Peugeot 3008 Hybrid 4 2013.5 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2013.5, Model line: 3008 Hybrid 4, Model: Peugeot 3008 Hybrid 4 2013.5Pages: 378, PDF Size: 22.38 MB
Page 201 of 378

11
Informacje praktyczne199
Sposób przeprowadzenia naprawy
W y ł ą c z y ć z a p ł o n .
1 . U s z c z e l n i a n i e
Całkowicie rozwinąć biały przewód G . Odkręcić korek z białego przewodu. Podłączyć biały przewód do zaworu naprawianej opony.
Włożyć wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Obrócić selektor A do położenia "Naprawa". Sprawdzić, czy przełącznik B jest przechylony w położenie "O" .
Należy uważać, ponieważ środek jest szkodliwy (zawiera glikol etylenowy, kalafonię...) w przypadku połknięcia i drażniący dla oczu. Przechowywać środek w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie należy wycią gać obcych ciał wbitych w oponę.
Nie włączać kompresora przed podłączeniem białego przewodu do zaworu opony: środek uszczelniający rozleje się na zewnątrz.
Page 202 of 378

Informacje praktyczne
200
Włączyć kompresor, przestawiając przełącznik B w położenie "I" , aż ciśnienie w oponie osią gnie 2,0 bara. Produkt uszczelniający wtryskiwany jest do opony pod ciśnieniem; w trakcie tej operacji nie wyjmować przewodu z zaworu (niebezpieczeństwo ochlapania).
Odłączyć zestaw i zakręcić korek na białym przewodzie. Uważać, aby nie zabrudzić pojazdu płynem pozostałym w pojemniku. Trzymać zestaw pod ręką. Przejechać od razu około pięciu kilometrów z małą prędkością (między 20 i 60 km/h),
aby uszczelnić przebitą oponę. Zatrzymać się, aby sprawdzić, czy opona naprawiła się i czy ciśnienie się utrzymuje. Jeżeli po upływie pięciu do siedmiu minut nie można uzyskać tego ciśnienia, oznacza to, że opony nie można naprawić; skontaktować się z
ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc d r o g o w ą .
Page 203 of 378

11
Informacje praktyczne201
Włożyć ponownie wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić ponownie samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Przełączyć selektor A do położenia "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć czarny przewód H . Podłączyć czarny przewód do zaworu naprawianej opony.
2 . P o m p o w a n i e
Wyrównać ciśnienie za pomocą kompresora (aby napompować: przełącznik B w położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O" i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą informującą o ciśnieniu ogumienia (znajdującą się przy drzwiach kierowcy). Późniejszy spadek ciśnienia wskazuje, że przebicie nie zostało dobrze zatkane; skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc drogową. Odłączyć cały zestaw, a potem go
schować. Nie przekraczać prędkości 80 km/h i ograniczyć dystans do 200 km.
Udać się możliwie jak najszybciej do ASO sieci PEUGEOT lub do warsztatu specjalistycznego. Koniecznie poinformować technika, że został użyty ten zestaw. Po wykonaniu diagnostyki technik poinformuje, czy opona może być naprawiona, czy musi być wymieniona.
Page 204 of 378

Informacje praktyczne
202
Wyjmowanie wkładu
Schować czarny przewód. Wyjąć zakrzywioną podstawę białego przewodu. Przytrzymać sprężarkę w pozycji pionowej. Odkręcić wkład od dołu. Włożyć wtyczkę elektryczną sprężarki do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić silnik i pozostawić go na wolnych obrotach. Wyrównać ciśnienie za pomocą sprężarki (aby napompować: przełącznik B w
położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O" i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą wskazującą ciśnienie w ogumieniu pojazdu lub w sprzęcie sportowym. Wycią gnąć przewód i schować cały z e s t a w .
Kontrola / Uzupełnianie
ciśnienia
Kompresora bez wkładu naprawczego można użyć do: - sprawdzania lub okazjonalnego pompowania opon, - pompowania innego sprzętu sportowego (piłek, dętek rowerowych...).
Ustawić przełącznik A Ustawić przełącznik A Ustawić przełącznik w pozycji "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć czarny przewód H . Podłączyć czarny przewód do zaworu opony lub sprzętu. W razie konieczności założyć odpowiednią końcówkę dołączoną do zestawu.
Uważać, aby płyn nie wyciekł. Data przydatności płynu znajduje się na pojemniku. Pojemnik jednokrotnego użytku, nawet jeśli tylko jest napoczęty, musi być wymieniony. Po wykorzystaniu nie wyrzucać zużytego pojemnika; należy go oddać do ASO sieci PEUGEOT lub do punktu zbierającego tego typu odpady. Pamiętać o zakupie nowego pojemnika ze środkiem uszczelniającym w sieci PEUGEOT lub w warsztacie s p e c j a l i s t y c z n y m .
Page 205 of 378

11
Informacje praktyczne203
Narzędzia znajdują się w bagażniku.
Dostęp do narzędzi
W y m i a n a k o ł a
Sposób wymiany uszkodzonego koła na koło zapasowe.
Przed każdą inter wencją przy samochodzie wyłączyć zapłon (zgaszona kontrolka Ready ), aby Ready ), aby Readyuniknąć ryzyka obrażeń związanego z automatycznym uruchomieniem silnika.
Podczas stosowania urządzeń podnośnikowych (na przykład podnośnika będącego na wyposażeniu) należy podstawiać urządzenie w specjalnych do tego celu miejscach, aby nie uszkodzić przewodów wysokiego napięcia.
Wykrywanie niskiego ciśnienia w ogumieniu
Koło zapasowe (typu dojazdowego albo z felgą stalową ) nie posiada czujnika. Naprawę przebitego koła należy wykonywać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Page 206 of 378

Informacje praktyczne
204
Inne narzędzia
7. Zdejmowany zaczep holowniczy.
* Zależnie od kraju przeznaczenia.
Patrz rozdział "Holowanie pojazdu".
Lista narzędzi
Poniższe narzędzia są przystosowane do tego właśnie samochodu. Nie należy ich używać do innych celów. 1. Klucz do okręcania kół. * Umożliwia odkręcenie śrub mocujących koło. 2. Podnośnik z korbką. * Umożliwia podniesienie samochódu.
3a. Narzędzie do zdejmowania kołpaków (zależnie od wyposażenia) * . Umożliwia zdjęcie środkowego kołpaka z alufelgi. 3b. Narzędzie do zdejmowania "kapturów" śrub kół (zależnie od wyposażenia) * . Umożliwia zdjęcie osłon (kapturów) śrub na alufelgach. 4. P r o w a d n i c a c e n t r u j ą c a * . Umożliwia założenie koła z alufelgą na piastę. 5. Klucz do śrub antykradzieżowych (znajduje się w schowku przednim) * . Umożliwia dopasowanie klucza do odkręcania kół do specjalnych śrub antykradzieżowych. 6. Kliny do zablokowania samochodu (w zależności od wyposażenia).
Page 207 of 378

11
Informacje praktyczne205
Demontaż koła
Zestawienie operacji
Zdjąć kołpak piasty za pomocą narzędzia 3a lub kaptury z każdej śruby za pomocą narzędzia 3b . Założyć specjalną tuleję 5 (w zależności od wyposażenia) na klucz do odkręcania kół
1, aby odblokować śrubę antykradzieżową.
Odblokować pozostałe śruby za pomocą klucza do odkręcania kół 1 .
Ustawić podstawę podnośnika na podłożu i upewnić się, że znajduje się ona na wprost wykorzystywanego miejsca A albo B . Rozłożyć podnośnik 2 do momentu zetknięcia się jego główki z miejscem A lub B (punkt podparcia podnośnika w środkowej części główki podnośnika).
Ustawienie samochodu
Zatrzymać samochód w miejscu nie zakłócającym ruchu innym uczestnikom ruchu drogowego: w miarę możliwości podłoże powinno być płaskie, stabilne i nieśliskie. Zacią gnąć hamulec postojowy, chyba że jest zaprogramowany w trybie automatycznym, wyłączyć zapłon i ustawić dźwignię na pier wszym biegu lub w położeniu R , tak by zablokować koła. Sprawdzić, czy na panelu hamulca postojowego zapaliła się kontrolka hamulca oraz kontrolka P . P . P Należy bezwzględnie upewnić się, że pasażerowie wysiedli z samochodu i
przebywają w bezpiecznym miejscu. Nigdy nie wsuwać się pod samochód ustawiony na podnośniku; użyć podnośnika samochodowego.
Page 208 of 378

Informacje praktyczne
206
M o n t a ż k o ł a
Podnosić samochód do momentu uzyskania wystarczającej przestrzeni między kołem a podłożem w celu łatwego założenia koła zapasowego (nieprzebitego).
Odkręcić śruby i odłożyć w czyste miejsce. Z d j ą ć k o ł o . Po zmianie koła
Aby odpowiednio schować koło w bagażniku należy zdjąć najpier w środkową nakładkę. Sprawdzić jak najszybciej dokręcenie śrub i ciśnienie koła zapasowego w ASO sieci PEUGEOT. Naprawić przebitą oponę i jak najszybciej ją założyć.
Page 209 of 378

11
Informacje praktyczne207
Zestawienie operacji
Założyć koło na piastę. Przykręcić śruby ręką. Dokręcić wstępnie śrubę antykradzieżową za pomocą klucza do odkręcania śrub 1 , wyposażonego w specjalną tuleję 5 (jeżeli jest na wyposażeniu). Dokręcić wstępnie pozostałe śruby za pomocą samego klucza do odkręcania śrub 1 .
Opuścić samochód. Złożyć podnośnik 2 i wycią gnąć go spod s a m o c h o d u .
Zablokować śrubę antykradzieżową za pomocą klucza do odkręcania śrub 1 , wyposażonego w specjalną tuleję 5 (jeżeli jest na wyposażeniu). Zablokować pozostałe śruby za pomocą samego klucza do odkręcania śrub 1 . Założyć kołpak piasty, a następnie nacisnąć, aby go wpiąć lub założyć kaptury na wszystkie śruby. S c h o w a ć n a r z ę d z i a .
Page 210 of 378

Informacje praktyczne
208
Łańcuchy śniegowe należy zakładać wyłącznie na przednie koła. Nie należy ich zakładać na koła zapasowe.
U ż y w a ć w y ł ą c z n i e ł a ń c u c h ó w przeznaczonych do kół zamontowanych w pojeździe. Więcej informacji na temat łańcuchów śniegowych można uzyskać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie s p e c j a l i s t y c z n y m .
Unikać jazdy po odśnieżonych drogach, aby nie uszkodzić opon samochodu ani jezdni. Zaleca się założyć łańcuchy przed wyjazdem na płaskim i suchym podłożu. Jeżeli samochód posiada felgi ze stopu aluminium, sprawdzić, czy żadna część łańcucha lub mocowań nie styka się z felgą.
Ł a ń c u c h y ś n i e g o w e
W warunkach zimowych łańcuchy śniegowe poprawiają właściwości trakcyjne pojazdu, jak również jego zachowanie podczas hamowania.
Przestrzegać obowiązujących w poszczególnych krajach przepisów dotyczących maksymalnej prędkości jazdy z założonymi łańcuchami śniegowymi.
Wskazówki dotyczące zakładania łańcuchów
W przypadku konieczności założenia łańcuchów na trasie zatrzymać samochód na płaskiej powierzchni na poboczu. Zacią gnąć hamulec postojowy i ewentualnie podłożyć kliny pod koła, aby samochód nie przesuwał się. Wyłączyć stacyjkę i upewnić się, że kontrolka "READY" zgasła w zestawie wskaźników. Założyć łańcuchy zgodnie z instrukcjami producenta. Ruszyć powoli i przejechać kawałek, nie przekraczając prędkości 50 km/h. Zatrzymać samochód i sprawdzić, czy łańcuchy są odpowiednio naprężone.
Łańcuchy śniegowe można zakładać jedynie na koła przedniej osi. Selektor ustawia się na tryb 4WD.