TOYOTA PROACE CITY VERSO 2020 Kasutusjuhend (in Estonian)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE CITY VERSO, Model: TOYOTA PROACE CITY VERSO 2020Pages: 272, PDF Size: 58.53 MB
Page 81 of 272

81
Turvalisus
5
optimeerides kokkupõrke ajal turvavöö avaldatavat survet sõitja rinnapiirkonda.
Kinnitamine
► Tõmmake rihma ja sisestage keel pandlasse.► Rihma tõmmates kontrollige, kas turvavöö on korralikult kinnitatud.
Vabastamine
► Vajutage pandla punast nuppu.► Suunake turvavööd selle tagasikerimise ajal.
Tagaistmete turvavööd (2.
istmerida)
Välimised istmed
Sõltuvalt varustusest võib olla paigaldatud üks eelpingutussüsteem ja jõupiirajad.Sisestage kindlasti õige turvavöö õigesse pandlasse.Ärge vahetage välimiste istmete turvavöö keelt või pannalt ära keskmise istme turvavöö või pandlaga.
Keskmine iste
Turvavöödel ei ole pürotehnilist eelpingutisüsteemi ega jõupiirajaid.
Paigaldamine
► Tõmmake vööd ja sisestage keel A paremasse pandlasse (asub sõidukis istuva kaassõitja vasakul küljel).► Sisestage keel B vasakusse pandlasse (asub sõidukis istuva kaassõitja paremal küljel).► Rihma tõmmates kontrollige, kas turvavöö on korralikult kinnitatud.
Eemaldamine ja säilitamine
► Vajutage pandla punast nuppu B ja seejärel pandla nuppu A.► Suunake rihma selle sissekerimise ajal ning pange keel B lae kinnituskohas A oleva magneti
külge.
WARNI NG
Enne mis tahes toimingute tegemist tagaistmetel kontrollige turvavööde kahjustamise vältimiseks, kas külgmised turvavööd on korralikult pingutatud. Keskmine turvavöö tuleb täiesti sisse kerida.
Page 82 of 272

82
Tagaistmete turvavööd (3.
istmerida)
Need turvavööd ei ole varustatud pürotehnilise eelpingutussüsteemi ja jõupiirajaga.
Turvavöö(de) hoiatustuled
1.Vasaku esiistme turvavöö hoiatustuli (või sõltuvalt riigist juhi turvavöö hoiatustuli).
2.Parema esiistme turvavöö hoiatustuli (või sõltuvalt riigist juhi turvavöö hoiatustuli).
3.Parema tagaistme turvavöö hoiatustuli (2. istmerida).
4.Keskmise tagaistme turvavöö hoiatustuli (2. istmerida).
5.Vasaku tagaistme turvavöö hoiatustuli (2. istmerida).
Kiirusel ligikaudu 20 km/h vilguvad hoiatustuled 2 minutit ning samal ajal kostab helisignaal. 2 minuti möödudes jääb/jäävad hoiatustuli/-tuled põlema, kuni juht ja/või kaassõitja ja/või tagumised kaassõitjad kinnitavad turvavöö.
Esiistme turvavööde hoiatustuli/-tuled
Süüte sisselülitamisel süttib armatuurlaual hoiatustuli 1 ning turvavöö ja kõrvalistuja turvapadja hoiatustulede näidikul süttib punasena vastav hoiatustuli (1 või 2), kui juhi turvavöö ja/või kaassõitja(te) turvavöö(d) pole kinnitatud või vabastatakse.
Tagumis(t)e turvavöö(de) hoiatustuli
Vastav hoiatustuli (3 kuni 5) süttib punasena turvavöö ja kõrvalistuja turvapadja hoiatustulede näidikul, kui üks või mitu tagumist sõitjat (2. istmerida) turvavöö vabastavad.
NOTIC E
Neid turvavööde hoiatustulesid kasutatakse ainult 2. istmereal.
Nõuanne
WARNI NG
Juht peab enne sõidu alustamist veenduma, et kõik sõitjad on turvavöö õigesti kinnitanud.Kui istute sõidukis, kinnitage alati turvavöö isegi lühikese sõidu ajaks.Ärge kinnitage turvavöid valesse pandlasse, sest siis ei toimi turvavööd nõuetekohaselt.
Enne ja pärast kasutamist veenduge, et turvavöö keritakse korralikult inertsrullile tagasi.Pärast istme või tagumise pinkistme kokkuklappimist või liigutamist veenduge, et turvavöö on õigesti paigutatud ja sisse keritud.
Page 83 of 272

83
Turvalisus
5
WARNI NG
PaigaldamineTurvavöö alumine osa tuleb asetada võimalikult madalale üle puusade.Ülemine osa tuleb paigutada üle õla.Tõhususe tagamiseks:– tuleb turvavöö panna keha lähedal nii pingule kui võimalik;– tuleb turvavöö tõmmata peale sujuva liigutusega, vältides selle keerumist;– peab turvavööd kasutada ainult üks inimene korraga;– ei tohi turvavööl olla nähtavaid sisselõikeid ja rebendeid;– ei tohi turvavööd modifitseerida ega muuta, sest vastasel korral selle toime muutub.
WARNI NG
Lapsi puudutavaid soovitusiKasutage sobivat turvaistet, kui laps on vähem kui 12-aastane või lühem kui poolteist meetrit (4 jalg 11").Ärge kasutage sama turvavööd rohkem kui ühe lapse kinnitamiseks.Ärge kunagi sõitke last süles hoides.Lisateavet turvaistmete kohta vaadake asjakohasest jaotisest.
WARNI NG
HooldusVastavalt kehtivatele ohutusmäärustele tuleb kõikide sõiduki turvavöösid puudutavate remonttööde jaoks pöörduda kvalifitseeritud töökotta, kus on olemas vajalikud oskused ja tööriistad, näiteks TOYOTA esindusse.Laske turvavöösid TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas regulaarselt kontrollida, eriti kui turvavöödel esineb kahjustusi.Puhastage turvavöösid seebiveega või TOYOTA esindusest hangitud tekstiilipuhastusvahendiga.
WARNI NG
Kokkupõrke korral tehke järgmistSõltuvalt kokkupõrke iseloomust ja tõsidusest võib pürotehniline eelpinguti rakenduda enne turvapadja avanemist
ja sellest sõltumatult. Eelpingutite rakendumisega kaasneb kahjutu suits ja kerge müra, mis on tingitud süsteemi pürotehnilise kasseti aktiveerimisest.Igal juhul süttib seejuures turvapadja hoiatustuli.Pärast kokkupõrget laske turvavöösid TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas kontrollida ja vajadusel vahetada.
Turvapadjad
Tugeva kokkupõrgete korral sõitjate turvalisust parandav süsteem (välja arvatud 2. istmerea keskmine iste).Turvapadjad täiendavad jõupiirajaga turvavööde kaitsvat toimet.Kokkupõrke korral registreerivad ja analüüsivad elektroonilised andurid sõiduki eest ja küljelt tulevaid lööke, mis on suunatud löögi tuvastamistsooni:– tugeva kokkupõrke korral avanevad viivitamatult turvapadjad, et parandada sõitjate turvalisust (välja arvatud 2. istme keskmine iste). Pärast avanemist tühjenevad turvapadjad kohe kiiresti, et mitte takistada nähtavust ja sõitjate väljumist sõidukist;– nõrgema kokkupõrke või tagant otsasõidu korral ning teatud kaadumistingimustes ei tarvitse turvapadjad avaneda. Sel juhul kaitsevad sõitjaid ainult turvavööd.
WARNI NG
Turvapadjad ei tööta, kui süüde on välja lülitatud.Turvapadjad avanevad ainult ühe korra. Kui peaks aset leidma teine kokkupõrge (sama või hilisema õnnetuse ajal), siis turvapadjad enam ei avane.
Page 84 of 272

84
Löögitsoonid
A.Eesmine löögitsoon
B.Külgmine löögitsoon
NOTIC E
Ühe või mitme turvapadja avanemisel tekitab süsteemi pürotehnilise laengu plahvatamine müra ja eraldab väheses koguses suitsu.Suits pole kahjulik, aga tundlikud inimesed võivad tunda kergelt ärritust.Ühe või mitme turvapadja avanemisega kaasnev plahvatusheli võib tekitada kerget lühiajalist kurtust.
Eesmised turvapadjad
Juhti ja eesmist (eesmisi) kaassõitjat (-sõitjaid) tõsise esikokkupõrke korral kaitsev süsteem, mis vähendab pea ja rindkere vigastusohtu.Juhi turvapadi on paigaldatud rooli keskele; eesmise kõrvalistuja turvapadi on paigaldatud lae sisse.
Avanemine
Turvapadjad (peale eesmise kaassõitja turvapadja, kui see on välja lülitatud) avanevad tugeva esikokkupõrke korral, mis on suunatud osaliselt või täielikult esikokkupõrke tsooni A, horisontaalselt piki sõiduki telgjoont eest tahapoole.Eesmine turvapadi avaneb juhi poolel sõitja rindkere ja pea ning rooli vahele, ning kaasreisija poolele sõitja ja armatuurlaua vahele, et pehmendada sõitjate ettepoole liikumist.
WARNI NG
Sõidu ajal hoidke kindalaegas suletuna. Vastasel korral tekitab see liiklusõnnetuse või äkilise pidurduse korral vigastusohu.
Page 85 of 272

85
Turvalisus
5
Külgturvapadjad
Kui süsteem on sõidukile paigaldatud, kaitseb see juhti ja kõrvalistujat tugeva külgkokkupõrke korral, vähendades rindkere, kõhu ja pea vigastusohtu.Külgturvapadjad on paigaldatud istme seljatoeraami sisse, uksepoolsele küljele.
Avanemine
Külgturvapadi avaneb tugeva külgkokkupõrke korral saadud löögi poolel, kui löök tabab
kogu löögitsooni või osa sellest, on suunatud horisontaalselt risti sõiduki telgjoonega ja tuleb sõidukist väljastpoolt.Külgturvapadi avaneb eesistuja kõhu ja pea ning tema kõrval oleva ukse sisepolstri vahele.
Turvakardinad
Kui süsteem on sõidukile paigaldatud, kaitseb see juhti ja kõrvalistujat (v.a keskel istuv kaassõitja) tugeva külgkokkupõrke korral, vähendades rindkere, kõhu ja pea vigastusohtu.Turvakardinad paiknevad piilarite ja salongilae sees.
Avanemine
Külgturvapadi avaneb tugeva külgkokkupõrke korral saadud löögi poolel, kui löök tabab kogu löögitsooni või osa sellest, on suunatud horisontaalselt risti sõiduki telgjoonega ja tuleb sõidukist väljastpoolt.Turvakardin avaneb tagumise välimise sõitja ja akna vahele.
Tõrge
Kui mõõdikupaneelil süttib see hoiatustuli, peate süsteemi kontrollimiseks pöörduma TOYOTA esindusse või kvalifitseeritud töökotta.Turvapadjad ei pruugi väga tugeva kokkupõrke
korral avaneda.
WARNI NG
Nõrgema külglöögi või -kokkupõrke ning sõiduki ümbermineku korral ei pruugi turvapadjad avaneda.Tagant otsasõidu või esikokkupõrke korral ei avane ükski külgmine turvapadi.
Nõuanne
WARNI NG
Turvapatjade täielikuks toimimiseks järgige allpool esitatud ohutusnõudeid.Istuge tavalises püstises asendis.Kinnitage turvavöö ning veenduge, et see on õigesti paigutatud ja reguleeritud.Ärge hoidke midagi sõitja ja turvapadja vahel
(laps, lemmikloom, esemed jne) ning ärge paigaldage ega kinnitage midagi turvapadja avanemisteele või selle lähedale; esemed võivad turvapadja avanedes tekitada vigastusi.Ärge muutke sõiduki algset ehitust, eriti turvapatjade ümbruses.Pärast õnnetust või juhul, kui sõiduk on varastatud, laske turvapatju kontrollida.Kõik turvapatjadega seotud tööd tuleb lasta teha TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas.Isegi kui järgitakse kõiki loetletud ettevaatusabinõusid, ei saa turvapatjade avanemisel välistada vigastus- ning pea, rindkere või käte väiksemat põletusohtu. Turvapadi avaneb peaaegu silmapilkselt (mõne millisekundiga) ja tühjeneb sama kiiresti, lastes selleks ette nähtud avade kaudu välja kuuma gaasi.
Page 86 of 272

86
WARNI NG
Eesmised turvapadjadÄrge hoidke rooli sõidu ajal kodaratest ega toetage käsi rooli keskosale.Kaassõitjad ei tohi tõsta jalgu armatuurlauale.Ärge suitsetage, sest turvapatjade avanemine võib põhjustada sigareti või piibu tõttu põletusi või vigastusi.Ärge eemaldage rooli või torgake seda läbi ning ärge lööge rooli tugevalt.Ärge paigaldage ega kinnitage midagi rooli või armatuurlaua peale, kuna see võib turvapatjade avanemisel põhjustada vigastusi.
WARNI NG
KülgturvapadjadKasutage istmetel ainult sobivaid istmekatteid, mis võimaldavad külgturvapatjadel avaneda. Teavet sõidukile sobivate istmekatete kohta küsige TOYOTA esindusest.Ärge paigaldage ega kinnitage midagi (riideid jne) seljatugede külge, sest külgturvapadja kasutamisel võivad need vigastada rindkeret või käsi.Ärge istuge keha ülaosaga uksele lähemal kui vaja.Sõiduki esiuste sees on külgkokkupõrke andurid.Ukse kahjustamine ning kooskõlastamata või valesti tehtud tööd (ümberehitamine või remont) esiuksega või selle ehiskattega võib mõjutada andurite toimimist – külgturvapatjade tõrkeoht!Kõik vastavad tööd tuleb kasta teha TOYOTA esinduses või kvalifitseeritud töökojas.
WARNI NG
TurvakardinadÄrge paigaldage ega kinnitage midagi lae külge, kuna see võib turvakardina avanemisel põhjustada peavigastusi.Ärge eemaldage lakke paigaldatud käepidemeid, sest nendega on kinnitatud turvakardinad.
Turvaistmed
NOTIC E
Laste autos sõidutamise eeskirjad on riigiti erinevad. Juhinduge selles riigi seadustest, kus te viibite.
Maksimaalse ohutuse tagamiseks järgige järgmisi soovitusi.
– Vastavalt Euroopa määrustele peavad kõik alla 12-aastased või lühemad kui 150 cm (4 jalga 11”) lapsed sõidu ajal istuma oma raskusele vastaval turvaistmel, mis on kinnitatud turvavööga või ISOFIX-kinnitustega.– Statistika näitab, et kõige turvalisemad kohad laste vedamiseks on tagaistmed.– Alla 9 kg (20 naela) kaaluvad lapsed peavad istuma sõiduki esi- või tagaistmel seljaga sõidusuunas.
NOTIC E
Soovitame lapsi vedada sõiduki tagaistmetel:– kuni 3. eluaastani seljaga sõidusuunas;– alates 3. eluaastast näoga sõidusuunas.
Page 87 of 272

87
Turvalisus
5
WARNI NG
Veenduge, et turvavöö on õigesti paigutatud ja pingutatud.Kui turvaistmel on tugijalg, peate veenduma, et tugijalg on toetatud kindlalt põrandale.
WARNI NG
Eemaldage peatugi ja pange see hoiukohta, enne kui paigaldate esiistmele seljatoega turvaistme. Kui turvaistme eemaldate, paigaldage peatugi tagasi.
Nõuanne
WARNI NG
Valesti paigaldatud turvaiste vähendab lapse turvalisust õnnetuse korral.Veenduge, et turvaistme all pole turvavööd ega turvavöö pannalt, mis võivad muuta turvaistme ebastabiilseks.Isegi lühikese sõidu ajaks kinnitage alati
turvavöö või turvaistme rakmed, jättes nende ja lapse keha vahele minimaalselt vaba ruumi.Turvaistme kinnitamisel turvavöö abil veenduge, et turvavöö on korralikult turvaistme ümber tõmmatud ja hoiab istet kindlalt sõiduki istme küljes. Kui sõiduki iste on reguleeritav, nihutage seda vajadusel ettepoole.Eemaldage peatugi ja pange see hoiukohta, enne kui paigaldage seljatoega turvaistme.Peatugi tuleb kindlasti korralikult hoiukohta panna või kinnitatud, et vältida selle paiskumist sõidukis järsu pidurdamise korral. Kui turvaistme eemaldate, paigaldage peatugi tagasi.
WARNI NG
Istmekõrgenduse paigaldamineTurvavöö rinnarihm tuleb panna üle lapse õla nii, et see ei puuduta kaela.Veenduge, et turvavöö sülerihm paikneb õigesti lapse reite peal.Kasutage seljatoega istmekõrgendust, millel on õla kõrgusel süvend turvavöö jaoks.
WARNI NG
Täiendavad turvameetmedUste ja tagumiste akende avamise takistamiseks kasutage lapselukku.Ärge avage tagumisi aknaid rohkem kui ühe kolmandiku võrra.Väikelaste päikesekiirguse eest kaitsmiseks paigaldage tagumistele akendele päikesesirmid.Ohutuse parandamiseks ärge jätke:– last üksinda ja järelevalveta sõidukisse;– last või looma päikese kätte pargitud sõidukisse, kui aknad on suletud;– võtmeid lastele kättesaadavasse kohta sõidukis.
Page 88 of 272

88
Turvaiste tagaistmel
2. istmerida
Näoga või seljaga sõidusuunas
► Lükake sõiduki esiiste ette ja seadke seljatugi püstiseks, et näoga või seljaga sõidusuunas istuva lapse jalad ei puuduta sõiduki esiistet.► Veenduge, et näoga sõidusuunas oleva turvaistme seljatugi on võimalikult lähedal sõiduki tagaistme seljatoele või sellega kokkupuutes.► Seadke tagaistme (2. istmerida) pikisuunas võimalikult taha ning tõstke seljatugi püsti.
NOTIC E
Veenduge, et turvavöö on korralikult pingutatud.Kui turvaistmel on tugijalg, peate veenduma,
et tugijalg on toetatud kindlalt põrandale. Vajadusel reguleerige sõiduki esiistme asendit.
3. istmerida
Kui kolmanda istmerea istmele on paigaldatud turvaiste reas, nihutage iste pikisuunas kõige tagumisse asendisse ja seadke seljatugi püsti, nii et turvaiste ja lapse jalad ei puutuks kokku teise rea istmetega.
WARNI NG
Ärge paigaldage kolmandasse istmeritta tugijalaga turvaistmeid.
Turvaiste esiistmel
► Seadke eesmine kaassõitjaiste võimalikult kõrgele ja nihutage taha ning seadke seljatugi püstiasendisse.
Näoga sõidusuunas
WARNI NG
Ärge lülitage kaassõitja turvapatja välja.
Seljaga sõidusuunas
WARNI NG
Enne seljaga sõidusuunas oleva turvaistme paigaldamist tuleb kaassõitja turvapadi välja lülitada. Vastasel juhul võib laps turvapadja avanemisel vigastada või surma saada.
Page 89 of 272

89
Turvalisus
5
Hoiatuskleebis – kaassõitja turvapadi
Peate järgima alljärgnevat juhist, mis on kirjas kaassõitja päikesesirmi mõlemal küljel:
Ärge MITTE KUNAGI paigaldage "seljaga sõidusuunas" lapseistet juhi kõrvalistmele, mille ESITURVAPADI on AKTIVEERITUD. Turvapadja avanemine võib last TÕSISELT või ELUOHTLIKULT vigastada.
Eesmise kaassõitja
turvapadja väljalülitamine
WARNI NG
Kui esiistmele paigaldatakse tahapoole suunatud turvaiste, tuleb kaassõitja turvapadi lapse ohutuse huvides välja lülitada. Vastasel juhul võib laps turvapadja avanemisel
vigastada või surma saada.
WARNI NG
Kui sõidukis ei ole turvapadja väljalülitamise võimalustTahapoole suunatud turvaistme paigaldamine esiistmele või pinkistmele on keelatud! Vastasel korral satub laps turvapadja avanemisel surma- või tõsise vigastuse ohtu.
Eesmise kaassõitja turvapadja
väljalülitamine/aktiveerimine
Lüliti asub kindalaeka küljel.
Kui süüde on välja lülitatud► Turvapadja väljalülitamiseks keerake lüliti asendisse "OFF" (Väljas). ► Uuesti aktiveerimiseks keerake võti asendisse "ON" (Sees).Kui süüde lülitatakse sisseSee hoiatustuli süttib ja jääb põlema, andes märku, et turvapadi on välja lülitatud.VõiHoiatustuli süttib umbes 1 minutiks, andes märku, et turvapadi on aktiveeritud.
Page 90 of 272

90
Soovitatavad turvaistmed
Soovitatavate turvaistmete valik, mis kinnitatakse kolmepunkti turvavööga.
Rühm 0+: vastsündinud kuni 13 kg (28 naela)
L1Paigaldatakse näoga tahapoole.
Rühmad 2 ja 3: 15 kuni 36 kg (34 kuni 79 naela)
L5
Paigaldatavad sõiduki ISOFIX-kinnituste külge.Laps kinnitatakse turvavööga.Paigaldatav ainult külgmistele tagaistmetele.Sõiduki istme peatugi tuleb eemaldada.
Rühmad 2 ja 3: 15 kuni 36 kg (34 kuni 79 naela)
L6Laps kinnitatakse turvavööga.Sobivad ainult eesmisele kaassõitjaistmele ja külgmistele tagaistmetele.