Peugeot 508 2014 Priročnik za lastnika (in Slovenian)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 508, Model: Peugeot 508 2014Pages: 352, PDF Size: 13.68 MB
Page 131 of 352

4
129
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Pritisnite na 1 , delovanje omejevalnika hitrosti je izbrano, vendar ta še ni vključen (premor). Hitrost lahko shranite, ne da bi vključili omejevalnik hitrosti. Vrednost nastavite s pritiskom na tipko 2 ali 3 (npr.: 90 km/h).
Programiranje
Prekoračitev programirane hitrosti
Shranjeno hitrost lahko prekoračite samo tako, da močno (prek točke upora) pritisnete na pedal za plin. Omejevalnik se takoj izključi, hitrost, ki je prikazana na instrumentni plošči, pa utripa. Če zavestno ali nehote zmanjšate hitrost vozila na programirano hitrost, vrednost preneha utripati.
Izklop/vrnitev na običajen
način vožnje
Pritisnite na 5 , omejevalnik je izključen.
Če vozilo vozi po strmem klancu navzdol ali pri močnem pospeševanju, omejevalnik hitrosti ne more preprečiti prekoračitve programirane hitrosti. Uporaba preproge, ki ni homologirana s strani PEUGEOTA, lahko ovira normalno uporabo pedala za plin in omejevalnika hitrosti. Preproge, ki jih je homologiral PEUGEOT, so opremljene s tretjim pritrdiščem, ki se nahaja v območju pedal in preprečuje njihovo nepravilno delovanje.
V primeru motenj v delovanju omejevalnika hitrosti se hitrost zbriše in utripati začnejo črtice. Delovanje naj preverijo v PEUGEOTOVI servisni mreži ali v usposobljeni servisni delavnici.
Motnja v delovanju
Nato lahko spremenite programirano hitrost s tipkama 2 in 3 : - za + ali - 1 km/h = kratek pritisk - za + ali - 5 km/h = dolg pritisk - po stopnjah za + ali - 5 km/h = zadržan pritisk Omejevalnik vklopite s pritiskom na tipko 4 . Ustavite ga s pritiskom na tipko 4 : prikazovalnik potrdi ustavitev s sporočilom Pause (Premor). Omejevalnik vklopite s ponovnim pritiskom na tipko 4 .
Page 132 of 352

130
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Tempomat
Sistem samodejno ohranja hitrost vozila, ki jo je programiral voznik, brez pritiskanja na pedal za plin. Ročni vklop tempomata: hitrost ne sme biti manjša od 40 km/h, poleg tega pa mora biti: - ročica ročnega menjalnika v četrti ali višji prestavi - ročica robotiziranega ročnega menjalnika ali samodejnega menjalnika v drugi ali višji prestavi - vključen položaj A pri robotiziranem ročnem menjalniku in položaj D pri samodejnem menjalniku
Iz varnostnih razlogov ga izklopite ročno, s pritiskom na zavorni pedal ali pedal sklopke ali pa, če se vključi sistem ESC.
Če pritisnete na pedal za plin, lahko za trenutek prekoračite programirano hitrost. Ko spustite pedal za plin, začne vozilo ponovno voziti s shranjeno hitrostjo.
Ko izključite kontakt, razveljavite vse shranjene hitrosti.
1. Tipka za izbor delovanja tempomata 2. Tipka za programiranje hitrosti/za zmanjšanje programirane vrednosti 3. Tipka za programiranje hitrosti/za povečanje programirane vrednosti 4. Tipka za ustavitev/ponovni vklop tempomata (premor) 5. Tipka za izklop tempomata
Tipke na volanskem obroču
Tempomat v nobenem primeru ne more nadomestiti voznikovega spoštovanja prometnih omejitev hitrosti, njegove pazljivosti in odgovornosti pri vožnji.
Ti podatki so prikazani tudi na prosojnem zaslonu. Za podrobnejše informacije glejte poglavje o prikazu podatkov na prosojnem zaslonu.
Programirani podatki so prikazani na prikazovalniku instrumentne plošče.
Prikazi na instrumentni plošči
A. Oznaka za vklop/premor delovanja tempomata B. Oznaka za izbor delovanja tempomata C. Vrednost programirane hitrosti
Page 133 of 352

4
131
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Pritisnite na 1 , tempomat je izbran, vendar še ni vključen (premor). Programirano hitrost nastavite tako, da pospešite do želene hitrosti in pritisnete tipko 2 ali 3 (npr.: 110 km/h).
Programiranje
Programirano hitrost lahko spreminjate s tipkama 2 in 3 : - za + ali - 1 km/h = kratek pritisk, - za + ali - 5 km/h = dolg pritisk, - po stopnjah za + ali - 5 km/h = zadržan pritisk. Delovanje tempomata ustavite s pritiskom na tipko 4 : prikazovalnik potrdi ustavitev s sporočilom "Pause" (Premor). Vklopite ga s ponovnim pritiskom na tipko 4 .
Prekoračitev programirane hitrosti
Če zavestno ali nehote prekoračite programirano hitrost, začne na prikazovalniku vrednost utripati. Vrednost preneha utripati, če zavestno ali nehote zmanjšate hitrost.
Ko spreminjate hitrost tako, da zadržite pritisk na eni od tipk, ostanite zbrani, ker se lahko hitrost hitro povečuje ali zmanjšuje. Tempomata ne uporabljajte na spolzkem cestišču ali v gostem prometu. Če vozite po strmem klancu navzdol, tempomat ne more preprečiti prekoračitve programirane hitrosti. Nič ne sme ovirati delovanja pedal, zato: - pazite, da preprogo pravilno namestite, - nikoli ne polagajte preprog eno na d r u g o .
Če tempomat ne deluje pravilno, se shranjena hitrost izbriše in utripati začnejo črtice.
Sistem naj preverijo v PEUGEOTOVI servisni mreži ali v usposobljeni servisni delavnici.
Motnje v delovanju
Izklop/vrnitev na običajno vožnjo
Pritisnite na 5 , tempomat se izključi. Ponovno se prikaže
kilometrski števec.
Page 134 of 352

132
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Sistem s pomočjo zaznaval v odbijaču opozarja na bližino ovire (osebo, vozilo, drevo, oviro itd.). Tako lahko na primer na začetku vožnje zazna količek, opozorilni znak itd., ko pa se mu vozilo približa, ga zaznavala ne zaznavajo več.
Pomoč pri parkiranju
Sistem pomoči pri parkiranju ne more v nobenem primeru nadomestiti voznikove pazljivosti in odgovornosti.
Sistem se vklopi, ko prestavite v vzvratno prestavo. Sočasno se oglasi zvočni signal. Sistem se izklopi, ko prestavite iz vzvratne prestave.
Pomoč pri vzvratnem
parkiranju
Zvočna pomoč
Na bližino ovire opozarjajo piski, ki se s približevanjem oviri vse hitreje ponavljajo. Ko sistem zazna oviro, zvočnik (levi ali desni) začne oddajati zvočni signal. Ko je razdalja med vozilom in oviro manjša od približno tridesetih centimetrov, se zvočni signal spremeni v neprekinjen pisk.
G r a fi č n a p o m o č
Hkrati z zvočnim signalom se na večfunkcijskem zaslonu prikažejo plošče, ki se vedno bolj približujejo vozilu. Ko se vozilo povsem približa oviri, se na zaslonu prikaže oznaka "Danger" (Nevarnost).
Page 135 of 352

4
133
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Če so pozimi ali v slabem vremenu zaznavala prekrita z blatom, ivjem ali snegom, jih pred vožnjo očistite. Ko prestavite v vzvratno prestavo, vas lahko zvočni signal (dolg pisk) opozori, da so zaznavala umazana. Nekateri zvočni viri (motor, kamion, pnevmatsko kladivo itd.) vplivajo na sprožitev zvočnega signala za pomoč pri parkiranju.
Če nastane motnja pri delovanju sistema, pri prestavljanju v vzvratno prestavo zasveti kontrolna lučka na instrumentni plošči in/ali na večfunkcijskem zaslonu se izpiše sporočilo, sočasno pa se oglasi zvočni signal (kratek pisk). Obrnite se na PEUGEOTOVO servisno mrežo ali na usposobljeno servisno delavnico.
Motnja v delovanju
Sistem za pomoč pri parkiranju naprej se vklopi, ko zaznavala zaznajo oviro pred vozilom in je hitrost vozila nižja od 10 km/h. Pomoč pri parkiranju naprej se izklopi, če se vozilo med vožnjo naprej ustavi za več kot tri
sekunde, če zaznavala ne zaznavajo več ovire, ali če je hitrost vozila višja od 10 km/h.
Pomoč pri parkiranju naprej
Funkcija se samodejno izklopi pri vleki prikolice ali pri uporabi nosilca za kolesa (pri vozilu, opremljenim z vlečno kljuko ali z nosilcem za kolesa, ki ju priporoča PEUGEOT).
Izklop/vklop pomoči pri parkiranju naprej in pri vzvratnem parkiranju
Sistem izklopite s pritiskom na ta gumb. Kontrolna lučka gumba zasveti. Ko ponovno pritisnete na ta gumb, se sistem ponovno vklopi. Kontrolna lučka gumba u g a s n e .
Zvočni signal, ki ga oddaja sprednji ali zadnji zvočnik, opozarja na oviro pred ali za vozilom.
Page 136 of 352

134
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Sistem izmeri prostor med dvema voziloma ali ovirama. Zmeri velikost prostora in vam posreduje informacije o: - možnosti, da parkirate na prostem mestu glede na mere vašega vozila in razdalje, potrebne za izvedbo manevra, - zahtevnosti manevra, ki ga morate izvesti.
Sistem ne meri prostora, ki je dosti večji ali manjši od velikosti vozila.
Kontrolna lučka na gumbu A ima lahko dve različni stanji:
Prikazi
- neprekinjeno sveti: funkcija se vključi s pritiskom na gumb A , - izklopljena: funkcija ni vključena.
Merjenje razpoložljivega prostora
Page 137 of 352

4
135
Vožnja
508_sl_Chap04_conduite_ed01-2014
Delovanje
Odkrili ste prosto mesto: Pri ročnem menjalniku prestavite ročico v prestavo, pri robotiziranem ročnem menjalniku v položaj A , pri samodejnem menjalniku pa v položaj D . Za vklop funkcije pritisnite gumb A . Vklopite smernike na strani merjenja. Prikaže se sporočilo in kontrolna lučka utripa, kar pomeni, da merjenje poteka. Med merjenjem peljite ob prostoru s hitrostjo, nižjo od 20 km/h, da se pripravite na manever. Ko je merjenje končano, vam sistem s sporočilom na večfunkcijskem zaslonu, ki ga spremlja zvočni signal, sporoči zahtevnost manevra.
Funkcija prikaže naslednja sporočila:
Parkiranje je možno .
Parkiranje je oteženo.
Parkiranje se odsvetuje.
Če je bočna razdalja med vašim vozilom in prostorom prevelika, obstaja možnost, da sistem ne bo izmeril prostora.
Funkcija je na voljo po vsaki meritvi in lahko opravite več meritev zapored. Pozimi in v slabem vremenu se
prepričajte, da zaznavala niso prekrita z umazanijo, ivjem ali snegom. Če je vključena funkcija za merjenje razpoložljivega prostora, se sistem za pomoč pri parkiranju naprej izključi, ko poteka merjenje pri vožnji naprej. V primeru nepravilnega delovanja
morajo sistem preveriti v PEUGEOTOVI servisni mreži ali v usposobljeni servisni d e l a v n i c i .
Funkcija se samodejno izklopi: - ob vklopu vzvratne prestave - ob izključitvi kontakta - če ni zahteve za merjenje - pet minut po vklopu funkcije - če hitrost vozila za eno minuto preseže mejno vrednost 70 km/h
Page 138 of 352

136Vidljivost
Obvolanska ročica za luči Ročica za izbor in upravljanje različnih sprednjih in zadnjih luči za osvetlitev vozila in signalizacijo.
G l a v n e l u č i
Na voljo imate različne luči: - pozicijske luči, da je vozilo opazno, - zasenčene luči, da voznik dobro vidi in pri tem ne zaslepi ostalih udeležencev v prometu, - dolge luči za boljšo vidljivost med vožnjo po prazni cesti, - luči za osvetljevanje ovinka za boljšo vidljivost v ovinkih.
Dodatne luči
Za uporabo v posebnih pogojih vožnje so nameščene še druge luči: - zadnji meglenki, da je vozilo bolj vidno v megli,
- sprednji meglenki za boljšo vidljivost v megli in za boljšo osvetlitev križišč in lažje parkiranje, - dnevne luči, da je vozilo vidno podnevi.
Samodejno delovanje luči
Glede na izvedenko so na voljo tudi različni načini samodejnega upravljanja luči: - osvetlitev s časovnim zamikom izklopa, - žarometi za osvetljevanje ovinka, - osvetlitev notranjosti in zunanjosti vozila z razdalje, - osvetlitev za dnevno vožnjo (dnevne luči), - samodejni vklop luči, - samodejni vklop dolgih luči.
Page 139 of 352

5
137
Vidljivost
Model brez samodejnega vklopa (AUTO)
Model s samodejnim vklopom
( A U T O )
Obroč za izbor načina vklopa glavnih luči
Obroč zavrtite tako, da nastavite želeni simbol nasproti oznake.
U g a s n j e n e l u č i
Samodejni vklop luči
Samo pozicijske luči
Zasenčene ali dolge luči Ročica za preklop luči
Za preklop zasenčene/dolge luči povlecite ročico.
Če so luči ugasnjene, ali če so vključene samo pozicijske luči, lahko voznik neposredno vključi
dolge luči ("pomežik z lučmi"), če povleče ročico in jo zadrži.
Prikazi
Na instrumentni plošči zasveti ustrezna kontrolna lučka, ki potrdi vklop izbranih luči.
Page 140 of 352

138
Vidljivost
Obroč za izbor meglenk
Delujejo skupaj z zasenčenimi in dolgimi lučmi.
Sprednji in zadnji meglenki
Zavrtite obroč: za eno stopnjo naprej, da vključite sprednji meglenki, za dve stopnji naprej, da vključite zadnji meglenki, za eno stopnjo nazaj, da izključite zadnji meglenki, za dve stopnji nazaj, da izključite sprednji meglenki.
Pri samodejnem izklopu luči (pri modelu AUTO) ali pri ročnem izklopu zasenčenih luči, ostanejo meglenke in pozicijske luči prižgane. Za izklop meglenk zavrtite obroč nazaj, hkrati se izključijo tudi pozicijske luči.
Vklop sprednjih in zadnjih meglenk je prepovedan v jasnem in deževnem vremenu, tako podnevi kot ponoči, ker lahko zaslepijo ostale udeležence v prometu. Uporaba meglenk je dovoljena samo v megli ali ob sneženju. V teh vremenskih okoliščinah morate ročno vklopiti meglenke in zasenčene luči, saj zaznavalo svetlobe lahko zaznava zadostno jakost svetlobe. Sprednje in zadnje meglenke izklopite takoj, ko jih ne potrebujete več.