TOYOTA PROACE 2020 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2020Pages: 430, PDF Size: 48.97 MB
Page 161 of 430

161
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
System elektronicznej kontroli stabilności (ESC: Electronic Stability Control) obejmuje następujące systemy:- system zapobiegający blokadzie kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF),- system wspomagania hamowania awaryjnego (AFU),- system zapobiegający poślizgowi kół (ASR),- dynamiczna kontrola stabilności (CDS).
System elektronicznej kontroli stabilności (ESC)
Definicje
System zapobiegający blokadzie kół (ABS) oraz elektroniczny rozdzielacz hamowania (REF)
System ten zwiększa stabilność i zwrotność samochodu w trakcie hamowania oraz przyczynia się do zwiększenia kontroli na zakrętach, w szczególności na złej lub śliskiej nawierzchni.ABS uniemożliwia zablokowanie się kół w trakcie hamowania awaryjnego.REF zapewnia równe hamowanie każdego koła.
Wspomaganie nagłego hamowania (EBA)/wspomaganie hamulców
W nagłych wypadkach system ten umożliwia jak najszybsze osiągnięcie optymalnej siły hamowania i tym samym zmniejsza drogę hamowania.System włącza się w zależności od szybkości nacisku na pedał hamulca. Powoduje on zmniejszenie oporu pedału hamulca i zwiększenie skuteczności hamowania.
System zapobiegający poślizgowi (ASR)/Kontrola trakcji (TRC)
System ASR optymalizuje napęd samochodu poprzez działanie na hamulce kół napędowych oraz silnik, tak by ograniczyć poślizg kół. Umożliwia on również poprawienie stabilności kierunkowej w momencie przyspieszania.
Układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC)/Układ dynamicznej kontroli stabilności pojazdu (VSC)
W przypadku różnicy między torem jazdy samochodu a torem żądanym przez kierowcę
system CDS kontroluje poszczególne koła i automatycznie wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz wpły wa na silnik, tak by samochód powrócił na żądany tor jazdy w granicach praw fizyki.
Sygnał dźwiękowy
F Nacisnąć środkową część kierownicy.
5
Bezpieczeństwo
Page 162 of 430

162
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
System zapobiegający
blokadzie kół (ABS)
i elektroniczny rozdzielacz
hamowania (REF)
W przypadku hamowania awar yjnego wcisnąć bardzo mocno pedał hamulca, nie zmniejszając nawet na chwilę sił y nacisku.
W przypadku wymiany kół (opon i felg) zwrócić uwagę, aby posiadały one homologację zgodną z pojazdem.Normalne działanie układu ABS objawia się lekkimi drganiami pedału hamulca.
Zapalenie się tej kontrolki na stałe sygnalizuje nieprawidłowe działanie systemu ABS.Hamulce w samochodzie działają jak
klasyczny układ hamulcowy. Należy jechać ostrożnie z umiarkowaną prędkością.
Zapalenie się tej kontrolki, sprzężonej z kontrolką STOP oraz kontrolką ABS, oraz towarzyszący temu sygnał dźwiękowy, a także komunikat sygnalizują nieprawidłowe działanie elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF).Należy koniecznie zatrzymać się w jak najlepszych warunkach
bezpieczeństwa.W obu przypadkach system musi jak najszybciej sprawdzić autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
Inteligentny system kontroli
trakcji
W zależności od wersji pojazd wyposażony jest w układ wspomagający jazdę po śniegu: inteligentny system kontroli trakcji.Ta funkcja wykrywa warunki słabej przyczepności, które mogą utrudniać ruszanie z miejsca oraz jazdę samochodem po świeżym, głębokim lub ubitym śniegu.W tych sytuacjach inteligentny system kontroli trakcji reguluje poślizg przednich kół w celu zapewnienia optymalnej przyczepności i zachowania żądanego toru jazdy samochodu.
Na drogach o słabej przyczepności zalecane jest używanie opon zimowych.
Dynamiczna kontrola stabilności (CDS) i układ zapobiegający poślizgowi kół (ASR)
Włączenie
Te systemy włączane są automatycznie po każdym uruchomieniu silnika.
Z chwilą wykrycia przez nie utraty przyczepności lub niekontrolowanej zmiany toru jazdy, systemy te wpływają na działanie silnika i układu hamulcowego.
Bezpieczeństwo
Page 163 of 430

163
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Jest to sygnalizowane miganiem kontrolki w zestawie wskaźników.
Wyłączenie
W wyjątkowych warunkach (rozruch pojazdu, który wjechał w błoto, unieruchomionego w śniegu, na sypkim gruncie) korzystne może się okazać wyłączenie systemu CDS w celu spowodowania poślizgu kół i odzyskania przyczepności.Zaleca się jednak ponowne włączenie systemu, gdy tylko będzie to możliwe.
Usterka działaniaPonowne włączenie
F Nacisnąć ten przycisk.
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Lub
Zapala się kontrolka przycisku lub pokrętła: system CDS nie wpływa na pracę silnika.
System aktywuje się automatycznie po każdym wyłączeniu zapłonu lub po przekroczeniu prędkości 50 km/h.Jednakże przy prędkości poniżej 50 km/h można ręcznie włączyć system.
F Nacisnąć ten przycisk.
Lub
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Kontrolka przycisku albo pokrętła gaśnie.
System CDS zapewnia zwiększone bezpieczeństwo przy normalnej jeździe, ale nie powinien zachęcać kierowcy do dodatkowego ryzyka lub do jazdy ze zbyt dużą prędkością.Funkcjonowanie systemu jest zapewnione pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta dotyczących kół (opony i felgi), elementów hamujących, elementów elektronicznych oraz procedur montażu i napraw sieci Toyota.Po uderzeniu system musi sprawdzić autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
Zapalenie się kontrolki, sygnał dźwiękowy oraz komunikat na ekranie oznaczają usterkę systemu.Skontaktować się z autoryzowanym dealerem lub punktem napraw Toyoty bądź innym odpowiednio wykwalifikowanym i wyposażonym fachowcem, aby sprawdzić ten system.
W menu „Jazda/Samochód” włączyć DSC/ASR.
W menu „Jazda/Samochód” wyłączyć układ DSC/ASR.
Przywrócenie działania za pomocą ekranu dotykowego
Wyłączanie za pomocą ekranu dotykowego
5
Bezpieczeństwo
Page 164 of 430

164
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Toyota Traction Select
Specjalny opatentowany system, zapobiegający poślizgowi kół, poprawia zwrotność samochodu w śniegu, błocie lub piasku.Wyposażenie o optymalnym działaniu w każdej sytuacji umożliwia prowadzenie w większości warunków słabej przyczepności (napotykanych podczas jazdy turystycznej).
Tryb ten jest ustawiony dla niewielkiego poślizgu, obejmującego różnice przyczepności zwykle napotykane na drogach.
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Podczas ruszania tr yb dopasowuje swoją strategię do napotkanych warunków przyczepności dla każdego z dwóch przednich kół.(tryb aktywny do prędkości 50 km/h)
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Wybierak o pięciu położeniach umożliwia wybór trybu regulacji odpowiadającego napotkanym warunkom drogowym.Zapalenie się lampki kontrolnej potwierdza wybór trybu.
Nacisk na pedał przyspieszenia powinien być na tyle silny, aby system mógł wykorzystać moc silnika. Fazy działania przy wysokich obrotach silnika są zjawiskiem normalnym.
Dostępne są różne tryby:
ŚniegStandardowy (ESC)
System automatycznie inicjuje się w tym trybie po każdym wyłączeniu stacyjki.
Połączony z oponami wielosezonowymi Peak Mountain Snow Flake, system ten oferuje kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, przyczepnością i zdolnościami napędowymi. Opony te są skuteczne zarówno zimą, jak i latem.
Bezpieczeństwo
Page 165 of 430

165
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Tryb, który podczas ruszania umożliwia poślizg koła przy małej przyczepności, aby ułatwić wydostanie się z błota i odzyskanie przyczepności. Jednocześnie na koło mające większą przyczepność przeniesiony jest największy możliwy moment obrotowy.W fazie przyspieszania system kontroluje poślizg, aby jak najlepiej spełnić wymagania kierowcy.(tryb aktywny do prędkości 80 km/h)
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Tryb, który umożliwia jednoczesny poślizg obu kół napędowych, aby zapewnić ruch i ograniczyć niebezpieczeństwo ugrzęźnięcia w piachu.(tryb aktywny do prędkości 120 km/h)
F Ustawić pokrętło w tym położeniu.
Zastosowanie innego trybu może spowodować ugrzęźnięcie samochodu.
Istnieje możliwość wyłączenia niektórych funkcji ESC (ASR i CDS) poprzez obrócenie pokrętła do położenia "OFF".Te funkcje włączają się znów automatycznie od 50 km/h albo przy każdym ponownym włączeniu stacyjki.
Terenowy (błoto, wilgotna trawa...)Piasek
Zalecenia dotyczące jazdy
Samochód jest przede wszystkim przystosowany do jazdy po nawierzchni utwardzonej, ale czasami można wjeżdżać na drogi nieutwardzone.Należy pamiętać, że samochód nie jest przystosowany do ekstremalnych warunków jazdy terenowej, takich jak:- przejeżdżanie i jazda po terenie, w którym może ulec uszkodzeniu podwozie, mogą zostać wyr wane elementy samochodu (przewód paliwa, chłodnica…); nie należy najeżdżać na przeszkody i kamienie,- jazda w terenie o dużym nachyleniu lub zmniejszonej przyczepności,- przejeżdżanie przez strumienie.
5
Bezpieczeństwo
Page 166 of 430

166
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Pasy bezpieczeństwa
Przednie pasy bezpieczeństwaZapinanie
Odpinanie
F Nacisnąć czer wony przycisk na sprzączce.F Przytrzymać pas podczas jego zwijania.
Przednie pasy bezpieczeństwa wyposażone są w system napinaczy pirotechnicznych oraz ogranicznik siły naprężenia.System zwiększa bezpieczeństwo na fotelach
przednich w razie uderzenia czołowego i bocznego. W zależności od siły uderzenia system napinaczy pirotechnicznych natychmiast napręża pas i dociska go do ciała pasażera.Napinacze pirotechniczne pasów bezpieczeństwa działają przy włączonym zapłonie.Ogranicznik siły naprężenia zmniejsza nacisk pasa na klatkę piersiową osoby, dzięki czemu zwiększa jej bezpieczeństwo.
Regulacja wysokości
Górna część taśmy pasa powinna być ułożona w zagłębieniu ramienia.
F Aby obniżyć punkt mocowania, przy przestawianiu sterowania A w dół przesunąć cały zespół.F Aby podnieść punkt mocowania, przesunąć zespół do góry.
F Pociągnąć za pas, a następnie wsunąć klamrę do sprzączki.F Sprawdzić zapięcie, pociągając za pas.
Bezpieczeństwo
Page 167 of 430

167
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Kanapa przednia
2-miejscowa
Jeżeli samochód jest wyposażony w kanapę 3 -miejscową ( jednolitą albo z siedzeniem 1/3 i kanapą 2/3), miejsca te wyposażone są w pasy bezpieczeństwa o trzech punktach mocowania oraz nawijacze przy bocznych siedzeniach.Środkowe siedzenie posiada prowadnicę i nawijacz pasa, wbudowane w oparciu.Nawijacze przy bocznych miejscach w drugim rzędzie są wyposażone w system ograniczający siłę naciągu pasa.
Miejsca w trzecim rzędzie są wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z nawijaczami.
Jeżeli Państwa samochód posiada przednią kanapę, należy uważać, aby prawidłowo zapinać pas bezpieczeństwa.Nie zapinać pasa bezpieczeństwa fotela kierowcy w sprzączce pasa fotela środkowego i odwrotnie.
Na fotelach w 2. i 3. rzędzie należy zwrócić uwagę na prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa.Nie zapinać pasa bezpieczeństwa bocznego fotela w sprzączce pasa fotela środkowego i odwrotnie.Przy składaniu bocznych siedzeń albo oparć do położenia stolika uważać, aby nie przyciąć taśmy pasa środkowego siedzenia.Po złożeniu albo przestawieniu tylnego siedzenia lub kanapy należy upewnić się, że pas jest prawidłowo zwinięty, a zaczep pasa jest przygotowany do wprowadzenia końcówki pasa.Przy manipulowaniu bocznymi siedzeniami (demontaż/montaż) albo przy okazji zajmowania miejsc w trzecim rzędzie uważać, aby nie zaczepić środkowego pasa.
Pasy bezpieczeństwa
na tylnych siedzeniach
5
Bezpieczeństwo
Page 168 of 430

168
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Kontrolka(-i) pasów bezpieczeństwa
Jeżeli Państwa samochód posiada indywidualne siedzenia z przodu:1. Kontrolka niezapięcia/odpięcia pasa kierowcy.2. Kontrolka niezapięcia/odpięcia pasa pasażera z przodu.
Powyżej prędkości 20 km/h i przez dwie minuty kontrolka(-i) miga(-ją) i towarzyszy temu sygnał dźwiękowy. Po dwóch minutach kontrolka(-i) pozostaje(-ją) zapalona(-e), dopóki kierowca lub pasażer nie zapną pasa bezpieczeństwa.
Po włączeniu zapłonu w zestawie wskaźników zapala(-ją) się kontrolka(-i), jeżeli dany pas nie jest zapięty lub został odpięty.
Jeżeli Państwa samochód posiada kanapę 2-miejscową z przodu:A. Kontrolka niezapięcia/odpięcia bocznego lewego pasa (kierowcy).B. Kontrolka odpięcia środkowego i/lub bocznego pasa bezpieczeństwa.
Po włączeniu zapłonu kontrolka A świeci się, jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty lub jest odpięty.Kontrolka B świeci się, jeżeli pas(-y) środkowy i/lub boczny(-e) jest (-są) odpięty(-e).
Bezpieczeństwo
Page 169 of 430

169
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Rady
W przypadku zderzenia
W zależności od rodzaju i sił y uderzenia mechanizm pirotechniczny może uruchomić się wcześniej i niezależnie od wyzwolenia poduszek powietrznych. Odpaleniu napinaczy towarzyszy wydobywanie się nieszkodliwego dymu oraz dźwięk wybuchu wkładu pirotechnicznego zabudowanego w systemie.W każdym przypadku zapali się kontrolka poduszki powietrznej.Po uderzeniu, pasy bezpieczeństwa musi sprawdzić autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
Aby pas bezpieczeństwa spełniał swoje zadanie:- powinien być napięty jak najbliżej ciała,- należy go wyciągać przed siebie równomiernym ruchem, sprawdzać przy tym, czy nie jest skręcony,- powinien być wykorzystywany tylko przez jedną osobę,- nie może być przedziurawiony ani poszarpany,- nie może być przerabiany, ponieważ może to pogorszyć jego właściwości.Ze względu na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa w celu wykonania dowolnej operacji związanej z pasami bezpieczeństwa pojazdu należy zwracać się do warsztatu specjalistycznego posiadającego kwalifikacje i właściwe wyposażenie, co jest w stanie zapewnić ASO sieci Toyota.Pasy bezpieczeństwa muszą być regularnie kontrolowane przez autoryzowanego dealera lub punkt napraw Toyoty bądź innego odpowiednio wykwalifikowanego i wyposażonego fachowca, szczególnie, jeśli pasy mają ślady zużycia.Pas bezpieczeństwa należy czyścić przy użyciu wody z dodatkiem mydła lub środka do czyszczenia materiału, dostępnego w sieci Toyota.Po złożeniu oparcia lub przesunięciu tylnej kanapy należy sprawdzić, czy pas jest prawidłowo ustawiony i zwinięty.
Zalecenia dotyczące przewożenia dzieci
Używać odpowiednich fotelików dziecięcych do przewożenia dzieci poniżej 12. roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm.Nigdy nie używać jednego pasa bezpieczeństwa dla wielu pasażerów.Nigdy nie przewozić dziecka na kolanach.Bardziej szczegółowe informacje dotyczące Fotelików dziecięcych znajdują się
w odpowiedniej rubryce.
Przed rozpoczęciem podróży kierowca powinien upewnić się, że pasażerowie prawidłowo używają pasów bezpieczeństwa oraz że pasy są dobrze zapięte.Niezależnie od miejsca zajmowanego w samochodzie należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa, nawet w przypadku krótkich przejazdów.Nie należy obracać klamry, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie pasa.Pasy bezpieczeństwa wyposażone są w zwijacz umożliwiający automatyczne dostosowanie długości pasa do budowy ciała. Chowanie pasa odbywa się automatycznie, gdy nie jest już on używany.Przed użyciem pasa i po jego użyciu należy sprawdzić, czy jest on prawidłowo zwinięty.Dolna część pasa musi być położona jak najniżej na biodrach.Górna część pasa musi przebiegać w zagłębieniu ramienia.Zwijacze wyposażone są w mechanizm automatycznej blokady w momencie kolizji, nagłego hamowania lub dachowania. Można odblokować mechanizm, w tym celu pociągnąć szybko za pas i puścić go, aby się
lekko zwinął.
5
Bezpieczeństwo
Page 170 of 430

170
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Poduszki powietrzne
Poduszki powietrzne zostały zaprojektowane tak, by zwiększyć bezpieczeństwo osób (z wyjątkiem środkowych miejsc rzędów 2. i 3., jeżeli Państwa samochód jest w nie wyposażony) w razie silnego zderzenia. Uzupełniają one działanie pasów bezpieczeństwa wyposażonych w ogranicznik siły napięcia.Podczas zderzenia elektroniczne czujniki wykrywają i analizują zderzenia czołowe oraz boczne w strefach wykrywania zderzenia:- w razie silnego zderzenia poduszki napełniają się natychmiast, zapewniając lepszą ochronę pasażerów pojazdu (z wyjątkiem środkowych miejsc rzędów 2. i 3., jeżeli Państwa samochód jest w nie wyposażony); natychmiast po zderzeniu gaz zawarty w poduszce powietrznej ulatnia się, aby nie ograniczać widoczności i ułatwić ewentualne wyjście pasażerów,- w razie niewielkiego zderzenia, uderzenia
w tylną część lub w pewnych warunkach podczas dachowania poduszki mogą nie zadziałać, jedynym zabezpieczeniem w takich sytuacjach są pasy bezpieczeństwa.
Poduszki powietrzne działają tylko przy włączonym zapłonie.
Poduszki powietrzne uaktywniają się tylko raz. W przypadku kolejnego zderzenia (w trakcie tego samego lub innego wypadku) poduszka powietrzna nie zadziała.
Wystrzeleniu poduszki powietrznej (ew. poduszek) towarzyszy wydostawanie się dymu oraz odgłos, spowodowane odpaleniem ładunku pirotechnicznego zabudowanego w systemie.Dym jest nieszkodliwy, ale może być drażniący dla osób uczulonych.Dźwięk wybuchu związany z wyzwoleniem jednej lub kilku poduszek powietrznych może na krótki czas osłabić słuch.Strefy wykrywania zderzenia
A. Strefa uderzenia czołowego.
B. Strefa uderzenia bocznego.
Bezpieczeństwo