TOYOTA PROACE CITY 2021 Kasutusjuhend (in Estonian)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE CITY, Model: TOYOTA PROACE CITY 2021Pages: 272, PDF Size: 60.69 MB
Page 81 of 272

81
Turvalisus
5
Mõõdikupaneelil oleva hoiatustule vilkumine näitab, et süsteemid on rakendatud.
Väljalülitamine / uuesti aktiveerimine
Erandlikus olukorras (mudasse, lumme, liiva vms kinni jäänud sõiduk) võib proovida sõidukiga raskest kohast väljasõitmiseks DSC/ASR-süsteemi välja lülitada, et rattad saaksid vabalt liikuda ja haardumine taastuksSoovitame süsteemi siiski esimesel võimalusel uuesti aktiveerida.Süsteemid aktiveeritakse automaatselt, kui süüde on välja lülitatud või sõiduki kiirus ületab \
50 km/h (31 miil/h).Kiirusel alla 50 km/h (31 miil/h), saab süsteemi uuesti aktiveerida käsitsi.Vajutage seda nuppu või keerake pöidlaratas sellesse asendisse.Nupus või pöidlarattas olev märgutuli süttib: DSC/ASR-süsteemid ei mõjuta enam mootori tööd.Süsteemi uuesti aktiveerimiseks tehke järgmist.Vajutage seda nuppu.
Või
Keerake pöidlaratas sellesse asendisse.
Nupus või pöidlarattas olev märgutuli kustub.
Tõrge
Süsteemi tõrke korral süttib see hoiatustuli, millega kaasneb ekraanil kuvatav teade ja helisignaal.Laske süsteeme TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas kontrollida.
WARNI NG
ASR/DSCNeed süsteemid parandavad ohutust tavalise sõidu ajal, kuid neid ei tohi kasutada riskantsemalt või suurema kiirusega sõitmiseks.Kui tee on libe (vihm, lumi, jää), suureneb haarduvuse kadumise oht. Seetõttu on teie ohutuse jaoks oluline hoida need süsteemid alati aktiveerituna, eriti raskete sõiduolude ajal.
Süsteemide tõhus toimimine sõltub tootja soovitustele vastavate rataste (rehvid ja veljed) kasutamisest, pidurdusviisist ja sõiduki elektroonikast, aga paigaldus- ja remondiprotseduuridest, mida TOYOTA esinduses järgitakse.Soovitame kasutada talverehve, et tagada süsteemide tõhusust ka talvistes tingimustes. Kõigile neljale rattale peab olema paigaldatud sõiduki jaoks ettenähtud rehvid.
Haagise stabiilsusabi (TSA)
Haagise vedamise ajal vähendab see süsteem ohtu, et sõiduk või haagis hakkab teel vingerdama.
Kasutamine
Süsteem aktiveeritakse automaatselt, kui süüde sisse lülitatakse.Elektroonilises stabiilsuskontrolli süsteemis (ESC) ei tohi olla rikkeid.Kui süsteem avastab kiirusel 60–160 km/h (37–99 miil/h) haagise kõikuva liikumise (vingerdamise), rakendab see pidureid, et haagist stabiliseerida, ja vajadusel vähendab mootori võimsust, et sõidukiirust vähendada.Märgutuli hakkab mõõdikupaneelil vilkuma ja pidurituled süttivad, et süsteemi rakendamisele tähelepanu juhtida.Lisateavet masside ja veetavate koormuste kohta vaadake jaotisest Mootori tehnilised andmed ja haagisekoormused või sõiduki registreerimistunnistusest
Teavet haakeseadise ohutu kasutamise kohta lugege vastavast jaotisest.
Page 82 of 272

82
Tõrge
Kui tekib tõrge, süttib mõõdikupaneelil see hoiatustuli, kuvatakse teade ja kostab helisignaal.Kui soovite haagise vedamist jätkata, vähendage kiirust ja sõitke ettevaatlikumalt.Laske süsteemi TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas kontrollida.
WARNI NG
Haagise stabiilsusabi süsteem parandab ohutust tavalise sõitmise ajal, eeldusel, et järgitakse haagise vedamis puudutavaid soovitusi. Süsteemile ei tohi loota haagise vedamisel ohtlikes tingimustes (ülekoormus, haagise tiislikoormuse eiramine, kulunud või liiga madala rõhuga rehvid, rikkis pidurisüsteem jne) ega ka liiga suure kiirusega.Teatud tingimustes, näiteks väga kerge haagise korral, ei pruugi süsteem avastada haagise vingerdamist.Libeduse või halbade teeolude korral ei pruugi süsteem olla võimeline haagise järsku vingerdamist vältima.
Täpsem haardumise
juhtimine
Spetsiaalne patenteeritud veojõukontrollisüsteem, mis parandab juhitavust lumes, poris ja liivas.Paljude eri tingimuste jaoks optimeeritud süsteem võimaldab sõita libedates oludes (mida esineb tavalise sõiduauto kasutamisel).Koos aastaringsete rehvidega Peak Mountain Snow Flake pakub süsteem head kompromissi ohutuse, haarduvuse ja juhitavuse vahel.Vajutage piisavalt gaasipedaali, et süsteem saaks ära kasutada mootori jõudu. Mootori töötamine suurtel pööretel on täiesti normaalne.Viie asendiga valikunupp võimaldab valida sätte, mis sobib antud sõidutingimustes kõige paremini.Koos iga režiimiga süttib vastav märgutuli, ning ekraanile kuvatakse valikut kinnitab teade.w
Töörežiimid
Standardne (ESC)
Režiim on kaliibritud rataste vähese libisemise jaoks, maanteel tavaliselt esinevate haarduvustasemete järgi.
NOTIC E
Iga kord, kui süüde välja lülitatakse, taastub süsteemi see režiim.
Lumi
Selles režiimis kohandatakse sõiduki käitumist vastavalt kummagi esirattal haarduvusele liikuma hakkamise ajal.
(režiim on aktiivne kuni kiiruseni 80 km/h (50 miil/h))
Page 83 of 272

83
Turvalisus
5
Maastik (pori, märg rohumaa jne)
Võimaldab rataste märkimisväärselt libisemist liikuma hakkamise ajal vähese haarduvusega pinnal, et rehve paremini porist puhastada ja haarduvust taastada. Samal ajal juhitakse kõige parema haarduvusega ratta liikumist nii, et kanda üle võimalikult palju pöördemomenti.Pärast liikuma hakkamist optimeerib süsteem rataste libisemist, et reageerida juh nõudmistele nii palju kui võimalik.(režiim on aktiivne kuni kiiruseni 50 km/h (31 miil/h))
Liiv
See režiim lubab kahe veoratta mõõdukat samaaegset libisemist, võimaldades sõidukil edasi liikuda ja vähendades liiva sisse kinnijäämise ohtu.(režiim on aktiivne kuni kiiruseni 120 km/h (75 miil/h))
WARNI NG
Ärge kasutage liivas teisi režiime, kuna sõiduk võib kinni jääda.
ASR- ja DSC-süsteemide väljalülitamiseks võite keerata nupu asendisse "OFF".
NOTIC E
Seejärel ei mõjuta ASR- ja DSC-süsteemid enam mootori ja pidurite tööd, kui sõiduki trajektoor peaks muutuma.Need süsteemid aktiveeritakse automaatselt, kui sõiduki kiirus ületab 50 km/h (31 miil/h) või süüde välja lülitatakse.
WARNI NG
SoovitusiSõiduk on konstrueeritud sõitmiseks peamiselt kõvakattega teel, aga vahest ka raskema läbitavusega pinnasel.Sõiduk ei ole siiski mõeldud maastikusõidu jaoks, nagu:– läbisõit kohast või sõitmine maastikul, mis võib kahjustada sõiduki põhja või lahti rebida osi (kütusetoru, kütusejahuti vms), tingituna takistustest või kividest;– sõitmine maastikul järsul kallakul või
vähese haarduvuse tingimustes;– veekogu läbimine.
Kallaku abisüsteem
Lahtise või pehme pinnasega (kruus, pori jne) ning järsust kallakust laskumist hõlbustav süsteem.Süsteem vähendab libisemis- või sõiduki juhitavuse kaotamisohtu laskumisel, nii edasi kui tagasi sõites.Laskumise ajal aitab see juhil hoida püsivat kiirust sõltuvalt sisse lülitatud käigust, vabastades pidureid järk-järgult.
NOTIC E
Süsteemi aktiveerimiseks peab kalle olema suurem kui 5%.Süsteemi saab kasutada vabakäigul.Muul ajal lülitage sisse kiirusele vastav käik, et vältida mootori seiskumist.Automaatkäigukasti korral saab süsteemi kasutada käigukangi asendite N, D ja R korral.
WARNI NG
Süsteemi toimimise ajaks lülitatakse Aktiivpidurdus süsteem automaatselt välja.
Page 84 of 272

84
NOTIC E
Süsteem ei ole kasutatav:– kui sõidukikiirus on suurem kui 70 km/h (43 miil/h);– kui sõiduki kiirust reguleeritakse Adaptiivne püsikiiruse hoidja abil (sõltumata käigukastist).
Sisselülitamine
Süsteem ei ole vaikimisi valitud.Süüte väljalülitamisel funktsiooni olekut ei salvestata.Juht saab süsteemi valida, kui mootor töötab, ning sõiduk seisab paigal või liigub kiirusega kuni 50 km/h (31 miil/h).
► Süsteemi valimiseks kiirusel alla 50 km/h (31 miil/h) vajutage seda nuppu, kuni vastav märgutuli süttib; märgutuli süttib mõõdikupaneelil rohelisena.Süsteem aktiveeritakse kiirusel alla 30 km/h (19 miil/h).
► Kallakust alla sõites võite vabastada gaasi- ja piduripedaalid; süsteem reguleerib sõidukiirust:– kui sees on esimene või teine käik, siis sõidukiirus väheneb ja märgutuli hakkab kiirelt vilkuma;– kui käigukang on vabakäigu asendis või kui sidur on alla vajutatud, siis sõidukiirus väheneb ja märgutuli vilgub aeglaselt; sel juhul hoiab süsteem väiksemat kiirust.Kui sõiduk seisab suunaga allamäge ning juht vabastab gaasi ja piduri, vabastab süsteem pidurid ja sõiduk hakkab pikkamisi liikuma.Pidurituled süttivad automaatselt, kui süsteem on rakendatud.Kui kiirus ületab 30 km/h (19 miil/h), lõpeb reguleerimine automaatselt, mõõdikupaneelil olev märgutuli kustub, kuid nupus olev roheline märgutuli jääb põlema.Reguleerimine jätkub automaatselt, kui kiirus väheneb taas alla 30 km/h (19 miil/h), ning kallaku ja pedaali vabastamise tingimused on täidetud.Võite gaasi või piduri igal ajal uuesti alla
vajutada.
Väljas
► Vajutage nuppu, kuni selle märgutuli kustub; ka mõõdikupaneelil olev märgutuli kustub.Kiirusel üle 70 km/h (43 miil/h) lülitatakse süsteem automaatselt välja; nupu märgutuli kustub.
Tõrge
Süsteemi tõrke korral süttib mõõdikupaneelil see hoiatustuli, ekraanile kuvatakse teade.Laske süsteemi TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökoda kontrollida.
Page 85 of 272

85
Turvalisus
5
Turvavööd
Eesmised turvavööd
Eesmised turvavööd on varustatud pürotehnilise eelpingutussüsteemi ja jõupiirajaga.Need parandavad eesistujate turvalisust esi- või külgkokkupõrke korral. Kokkupõrke tugevusest sõltuvalt tõmbab pürotehniline eelpinguti turvavöö sõitja vastu hetkeliselt pingule.Turvavööde pürotehnilised eelpingutid on aktiveeritud, kui sõiduki süüde on sees.Jõupiiraja vähendab turvavöö survet sõitja rinnapiirkonda, parandades sellega turvavöö pakutavat kaitset.
Kinnitamine
► Tõmmake rihma ja sisestage keel pandlasse.► Rihma tõmmates kontrollige, kas turvavöö on korralikult kinnitatud.
Vabastamine
► Vajutage pandla punast nuppu.► Suunake turvavööd selle tagasikerimise ajal.
Kahekohaline eesmine pinkiste
Kui sõidukil on eesmine pinkiste, peavad mõlemad kaassõitjad kindlasti kasutama õiget turvavöö pannalt.Ärge vahetage juhi turvavööd või pannalt ära keskmise istme turvavöö või pandlaga.
Tagumised turvavööd
Igal tagaistmel on turvavöö, aga pürotehnilised eelpingutid ja jõupiirajad puuduvad.Sisestage iga turvavöö keel kindlasti õigesse pandlasse.Ärge vahetage välimiste istmete turvavöö keelt või pannalt ära keskmise istme turvavöö või pandlaga.
Page 86 of 272

86
Turvavöö(de) hoiatustuli
Eraldi esiistmetega
See hoiatustuli süttib süüte sisselülitamisel, kui
turvavöö ei ole kinnitatud või vabastatakse.Kiirusel ligikaudu 20 km/h (12 miil/h) vilgub 2 minutit hoiatustuli ning samal ajal kostab helisignaal.2 minuti möödudes jääb hoiatustuli põlema, kuni juht ja/või kaassõitja kinnitab turvavöö.
Kahekohalise eesmise pinkistmega (ja juhiistmega)
See hoiatustuli süttib süüte sisselülitamisel, kui juhi turvavöö ei ole kinnitatud või vabastatakse.See hoiatustuli süttib süüte sisselülitamisel, kui kaassõitja turvavöö vabastatakse.Kiirusel ligikaudu 20 km/h (12 miil/h) vilgub 2 minutit hoiatustuli ning samal ajal kostab helisiginaal.2 minuti möödudes jääb hoiatustuli põlema, kuni juht kinnitab turvavöö.
Nõuanne
WARNI NG
Juht peab enne sõidu alustamist veenduma, et kõik sõitjad on turvavöö õigesti kinnitanud.Kui istute sõidukis, kinnitage alati turvavöö isegi lühikese sõidu ajaks.Ärge kinnitage turvavöid valesse pandlasse, sest siis ei toimi turvavööd nõuetekohaselt.
Enne ja pärast kasutamist veenduge, et turvavöö keritakse korralikult inertsrullile tagasi.Pärast istme või tagumise pinkistme kokkuklappimist või liigutamist veenduge, et turvavöö on õigesti paigutatud ja sisse keritud.
WARNI NG
PaigaldamineTurvavöö alumine osa tuleb asetada võimalikult madalale üle puusade.Ülemine osa tuleb paigutada üle õla.Tõhususe tagamiseks:– tuleb turvavöö panna keha lähedal nii pingule kui võimalik;– tuleb turvavöö tõmmata peale sujuva liigutusega, vältides selle keerumist;
– peab turvavööd kasutada ainult üks inimene korraga;
– ei tohi turvavööl olla nähtavaid sisselõikeid ja rebendeid;– ei tohi turvavööd modifitseerida ega muuta, sest vastasel korral selle toime muutub.
WARNI NG
Lapsi puudutavaid soovitusiKasutage sobivat turvaistet, kui laps on vähem kui 12-aastane või lühem kui poolteist
meetrit (4 jalg 11").Ärge kasutage sama turvavööd rohkem kui ühe lapse kinnitamiseks.Ärge kunagi sõitke last süles hoides.Lisateavet turvaistmete kohta vaadake asjakohasest jaotisest.
WARNI NG
HooldusVastavalt kehtivatele ohutusmäärustele tuleb kõikide sõiduki turvavöösid puudutavate remonttööde jaoks pöörduda kvalifitseeritud töökotta, kus on olemas vajalikud oskused ja tööriistad, näiteks TOYOTA esindusse.Laske turvavöösid TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas regulaarselt kontrollida, eriti kui turvavöödel esineb
kahjustusi.Puhastage turvavöösid seebiveega või TOYOTA esindusest hangitud tekstiilipuhastusvahendiga.
Page 87 of 272

87
Turvalisus
5
WARNI NG
Kokkupõrke korral tehke järgmistSõltuvalt kokkupõrke iseloomust ja tõsidusest võib pürotehniline eelpinguti rakenduda enne turvapadja avanemist ja sellest sõltumatult. Eelpingutite rakendumisega kaasneb kahjutu suits ja kerge müra, mis on tingitud süsteemi pürotehnilise kasseti aktiveerimisest.Igal juhul süttib seejuures turvapadja hoiatustuli.Pärast kokkupõrget laske turvavöösid TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas kontrollida ja vajadusel vahetada.
Turvapadjad
Tugeva kokkupõrgete korral sõitjate turvalisust parandav süsteem (välja arvatud 2. istmerea keskmine iste).Turvapadjad täiendavad jõupiirajaga turvavööde
kaitsvat toimet.Kokkupõrke korral registreerivad ja analüüsivad elektroonilised andurid sõiduki eest ja küljelt tulevaid lööke, mis on suunatud löögi tuvastamistsooni:– tugeva kokkupõrke korral avanevad viivitamatult turvapadjad, et parandada sõitjate turvalisust (välja arvatud 2. istme keskmine iste). Pärast avanemist tühjenevad turvapadjad kohe
kiiresti, et mitte takistada nähtavust ja sõitjate väljumist sõidukist;– nõrgema kokkupõrke või tagant otsasõidu korral ning teatud kaadumistingimustes ei tarvitse turvapadjad avaneda. Sel juhul kaitsevad sõitjaid ainult turvavööd.
WARNI NG
Turvapadjad ei tööta, kui süüde on välja
lülitatud.Turvapadjad avanevad ainult ühe korra. Kui peaks aset leidma teine kokkupõrge (sama või hilisema õnnetuse ajal), siis turvapadjad enam ei avane.
Löögitsoonid
A.Eesmine löögitsoon
B.Külgmine löögitsoon
NOTIC E
Ühe või mitme turvapadja avanemisel tekitab süsteemi pürotehnilise laengu plahvatamine müra ja eraldab väheses koguses suitsu.Suits pole kahjulik, aga tundlikud inimesed võivad tunda kergelt ärritust.Ühe või mitme turvapadja avanemisega kaasnev plahvatusheli võib tekitada kerget lühiajalist kurtust.
Eesmised turvapadjad
Juhti ja eesmist (eesmisi) kaassõitjat (-sõitjaid) tõsise esikokkupõrke korral kaitsev süsteem, mis vähendab pea ja rindkere vigastusohtu.Juhi turvapadi on paigaldatud rooli keskele; eesmise kõrvalistuja turvapadi on paigaldatud lae sisse.Eesmise kahekohalise pinkistme korral ei kaitse
turvakardin keskel istuvat kaassõitjat.
Page 88 of 272

88
Avanemine
Turvapadjad (peale eesmise kaassõitja turvapadja, kui see on välja lülitatud) avanevad tugeva esikokkupõrke korral, mis on suunatud osaliselt või täielikult esikokkupõrke tsooni A, horisontaalselt piki sõiduki telgjoont eest tahapoole.Eesmine turvapadi avaneb juhi poolel sõitja rindkere ja pea ning rooli vahele, ning kaasreisija poolele sõitja ja armatuurlaua vahele, et pehmendada sõitjate ettepoole liikumist.
WARNI NG
Sõidu ajal hoidke kindalaegas suletuna. Vastasel korral tekitab see liiklusõnnetuse või äkilise pidurduse korral vigastusohu.
Külgturvapadjad
Kui süsteem on sõidukile paigaldatud, kaitseb see juhti ja kõrvalistujat tugeva külgkokkupõrke korral, vähendades rindkere, kõhu ja pea
vigastusohtu.Külgturvapadjad on paigaldatud istme seljatoeraami sisse, uksepoolsele küljele.
Avanemine
Külgturvapadi avaneb tugeva külgkokkupõrke korral saadud löögi poolel, kui löök tabab kogu löögitsooni või osa sellest, on suunatud horisontaalselt risti sõiduki telgjoonega ja tuleb sõidukist väljastpoolt.
Külgturvapadi avaneb eesistuja kõhu ja pea ning tema kõrval oleva ukse sisepolstri vahele.
Turvakardinad
Kui süsteem on sõidukile paigaldatud, kaitseb see juhti ja kõrvalistujat tugeva külgkokkupõrke korral, vähendades rindkere, kõhu ja pea vigastusohtu.Turvakardinad paiknevad piilarite ja salongilae sees.
NOTIC E
Kui esiistmel on kolm istekohta, siis turvakardin ei kaitse keskel istuvat kaassõitjat.
Avanemine
Külgturvapadi avaneb tugeva külgkokkupõrke korral saadud löögi poolel, kui löök tabab kogu löögitsooni või osa sellest, on suunatud horisontaalselt risti sõiduki telgjoonega ja tuleb sõidukist väljastpoolt.Turvakardin avaneb tagumise välimise sõitja ja akna vahele.
Tõrge
Kui mõõdikupaneelil süttib see hoiatustuli, peate süsteemi kontrollimiseks pöörduma TOYOTA esindusse või kvalifitseeritud töökotta.Turvapadjad ei pruugi väga tugeva kokkupõrke korral avaneda.
Page 89 of 272

89
Turvalisus
5
WARNI NG
Nõrgema külglöögi või -kokkupõrke ning sõiduki ümbermineku korral ei pruugi turvapadjad avaneda.Tagant otsasõidu või esikokkupõrke korral ei avane ükski külgmine turvapadi.
Nõuanne
WARNI NG
Turvapatjade täielikuks toimimiseks järgige allpool esitatud ohutusnõudeid.Istuge tavalises püstises asendis.Kinnitage turvavöö ning veenduge, et see on õigesti paigutatud ja reguleeritud.Ärge hoidke midagi sõitja ja turvapadja vahel (laps, lemmikloom, esemed jne) ning ärge paigaldage ega kinnitage midagi turvapadja avanemisteele või selle lähedale; esemed võivad turvapadja avanedes tekitada vigastusi.Ärge jätke esemeid armatuurlaua peale.Ärge muutke sõiduki algset ehitust, eriti turvapatjade ümbruses.Pärast õnnetust või juhul, kui sõiduk on varastatud, laske turvapatju kontrollida.
Kõik turvapatjadega seotud tööd tuleb lasta teha TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas.Isegi kui järgitakse kõiki loetletud ettevaatusabinõusid, ei saa turvapatjade avanemisel välistada vigastus- ning pea, rindkere või käte väiksemat põletusohtu. Turvapadi avaneb peaaegu silmapilkselt (mõne millisekundiga) ja tühjeneb sama kiiresti, lastes selleks ette nähtud avade kaudu välja kuuma gaasi.
WARNI NG
Eesmised turvapadjadÄrge hoidke rooli sõidu ajal kodaratest ega toetage käsi rooli keskosale.Kaassõitjad ei tohi tõsta jalgu armatuurlauale.Ärge suitsetage, sest turvapatjade avanemine võib põhjustada sigareti või piibu tõttu põletusi või vigastusi.Ärge eemaldage rooli või torgake seda läbi
ning ärge lööge rooli tugevalt.Ärge paigaldage ega kinnitage midagi rooli või armatuurlaua peale, kuna see võib turvapatjade avanemisel põhjustada vigastusi.
WARNI NG
KülgturvapadjadKasutage istmetel ainult sobivaid istmekatteid, mis võimaldavad külgturvapatjadel avaneda. Teavet sõidukile sobivate istmekatete kohta küsige TOYOTA esindusest.Ärge paigaldage ega kinnitage midagi (riideid jne) seljatugede külge, sest külgturvapadja kasutamisel võivad need vigastada rindkeret või käsi.Ärge istuge keha ülaosaga uksele lähemal kui vaja.Sõiduki esiuste sees on külgkokkupõrke andurid.Ukse kahjustamine ning kooskõlastamata või valesti tehtud tööd (ümberehitamine või remont) esiuksega või selle ehiskattega võib mõjutada andurite toimimist – külgturvapatjade tõrkeoht!Kõik vastavad tööd tuleb kasta teha TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas.
WARNI NG
TurvakardinadÄrge paigaldage ega kinnitage midagi lae külge, kuna see võib turvakardina avanemisel põhjustada peavigastusi.Ärge eemaldage lakke paigaldatud käepidemeid, sest nendega on kinnitatud turvakardinad.
Page 90 of 272

90
Turvaistmed
NOTIC E
Laste autos sõidutamise eeskirjad on riigiti erinevad. Juhinduge selles riigi seadustest, kus te viibite.
Maksimaalse ohutuse tagamiseks järgige järgmisi soovitusi.
– Vastavalt Euroopa määrustele peavad kõik alla 12-aastased või lühemad kui 150 cm (4 jalga 11”) lapsed sõidu ajal istuma oma raskusele vastaval turvaistmel, mis on kinnitatud turvavööga või ISOFIX-kinnitustega.– Statistika näitab, et kõige turvalisemad kohad laste vedamiseks on tagaistmed.– Alla 9 kg (20 naela) kaaluvad lapsed peavad istuma sõiduki esi- või tagaistmel seljaga sõidusuunas.
NOTIC E
Soovitame lapsi vedada sõiduki tagaistmetel:– kuni 3. eluaastani seljaga sõidusuunas;– alates 3. eluaastast näoga sõidusuunas.
WARNI NG
Veenduge, et turvavöö on õigesti paigutatud ja pingutatud.Kui turvaistmel on tugijalg, peate veenduma, et tugijalg on toetatud kindlalt põrandale.
WARNI NG
Eemaldage peatugi ja pange see hoiukohta, enne kui paigaldate esiistmele seljatoega turvaistme. Kui turvaistme eemaldate, paigaldage peatugi tagasi.
Nõuanne
WARNI NG
Valesti paigaldatud turvaiste vähendab lapse turvalisust õnnetuse korral.Veenduge, et turvaistme all pole turvavööd ega turvavöö pannalt, mis võivad muuta turvaistme ebastabiilseks.Isegi lühikese sõidu ajaks kinnitage alati
turvavöö või turvaistme rakmed, jättes nende ja lapse keha vahele minimaalselt vaba ruumi.Turvaistme kinnitamisel turvavöö abil veenduge, et turvavöö on korralikult turvaistme ümber tõmmatud ja hoiab istet kindlalt sõiduki istme küljes. Kui sõiduki iste on reguleeritav, nihutage seda vajadusel ettepoole.Eemaldage peatugi ja pange see hoiukohta, enne kui paigaldage seljatoega turvaistme.Peatugi tuleb kindlasti korralikult hoiukohta panna või kinnitatud, et vältida selle paiskumist sõidukis järsu pidurdamise korral. Kui turvaistme eemaldate, paigaldage peatugi tagasi.