Peugeot 508 2014 Priročnik za lastnika (in Slovenian)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 508, Model: Peugeot 508 2014Pages: 352, PDF Size: 13.68 MB
Page 161 of 352

6
159
Varnost otrok
Nepravilna namestitev otroškega sedeža v vozilu ogrozi varnost otroka v primeru trka. Tudi med kratkotrajnimi vožnjami pripnite varnostni pas (pasova) ali trakova otroškega sedeža tako, da se čim tesneje prilegata otrokovemu telesu. Pri namestitvi otroškega sedeža, ki se pripne z varnostnim pasom, preverite, ali se pas dobro prilega otroškemu sedežu in, ali ga trdno drži na avtomobilskem sedežu. Če je prednji sopotnikov sedež nastavljiv, ga po potrebi pomaknite naprej. Za optimalno postavitev otroškega sedeža, pri katerem je otrok z obrazom obrnjen proti vetrobranskemu steklu, preverite ali se naslonjalo otroškega sedeža trdno naslanja na naslonjalo avtomobilskega sedeža in se prepričajte, da ga vzglavnik ne ovira. Če morate odstraniti vzglavnik
avtomobilskega sedeža zagotovite, da bo vzglavnik primerno shranjen ali pritrjen, da ne bi v primeru močnega zaviranja le-ta poškodoval otroka.
Nasveti za otroške sedeže
Varnostna opozorila: - Otrok nikoli ne puščajte v vozilu samih, brez nadzora. - Nikoli ne puščajte otrok ali živali v vozilu z zaprtimi okni na sončni pripeki. - Kontaktnega ključa nikoli ne puščajte v vozilu, oziroma tako, da ga otroci lahko dosežejo. Če želite preprečiti, da bi otrok nehote odprl vrata ali zadnja stekla, uporabite stikalo za zaščito otrok. Stekla ob zadnjih sedežnih mestih naj bodo spuščena največ za tretjino. Majhne otroke zaščitite pred sončno pripeko s senčniki, ki jih namestite na zadnja stranska stekla.
Otroci do desetih let med vožnjo na sprednjem sopotnikovem sedežu ne smejo sedeti tako, da so z obrazom obrnjeni naprej, razen če sedijo na zadnjih sedežih drugi otroci, ali če so sedeži neuporabni (so odstranjeni ali preklopljeni). Pri tem morate obvezno izključiti sprednjo sopotnikovo varnostno blazino. Njena sprožitev je za otroka lahko smrtno nevarna.
Namestitev sedežnega podstavka
Prsni del varnostnega pasu mora biti napet prek otrokove rame in se ne sme dotikati njegovega vratu. Preverite ali poteka spodnji del varnostnega pasu čez otrokova stegna. PEUGEOT vam priporoča, da uporabljate sedežni podstavek z naslonjalom, ki je opremljen z vodilom za varnostni pas ob rami.
Page 162 of 352

160
!
Varnost otrok
Vozilo je bilo homologirano v skladu z najnovejšimi zakonskimi predpisi ISOFIX. Sedeži, ki so predstavljeni spodaj, so opremljeni z zakonsko predpisanimi pritrditvenimi elementi ISOFIX.
Sistem za pritrditev otroških sedežev ISOFIX
Vsak sedež je opremljen s tremi obroči: - dva obroča A , ki sta nameščena med naslonjalom in sediščem avtomobilskega
sedeža in sta označena z nalepko,
Sistem ISOFIX omogoča zanesljivo in hitro namestitev otroškega sedeža v vozilo. Otroški sedeži ISOFIX so opremljeni z dvema zaskočkama, ki ju zlahka pripnete na obroča A . Nekateri sedeži so opremljeni tudi z zgornjim pasom , ki se pripne na obroč B .
Limuzina
S W
Nepravilna namestitev otroškega sedeža v vozilu lahko v primeru trka ogrozi otrokovo življenje.
Za seznanitev s tem, katere otroške sedeže ISOFIX lahko namestite v svoje vozilo, si poglejte tabelo za namestitev otroških sedežev I S O F I X .
- o b r o č B za pritrditev zgornjega pasu, t. i. TOP TETHER , ki je nameščen za s e d e ž e m .
Ta pas pripnete tako, da dvignete vzglavnik avtomobilskega sedeža in potegnete kavelj med vodili vzglavnika. Nato kavelj pripnete na obroč B in napnete pas.
Page 163 of 352

6
161
Varnost otrok
Otroški sedež ISOFIX
Ta otroški sedež lahko uporabljate tudi na tistih avtomobilskih sedežih, ki niso opremljeni s pritrdilnimi elementi ISOFIX. V tem primeru morate sedež obvezno pritrditi s tritočkovnim varnostnim pasom. Pri namestitvi otroškega sedeža upoštevajte navodila proizvajalca sedeža.
Priporoča ga PEUGEOT in je homologiran za vaše vozilo
RÖMER Duo Plus ISOFIX (razred B1 v e l i k o s t i )
Skupina 1: od 9 do 18 kg
Namesti se ga izključno tako, da je otrok z obrazom obrnjen proti vetrobranskem steklu. Opremljen je z zgornjim pritrdilnim pasom, imenovanim TOP TETHER, ki se ga namesti na zgornji obroč B . Možni so trije položaji naklona naslonjala: sedeči, za počitek in ležeči. Sprednji avtomobilski sedež namestite tako, da se otrok z nogami ne bo dotikal naslonjala. Sedež, v katerem je otrok z obrazom obrnjen proti vetrobranskem steklu, lahko pritrdite s tritočkovnim varnostnim pasom.
Page 164 of 352

162
Varnost otrok
Tabela za namestitev otroških sedežev ISOFIX
V spodnji tabeli so v skladu z evropsko zakonodajo navedene možnosti namestitve otroških sedežev ISOFIX na avtomobilske sedeže, ki so opremljeni s pritrdilnimi elementi ISOFIX. Za univerzalne in poluniverzalne otroške sedeže ISOFIX je razred velikosti otroškega sedeža, označen s črkami od A Za univerzalne in poluniverzalne otroške sedeže ISOFIX je razred velikosti otroškega sedeža, označen s črkami od A Za univerzalne in poluniverzalne otroške sedeže ISOFIX je razred velikosti otroškega sedeža, označen s črkami od do G , naveden na otroškem sedežu poleg logotipa ISOFIX.
Otrokova teža / in starost
pod 10 kg (skupina 0) do približno 6 mesecev
pod 10 kg (skupina 0) pod 13 kg (skupina 0+) do približno 1 leta
od 9 do 18 kg (skupina 1) od 1 do približno 3 let
Vrsta otroškega sedeža ISOFIXSedež za dojenčke otrok je s hrbtom obrnjen v smer vožnjeotrok je s hrbtom obrnjen v smer vožnjeotrok je z obrazom obrnjen v smer vožnje
Razred velikosti sedeža ISOFIXFGCDECDABB1
Sprednji sopotnikov sedež Ni opremljen s pritrdilnimi elementi Isofix.
Limuzina
Zadnja bočna sedeža XIL- SUIL- SUIUF IL- SU
Zadnji srednji sedež Ni opremljen s pritrdilnimi elementi Isofix.
SW
Zadnja bočna sedeža XIL- SUIL- SUIUF IL- SU
Zadnji srednji sedež Ni opremljen s pritrdilnimi elementi Isofix.
Page 165 of 352

6
163
Varnost otrok
I UF: Avtomobilski sedež, na katerega lahko z uporabo zgornjega pritrdilnega pasu namestite univerzalni otroški sedež Isofix, v katerem je otrok z obrazom obrnjen v smer vožnje. IL- SU: Avtomobilski sedež, na katerega lahko namestite poluniverzalni otroški sedež Isofix: - v katerem je otrok s hrbtom obrnjen v smer vožnje in je opremljen z zgornjim pritrdilnim pasom ali z opornim drogom, - v katerem je otrok z obrazom obrnjen v smer vožnje in je opremljen z opornim drogom, - sedež za dojenčke, opremljen z zgornjim pritrdilnim pasom ali z opornim drogom. Za pritrditev zgornjega pasu glejte odstavek Pritrdilni elementi Isofix. X: avtomobilski sedež, na katerega ni mogoče namestiti otroškega sedeža ali sedeža za dojenčke iz navedene skupine otrokove teže.
Page 166 of 352

164
Varnost otrok
Električno stikalo za zaščito otrok
Električno stikalo na daljavo preprečuje odpiranje zadnjih vrat s pomočjo notranje ročice in uporabo pomika zadnjih stekel.
Vklop
Pri vključenem kontaktu pritisnite na ta gumb. Kontrolna lučka gumba zasveti in sočasno se izpiše sporočilo, ki potrdi vklop. Lučka sveti, dokler je stikalo za zaščito otrok vključeno. Kljub temu lahko odprete vrata od zunaj in z voznikovega mesta uporabljate stikala za električni pomik zadnjih stekel.
Izklop
Pri vključenem kontaktu ponovno pritisnite na ta gumb. Kontrolna lučka gumba ugasne in sočasno se izpiše sporočilo, ki potrdi izklop. Lučka je ugasnjena, dokler je stikalo za zaščito otrok izključeno.
Če se kontrolna lučka nahaja v drugačnem stanju, opozarja na nepravilno delovanje električnega stikala za zaščito otrok. Delovanje sistema naj preverijo v PEUGEOTOVI servisni mreži ali v usposobljeni servisni delavnici.
To je neodvisen sistem, ki v nobenem primeru ne nadomešča gumba za centralno zaklepanje. Ob vsaki vključitvi kontakta preverite stanje stikala za zaščito otrok. Vedno vzemite ključ iz kontaktne ključavnice, četudi zapustite vozilo le za kratek čas. V primeru močnega trčenja se
električno stikalo za zaščito otrok samodejno izključi in omogoči potnikom na zadnjih sedežih izstop iz vozila.
Page 167 of 352

7
165
Var nost
508_sl_Chap07_securite_ed01-2014
Smerniki
Ročico s stikali za luči premaknite do konca navzdol, če želite nakazati smer vožnje v levo. Ročico s stikali za luči premaknite do konca navzgor, če želite nakazati smer vožnje v desno.
Kratek vklop smernikov
Če pomaknete ročico za luči navzgor ali navzdol, vendar ne prek točke upora, ustrezni smerniki trikrat utripnejo.
Če pozabite izključiti smernike in hitrost
presega 60 km/h, se po dvajsetih sekundah poveča glasnost zvočnega signala.
Varnostne utripalke
Ob pritisku na gumb začnejo smerniki utripati. Varnostne utripalke delujejo tudi pri izključenem kontaktu.
Samodejni vklop varnostnih
utripalk
Med zaviranjem v sili in pri silovitem zmanjšanju hitrosti ter med delovanjem sistema ABS ali pri trku se samodejno vklopijo varnostne utripalke. Pri ponovnem pospeševanju se samodejno izklopijo. Izklopite jih lahko tudi s pritiskom na gumb.
Page 168 of 352

166
Var nost
508_sl_Chap07_securite_ed01-2014
Hupa
Pritisnite na osrednji upravljalni del volana.
Hupa služi za zvočno opozarjanje drugih udeležencev v prometu na nevarnost.
Hupo uporabljajte v naslednjih primerih (glede na veljavno zakonodajo): - n e p o s r e d n a n e v a r n o s t - prehitevanje kolesarja ali pešca - približevanje nepreglednemu mestu
Klic v sili ali klic za
pomoč na cesti
S tem gumbom lahko sprožite klic v sili ali klic za pomoč na cesti, ki ga prejme služba urgentne prve pomoči ali ustrezna Peugeotova služba.
Za več informacij glede uporabe te opreme glejte poglavje o avdio in telematski opremi.
Page 169 of 352

7
167
Var nost
508_sl_Chap07_securite_ed01-2014
Zaznavanje prenizkega tlaka v pnevmatikah
Sistem omogoča samodejno kontrolo tlaka v pnevmatikah med vožnjo. Sistem stalno nadzira tlak v štirih pnevmatikah, takoj ko se vozilo začne premikati. Ta sistem ne odvezuje voznika od mesečnih kontrol tlaka v pnevmatikah (tudi v rezervnem kolesu), kot tudi ne od kontrole pred daljšo potjo. Vožnja s premalo napolnjenimi pnevmatikami poslabša lego na cesti, podaljša zavorno pot, pospeši prezgodnjo obrabo pnevmatik, še posebej v posebnih pogojih uporabe vozila (velika obremenjenost, visoka hitrost, dolga pot).
Sistem za odkrivanje prenizkega tlaka je pomoč pri vožnji in ne nadomešča pozornosti in odgovornosti voznika.
Zaznavala tlaka so nameščena v ventilih vsake pnevmatike (razen pri rezervnem kolesu). Sistem sporži alarm takoj, ko zazna nižanje tlaka v eni ali več pnevmatikah.
Opozorilo za prenizek tlak
Zasveti ta kontrolna lučka, sočasno se oglasi zvočni signal, in glede na opremo, prikaže sporočilo.
Vožnja s premalo napolnjenimi pnevmatikami poveča porabo goriva.
Predpisane vrednosti tlaka v pnevmatikah za vaše vozilo so zabeležene na nalepki za tlak (glejte
rubriko o identifikacijskih podatkih). Kontrola tlaka v pnevmatikah se mora izvesti na "hladnih" pnevmatikah (vozilo zaustavljeno vsaj eno uro, ali po vožnji, krajši od 10 km, pri nizki hitrosti). V nasprotnem primeru pri polnjenju dodajte 0,3 bara k navedenim vrednostim na nalepki.
V primeru motnje na eni od pnevmatik grafični prikaz ali sporočilo, odvisno od opreme, pomaga identificirati mesto motnje. Takoj zmanjšajte hitrost, izogibajte se sunkovitim obratom volanskega obroča ter močnemu zaviranju. Takoj ko prometne razmere to dopuščajo, se ustavite. V primeru predrte pnevmatike uporabite komplet za zasilno popravilo pnevmatike ali namestite rezervno kolo (odvisno od opreme), ali če razpolagate s kompesorjem, npr. s tistim iz kompleta za zasilno popravilo pnevmatike, na hladnih pnevmatikah preverite tlak,
ali če te kontrole ni mogoče izvesti takoj, vozite previdno z zmanjšano hitrostjo.
Page 170 of 352

168
Var nost
508_sl_Chap07_securite_ed01-2014
Zaznava padca tlaka ni vedno tudi vidna preko deformacije pnevmatike. Ne zadovoljite se samo z vizualno kontrolo.
Opozorilo se pojavlja dokler pnevmatika ni ponovno napolnjena, popravljena ali zamenjana. Rezervno kolo (zasilno ali z jeklenim platiščem) ne vsebuje zaznavala tlaka.
Motnja v delovanju
Sprva utripanje, nato neprekinjen prižig kontrolne lučke za padec tlaka v pnevmatikah in sočasen prižig kontrolne lučke za "servis" sporoča, da je prišlo do motenj v delovanju sistema. V tem primeru nadzor nad tlakom v pnevmatikah ni več zagotovljen.
To opozorilo se prikaže tudi v primeru, da ena od pnevmatik ni opremljena z zaznavalom prenizkega tlaka (če je nameščeno zasilno rezervno kolo ali rezervno kolo z jeklenim p l a t i š č e m ) .
Obrnite se na Peugeotovo servisno mrežo ali kvalificirano servisno delavnico, kjer naj preverijo delovanje sistema, ali, po popravilu predrte pnevmatike, za namestitev originalnih platišč, opremljenih z zaznavalom tlaka.