Peugeot 3008 Hybrid 4 2013.5 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2013.5, Model line: 3008 Hybrid 4, Model: Peugeot 3008 Hybrid 4 2013.5Pages: 378, PDF Size: 22.38 MB
Page 191 of 378

10
Kontrole189
Pokrywa silnika
Odpiąć podpórkę C . Zamocować podpórkę w wyżłobieniu do podtrzymania pokrywy.
Z a m y k a n i e
Wyjąć podpórkę z zaczepu. Wpiąć podpórkę na swoje miejsce. Opuścić pokrywę i puścić ją pod koniec opuszczania. Pocią gnąć za pokrywę silnika, aby sprawdzić prawidłowe zablokowanie.
O t w i e r a n i e
Otworzyć lewe przednie drzwi. Pocią gnąć wewnętrzną dźwignię A , znajdującą się na dole obramowania drzwi.
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć zapłon (zgaszona kontrolka Ready ), aby uniknąć ryzyka Ready ), aby uniknąć ryzyka Readyobrażeń związanego z automatycznym uruchomieniem silnika.
Usytuowanie wewnętrznej dźwigni uniemożliwia otworzenie pokrywy, dopóki przednie lewe drzwi są zamknięte. Nie otwierać pokrywy silnika w przypadku silnego wiatru. Gdy silnik jest gorący, należy bardzo uważać podczas manipulowania zewnętrzną dźwignią i podpórką pokrywy (ryzyko poparzenia).
Popchnąć w lewo dźwignię zewnętrzną B i podnieść pokrywę.
Nigdy nie dotykać, manipulować, ani nie demontować pomarańczowych przewodów "wysokiego napięcia".
Ze względu na obecność urządzeń elektrycznych w komorze silnika, zaleca
się ograniczenie kontaktów z wodą (deszcz, mycie...).
Page 192 of 378

Kontrole
190
Brak paliwa (Diesel)
Silnik 2-litrowy HDi
Wlać do zbiornika co najmniej pięć litrów oleju napędowego. Otworzyć pokrywę silnika. W razie potrzeby odpiąć osłonę, aby uzyskać dostęp do pompki zasysającej. Odkręcić zawór odpowietrzania. Pompować pompką zasysającą do momentu pokazania się paliwa w przezroczystym wężyku. Zakręcić zawór odpowietrzania. Włączyć rozrusznik (w przypadku gdyby silnik nie uruchomił się, odczekać 15 sekund, a następnie ponowić próbę). Po kilku nieudanych próbach należy ponownie napompować paliwo pompką , a następnie włączyć rozrusznik. Założyć i zapiąć osłonę oraz upewnić się, że jest ona prawidłowo zapięta. Zamknąć pokrywę silnika.
W przypadku samochodów wyposażonych w silnik HDi, po wyczerpaniu paliwa należy ponownie zassać paliwo do układu paliwowego; patrz odpowiedni rysunek przedstawiający komorę silnika.
W rubryce "Zabezpieczenie przed
pomyłką przy tankowaniu (Diesel)" znaleźć można informacje na temat urządzenia zapobiegającego pomyłce przy tankowaniu.
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć zapłon (zgaszona kontrolka Ready ), aby uniknąć ryzyka Ready ), aby uniknąć ryzyka Readyobrażeń związanego z automatycznym uruchomieniem silnika.
Jeżeli silnika nie można uruchomić za pier wszym razem, nie ponawiać próby i wykonać procedurę od początku.
Page 193 of 378

10
Kontrole191
Silnik Diesla
Istnieje możliwość dostępu do sprawdzenia stanu poszczególnych płynów, wymiany niektórych elementów lub ręcznego wprowadzenia paliwa pompką do układu paliwowego.
1. Zbiornik wspomagania układu kierowniczego. 2. Zbiornik spryskiwacza szyby i reflektorów.
3. Zbiornik płynu chłodzącego. 4. Zbiornik płynu hamulcowego.
5. Akumulator / Bezpieczniki. 6. Skrzynka bezpieczników. 7. Filtr powietrza.
8. Wskaźnik poziomu oleju silnikowego.
9. Otwór wlewowy oleju silnikowego. 10. Pompa zasysająca. 11. Zawór odpowietrzania.
Page 194 of 378

Kontrole
192
K o n t r o l a s t a n u p ł y n ó w
Poziom oleju w silniku
Do kontroli poziomu oleju silnikowego służy wskaźnik poziomu oleju na zestawie wskaźników działający po włączeniu zapłonu w przypadku samochodów ze wskaźnikiem elektronicznym lub ręczny wskaźnik poziomu (bagnet).
Stan płynów należy regularnie kontrolować zgodnie z książką ser wisową i gwarancyjną i uzupełniać w razie potrzeby, o ile nie ma przeciwwskazań. W przypadku znacznego spadku poziomu płynu należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu kontroli danego układu.
W celu zapewnienia wiarygodnego odczytu samochód musi być zaparkowany na płaskiej powierzchni, a silnik musi być wyłączony od przynajmniej 30 minut.
Uzupełnianie oleju silnikowego między przeglądami (lub wymianami) jest rzeczą normalną. PEUGEOT zaleca kontrolowanie i
uzupełnienie oleju co 5000 km.
W trakcie czynności wykony wanych pod pokr y wą silnika należy uważać, ponieważ niektóre elementy są wyjątkowo gorące (niebezpieczeństwo poparzeń), a motowentylator może się załączyć w każdej chwili (nawet przy wyłączonym zapłonie).
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć zapłon (zgaszona kontrolka Ready ), aby uniknąć ryzyka obrażeń związanego z Ready ), aby uniknąć ryzyka obrażeń związanego z Ready
automatycznym uruchomieniem silnika.
Kontrola za pomocą ręcznego wskaźnika poziomu
W celu zapoznania się z lokalizacją ręcznego wskaźnika poziomu w komorze silnika samochodu należy odwołać się do rubryki "Silnik Diesla". - Chwycić wskaźnik poziomu za kolorową końcówkę i całkowicie go wyjąć. - Wytrzeć wskaźnik poziomu za pomocą czystej, niestrzępiącej się ściereczki. - Wsunąć wskaźnik poziomu na swoje miejsce aż do oporu, następnie ponownie go wyjąć i sprawdzić poziom wzrokowo: prawidłowy poziom musi znajdować się między znacznikami A i B .
A = MA XI
B = MINI
W przypadku stwierdzenia poziomu powyżej znacznika A lub poniżej znacznika B nie uruchamiać silnika . - Jeżeli poziom MAXI jest przekroczony (ryzyko uszkodzenia silnika), należy
skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. - Jeżeli poziom MINI nie jest osią gnięty, należy koniecznie dolać oleju silnikowego.
Page 195 of 378

10
Kontrole193
Poziom płynu hamulcowego
Poziom płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI". W innym wypadku należy sprawdzić zużycie klocków hamulcowych.
Wymiana płynu hamulcowego
Zgodnie ze wskazaniami podanymi w książce serwisowej i gwarancyjnej.
Charakterystyka płynu
Płyn musi spełniać wymagania producenta.
Poziom płynu układu kierowniczego ze Poziom płynu układu kierowniczego ze Poziom płynu układu
wspomaganiem kierowniczego ze wspomaganiem kierowniczego ze
Poziom płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI". Aby to sprawdzić, odkręcić korek przy zimnym silniku.
Uzupełnianie poziomu oleju w silniku
Parametr y oleju Olej musi być dostosowany do danego silnika oraz spełniać wymagania producenta.
W celu uzyskania informacji o lokalizacji korka
zbiornika w komorze silnika samochodu należy odwołać się do rubryki "Silnik Diesla". - Odkręcić korek zbiornika w celu uzyskania dostępu do wlewu. - Wlać olej małymi porcjami, uważając, aby go nie rozpryskiwać na elementy silnika (ryzyko pożaru). - Przed sprawdzeniem poziomu za pomocą ręcznego wskaźnika poziomu należy poczekać kilka minut. - Uzupełnić poziom, jeżeli jest to konieczne. - Po sprawdzeniu poziomu dokładnie zakręcić korek zbiornika i umieścić wskaźnik poziomu na swoim miejscu.
Po 30 minutach od chwili uzupełnienia stanu oleju można skontrolować poziom za pomocą wskaźnika w zestawie wskaźników po uprzednim włączeniu z a p ł o n u .
Wymiana oleju
W celu uzyskania informacji o częstotliwości wykonywania tej operacji należy odwołać się do książki ser wisowej i gwarancyjnej. Aby zapewnić sprawność silnika i systemów ograniczających emisję spalin, nie należy stosować dodatków do oleju silnikowego.
Page 196 of 378

Kontrole
194
Poziom dodatku do oleju
napędowego (Diesel z
filtrem cząstek stałych)
Z u ż y t e o l e j e i p ł y n y
U z u p e ł n i e n i e
Uzupełnienie dodatku musi być bezwzględnie wykonywane w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Charakterystyka płynu
Aby zapewnić optymalną skuteczność czyszczenia i uniknąć zamarzania, nie należy uzupełniać ani zastępować płynu wodą.
Minimalny poziom dodatku sygnalizowany jest zapaleniem się kontrolki ser wisowej, któremu towarzyszy sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Poziom płynu spryskiwaczy
szyb i spryskiwaczy reflektorów
Poziom płynu spryskiwaczy
szyb i spryskiwaczy reflektorów
Poziom płynu spryskiwaczy
W pojazdach wyposażonych w spryskiwacze reflektorów minimalny poziom płynu sygnalizowany jest poprzez sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Przy najbliższym zatrzymaniu samochodu uzupełnić poziom.
Poziom płynu
chłodzącego
Poziom tego płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI", nigdy go nie przekraczając. Gdy silnik jest ciepły, temperatura płynu chłodzącego jest regulowana przez motowentylator.
Charakterystyka płynu
Płyn ten musi spełniać wymagania producenta.
Ponieważ układ chłodzenia działa pod ciśnieniem, należy odczekać co najmniej godzinę od wyłączenia silnika przed odkręceniem korka. Aby uniknąć poparzenia, odkręcić korek o dwa obroty, co spowoduje spadek ciśnienia. Gdy ciśnienie spadnie, odkręcić korek i uzupełnić poziom płynu.
Motowentylator może się włączyć po w yłączeniu silnika: uważać na przedmioty lub części odzieży, które mogł yby się wkręcić w łopatki.
Unikać dłuższego kontaktu zużytego oleju i płynów ze skórą. Większość płynów jest szkodliwa dla zdrowia i bardzo korozyjna.
Nie należy wylewać zużytego oleju i płynów do ścieków lub na podłoże. Zużyty olej należy przelać do pojemników przeznaczonych do tego celu, znajdujących się w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Page 197 of 378

10
Kontrole195
Kontrole
Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z książką ser wisową i gwarancyjną i w zależności od silnika pojazdu. Kontrolę można wykonać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Akumulator jest bezobsługowy. Mimo wszystko należy sprawdzać czystość i dokręcenie klem, zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Przed przystą pieniem do prac związanych z akumulatorem należy zapoznać się z rubryką "Akumulator 12 V ", aby uzyskać informacje dotyczące odłączania i ponownego podłączania akumulatora.
Akumulator 12 V
Filtr powietrza i filtr kabiny
Terminy wymiany elementów filtrujących znajdują się w książce serwisowej i gwarancyjnej. W zależności od warunków zewnętrznych (zapylenie atmosfery...) oraz eksploatacji samochodu ( jazda miejska...), filtr y należy w ymieniać dwa razy częściej . Zanieczyszczony filtr kabiny może zmniejszyć wydajność klimatyzacji oraz stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów.
Filtr oleju
Wymieniać filtr oleju przy każdej wymianie oleju silnika. Terminy wymiany tego elementu znajdują się w książce ser wisowej i gwarancyjnej.
Filtr cząstek stałych (Diesel)
Początek nasycenia filtra cząstek stałych jest sygnalizowany zapaleniem się na chwilę tej kontrolki i pojawieniem się komunikatu na ekranie wielofunkcyjnym. Gdy tylko warunki na drodze na to pozwolą , wykonać regenerację filtra, jadąc z prędkością co najmniej 60 km/h do momentu zgaśnięcia kontrolki. Jeżeli kontrolka pozostaje zapalona, to znaczy, że brakuje dodatku; zapoznać się z paragrafem "Poziom dodatku do oleju napędowego".
W nowym samochodzie pier wszym operacjom regeneracji filtra cząstek stałych może towarzyszyć zapach "spalenizny", co jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Po dłuższej jeździe z małą prędkością lub na niskich obrotach można zauważyć wydobywanie się pary wodnej z układu wydechowego podczas przyspieszania. Nie ma to żadnego wpływu na zachowanie samochodu ani na środowisko naturalne.
Podczas regeneracji filtra cząstek stałych tryb 100% elektryczny jest niedostępny.
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć zapłon (zgaszona kontrolka Ready ), aby uniknąć ryzyka Ready ), aby uniknąć ryzyka Readyobrażeń związanego z automatycznym uruchomieniem silnika.
Page 198 of 378

Kontrole
196
Stopień zużycia tarcz
hamulcowych
K l o c k i h a m u l c o w e
Zużycie klocków hamulcowych zależy od stylu jazdy, w szczególności dla samochodów użytkowanych w mieście, na krótkich dystansach. Może okazać się konieczne wykonanie kontroli, nawet między przeglądami samochodu. Obniżenie się poziomu płynu hamulcowego sygnalizuje nie tylko wyciek, ale może wskazywać na zużycie klocków hamulcowych.
Wszelkie informacje związane z kontrolą stanu zużycia tarcz hamulcowych dostępne są w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Sterowana skrzynia biegów
Skrzynia biegów nie wymaga konser wacji (bez wymiany oleju). Informacje dotyczące terminów kontroli tego elementu znajdują się w książce ser wisowej i gwarancyjnej.
E l e k t r y c z n y h a m u l e c
postojowy
System ten nie wymaga żadnej szczególnej kontroli. W razie problemu należy zlecić sprawdzenie systemu w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Stosować wyłącznie produkty zalecane przez PEUGEOT lub produkty o podobnej jakości i parametrach technicznych. Aby zoptymalizować działanie elementów tak ważnych, jak układ hamulcowy, PEUGEOT wybiera i proponuje specjalne produkty. Po myciu samochodu, w przypadku wilgoci lub w okresie zimowym, tarcze i klocki hamulcowe mogą się oszronić: skuteczność hamowania może ulec pogorszeniu. Zahamować delikatnie kilka razy, aby wysuszyć i odszronić hamulce.
Więcej informacji znajduje się w rubryce "Elektryczny hamulec postojowy – § Usterki działania".
Page 199 of 378

11
Informacje praktyczne197
Lista narzędzi
Poniższe narzędzia są przystosowane do Państwa samochodu. Nie należy ich używać do innych celów. 1. Sprężarka 12 V. Zawiera środek uszczelniający do tymczasowej naprawy opony i umożliwia uzyskanie prawidłowego ciśnienia w oponie. 2. Dwa kliny do zablokowania samochodu. 3. Klucz do śrub antykradzieżowych (znajdujący się w schowku przednim * ). Umożliwia dostosowanie do specjalnych śrub antykradzieżowych.
Inne akcesoria
4. Zdejmowany zaczep holowniczy.
Zestaw do prowizorycznej naprawy opony
Dostęp do zestawu
Zestaw znajduje się w skrzynce w bagażniku pod podłogą.
Kompletny zestaw składający się z kompresora i wkładu ze środkiem uszczelniającym do tymczasowej napraw y opony, aby móc dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego. Może być stosowany do naprawy większości otworów powstałych w wyniku przebicia opony, znajdujących się na bieżniku lub opasaniu o p o n y .
Patrz rubryka "Holowanie pojazdu".
* Zależnie od kraju przeznaczenia.
Page 200 of 378

Informacje praktyczne
198
A. Przełącznik położenia "Naprawa" lub "Pompowanie". B. Przełącznik włącz "I" / wyłącz "O" . C. Przycisk wypuszczania powietrza. D. Ciśnieniomierz (w barach oraz w p.s.i). E. Pojemnik z: - kablem z przejściówką do gniazda 12 V, - różnymi końcówkami do pompowania sprzętu sportowego, np. piłek, dętek rowerowych.
O p i s z e s t a w u
F. Wkład ze środkiem uszczelniającym. G. Biały przewód z korkiem służący do naprawy. H. Czarny przewód do pompowania. I. Nalepka z ograniczeniem prędkości.
Nalepka z ograniczeniem prędkości Ipowinna być naklejona na kierownicę, aby przypominać, że jedno koło jest naprawione tymczasowo. Nie przekraczać prędkości 80 km/h podczas jazdy z oponą naprawioną za pomocą tego typu zestawu.