YAMAHA YFZ450 2017 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: YAMAHA, Model Year: 2017, Model line: YFZ450, Model: YAMAHA YFZ450 2017Pages: 92, PDF Size: 2.96 MB
Page 41 of 92

41POZNAJ SWÓJ POJAZDATV jest przeznaczony wyłącznie do użyt-ku rekreacyjnego przez doświadczonych kierowców. Ten rozdział zawiera ogólne instrukcje dotyczące jazdy rekreacyjnej. Umiejętności i techniki opisane w tym roz-dziale są jednak odpowiednie dla wszyst-kich rodzajów jazdy. Jazda ATV wymaga specjalnych umiejętności nabytych przez praktykę przez pewien okres czasu. Po-
święć trochę czasu, aby dobrze nauczyć się podstawowych technik jazdy przed podjęciem trudniejszych manewrów.Jazda ATV daje wiele zadowolenia i satys-fakcji, może dostarczyć wielu wrażeń. Na-bycie umiejętności kierowania pojazdem zapewnią uzyskanie pełnego zadowole-nia z bezpiecznej jazdy. Przed rozpoczę-ciem jazdy dokładnie przeczytaj Instruk-cję Obsługi i upewnij się, że rozumiesz wskazówki dotyczące funkcji kontrolnych. Szczególnie zwróć uwagę na informa-cje dotyczące bezpieczeństwa. Uważnie przeczytaj naklejki ostrzegawcze.
KIERUJ POJAZDEM Z UWAGĄ I ROZ-SĄDKIEM
Jeśli nie jesteś doświadczonym kierow-cą ATV przejdź szkolenie.
OSTRZEŻENIE!
• Nie wolno rozpoczynać jazdy bez zapoznania się z naszymi wska-zówkami i zaleceniami. Ryzyko wy-padku zwiększa się, jeśli kierowca nie posiada umiejętności kiero-
wania pojazdem w różnych sytu-acjach i na różnym terenie. Kiero-wanie ATV wymaga umiejętności i doświadczenia.• Należy dostosować prędkość po-jazdu do własnych umiejętności, doświadczenia i warunków. Jazda z prędkością zbyt dużą, niedosto-sowaną do umiejętności i warun-ków terenowych może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i zwiększa ryzyko wypadku.
Niedoświadczony kierowca powinien re-gularnie ćwiczyć umiejętności i techniki kierowania, opisane w niniejszej Instrukcji Obsługi. Zalecamy, aby rozpoczynać na-ukę jazdy przy małych prędkościach.
Jazda ATV wymaga umiejętności zdo-bytych podczas ćwiczeń przez pewien okres czasu. Nie należy próbować jazdy przy maksy-malnych osiągach przed całkowitym za-
znajomieniem się z obsługą i dokładnym poznaniem charakterystyki pojazdu. Przed próbą trudniejszych manewrów na-leży poświęcić czas, aby dobrze nauczyć się podstawowych technik jazdy.Przede wszystkim zapoznaj się z tym ATV na małych prędkościach, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą.
Nie zaleca się prowadzenia ATV przez
osoby poniżej 16 roku życia.
OSTRZEŻENIE!
Osoby poniżej 16 roku życia nie mogą prowadzić ATV o pojemności powyżej 90 cm3. Korzystanie z ATV przez osoby poniżej 16 roku życia może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.
Ten ATV jest przeznaczony do przewo-zu tylko kierowcy - jazda z pasażerem jest zabroniona.
JAZDA ATV
Page 42 of 92

42Długie siedzisko umożliwia zmianę pozy-cji kierowcy potrzebnej podczas jazdy. Nie jest przeznaczone do przewozu pasaże-rów.
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno przewozić pasażera. Jazda z pasażerem może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i do wy-
padku.
Odpowiedni strój ochronnyAby zmniejszyć ryzyko zranienia podczas wypadku, kierujący powinien zakładać:• Atestowany, dobrze dopasowany kask motocyklowy.• Gogle osłaniające oczy, kask motocy-klowy z szybką lub inną ochronę oczu• Odpowiednie buty, rękawice, koszulę lub bluzę z długim rękawem i długie spodnie.
Stosowanie atestowanego kasku podczas jazdy jest jednym z najważniejszych ele-mentów zapobiegania urazom głowy.
OSTRZEŻENIE!
Nigdy nie należy jeździć ATV bez zało-żonego kasku motocyklowego. Jazda bez kasku zwiększa ryzyko zranienia lub nawet śmierci, w razie wypadku.
Stosowanie ochrony oczu podczas jazdy zmniejsza ryzyko poważnego zranienia. Zakładanie gogli, opuszczanie szybki w kasku może zapobiec dostaniu się ob-cego ciała do oczu podczas jazdy.
OSTRZEŻENIE!
Nigdy nie należy jeździć ATV bez osło-ny oczu. Jazda bez gogli, opuszczonej szybki kasku zwiększa ryzyko zranienia lub nawet śmierci w razie wypadku.
1. Ubranie ochronne2. Gogle3. Rękawice4. Buty5. Kask
Nie wolno prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno prowadzić pojazdu po spo-życiu alkoholu lub środków odurzają-cych.
JAZDA ATV
Page 43 of 92

43Zalecane czynności kontrolnePrzed każdą jazdą przeprowadzić zale-cane czynności kontrolne, aby upewnić się, że ATV jest w bezpiecznym stanie. Wykonać kontrole przed rozpoczęciem jazdy wymienione w punkcie ”Tabela okresowych czynności”. Zawsze należy przestrzegać procedur inspekcji i konser-wacji oraz harmonogramów opisanych w Instrukcji Obsługi.
OSTRZEŻENIE!
Zaniechanie wykonania czynności kon-trolnych lub konserwacyjnych zwięk-sza możliwość wystąpienia wypadku lub uszkodzenia pojazdu.
Ogranicznik prędkościDla mniej doświadczonych kierowców, model został specjalnie wyposażony w ogranicznik prędkości, który znajdu-je się w obudowie dźwigni gazu. Ogra-nicznik prędkości pojazdu powstrzymuje przepustnicę przed całkowitym otwarciem nawet wtedy, gdy dźwignia gazu jest naci-śnięta do maksimum.Wkręcanie śruby regulacyjnej ograni-cza dostępną maksymalną moc silnika i zmniejsza maksymalną prędkość ATV. Wkręcanie śruby regulacyjnej zmniejsza górną dozwoloną prędkość, a wykręcanie zwiększa prędkość.
1. Śruba regulacji2. Nakrętka kontrująca
Obciążenie i akcesoria
OSTRZEŻENIE!
Niewłaściwe obciążenie lub holowanie zwiększa ryzyko utraty kontroli nad po-jazdem. Aby zmniejszyć ryzyko wypad-ku należy przestrzegać następujących zaleceń.• Nie należy przekraczać maksymal-nego obciążenia pojazdu (zapoznaj się z punktem: „Maksymalne ob-ciążenie” lub informacjami na ety-kietach pojazdu).• Upewnić się, że ładunek jest prawi-dłowo zabezpieczony - luźne obcią-żenie może zmienić niespodziewa-nie kierowanie.• Upewnić się, że ładunek nie utrud-nia kontroli nad pojazdem i nie za-słania widoczności.
• Zmniejszyć prędkość przy jeździe z dodatkowym obciążeniem lub
przyczepą oraz zachować większą odległość w przypadku hamowa-nia.• Unikać jazdy po nierównym, pagór-kowatym terenie. Starannie dobie-rać takie tereny do jazdy. Szcze-gólną ostrożność zachować przy holowaniu, ciągnięciu przyczepy na wzniesieniach.• Skręcać łagodnie i powoli.
Oryginalnie wyposażony pojazd ATV nie jest przeznaczony do przewozu ładunku ani holowania przyczepy. Jeśli zdecydu-jesz się zamontować akcesoria do prze-wozu ładunku, musisz kierować się zdro-wym rozsądkiem i dobrą oceną. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy ATV z dodatkowym obciążeniem, takim jak akcesoria lub ładunek. Może to mieć negatywny wpływ na obsługę ATV. Należy jechać wolniej niż bez obciążenia.
MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE:Maksymalne obciążenie pojazdu (całko-wita waga ładunku, kierowcy, akcesoriów i waga tulei przyczepy): 100,0 kg
JAZDA ATV
Page 44 of 92

44Podczas jazdyW czasie jazdy należy trzymać obie ręce na kierownicy i opierać obie nogi na ele-mentach podłogowych.
OSTRZEŻENIE!
Zdjęcie nawet jednej ręki z kierownicy lub nogi z podłogi może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.
Nie wolno próbować jazdy z unoszeniem przednich kół lub wykonywać skoków.
OSTRZEŻENIE!
Próba jazdy z unoszeniem przednich kół, skoki i inne akrobacje zwiększają
ryzyko wypadku. Nigdy nie próbować wykonywania takich manewrów.
Modyfikacje i akcesoriaModyfikacja konstrukcji niezatwierdzona przez Yamaha może sprawić, że jazda po-jazdem będzie niebezpieczna. Tylko orygi-nalne akcesoria firmy Yamaha mogą być montowane do tego modelu. Przy monta-żu akcesoriów należy zastosować się do wskazówek zawartych w tej Instrukcji Ob-sługi. W przypadku pytań, skontaktuj się z Dealerem Yamaha.
OSTRZEŻENIE!
Niewłaściwy montaż akcesoriów lub modyfikacje konstrukcji mogą powo-dować zmianę przyczepności, stabil-ności i warunków jezdnych pojazdu. W tym przypadku zachować szczegól-ną ostrożność, a w razie wątpliwości skonsultować się z Dealerem Yamaha.
Układ wydechowy
OSTRZEŻENIE!
• Sucha trawa, krzaki lub inne ła-twopalne materiały mogą zapalić się od gorącego silnika. Nie należy parkować w miejscach gdzie istnie-je ryzyko pożaru np. w pobliżu ma-teriałów łatwopalnych, na suchej
trawie.• Układ wydechowy nagrzewa się do wysokich temperatur. Należy parkować pojazd z dala od miejsc, w których piesi, dzieci byliby nara-żeni na oparzenie.
Rura wydechowa i inne elementy silnika nagrzewają się do wysokich temperatur w czasie pracy i pozostają gorące po zga-szeniu silnika. Aby zmniejszyć ryzyko po-żaru podczas pracy silnika i po opuszcze-niu pojazdu należy tak parkować pojazd, aby sucha trawa, krzaki nie pozostawały pod rurą wydechową i innymi gorącymi elementami. Nie należy dotykać gorących elementów układu wydechowego. Parko-wać w miejscach gdzie inne osoby, dzieci nie miałyby możliwości dotykania pojazdu.
JAZDA ATV
Page 45 of 92

45
ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ W CZASIE
JAZDY
ATV jest przeznaczony do użytku tylko na nieutwardzonych nawierzchniach.
OSTRZEŻENIE!
Utwardzone powierzchnie mogą po-ważnie wpłynąć na obsługę i kontrolę ATV i mogą spowodować, że ATV wy-mknie się spod kontroli.Zawsze unikaj nawierzchni utwardzo-nych, w tym chodników, podjazdów, parkingów i ulic.
Jazda po nieutwardzonych drogach pu-blicznych lub drogach może być w Twojej okolicy legalna, jednak może zwiększać ryzyko kolizji z innymi pojazdami. Uważ-nie obserwuj inne pojazdy. Upewnij się, że znasz przepisy obowiązujące w Twoim kraju. Nie należy jeździć po utwardzonej publicznej ulicy, drodze lub autostradzie.
OSTRZEŻENIE!
Nie należy eksploatować ATV na żadnej brukowanej ulicy, utwardzonej drodze lub autostradzie. Może dojść do kolizji z innymi użytkownikami jezdni.
Należy przeprowadzić wstępne rozpozna-nie terenu, na którym będzie poruszał się ATV. Po nieznanym terenie należy jeź-dzić bardzo ostrożnie. Zalecamy zwrócić szczególną uwagę na dziury, skały, wysta-jące korzenie lub inne ukryte przeszkody, które mogłyby doprowadzić do wywróce-nia lub uszkodzenia pojazdu.
OSTRZEŻENIE!
Na terenach nieznanych zachować szczególną ostrożność. Należy zmniej-szyć prędkość i zwracać szczególną uwagę na zmianę warunków tereno-wych.
JAZDA ATV
Page 46 of 92

46
Nie używaj ATV na nierównym, śliskim lub luźnym terenie, dopóki nie nauczysz się i nie przećwiczysz umiejętności niezbęd-nych do kontrolowania ATV na takim tere-nie. Podczas jazdy po takich nawierzch-niach zachowaj szczególną ostrożność.
OSTRZEŻENIE! Niezachowanie szczególnej ostrożno-ści podczas jazdy po takich nawierzch-niach może być przyczyną utraty przy-
czepności i doprowadzić do wywrotki.
Jeśli widoczność podczas jazdy jest zbyt słaba, zalecamy zamontowanie na pojeź-dzie ATV flagi ostrzegawczej.
OSTRZEŻENIE!
Przy słabej widoczności należy za-montować flagę ostrzegawczą, aby za-sygnalizować swoją obecność innym użytkownikom tego terenu.
Nie należy prowadzić pojazdu na terenach prywatnych bez uzyskania zgody właści-ciela posesji.
Upewnić się, że teren jest wolny od ka-
mieni, innych przedmiotów i nie ma na nim innych użytkowników. Kierowanie ATV wymaga od kierowcy nabycia umiejętno-ści i doświadczenia podczas treningów. Przećwiczyć funkcje kontrolne, takie jak zmiana gazu, hamowanie, zmiana biegów i techniki skręcania na tym obszarze przed próbą na trudniejszym terenie.Zaciągnąć hamulec postojowy i postę-pować zgodnie z instrukcjami podanymi
w punkcie ”Uruchomienie silnika”, aby uruchomić silnik. Po rozgrzaniu silnika można rozpocząć jazdę ATV. Podczas wsiadania do ATV należy pamiętać, aby przypadkowo nie przesunąć pedału zmia-ny biegów. Przy silniku pracującym na biegu jałowym pociągnąć dźwignię sprzę-gła, aby odłączyć sprzęgło i przełączyć na 1. bieg, a następnie zwolnić hamulec po-stojowy. Stopniowo otwierać dźwignię gazu, jednocześnie powoli zwalniając dźwignię sprzęgła. Gdy ATV osiągnie od-powiednią prędkość, zwolnić dźwignię gazu i jednocześnie szybko pociągnąć dźwignię sprzęgła i przełączyć na 2. bieg. Otworzyć częściowo dźwignię gazu i stop-niowo zwolnić sprzęgło.
OSTRZEŻENIE!
Jeśli dźwignia gazu zostanie urucho-miona zbyt gwałtownie lub jeśli dźwi-gnia gazu nie zostanie zwolniona pod-czas zmiany biegów lub jeśli pedał
JAZDA ATV
Page 47 of 92

47zmiany biegów nie zostanie zwolniony przed uruchomieniem dźwigni gazu, przednie koła mogą unieść się z ziemi, powodując utratę kontroli nad ATV.
UWAGA:
Nie zmieniać biegów bez zwolnienia dźwigni gazu. Może to spowodować uszkodzenie silnika lub układu napędo-
wego.
Wykonać tę samą procedurę podczas przełączania na wyższe biegi. Należy pa-miętać, aby odpowiednio skoordynować użycie dźwigni gazu i pedału zmiany bie-gów. Unikać wyższych prędkości, dopóki nie zostanie opanowana dokładnie obsłu-ga ATV. Podczas zwalniania lub zatrzy-mywania zwalniać dźwignię gazu i zwal-niać hamulce płynnie i równomiernie. Gdy zwalniasz, przełącz na niższy bieg. Przed włączeniem niższego biegu upewnić się, że silnik wystarczająco zwolnił. Niewłaści-we użycie hamulców lub zmiana biegów może spowodować utratę przyczepności opon, zmniejszając kontrolę i zwiększając prawdopodobieństwo wypadku.
SKRĘCANIE ATV
OSTRZEŻENIE!
Podczas zbliżania się do zakrętu należy
odpowiednio zmniejszyć prędkość i rozpocząć skręcanie kierownicy w wybranym kierunku. Prawidłową technikę skręcania należy przećwiczyć przy prędkości dostosowanej do umie-jętności i warunków terenowych.
Aby osiągnąć maksymalną przyczepność na nieutwardzonych powierzchniach, oba tylne koła pojazdu obracają się jedno-
cześnie z tą samą prędkością. Dlatego, z wyjątkiem koła wewnętrznego, które może mieć wtedy mniejszą przyczepność i może się ślizgać, ATV podczas skręca-nia stawia opór. Aby pokonywać zakręty sprawnie i szybko należy przećwiczyć i opanować prawidłową technikę manew-rowania ciałem. Ten manewr powinien być przećwiczony wielokrotnie przy małej prędkości.W miarę zbliżania się do zakrętu, zwolnić i zacząć obracać kierownicę w żądanym kierunku. W tym czasie podeprzeć się na zewnętrznym do skrętu podnóżku i prze-chylić górną część ciała do skrętu. Pod-czas tej czynności należy manewrować gazem tak, aby utrzymać jednakową pręd-kość. Zewnętrzne koło będzie delikatnie ślizgać się, a ATV prawidłowo skręci.
1. Przechylić się w kierunku skrętu2. Podeprzeć się na zewnętrznym do skrętu pod-
nóżku
Ten manewr powinien być przećwiczo-ny wielokrotnie przy małej prędkości i na dużej przestrzeni bez przeszkód. Niewła-ściwa technika podczas skręcania może spowodować, że pojazd pojedzie prosto. Jeśli pojazd nie skręci, zatrzymać go i spróbować ponownie. Na podłożu śliskim lub grząskim ciężar ciała należy przesu-wać do przodu.Gdy opanujesz tę technikę powinieneś być w stanie skręcać również przy większych prędkościach i pokonywać coraz bardziej ciasne zakręty. Trenuj więcej, im ostrzej-sze pokonujesz zakręty i prędkość jazdy jest wyższa.Błędy techniczne podczas jazdy, takie jak gwałtowne otwieranie gazu, ostre hamo-wanie, przenoszenie ciężaru ciała w nie-właściwą stronę lub zbyt wysoka prędkość przy pokonywaniu ostrych zakrętów mogą spowodować wywrócenie pojazdu. Jeśli podczas wykonywania skrętu pojazd za-
JAZDA ATV
Page 48 of 92

48cznie się przewracać na zewnętrzną stro-nę, pochyl się bardziej w stronę przeciwną. Aby pojazd się nie przewrócił, konieczne może być również stopniowe wyłączanie gazu i skręcanie w stronę przeciwną do skrętu. Pamiętaj: Unikaj wysokich prędkości, do-póki nie opanowałeś właściwej techniki skręcania ATV.
JAZDA POD GÓRĘ
OSTRZEŻENIE!
Niewłaściwa technika przy wjeździe na wzniesienie może doprowadzić do wywrotki lub utraty kontroli nad pojaz-dem. Opanuj właściwą technikę ma-newrowania podczas jazdy pod górę, opisane w Instrukcji Obsługi.• Nigdy nie używać ATV na stromych wzgórzach lub wzniesieniach, które przekraczają umiejętności kierują-cego. ATV może łatwiej przewrócić się na bardzo stromych wzgórzach niż na płaskich powierzchniach lub niewielkich wzniesieniach.• Przed rozpoczęciem jazdy pod górę przeprowadzić wstępne roz-poznanie terenu. Nie w j e ż-dżać na zbyt śliskie lub grząskie pochylenia.• Przesunąć ciężar ciała do przodu.• Nie wolno zbyt gwałtownie naci-
skać dźwigni gazu. ATV mógłby gwałtownie szarpnąć do tyłu.• Podczas pokonywania wzniesień i pagórków, zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać, że po drugiej stronie wzniesienia mogą znajdo-wać się różne przeszkody, ostre przedmioty lub inni użytkownicy terenu.
• Nie należy okrążać wzgórza dopóki technika skręcania, opisana w In-strukcji Obsługi, nie jest opanowa-na na równym podłożu. Należy być bardzo ostrożnym podczas skręca-nia na wzgórzu.• Unikać jazdy w poprzek stromego wzgórza, jeśli to możliwe. W sytu-acji jazdy w poprzek zbocza, prze-sunąć ciężar ciała w stronę zbocza.
Nie próbuj wspinać się po wzgórzach dopóki nie opanujesz podstawowych manewrów na płaskim terenie. Zawsze należy dokładnie sprawdzić teren przed przystąpieniem do jazdy na wzgórzu. We wszystkich sytuacjach unikać pochyleń ze śliskimi lub luźnymi powierzchniami lub przeszkodami, które mogą spowodować utratę kontroli.Aby wspiąć się na wzniesienie potrzebu-jesz przyczepności, dynamiki i stałego przyspieszenia. Jechać wystarczająco szybko, aby utrzymać tempo, ale nie do tego stopnia, aby nie mieć możliwości za-reagowania na zmiany terenu. Podczas wspinaczki na wzgórze ważne jest, aby ciężar ciała był przenoszony na ATV. Można to osiągnąć, pochylając się do przodu i, na bardziej stromych zboczach, stojąc na podnóżkach i pochylając się do przodu nad kierownicą. O ile to możliwe,
należy jechać prosto pod górę. Zwolnić po dojechaniu do szczytu wzgórza, jeśli nie
JAZDA ATV
Page 49 of 92

49widać wyraźnie, co znajduje się po dru-giej stronie – może tam być inna osoba, przeszkoda lub gwałtowny spadek terenu. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i pamiętaj, że niektóre wzgórza są zbyt strome, aby na nie wjechać lub z nich zjechać.Jeśli wspinasz się na wzgórze i okaże się, że nie oceniłeś prawidłowo swojej zdolno-ści dotarcia na szczyt, powinieneś odwró-cić ATV, gdy nadal masz pęd do przodu
(pod warunkiem, że masz na to miejsce) i zjechać w dół wzgórza. Jeśli ATV utknął w miejscu lub zgasł silnik i uważasz, że możesz kontynuować pod-jazd, ostrożnie uruchom silnik ponownie, aby upewnić się, że nie podnosisz przed-nich kół, co może spowodować utratę kon-troli. Jeśli nie możesz kontynuować pod-jazdu, zsiądź z ATV po stronie pod górę. Fizycznie odwróć ATV, a następnie zejdź ze wzgórza.Jeśli pojazd zacznie się toczyć do tyłu, NIE WOLNO włączać hamulca tylnego i stopniowo włączać hamulec przedni. ATV może łatwo przechylić się do tyłu. Po cał-kowitym zatrzymaniu zaciągnij również hamulec tylny, a następnie zablokuj hamu-lec postojowy. Zsiądź z ATV natychmiast po stronie pod górę lub na bok, jeśli jest skierowany prosto pod górę. Odwróć ATV i ponownie wejdź, postępując zgodnie z procedurą opisaną w Instrukcji Obsługi.
OSTRZEŻENIE!
Zgaśnięcie silnika, staczanie się do tyłu lub niewłaściwe zsiadanie podczas wspinaczki na wzgórze może spowodo-wać wywrócenie ATV. Jeśli nie możesz kontrolować ATV, zejdź natychmiast na zbocze.
JAZDA Z GÓRY
OSTRZEŻENIE!
Niewłaściwa technika przy zjeździe z góry może doprowadzić do wywrotki lub utraty kontroli nad pojazdem. Opa-nuj właściwe techniki manewrowania podczas jazdy z góry, opisane w In-strukcji Obsługi.
• Przed rozpoczęciem jazdy z góry należy przeprowadzić wstępne roz-poznanie terenu.• Nigdy nie używać ATV na stromych
wzgórzach lub wzniesieniach, które
przekraczają umiejętności kierują-cego. ATV może łatwiej przewrócić się na bardzo stromych wzgórzach niż na płaskich powierzchniach lub niewielkich wzniesieniach.• Przesunąć ciężar ciała do tyłu.• Nigdy nie zjeżdżać z dużą prędko-ścią.• Unikać zjeżdżania ze zbocza pod kątem, co może spowodować ostre
przechylenie pojazdu w jedną stro-nę. Zjeżdżać prosto, tam, gdzie to możliwe.• Nieprawidłowe hamowanie może spowodować, że koła utracą przy-czepność. Podczas zjeżdżania ze zbocza stopniowo włączać tylko tylny hamulec.
Podczas zjazdu ATV z góry przesunąć ciężar ciała do tyłu, tak daleko, jak to możliwe. Przesunąć się na tył siedziska i siedzieć z wyprostowanymi rękami. Wy-brać wolny bieg. Kompresja silnika spo-woduje hamowanie pojazdu. Zachować szczególną ostrożność podczas zjazdu ze wzgórza o luźnych lub śliskich powierzch-niach. Powierzchnie te mogą mieć nega-tywny wpływ na skuteczność hamowania i przyczepność. Nieprawidłowe hamowa-nie może również powodować utratę przy-czepności. Stopniowo włączać tylko tylny hamulec.O ile to możliwe, jedź ATV prosto w dół.
JAZDA ATV
Page 50 of 92

50Unikaj ostrych skrętów, aby ATV nie prze-chylił się lub nie przewrócił. Starannie wy-bierz swoją ścieżkę i jedź nie szybciej niż będziesz w stanie zareagować na poja-wiające się przeszkody.
PRZEJAZD PRZEZ WZGÓRZE
OSTRZEŻENIE!
Nieprawidłowa technika manewrowania
podczas jazdy lub skręcania na wzgó-rzu może spowodować utratę kontroli lub spowodować przewrócenie ATV.• Zawsze należy przestrzegać odpo-wiednich procedur opisanych w In-strukcji Obsługi.• Unikać wzniesień ze zbyt śliskimi lub luźnymi powierzchniami.• Unikać jazdy po stromych wzgó-rzach.
• Przesunąć ciężar ciała w stronę stoku.
• Nigdy nie należy próbować skręcać ATV na wzgórzu, dopóki technika skręcania, opisana w Instrukcji Ob-sługi, nie jest opanowana na rów-nym podłożu. Podczas skręcania na wzgórzu zachować szczególną ostrożność.
Przemierzanie pochyłej powierzchni po-jazdem ATV wymaga prawidłowej pozycji
ciała w celu utrzymania właściwej równo-wagi. Upewnij się, że nauczyłeś się pod-stawowych umiejętności jazdy na płaskim terenie przed próbą pokonywania pochyłej powierzchni. Unikaj stoków o śliskich na-wierzchniach lub nierównym terenie, które mogą zakłócić równowagę.Podczas jazdy po zboczu pochyl się w kie-runku zbocza. Konieczne może być sko-rygowanie kierownicy do jazdy po luźnych nawierzchniach i uniesienie przednich kół lekko do góry. Podczas jazdy po zboczach nie należy ostro skręcać ani pod górę, ani z góry. Jeśli ATV zaczyna się przewracać, stopniowo kieruj się w dół, jeśli na Twojej drodze nie ma żadnych przeszkód. Po od-zyskaniu równowagi stopniowo powracać do zamierzonej ścieżki trasy.
PRZEJAZD PRZEZ PŁYTKĄ WODĘ
OSTRZEŻENIE!
Przejazd pojazdu przez głęboką lub wartką wodę może doprowadzić do utra-ty kontroli lub wywrotki. Aby zmniejszyć ryzyko utonięcia lub innych obrażeń, należy zachować ostrożność przy prze-jeżdżaniu przez wodę. Nigdy nie używaj ATV do przejechania przez wodę głęb-szą niż określono w Instrukcji Obsługi, ponieważ opony mogą unosić się na wodzie, co zwiększa ryzyko wywrócenia pojazdu.
ATV może być używany do pokonywania wolno płynących, płytkich wód o maksymal-nej głębokości do 35 cm. Przed wjechaniem
do wody wybierz ostrożnie swoją ścieżkę. Wjedź w miejscu, w którym nie ma ostrego spadku i unikaj skał lub innych przeszkód, które mogą być śliskie lub niebezpieczne dla ATV. Jedź powoli i ostrożnie.
JAZDA ATV