Peugeot 3008 Hybrid 4 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2014, Model line: 3008 Hybrid 4, Model: Peugeot 3008 Hybrid 4 2014Pages: 378, PDF Size: 22.38 MB
Page 231 of 378

11
Informacje praktyczne229
H o l o w a n i e p r z y c z e p y . . .
Samochód został zaprojektowany przede wszystkim do transportu osób i bagaży, może być jednak używany również do holowania przyczepy.
Zalecenia dotyczące jazdy Maksymalna masa przyczepy
Masa holowanej przyczepy nie może przekraczać 500 kg. Rozmieszczenie ładunków
Należy tak rozłożyć ładunki na przyczepie, aby najcięższe przedmioty znajdowały się możliwie najbliżej osi i aby wartość nacisku na główkę haka była zbliżona do maksymalnej dopuszczalnej wartości, jednak nie większa. Gęstość powietrza maleje wraz ze wzrostem wysokości, zmniejszając tym samym moc silnika. Należy zmniejszać maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy o 10% na każde 1000 metrów wysokości.
Urządzenie przystosowane do podłączenia przyczepy lub bagażnika rowerowego z sygnalizacją i dodatkowym oświetleniem.
Jazda z przyczepą poddaje holujący pojazd zwiększonym obciążeniom i wymaga od kierowcy szczególnej u w a g i .
Zaleca się stosowanie markowych
haków holowniczych i wiązek elektrycznych PEUGEOT posiadających homologację i dostosowanych do konstrukcji Państwa samochodu, które należy montować w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. W przypadku montażu zestawu poza siecią PEUGEOT, musi być on bezwzględnie przeprowadzony z użyciem wiązki elektrycznej pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta.
Należy zapoznać się z rozdziałem "Dane techniczne", gdzie podano masy pojazdu i przyczep dopuszczalne dla danego pojazdu.
Page 232 of 378

Informacje praktyczne
230
C h ł o d z e n i e
Holowanie przyczepy na wzniesieniach powoduje wzrost temperatury płynu chłodzącego. Wentylator napędzany jest elektrycznie, jego zdolność chłodzenia nie zależy więc od obrotów silnika. W celu zmniejszenia obrotów silnika należy zredukować prędkość pojazdu. Maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy przy dłuższej jeździe na wzniesieniach zależy od ich nachylenia i temperatury otoczenia. W każdym wypadku należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę płynu chłodzącego.
Wiatr boczny
Uwzględnić zwiększoną wrażliwość pojazdu na wiatr boczny.
O p o n y
Sprawdzać ciśnienie w oponach holującego pojazdu i przyczepy, przestrzegając przy tym zalecanych w a r t o ś c i .
H a m u l c e
Podczas holowania przyczepy wydłuża się droga hamowania.
W razie zapalenia się sygnalizatora alarmowego lub kontrolki STOP należy zatrzymać pojazd i możliwie jak najszybciej wyłączyć silnik.
Oświetlenie
Sprawdzić światła i kierunkowskazy w p r z y c z e p i e .
Wspomaganie parkowania tyłem zostanie wyłączone automatycznie w przypadku zastosowania oryginalnych
haków PEUGEOT.
Page 233 of 378

11
Informacje praktyczne231
Montaż pałąków dachowych
Przy montażu poprzecznych pałąków dachowych bagażnika bazowego należy używać przewidzianych do tego czterech punktów szybkiego mocowania: podnieść osłony, odsłonić otwory mocowania na każdym pałąku za pomocą klucza, włożyć mocowania do otworów i zaryglować je na dachu, upewnić się, że pałąki dachowe są
przymocowane prawidłowo (potrząsając nimi), zasłonić otwory mocowania na każdym pałąku za pomocą klucza. .
Maksymalne dopuszczalne obciążenie bagażnika dachowego dla bagażu nie przekraczającego 40 cm wysokości (z wyjątkiem bagażnika rowerowego): 65 kg. Jeżeli wysokość bagażu przekracza 40 cm należy dostosować prędkość pojazdu do profilu drogi, tak by nie uszkodzić pałąków oraz mocowań dachowych. W przypadku przewożenia przedmiotów dłuższych od samochodu należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Page 234 of 378

Informacje praktyczne
232
Osłona zimowa
Zdejmowana osłona uniemożliwia gromadzenie się śniegu na poziomie wentylatora chłodnicy. Przed jakąkolwiek czynnością upewnić się, że silnik wentylatora jest wyłączony. W przypadku montażu oraz demontażu zalecamy kontakt z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
M o n t a ż
Ustawić osłonę tak, aby dolne klipsy stykały się z dolną częścią dolnej kratki
wentylacyjnej, dopomagając sobie kołkiem prowadzącym. Przymocować najpier w część dolną , a następnie górną , postępując od części środkowej w kierunku końców.
D e m o n t a ż
Odczepić górną część osłony, zaczynając od części środkowej.
Chwycić osłonę za dolne końce i odczepić, pocią gając do siebie.
Nie zapominać o zdjęciu osłony zimowej: - gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 10°C, - podczas holowania, - przy prędkości powyżej 120 km/h.
Page 235 of 378

11
Informacje praktyczne233
A k c e s o r i a
"Komfort"
Owiewki drzwi, pomoc przy parkowaniu, rolety boczne, wieszaki na ubrania, moduły izotermiczne...
" S t y l "
Felgi aluminiowe, progi drzwi, chromowane osłony lusterek wstecznych, chromowane klamki drzwi, spojler, gałka dźwigni zmiany biegów...
" R o z w i ą z a n i a
transportowe"
Relingi dachowe, haki holownicze, bagażnik rowerowy mocowany na haku holowniczym, bagażnik rowerowy mocowany na relingach, uchwyty na narty, bagażnik dachowy sztywny i elastyczny... Hak holowniczy wymaga zamontowania wyłącznie przez ASO sieci PEUGEOT.
"Bezpieczeństwo"
Alarm antywłamaniowy, znakowanie szyb, zabezpieczenie przeciwkradzieżowe kół, nadstawki i foteliki dziecięce, zestaw przeciwmgłowy, apteczka, alkomat, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, system
wykrywania skradzionego samochodu, kratka ochronna do przewozu psa, wyposażenie zimowe (łańcuchy śniegowe, pokrowce przeciwpoślizgowe...)...
" Z a b e z p i e c z e n i a "
Dywanik dodatkowy * , pojemnik do bagażnika, siatka przytrzymująca bagaże, stylowe fartuchy ** przeciwbłotne, pokrowce siedzeń, gama wyposażenia do przewozu zwierząt...
W sieci PEUGEOT dostępny jest szeroki wybór akcesoriów i oryginalnych części zamiennych. Zostały one przebadane i zatwierdzone zarówno pod względem niezawodności, jak i bezpieczeństwa. Wszystkie akcesoria i części przystosowane do samochodu posiadają numery katalogowe oraz gwarancję PEUGEOT.
* Aby uniknąć ryzyka zablokowania pedałów: - należy prawidłowo zamocować dywanik, - nigdy nie kłaść jednego dywanika na d r u g i m .
** Konfiguracja samochodu wymaga, aby był on wyposażony w fartuchy przeciwbłotne z t y ł u .
Page 236 of 378

Informacje praktyczne
234
"Multimedia"
Przenośne systemy nawigacji, aktualizacja map, zestaw głośnomówiący, odtwarzacz DVD, USB Box, dodatkowe słuchawki bezprzewodowe Bluetooth, ładowarka sieciowa słuchawek Bluetooth, wspornik multimediów...
Montaż urządzeń i akcesoriów elektrycznych spoza katalogu (doboru) PEUGEOT może spowodować usterkę elektroniki oraz nadmierne obciążenie instalacji elektrycznej pojazdu. Przedstawiciele marki PEUGEOT służą wszelką pomocą przy wyborze wyposażenia dopuszczonego do stosowania w Państwa samochodzie.
W sieci PEUGEOT można również nabyć środki czyszczące i do konser wacji (zewnętrznych i wewnętrznych elementów), uzupełniające (płyn do spryskiwaczy szyb) i zamienne (wkłady do zestawu n a p r a w c z e g o . . . ) .
Montaż nadajników radiowych
Przed przystą pieniem do montażu nadajników radiowych z zewnętrzną anteną w ramach doposażenia prosimy uzgodnić z kompetentnymi pracownikami sieci PEUGEOT, jakie wymogi musi spełniać urządzenie (pasmo częstotliwości, maksymalna moc wyjściowa, położenie anteny,
specjalne warunki montażu), zgodnie z Dyrektywą o Kompatybilności Elektromagnetycznej Pojazdów Samochodowych (2004/104/ WE).
Przepisy w poszczególnych krajach mogą nakładać obowiązek posiadania w samochodzie wyposażenia związanego z bezpieczeństwem: kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego, alkomatu, zapasowych żarówek i bezpieczników, gaśnicy, apteczki, fartuchów ochronnych z tyłu oraz innego wyposażenia.
Page 237 of 378

12
Dane techniczne235
Zasięg zależy od warunków pogodowych, sposobu prowadzenia, urządzeń pobierających prąd oraz wieku akumulatora.
Silnik elektryczny i akumulator
Silnik elektryczny-
Technologia Silnik synchroniczny o magnesach tr wałych.
Moc maks.: norma EWG (kW) * 2 7
Przy obrotach (obr/min) 2 5 0 0
Maksymalny moment obrotowy: norma EWG (Nm) 200
Przy obrotach (obr/min) 1 2 5 0
Wydajność (%) od 80 do 90
Akumulator wysokiego napięciaNi-MH (Niklowo-metalowo-wodorkowy)
Napięcie (V~) 200
Wydajność energetyczna (kWh / Ah) 1,1 / 5,5
Zasięg (km) 2 ( o k o ł o )
* Moc maksymalna odpowiada wartości homologowanej na hamowni, zgodnie z warunkami określonymi przez przepisy europejskie (dyrektywa 1999/99/WE).
Page 238 of 378

Dane techniczne
236
Silnik2 litr y Turbo HDi 163 KM
Skrzynia biegów Z a u t o m a t y z o w a n a (6 biegów)
Pojemność (cm3) 1 9 9 7
Średnica x skok (mm) 85 x 88
Moc maksymalna: norma EWG (kW) * 120
Przy prędkości obrotowej (obr/min) 3 8 5 0
Maks. moment obr.: norma EWG (Nm) 300
Przy prędkości obrotowej (obr/min) 1 7 5 0
P a l i w o O l e j n a p ę d o w y
Katalizator t a k
Filtr cząstek t a k
Pojemność oleju (w litrach)
Silnik (z wymianą wkładu filtra) -
Skrzynia biegów – Most -
Silniki Diesla i skrzynie biegów
* Moc maksymalna odpowiada wartości zatwierdzonej na stanowisku badawczym silnika, w warunkach określonych przepisami obowiązującymi w Europie (dyrektywa 1999/99/WE).
Page 239 of 378

12
Dane techniczne237
Wartości MTR A oraz obciążenia przyczep znajdujące się w tabeli są ważne dla maksymalnej wysokości 1000 metrów; obciążenie przyczepy należy zmniejszać o 10% co 1000 metrów dodatkowej wysokości. W przypadku pojazdu cią gnącego prędkość samochodu nie może przekraczać 100 km/h (przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju). Wysoka temperatura powietrza może spowodować spadek osią gów samochodu, chroniąc silnik; jeżeli temperatura na zewnątrz przekroczy 37°C należy zmniejszyć ciężar przyczepy.
Masy i ciężary przyczep (w kg) – Diesel
* Masa pojazdu gotowego do drogi równa się masie własnej pojazdu + kierowca (75 kg).
Silnik 2 litr y Turbo HDi 163 KM
Skrzynia biegów Z a u t o m a t y z o w a n a (6 biegów)
- Masa własna pojazdu 1 6 6 0
- Masa pojazdu gotowego do drogi * 1 7 3 5
- D o p u s z c z a l n y ł a d u n e k 5 5 1
- Dopuszczalna masa całkowita (MTAC) 2 2 4 5
- Masa całkowita pojazdu z przyczepą (MTR A) na zboczu o nachyleniu 12% 2 7 4 5
- Przyczepa hamowana (w granicach MTR A) na zboczu o nachyleniu 10% lub 12% 5 0 0
- Przyczepa hamowana ** (z przeniesieniem ciężaru w granicach MTR A) 7 7 0
- P r z y c z e p a n i e h a m o w a n a 5 0 0
- Maksymalny ciężar na hak 7 0
** Masa przyczepy hamowanej może być w granicach MTR A zwiększona przy jednoczesnym zmniejszeniu masy MTAC samochodu cią gnącego; uwaga, jazda z przyczepą przy mniejszym obciążeniu samochodu może zmniejszyć przyczepność na drodze. Aby wykorzystać 270 kg przeniesienia obciążenia, w samochodzie musi znajdować się jedynie kierowca, bez bagaży.
Page 240 of 378

Dane techniczne
238
Wymiary (w mm)