Peugeot 308 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 308, Model: Peugeot 308 2014Pages: 400, PDF Size: 10.18 MB
Page 261 of 400

259
7
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
O s ł o n a z i m o w a
Przed jakąkolwiek czynnością upewnić się, czy silnik wentylatora jest wyłączony. W przypadku montażu oraz demontażu zalecamy kontakt z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
M o n t a ż
Ustawić osłonę przed górną częścią górnej kratki przedniego zderzaka. Docisnąć osłonę, aby wpiąć klipsy m o c u j ą c e .
D e m o n t a ż
Używając wkrętaka jak dźwigni wypiąć po kolei każdy klips mocujący.
Nie zapominać o zdjęciu osłony zimowej: - gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 10° C (np. latem...), - podczas holowania, - przy prędkości powyżej 120 km/h.
Zdejmowana osłona uniemożliwiająca gromadzenie się śniegu na poziomie wentylatora chłodnicy.
Page 262 of 400

260
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Hak holowniczy
Zaleca się stosowanie haków holowniczych i oryginalnych wiązek elektrycznych PEUGEOT, które posiadają homologację i są dostosowane do konstrukcji samochodu, a także zamontowanie ich w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. W przypadku montażu zestawu poza siecią PEUGEOT, musi być on przeprowadzony ściśle według zaleceń producenta. Jest to element mechaniczny przystosowany do doczepienia przyczepy lub montażu bagażnika rowerowego z sygnalizacją i dodatkowym oświetleniem.
Zaślepka
W przypadku holowania należy koniecznie zdjąć zaślepkę, jeżeli samochód jest w nią wyposażony. Skontaktować się w tym celu z ASO SIECI PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. Jazda z przyczepą poddaje holujący pojazd zwiększonym obciążeniom i wymaga od kierowcy szczególnej u w a g i .
Samochód został zaprojektowany przede wszystkim do transportu osób i bagaży, może być jednak używany również do holowania przyczepy.
Osłona znajduje się za dolną kratką wlotu powietrza.
Page 263 of 400

261
7
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Zalecenia dotyczące jazdy
Rozmieszczenie ładunków
Należy tak rozłożyć ładunki na przyczepie, aby najcięższe przedmioty znajdowały się możliwie najbliżej osi i aby nacisk na główkę haka był zbliżony do maksymalnego dopuszczalnego nacisku, jednak nie większy. Gęstość powietrza maleje wraz ze wzrostem wysokości, zmniejszając tym samym moc silnika. Należy zmniejszać maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy o 10% na każde 1000 metrów wysokości.
Wiatr boczny
Uwzględnić zwiększoną wrażliwość pojazdu na wiatr boczny.
C h ł o d z e n i e
Holowanie przyczepy na wzniesieniach powoduje wzrost temperatury płynu chłodzącego. Wentylator napędzany jest elektrycznie, jego zdolność chłodzenia nie zależy więc od obrotów silnika. W celu zmniejszenia obrotów silnika należy zredukować prędkość pojazdu. Maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy przy dłuższej jeździe na wzniesieniach zależy od ich nachylenia i temperatury otoczenia. W każdym wypadku należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę płynu chłodzącego.
W razie zapalenia się sygnalizatora alarmowego lub kontrolki STOP należy zatrzymać pojazd i możliwie najszybciej wyłączyć silnik.
H a m u l c e
Podczas holowania przyczepy wydłuża się droga hamowania. Aby ograniczyć grzanie się hamulców, szczególnie przy zjazdach w terenie górskim, zaleca się hamowanie silnikiem.
O p o n y
Sprawdzać ciśnienie w oponach holującego pojazdu i przyczepy, przestrzegając przy tym zalecanych wartości.
Oświetlenie
Sprawdzić światła i kierunkowskazy w p r z y c z e p i e .
Wspomaganie parkowania tyłem zostanie wyłączone automatycznie w przypadku zastosowania oryginalnych haków PEUGEOT.
Należy zapoznać się z rubryką "Dane techniczne", gdzie podano masy pojazdu i przyczep dopuszczalne dla danego pojazdu.
Page 264 of 400

262
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Montaż pałąków
dachowych
Przestrzegać maksymalnego dopuszczalnego obciążenia, podanego w instrukcji pałąków dachowych.
Przy montażu poprzecznych pałąków dachowych należy zwracać uwagę na miejsca ich montażu, oznaczone kołkami podtrzymującymi, znajdującymi się na wnękach drzwi.
Używać akcesoriów zatwierdzonych przez PEUGEOT i przestrzegać zaleceń i instrukcji montażu producenta, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia nadwozia (deformacja, zarysowania, ...).
Jeżeli wysokość bagażu przekracza 40 cm należy dostosować prędkość
pojazdu do profilu drogi, tak by nie uszkodzić pałąków oraz mocowań dachowych. W przypadku przewożenia przedmiotów dłuższych od samochodu należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Z d r ą ż k a m i p o d ł u ż n y m i
(relingami)
Należy przymocować drążki poprzeczne do relingów, przestrzegając punktów mocowania oznaczonych znakami wygrawerowanymi na relingach.
Page 265 of 400

263
7
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Nie mocować uchwytu na pokrywie bagażnika.
Uchwyt na rowery / uchwyt
do mocowania akcesoriów
Z a l e c e n i a
- Ze względów bezpieczeństwa i aby uniknąć uszkodzenia dachu, należy bezwzględnie używać poprzecznych drążków dachowych homologowanych dla Państwa samochodu. - Ładunek należy równomiernie rozłożyć, unikając przeciążenia z jednej strony. - Najcięższe elementy ładunku umieścić jak najbliżej dachu. - Dobrze przymocować ładunek i w przypadku znacznych gabarytów, właściwie go oznakować. - Samochód należy prowadzić płynnie z uwagi na zwiększoną wrażliwość na boczne podmuchy wiatru (stabilność pojazdu może ulec pogorszeniu). - Drążki dachowe należy zdjąć natychmiast po zakończeniu podróży.
Page 266 of 400

264
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
A k c e s o r i a
W sieci PEUGEOT dostępny jest szeroki wybór akcesoriów i oryginalnych części zamiennych. Zostały one przebadane i zatwierdzone zarówno pod względem niezawodności, jak i bezpieczeństwa. Wszystkie akcesoria i części przystosowane do samochodu posiadają numery katalogowe oraz gwarancję PEUGEOT.
"Komfort"
Owiewki drzwi, żaluzje boczne oraz żaluzje tylne, zapalniczka, ograniczniki zapobiegające
przemieszczaniu się bagażu, stały wieszak na ubranie mocowany do zagłówka, centralny podłokietnik, schowek pod tylną półką, pomoc przy parkowaniu przodem i tyłem, chlapacze profilowane, folia na szybę, organizer bagażnika,...
"Udogodnienia transportowe"
Wytłoczka do wyłożenia bagażnika, siatka bagażnika, pałąki dachowe bagażnika bazowego, bagażnik rowerowy na hak, bagażnik rowerowy na pałąki dachowe, uchwyty na narty, kufer dachowy, wiązka haka holowniczego... Haki holownicze muszą być bezwzględnie montowane w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
" S t y l "
Felgi ze stopu 15 -calowe lub 18 -calowe, zaślepki do felg, nakładki na progi drzwi, gałki
dźwigni zmiany biegów,... "Linia S" : felgi ze stopu 16 -calowe i 17-calowe, zestaw "nadwozie", naklejki, nakładki na wewnętrzne i zewnętrzne lusterka wsteczne, gałka dźwigni zmiany biegów, nakładki na progi drzwi, dywaniki * , … * Aby nie blokować pedałów: - należy prawidłowo zamocować dywanik, - nie kłaść jednego dywanika na drugim.
" B e z p i e c z e ń s t w o "
Alarm antywłamaniowy, znakowanie szyb, zabezpieczenie przeciwkradzieżowe kół, podwyższenia i foteliki dziecięce, alkomat, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, system wykrywania skradzionego samochodu, zestaw naprawczy do tymczasowej naprawy opony, łańcuchy śniegowe, pokrowce antypoślizgowe, reflektory przeciwmgłowe, kratka dla psa,...
" Z a b e z p i e c z e n i a "
Dywanik * , pokrowce na fotele dostosowane do bocznych poduszek powietrznych, chlapacze, listwy boczne, listwy ochronne zderzaków, osłony zderzaka, nakładki na progi bagażnika, dywanik bagażnika,...
Zestawy do przebudowy
Mogą Państwo zaopatrzyć się w zestawy "Entreprise" umożliwiające przystosowanie
samochodu osobowego do funkcji użytkowej i odwrotnie.
Page 267 of 400

265
7
Informacje praktyczne
308_pl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Montaż urządzeń i akcesoriów elektrycznych spoza katalogu (doboru) PEUGEOT może spowodować usterkę elektroniki oraz nadmierne obciążenie instalacji elektrycznej pojazdu. Przedstawiciele marki PEUGEOT służą wszelką pomocą przy wyborze wyposażenia dopuszczonego do stosowania w Państwa samochodzie.
Montaż nadajników radiowych
Przed przystąpieniem do montażu nadajników radiowych z zewnętrzną anteną w ramach doposażenia prosimy uzgodnić z kompetentnymi pracownikami sieci PEUGEOT, jakie wymogi musi spełniać urządzenie (pasmo częstotliwości, maksymalna moc wyjściowa, położenie anteny, specjalne warunki montażu), zgodnie z dyrektywą o kompatybilności elektromagnetycznej pojazdów samochodowych (2004/104/ WE).
Przepisy w poszczególnych krajach mogą nakładać obowiązek posiadania w samochodzie wyposażenia związanego z bezpieczeństwem: kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego,
alkomatu, zapasowych żarówek i bezpieczników, gaśnicy, apteczki, fartuchów ochronnych z tyłu oraz innego wyposażenia.
W ASO sieci PEUGEOT można również nabyć produkty do czyszczenia i konser wacji pojazdu (wewnątrz i na zewnątrz) - produkty ekologiczne z gamy "TECHNATURE" - produkty uzupełniające (płyn do spryskiwacza szyb...), korektory do lakieru, lakier w sprayu zgodny z kolorem nadwozia samochodu oraz wkłady (wkłady do zestawu do tymczasowej naprawy opony,...), ...
"Multimedia"
Uchwyty do multimediów, zestawy głośnomówiące, odtwarzacz DVD, wspomaganie jazdy, system lokalizacji pojazdu...
Page 268 of 400

266
Kontrole
308_pl_Chap08_verifications_ed02-2013
PEUGEOT & TOTAL
Partnerzy w osiągach i redukcji
zużycia paliwa
Innowacja na usługach osiągów
Zespoły badawczo-rozwojowe TOTAL przygotowują dla PEUGEOT oleje odpowiadające najnowszym osiągnięciom technicznym samochodów PEUGEOT. Wszystko po to, by zapewnić najwyższe osiągi i maksymalną tr wałość silnika.
Redukcja zanieczyszczeń w spalinach
Oleje i smary TOTAL mają formułę pozwalającą zachować optymalną sprawność zespołu napędowego oraz ochronę systemów doczyszczania spalin. Bardzo
ważne jest przestrzeganie zaleceń ser wisowych PEUGEOT, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.
ZALECA
Page 269 of 400

267
8
Kontrole
308_pl_Chap08_verifications_ed02-2013
P o k r y w a s i l n i k a
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć system Stop & Start, aby uniknąć ryzyka obrażeń, związanego z automatycznym włączeniem trybu START.
O t w i e r a n i e
Z a m y k a n i e
Wyjąć podpórkę z wycięcia. Wpiąć podpórkę na swoje miejsce. Opuścić pokrywę silnika i puścić ją w dolnym położeniu, aby mogła się swobodnie zatrzasnąć. Pociągnąć pokrywę, aby sprawdzić, czy j e s t z a m k n i ę t a .
Odpiąć podpórkę i przymocować ją w odpowiednim wycięciu, aby utrzymać otwartą pokrywę.
Nie otwierać pokrywy w przypadku silnego wiatru.
Jeżeli silnik jest gorący, należy ostrożnie operować zewnętrzną dźwignią otwierania i podpórką (niebezpieczeństwo poparzenia). Aby nie uszkodzić elementów elektrycznych, zabrania się mycia pod wysokim ciśnieniem komory silnika.
Pociągnąć dźwignię do siebie, następnie podnieść pokrywę silnika.
O t w o r z y ć d r z w i .
Pociągnąć do siebie dźwignię, znajdującą się na dole obramowania drzwi.
Page 270 of 400

268
Kontrole
308_pl_Chap08_verifications_ed02-2013
Możliwość kontroli poziomów płynów oraz wymiany niektórych elementów.
S i l n i k b e n z y n o w y
1. Zbiornik spryskiwacza szyb i spryskiwacza reflektorów. 2. Zbiornik płynu chłodzącego. 3. Uzupełnianie poziomu płynu
hamulcowego. 4. Akumulator / Bezpieczniki. 5. Skrzynka bezpieczników. 6. Filtr powietrza. 7. Wskaźnik oleju silnikowego. 8. Uzupełnianie oleju silnikowego.
Ten silnik jest przykładem podanym dla orientacji. Usytuowanie wskaźnika poziomu oleju i wlewu oleju do silnika może ulec zmianie.