolitu ani dolewania wody de-stylowanej. Jednak połączenia przewodów akumulatora muszą zostać sprawdzone i dokręcone, a końcówki akumulatora wy-czyszczone, jeśli są skorodowane. Jeśli akumulator wydaje się być rozładowany, naładować ją tak szybko, jak to możliwe.
WSKAZÓWKA• Założyć rękawice i okulary ochronne.
Ładować w wentylowanym miejscu, z dala od iskier i otwartego ognia. Myć ręce po użyciu. • Zaleca się serwisowanie akumulatora przez Dealera Yamaha.
OSTRZEŻENIE!
• Elektrolit jest trujący i niebezpiecz-ny, ponieważ zawiera kwas siarkowy, który powoduje poważne oparzenia. Unikać kontaktu ze skórą, oczami i odzieżą i zawsze chronić oczy pod-czas pracy w pobliżu akumulatorów. W przypadku kontaktu, stosować na-stępujące środki pierwszej pomocy. ▪KONTAKT ZEWNĘTRZNY: przemyć wodą. ▪KONTAKT WEWNĘTRZNY: wypić dużo wody lub mleka. Natychmiast wezwać lekarza. ▪OCZY: Przemywać wodą przez 15 minut i jak najszybciej udać się do lekarza.
• Akumulator produkuje gaz o właściwościach wybuchowych, dlatego nie należy przechowywać go w pobliżu ognia, palących się papie-rosów itp. Należy wietrzyć pomiesz-czenie, w którym ładuje się lub eks-ploatuje akumulator. • PRZECHOWYWAĆ AKUMULATOR W MIEJSCU Z DALA OD DZIECI.
Wyjęcie akumulatora1. Zdjąć siedzisko (szczegóły w punkcie: ”Siedzisko”). 2. Zdjąć płytkę mocującą akumulator, wykręcając śruby.3. Odłączyć ujemny przewód akumula-tora (-), a następnie odłączyć prze-wód dodatni akumulatora (+}, poprzez odkręcenie śruby.
UWAGA:
Przed wyjęciem akumulatora, upew-nić się, że stacyjka jest w pozycji OFF. W pierwszej kolejności odłączyć prze-wód ujemny akumulatora, a następnie przewód dodatni akumulatora.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 75 of 92

75
1. Śruba2. Płytka przytrzymująca akumulator3. Przewód ujemny akumulatora (-) (przewód czar-ny)4. Przewód dodatni akumulatora (+) (przewód czer-wony)
4. Wyjąć akumulator z jego przedziału.
UWAGA:
Nigdy nie należy otwierać akumulatora ani usuwać uszczelek ogniw akumu-latora, ponieważ spowoduje to trwałe uszkodzenie akumulatora.
Ładowanie akumulatora• Potwierdzić zalecaną szybkość łado-wania określoną na samym akumula-torze. • Wybrać odpowiednią ładowarkę i po-stępować zgodnie z instrukcjami pro-ducenta.
UWAGA:
Do ładowania akumulatora z zaworem
zwrotnym VRLA niezbędna jest spe-cjalna ładowarka. Konwencjonalny pro-stownik może uszkodzić bezobsługowy akumulator.
Przechowywanie akumulatora• Jeśli pojazd nie będzie używany przez co najmniej miesiąc, wyjąć akumula-tor i naładować go, a następnie odsta-wić go w chłodne i suche miejsce.
• Jeśli akumulator będzie przechowy-wany w czasie dłuższym niż dwa mie-siące, sprawdzić akumulator i przy-najmniej raz w miesiącu całkowicie naładować w razie potrzeby.
UWAGA:
• Przed przerwą w eksploatacji nale-ży całkowicie naładować akumula-tor. Przechowywanie rozładowane-go akumulatora może doprowadzić do jego uszkodzenia.• Nie przechowywać akumulatora w zbyt zimnym lub ciepłym miejscu (poniżej zera lub powyżej 30 °C).
Zamontowanie akumulatora1. Umieścić akumulator w jego przedzia-le.2. Podłączyć jako pierwszy przewód do-datni (czerwony) akumulatora (+) do zacisku dodatniego (+), a następnie podłączyć przewód ujemny(czarny)
akumulatora (-) do zacisku ujemnego (-) przez przykręcenie śruby.
UWAGA:
Przed podłączeniem akumulatora nale-ży upewnić się, że stacyjka jest w po-zycji OFF. W pierwszej kolejności pod-łączyć przewód dodatni, a następnie przewód ujemny.
1. Przewód dodatni akumulatora (+) (przewód czer-wony)2. Przewód ujemny akumulatora (-) (przewód czar-ny)
3. Przykręcić płytę przytrzymującą aku-mulator.4. Zamontować siedzisko.
WSKAZÓWKA• Upewnić się, że przewody akumulato-ra dodatni i ujemny są zamontowane, jak pokazano na ilustracji.• Naładować całkowicie akumulator przed jego zamontowaniem.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 76 of 92

76Wymiana bezpiecznika
1. Bezpiecznik 2. Bezpiecznik zapasowy
Uchwyt bezpiecznika znajduje się pod sie-dziskiem (szczegóły w punkcie: ”Siedzi-sko”).Jeśli bezpiecznik przepali się, należy go wymienić w sposób następujący.1. Przekręcić kluczyk w stacyjce do po-zycji (off), aby wyłączyć obwody elektryczne.
UWAGA:
Aby uniknąć przypadkowego zwar-cia, należy wyłączyć stacyjkę podczas sprawdzania lub wymiany bezpieczni-ka.
2. Wyjąć przepalony bezpiecznik, a na-stępnie włożyć nowy o określonym amperażu.
OSTRZEŻENIE!
Zawsze należy stosować bezpieczniki o określonym amperażu. Nie wolno sto-sować żadnych materiałów w zastęp-stwie właściwego bezpiecznika. Uży-cie niewłaściwego bezpiecznika może spowodować uszkodzenie układu elek-trycznego lub pożar.
Określony bezpiecznik: 20, 0 A
3. Przekręcić kluczyk do pozycji (on), aby włączyć obwody prądowe i sprawdzić, czy urządzenia działają.4. Jeśli wymieniony bezpiecznik po-nownie się przepali, zlecić Dealerowi Yamaha sprawdzenie układu elek-trycznego.
Wymiana żarówki reflektoraJeśli przepali się żarówka reflektora, wy-mienić ją na określoną żarówkę w nastę-pujący sposób.
1. Wyjąć reflektor, wykręcając śrubę i wyciągając reflektor na zewnątrz, jak pokazano na ilustracji.
1. Reflektor2. Śruba
2. Zdjąć osłonę żarówki.
1. Osłona żarówki
3. Wyjąć gniazdo, wciskając je i przekrę-cając w lewo, a następnie wyjąć prze-paloną żarówkę.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 77 of 92

77
1. Gniazdo
4. Umieścić nową żarówkę na swoim miejscu.
UWAGA:
Nie należy dotykać szklanej części ża-rówki. Ślady potu i tłuszczu na szkle obniżają przejrzystość i wydajność świetlną lampy. Zanieczyszczenia nale-ży usunąć ściereczką zwilżoną alkoho-lem lub rozcieńczalnikiem.
1. Nie dotykać szklanej części żarówki
5. Zamontować gniazdo, wciskając je i obracając w prawo. 6. Zamontować osłonę żarówki.
WSKAZÓWKAPodczas montowania osłony żarówki upewnić się, że znak ”TOP” jest skierowa-ny do góry.
1. Osłona żarówki2. Znak ”TOP”
7. Umieścić reflektor w pierwotnym poło-żeniu, a następnie wkręcić śrubę.
8. Wyregulować wiązkę świetlną reflek-tora w razie potrzeby.
Regulacja wiązki świetlnej reflektora
UWAGA:
Zalecamy, aby zlecić Dealerowi Yamaha wykonanie tej regulacji.
Aby podnieść wiązkę świetlną reflektora, obrócić śrubę regulacji w kierunku (a). Aby obniżyć wiązkę świetlną reflektora, obrócić
śrubę regulacji w kierunku (b).
1. Śruba regulacji wiązki świetlnej reflektora
Lampa światła tylnego / hamowaniaModel jest wyposażony w żarówki typu LED.Jeśli żarówka światła tylnego / hamowa-nia przepali się, zlecić Dealerowi Yamaha sprawdzenie tego.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 78 of 92

78Zdjęcie koła1. Zaparkować ATV na równiej po-wierzchni.2. Poluzować nakrętki koła.
1. Nakrętka koła
3. Podnieść ATV i umieścić odpowiedni stojak pod ramą.4. Odkręcić nakrętki koła.5. Zdjąć koło.
Zamontowanie koła1. Zamontować koło ze znakiem strzał-ki wskazującym kierunek obrotu koła,
a następnie zamontować nakrętki koła.
1. Znak strzałki2. Kierunek obracania do przodu3. Nakrętka koła
2. Opuścić ATV na ziemię. 3. Dokręcić nakrętki koła z określonymi momentami.
Momenty dokręcania:nakrętka koła przedniego:45 Nm (4,5 m · kG)nakrętka koła tylnego:45 Nm (4,5 m · kG)
Usuwanie usterek Chociaż wszystkie pojazdy Yamaha prze-chodzą dokładną kontrolę przed wysyłką z fabryki, czasami mogą wystąpić pewne problemy podczas eksploatacji. Każdy problem, np. w układzie paliwowym, sprę-żania lub zapłonu, może spowodować sła-by rozruch i stratę mocy. Poniższy schemat usuwania usterek przedstawia szybkie i łatwe procedu-ry kontroli tych podstawowych układów. Jakkolwiek, gdy pojazd wymaga napra-wy, należy jednak zgłosić się do Dealera Yamaha, którego wykwalifikowani technicy posiadają niezbędne narzędzia, doświad-czenie i wiedzą jak prawidłowo naprawić pojazd. Należy używać tylko oryginalnych czę-ści zamiennych Yamaha. Imitacje części mogą wyglądać jak części Yamaha, ale często są one gorszej jakości, mają krót-szą żywotność i stosowanie ich może do-prowadzić do kosztownych napraw.
OSTRZEŻENIE!
Podczas kontroli układu paliwowego, nie wolno palić. Upewnić się, że w po-bliżu nie ma otwartego ognia lub źródeł iskier, w tym lampek sygnalizacyjnych z podgrzewaczy wody lub pieców. Ben-zyna lub opary benzyny mogą się zapa-lić lub wybuchnąć, powodując poważ-ne obrażenia lub uszkodzenie mienia.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 79 of 92

79Schemat możliwych usterekProblemy z uruchomieniem lub słabe osiągi silnika
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
SPRAWDZIĆ POZIOM PALIWA W ZBIORNIKU.
JEST SPRĘŻANIEK
ZATANKOWAĆ PALIWOK
UR UC HOMIĆ R O ZR US ZNIKK
NIE MA SPRĘŻANIAK
WYSTARCZAJĄCO DUŻO PALIWA. SPRAWDZIĆ AKUMULATORK AKUMULATOR
BRAK PALIWAK NIE MOŻNA UR UCHOMIĆ SILNIKA, SPRAWDZIĆ AKUMULATORK
UR UC HOMIĆ R OZR US ZNIKK
SPRAWDZIĆ POJAZD W SERWISIE YAMAHAK
SILNIK NIE UR UCHAMIA SIĘ, SPRAWDZIĆ POJAZD W SERWISIE YAMAHA.
OCZYŚCIĆ ŚWIECĘ , W YR EG ULOW AĆ S ZC ZEL INĘ / 8 % : <