CITROEN JUMPER 2020 Navodila Za Uporabo (in Slovenian)
Manufacturer: CITROEN, Model Year: 2020, Model line: JUMPER, Model: CITROEN JUMPER 2020Pages: 196, PDF Size: 33.22 MB
Page 101 of 196

99
Praktične informacije
7Če želite ohraniti zanesljivost delovanja motorja in sistema proti onesnaževanju, nikoli ne uporabljajte aditiva za motorno olje.
Preverjanje nivoja z merilno palico
Glede lokacije merilne palice si oglejte ilustracijo ustreznega prostora motorja.► Primite merilno palico za barvni ročaj in jo popolnoma izvlecite.► S čisto krpo, ki ne pušča vlaken, obrišite konec palice.
► Vstavite merilno palico do konca nazaj in jo nato znova izvlecite ter vizualno preverite nivo olja: pravilen nivo je med oznakama A (MAX) in B (MIN).Ne zaganjajte motorja, če je nivo:– nad oznako A: v tem primeru se obrnite na servisno mrežo CITROËN ali na kvalificirano servisno delavnico.– pod oznako B: v tem primeru takoj dolijte motorno olje.
Razred oljaPreden dolijete motorno olje ali ga zamenjate, preverite, ali ustreza motorju in priporočilom v načrtu vzdrževanja, ki
je priložen vozilu (ali na voljo v servisni mreži CITROËN in kvalificiranih servisnih delavnicah).Uporaba nepriporočenega olja lahko razveljavi pogodbeno garancijo v primeru okvare motorja.
Dolivanje motornega olja
► Pred dolivanjem odstranite merilno palico.► Pripravite polnilni vrat za olje.► Odvijte pokrov polnilne odprtine.► Namestite polnilni vrat za olje v polnilno odprtino.► Dolijte olje.
► Odstranite polnilni vrat za olje iz polnilne odprtine.► Namestite pokrov polnilne odprtine.► Namestite merilno palico.
Zavorna tekočina
Nivo te tekočine se mora nahajati blizu oznake »MAX«. Če ni tako, preverite obrabljenost zavornih ploščic.Navodila glede pogostosti menjave zavorne tekočine najdete v proizvajalčevem načrtu vzdrževanja.
Pri dolivanju očistite čep, preden ga namestite nazaj. Uporabite samo zavorno tekočino DOT4 iz zaprte posode.
Tekočina za servokrmiljenje
Nivo te tekočine mora biti blizu oznake "MAX". Preverite ga tako, da pri vozilu s hladnim motorjem, ki je parkirano na ravni površini, odčitate nivo na polnilnem vratu.Odvijte čep, ki je pritrjen na merilno palico.
Za dostop do čepa posode odstranite zaščitni pokrov tako, da za četrt obrata odvijete tri pritrdilne vijake, nato pa odstranite še drugi pokrov, ki je nameščen na čepu.
Hladilna tekočina motorja
Dolivanje tekočine med dvema servisnima pregledoma je normalno.
Page 102 of 196

100
Praktične informacije
Uporabljajte samo izdelke, ki jih priporoča CITROËN, ali izdelke enake kakovosti in enakih lastnosti.CITROËN izbira in ponuja posebej izbrane izdelke za optimalno delovanje tako pomembnih komponent kot je zavorni sistem.
12-voltni akumulator
Akumulatorja ni treba vzdrževati.Kljub temu redno preverjajte, ali so kabelski priključki čisti in pravilno priviti (pri različicah brez objemke).
Več informacij o previdnostnih ukrepih, ki veljajo za posege na 12-voltnem akumulatorju, boste našli v ustreznem poglavju.
Različice, ki so opremljene s Stop & Start, vsebujejo 12-voltni svinčeni akumulator s posebno tehnologijo in karakteristikami.
Zamenjavo tega akumulatorja mora izvesti izključno servisna mreža CITROËN ali usposobljena servisna delavnica.
Filter zraka
Filtrski vložek menjajte dvakrat pogosteje, če uporabljate vozilo v zelo onesnaženem okolju ali predvsem za mestno vožnjo.
Kontrolo in dolivanje morate obvezno izvesti pri hladnem motorju.Zaradi nezadostnega nivoja tekočine lahko pride do resnih poškodb motorja.Nivo hladilne tekočine mora biti blizu oznake »MAX« in je ne sme nikoli preseči.Če je nivo blizu ali pod oznako »MIN«, morate tekočino doliti.Ko je motor ogret, temperaturo hladilne tekočine uravnava ventilator.Ker je krogotok hladilne tekočine pod tlakom, izključite kontakt in počakajte vsaj eno uro, preden se lotite kakršnega koli posega.
Za dostop do pokrovčka rezervoarja odstranite zaščitni pokrov tako, da njegove tri pritrdilne vijake zasukate za četrt obrata.V nujnem primeru se pred nevarnostjo opeklin zavarujte tako, da odvijete čep (pred tem ga zaščitite s krpo) le za dva vrtljaja, da se zniža tlak tekočine.
Ko se tlak dovolj zniža, odstranite čep in dolijte hladilno tekočino.
Redno preverjajte nivo hladilne tekočine glede na uporabo vozila (vsakih 5.000 km oziroma vsake tri mesece).
Tekočina za pranje stekel in
žarometov
Če želite pri vozilih, ki so opremljena s pranjem žarometov, preveriti nivo ali doliti tekočino, ustavite vozilo in izklopite motor.Prostornina posode je približno 5,5 litra.
Za dostop do pokrova odprtine za nalivanje povlecite teleskopski polnilni vrat in odpnite pokrov.
Značilnosti tekočine
Tekočini morate doliti že pripravljeno mešanico.Pozimi (temperature pod nič) morate uporabljati tekočino s sredstvom proti zmrzovanju, ki je
primerno za trenutne razmere, da zaščitite elemente sistema (črpalka, posoda za gorivo, cevi itn.).
V nobenem pogoju ne smete dolivati vode (nevarnost zamrznitve, usedline apnenca itd.).
AdBlue (BlueHDi)
Ko je dosežen nivo rezerve, se sproži alarm.Več informacij o kazalnikih, zlasti o kazalnikih dosega AdBlue, najdete v ustreznem razdelku.Da preprečite nevoznost vozila v skladu z zakonodajo, morate napolniti rezervoar za AdBlue.Več podatkov o tekočini AdBlue® (BlueHDi), zlasti o dolivanju AdBlue, najdete v ustreznem razdelku.
Kontrole nivojev
Če ni označeno drugače, pri kontroli teh elementov upoštevajte proizvajalčev načrt
vzdrževanja in motor vozila.V nasprotnem primeru naj delovanje sistema preveri servisna mreža CITROËN ali usposobljena servisna delavnica.
Page 103 of 196

101
Praktične informacije
7Uporabljajte samo izdelke, ki jih priporoča CITROËN, ali izdelke enake kakovosti in enakih lastnosti.CITROËN izbira in ponuja posebej izbrane izdelke za optimalno delovanje tako pomembnih komponent kot je zavorni sistem.
12-voltni akumulator
Akumulatorja ni treba vzdrževati.Kljub temu redno preverjajte, ali so kabelski priključki čisti in pravilno priviti (pri različicah brez objemke).
Več informacij o previdnostnih ukrepih, ki veljajo za posege na 12-voltnem akumulatorju, boste našli v ustreznem poglavju.
Različice, ki so opremljene s Stop & Start, vsebujejo 12-voltni svinčeni akumulator s posebno tehnologijo in karakteristikami.
Zamenjavo tega akumulatorja mora izvesti izključno servisna mreža CITROËN ali usposobljena servisna delavnica.
Filter zraka
Filtrski vložek menjajte dvakrat pogosteje, če uporabljate vozilo v zelo onesnaženem okolju ali predvsem za mestno vožnjo.
Filter za potniški prostor
Filtrski vložek menjajte dvakrat pogosteje, če uporabljate vozilo v zelo onesnaženem okolju ali predvsem za mestno vožnjo.
Če je filter za potniški prostor zamašen, lahko vpliva na zmanjšanje učinkovitosti klimatske naprave in povzroči neprijetne vonjave.
Filter olja
Filter olja zamenjajte ob vsaki menjavi olja.
Filter trdnih delcev (dizelski
motor)
Ta filter skupaj s katalizatorjem dejavno prispeva k ohranjanju kakovosti zraka tako, da prepreči izpuh nezgorelih strupenih delcev v ozračje. S tem je preprečeno tudi nastajanje črnih izpušnih plinov.
Delovanje
Ta filter se nahaja v izpušnem sistemu. Na njem se nabirajo trdni sajasti delci. Računalnik kontrole motorja občasno samodejno poskrbi za odstranitev delcev saj (regeneracija).Postopek regeneracije se sproži glede na količino trdnih delcev in na pogoje uporabe vozila. V tem času lahko zaznate določene pojave, kot so glasnejše delovanje v prostem
teku, vklop ventilatorja hladilnika motorja, večji izpuh dima in povečanje temperature v izpušni cevi, vendar nimajo škodljivega vpliva na vozilo in okolje.
Po dolgotrajnem delovanju vozila pri nizki hitrosti ali v prostem teku lahko pri pospeševanju izjemoma opazite pojav izhajanja vodnih hlapov iz izpuha. Ta pojav nima nikakršnih posledic na nadaljnje delovanje vozila ali na okolje.
Ker je zaradi običajnega delovanja filtra trdnih delcev povečana temperatura pri izpuhu, svetujemo, da vozila ne parkirate na vnetljivi podlagi (trava, suho listje, smrekove iglice itd.), da ne bi prišlo do požara.
Zasičenost / regeneracija
V primeru nevarnosti zamašitve filtra zasveti ta kontrolna lučka, na prikazovalniku instrumentne plošče pa se prikaže sporočilo.
Opozorilo se pojavi zaradi začetne zasičenosti filtra trdnih delcev (dolgotrajna mestna vožnja: nizka hitrost, prometni zastoji itd.).Za regeneracijo filtra je priporočljivo vsaj pet minut voziti s hitrostjo najmanj 60 km/h in nad 2000 vrt/min, takoj ko to dovoljujejo prometne razmere in prometni predpisi (da ugasne kontrolna lučka in/ali izgine sporočilo).
Page 104 of 196

102
Praktične informacije
mreža CITROËN ali kvalificirana servisna delavnica.
Platišča in pnevmatike
Tlak v vseh pnevmatikah vključno z rezervnim kolesom preverjajte pri "hladnih« pnevmatikah.Vrednosti tlaka, ki so navedene na nalepki s tlaki, veljajo za »hladne pnevmatike«. Če ste vozili več kot 10 minut ali več kot 10 kilometrov s hitrostjo, višjo od 50 km/h, morate vrednostim na nalepki dodati 0,3 bara (30 kPa).
Vožnja s premalo napolnjenimi pnevmatikami poveča porabo goriva. Neustrezen tlak v pnevmatikah povzroča prehitro obrabo pnevmatik in neugodno vpliva na oprijem vozila na cestišču – nevarnost nezgode!
Vožnja z obrabljenimi ali poškodovanimi pnevmatikami zmanjša učinkovitost zaviranja in oprijem vozila. Priporočamo redno preverjanje
stanja pnevmatik (profila in stranic) ter platišč, prav tako morajo biti nameščeni ustrezni ventili.Ko kazalniki obrabe niso več videti umaknjeni navznoter od profila, je globina profila manj kot 1,6 mm; takrat morate nujno zamenjati pnevmatike.Uporaba platišč in pnevmatik z dimenzijami, ki se razlikujejo od predpisanih, lahko vpliva na življenjsko dobo pnevmatik, vrtenje koles, odmik
Če je mogoče, ne ugašajte motorja, dokler se filter ne regenerira. V nasprotnem primeru se lahko sčasoma motorno olje prehitro izrabi. Regeneracije filtra ni priporočljivo prekiniti pri zaustavljenem vozilu.
Okvara
Če je opozorilno sporočilo še vedno prikazano, ga upoštevajte, ker opozarja na motnjo v sklopu izpušnega sistema/filtra trdnih delcev.Kontrolo sklopa naj izvede prodajna mreža CITROËN ali kvalificirana servisna delavnica.
Ročni menjalnik
Menjalnik ne zahteva vzdrževanja (brez menjave olja).
Zavorne ploščice
Obraba zavor je odvisna od načina vožnje, zlasti pri vozilih, ki se uporabljajo za mestno vožnjo na kratke razdalje. Včasih je treba stanje zavor preveriti tudi med servisnimi pregledi vozila.
Razen če gre za uhajanje tekočine v krogotoku, znižanje nivoja zavorne tekočine opozarja na obrabo zavornih ploščic.Če zasveti ta opozorilna lučka, se obrnite na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico, kjer bodo preverili stanje zavornih ploščic.
Po pranju vozila se lahko pojavi vlaga (ali pozimi zmrzal) na zavornih ploščicah ali
zavornih kolutih, zato se lahko poslabša učinkovitost zaviranja. Večkrat poskusite narahlo zavreti in tako posušiti ali odmrzniti zavore.
Obraba zavornih diskov
Za vse informacije glede obrabe zavornih diskov se obrnite na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico.
Ročna parkirna zavora
Če je zaznana prevelika razdalja ali izguba učinkovitosti tega sistema, je treba parkirno zavoro nastaviti tudi med dvema servisoma.Sistem mora pregledati prodajna mreža CITROËN ali kvalificirana servisna delavnica.
Filter dizelskega goriva
Filter goriva se nahaja v motornem prostoru ob rezervoarju zavorne tekočine.Če zasveti ta opozorilna lučka, morate
očistiti filter in iz njega odstraniti vodo.Filter lahko očistite tudi redno ob vsaki menjavi olja.
Izpuščanje vode iz filtra
► Priključite prozorno cev na glavo izpustnega vijaka 1.► Postavite drug konec prozorne cevi v posodo.► Odvijte izpustni vijak 2.► Vklopite kontakt.► Počakajte, da se čistilna črpalka ustavi.► Izklopite kontakt.► Privijte izpustni vijak 2.► Odstranite prozorno cev ter izpraznite cev in posodo.► Zaženite motor.► Prepričajte se, da ne uhaja tekočina.
Motorji HDi so izdelani v skladu z visoko
tehnologijo. Kakršen koli poseg zahteva posebne kvalifikacije, ki jih ima servisna
Page 105 of 196

103
Praktične informacije
7mreža CITROËN ali kvalificirana servisna delavnica.
Platišča in pnevmatike
Tlak v vseh pnevmatikah vključno z rezervnim kolesom preverjajte pri "hladnih« pnevmatikah.Vrednosti tlaka, ki so navedene na nalepki s tlaki, veljajo za »hladne pnevmatike«. Če ste vozili več kot 10 minut ali več kot 10 kilometrov s hitrostjo, višjo od 50 km/h, morate vrednostim na nalepki dodati 0,3 bara (30 kPa).
Vožnja s premalo napolnjenimi pnevmatikami poveča porabo goriva. Neustrezen tlak v pnevmatikah povzroča prehitro obrabo pnevmatik in neugodno vpliva na oprijem vozila na cestišču – nevarnost nezgode!
Vožnja z obrabljenimi ali poškodovanimi pnevmatikami zmanjša učinkovitost zaviranja in oprijem vozila. Priporočamo redno preverjanje
stanja pnevmatik (profila in stranic) ter platišč, prav tako morajo biti nameščeni ustrezni ventili.Ko kazalniki obrabe niso več videti umaknjeni navznoter od profila, je globina profila manj kot 1,6 mm; takrat morate nujno zamenjati pnevmatike.Uporaba platišč in pnevmatik z dimenzijami, ki se razlikujejo od predpisanih, lahko vpliva na življenjsko dobo pnevmatik, vrtenje koles, odmik
od tal in odčitek merilnika hitrosti, prav tako to neugodno vpliva na oprijem vozila na cestišču.Namestitev različnih pnevmatik na prednji in zadnji osi lahko povzroči nepravilnosti v delovanju sistema ESC.
AdBlue® (motorji BlueHDi)
Proizvajalec CITROËN se je za namene varovanja okolja in zagotavljanja skladnosti z novim standardom Euro 6 odločil, da za obdelavo izpušnih plinov opremi svoja vozila z napravo, ki združuje sistem SCR (selektivna katalitična redukcija) in filter trdnih delcev (DPF), ne da bi to vplivalo na zmogljivost ali porabo goriva pri dizelskih motorjih.
Sistem SCR
S tekočino AdBlue®, ki vsebuje sečnino, katalizator pretvori do 85 % dušikovih oksidov
(NOx) v dušik in vodo, ki sta neškodljiva za zdravje in okolje.Tekočina AdBlue® je v posebnem rezervoarju s prostornino približno 19 litrov.Ima zunanji polnilni vrat, ki je nameščen v loputi odprtine za nalivanje goriva pod polnilnim vratom rezervoarja za gorivo in ki je zaprt z modrim pokrovom.Ta prostornina omogoča doseg vožnje približno 6000 km (kar je zelo odvisno od sloga vožnje in vrste vozila).Ko preostali doseg znaša 2400 km oziroma je dosežen nivo rezerve, se sproži opozorilni sistem.
Ko je rezervoar tekočine AdBlue® prazen, sistem v skladu s predpisi prepreči zagon motorja. Če v sistemu SCR pride do napake, nivo izpustov vašega vozila ne ustreza več predpisom Euro 6, zato vaše vozilo začne onesnaževati okolje.V primeru potrjene napake sistema SCR
se morate čim prej oglasiti v servisni mreži CITROËN ali kvalificirani servisni delavnici: po 400 prevoženih kilometrih se samodejno aktivira sistem, ki preprečuje zagon motorja.
Zamrznitev AdBlue®
AdBlue® pri zunanji temperaturi pod -11 °C zmrzne.
Page 106 of 196

104
Praktične informacije
► Modri pokrovček rezervoarja za AdBlue® zavrtite za šestino vrtljaja v nasprotni smeri urnega kazalca.
Dolivanje
► S posodo AdBlue®: po preverjanju roka trajanja pozorno preberite navodila na nalepki, preden nalijete vsebino posode v rezervoar vozila AdBlue.► Pri črpalki za AdBlue®: vstavite polnilno pištolo in polnite rezervoar, dokler se polnilna pištola ne zaustavi samodejno.
Da preprečite prenapolnjenost rezervoarja za AdBlue®:– S posodami za AdBlue® dodajte med 10 in 13 litri.– Če tekočino dolivate na bencinskem servisu, nehajte dolivati tekočino po prvi samodejni ustavitvi polnilne pištole.
Del sistema SCR je tudi naprava za ogrevanje rezervoarja AdBlue®, kar omogoča vožnjo pri zelo nizkih temperaturah.
Dolivanje AdBlue®
Priporočamo, da dolijete AdBlue® takoj, ko se pojavi prvo opozorilo, da je bil dosežen nivo rezerve.
Za pravilno delovanje sistema SCR:– Uporabljajte samo tekočino AdBlue®, ki je skladna s standardom ISO 22241.– Aditiva AdBlue® nikoli ne prelivajte v drugo posodo, saj se lahko s tem onesnaži.– Aditiva AdBlue® nikoli ne redčite z vodo.
Aditiv AdBlue® lahko kupite v servisni mreži CITROËN ali kvalificirani servisni delavnici.
Obiščete lahko tudi bencinski servis, ki je opremljen s črpalkami za AdBlue®, namenjenimi osebnim vozilom.
Priporočila za shranjevanje
AdBlue® zmrzne pri temperaturi pod približno -11 °C, njegova kakovost pa se poslabša pri temperaturi nad +25°C. Posodo hranite na hladnem, zaščiteno pred neposrednimi sončnimi žarki.V takšnih pogojih tekočino lahko shranjujete najmanj eno leto.
Tekočino, ki je zmrznila, lahko ponovno uporabite, ko popolnoma odmrzne na sobni temperaturi.
Posod z AdBlue® ne shranjujte v vozilu.
Previdnostni ukrepi
AdBlue® je raztopina na osnovi sečnine. Ta tekočina je nevnetljiva, brez barve in vonja (če se hrani v hladnem prostoru).V primeru stika s kožo prizadeti predel kože umijte z milom in tekočo vodo. V primeru stika z očmi takoj izperite oči z obilo tekoče vode ali raztopino za oči in nadaljujte vsaj 15 minut. Če se pojavi dolgotrajen občutek opeklin ali draženja kože, se posvetujte z zdravnikom.V primeru zaužitja nemudoma izperite usta s čisto vodo, nato popijte veliko vode.V nekaterih pogojih (npr. pri visoki temperaturi) lahko pride do sproščanja amoniaka, zato hlapov ne vdihavajte. Hlapi amoniaka dražijo sluznico (oči, nos in grlo).
AdBlue® shranjujte v originalni embalaži izven dosega otrok.
Postopek
Preden začnete z dolivanjem poskrbite, da bo vozilo na ravni podlagi.V zimskem času preverite, ali je temperatura vozila višja od –11 °C. V nasprotnem primeru
lahko aditiv AdBlue® zamrzne in ga ni mogoče zliti v rezervoar. Parkirajte vozilo v toplejši prostor in počakajte nekaj ur ter nato dolijte tekočino.
Nikoli ne zlijte aditiva AdBlue® v rezervoar za dizelsko gorivo.
Če je ob dolivanju aditiva AdBlue® aditiv stekel tudi po karoseriji, politi predel takoj sperite s hladno vodo ali ga obrišite z vlažno krpo.Če je tekočina kristalizirala, jo očistite z gobo in vročo vodo.
Pomembno: če dolivate aditiv po prekinitvi delovanja zaradi AdBlue, morate pred vklopom kontakta počakati približno 5 minut; medtem ne odpirajte voznikovih vrat, ne odklepajte vozila, niti ne vnašajte elektronskega ključa v potniški prostor.Vklopite kontakt, počakajte 10 sekund in nato
zaženite motor.
► Izklopite kontakt in izvlecite ključ iz ključavnice, da ugasnete motor.
Page 107 of 196

105
Praktične informacije
7
► Modri pokrovček rezervoarja za AdBlue® zavrtite za šestino vrtljaja v nasprotni smeri urnega kazalca.
Dolivanje
► S posodo AdBlue®: po preverjanju roka trajanja pozorno preberite navodila na nalepki, preden nalijete vsebino posode v rezervoar vozila AdBlue.► Pri črpalki za AdBlue®: vstavite polnilno pištolo in polnite rezervoar, dokler se polnilna pištola ne zaustavi samodejno.
Da preprečite prenapolnjenost rezervoarja za AdBlue®:– S posodami za AdBlue® dodajte med 10 in 13 litri.– Če tekočino dolivate na bencinskem servisu, nehajte dolivati tekočino po prvi samodejni ustavitvi polnilne pištole.
Sistem zabeleži samo dolivanje 5 litrov ali več aditiva AdBlue®.
Če je rezervoar za AdBlue® popolnoma prazen – kar potrjuje sporočilo »Dolijte AdBlue: zagon ni mogoč« – je bistveno, da dodate vsaj 5 litrov.
Po dolivanju
► Ponovno namestite modri pokrovček na polnilno odprtino rezervoarja in ga zasukajte do konca v smeri urnega kazalca (za šestino obrata).► Zaprite loputo odprtine za nalivanje goriva.
Posode z AdBlue® ne odlagajte med gospodinjske odpadke.Odložite jih v za to namenjen zabojnik ali jih vrnite na mesto, kjer ste jih kupili.
Page 108 of 196

106
V primeru okvare
Komplet za začasno
popravilo predrte
pnevmatike
Komplet za začasno popravilo predrte pnevmatike je shranjen v torbi v enih od sprednjih vrat.
Vsebina:– vložek A s sredstvom za zatesnitev, ki je opremljen s: • polnilno cevjo B,• nalepko C, na kateri je navedeno opozorilo »50 mph (80 km/h) max.« (Najv. 50 mph (80 km/h)) in ki jo mora voznik po popravilu pnevmatike namestiti v vidno polje na armaturni plošči,– kratka navodila za uporabo kompleta za
popravilo,– kompresor D, ki je opremljen z merilnikom tlaka in priključki,
– adapterji za polnjenje različnih komponent.
Popravilo pnevmatike
► Aktivirajte parkirno zavoro.
► Odvijte pokrovček ventila pnevmatike, izvlecite polnilno cev B in privijte obroč E na ventil.► Poskrbite, da je stikalo kompresorja F v položaju 0 (izklop).► Zaženite motor.► Vstavite vtič G v najbližjo vtičnico v vozilu.► Vklopite kompresor s premikom stikala F v položaj I (vklop).► Napolnite pnevmatiko do tlaka 5 barov.Priporočamo, da za natančnejšo meritev preverite vrednost tlaka na manometru H pri izklopljenem kompresorju.► Če se v 5 minutah tlak ne dvigne na vsaj 3 bare, odklopite kompresor z ventila in iz napajalne vtičnice ter premaknite vozilo naprej
za približno 10 metrov, da se sredstvo za zatesnitev porazdeli v pnevmatiki.► Nato ponovite postopek polnjenja:• Če se v 10 minutah tlak ne dvigne na vsaj 3 bare, ustavite vozilo: pnevmatika je preveč poškodovana in je ni mogoče popraviti. Obrnite se na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico.• Če se tlak v pnevmatiki dvigne na 5 barov, takoj znova zaženite vozilo.► Po približno 10-minutni vožnji ustavite vozilo in znova preverite tlak v pnevmatiki.► Napolnite pnevmatiko do ustreznega tlaka v skladu z nalepko na stebričku na voznikovi strani in se čim prej obrnite na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico.
Ta komplet za popravilo predrte pnevmatike in nadomestni vložki so na voljo v servisni mreži CITROËN.
Preverjanje tlaka in
polnjenje z zrakom
Kompresor je mogoče uporabljati samo za preverjanje tlaka in polnjenje z zrakom.
► Odklopite cev I in jo priklopite neposredno na ventil pnevmatike; vložek je tako povezan s kompresorjem in sredstvo za zatesnitev se ne bo vbrizgalo.Če je treba izprazniti pnevmatiko, priklopite cev I na ventil pnevmatike in pritisnite rumeni gumb na sredini stikala kompresorja.
Zamenjava vložka
Page 109 of 196

107
V primeru okvare
8
► Odklopite cev I in jo priklopite neposredno na ventil pnevmatike; vložek je tako povezan s kompresorjem in sredstvo za zatesnitev se ne bo vbrizgalo.Če je treba izprazniti pnevmatiko, priklopite cev I na ventil pnevmatike in pritisnite rumeni gumb na sredini stikala kompresorja.
Zamenjava vložka
Za zamenjavo vložka s sredstvom za zatesnitev opravite naslednje korake:► Odklopite cev I.► Zavrtite vložek, ki ga želite zamenjati, v nasprotni smeri urinega kazalca in ga dvignite.► Vstavite nov vložek in ga zavrtite v smeri urinega kazalca.► Priklopite nazaj cev I in priklopite cev B na ustrezno mesto.
Vložek vsebuje etilenglikol, ki je škodljiv v primeru zaužitja in povzroči draženje oči.Hraniti ga morate zunaj dosega otrok.
Vložka po uporabi ne odvrzite med običajne odpadke, ampak ga oddajte v servisni mreži CITROËN ali na pooblaščenem zbirnem centru za odpadke.
Rezervno kolo
Parkiranje
► Vozilo parkirajte tako, da ne bo oviralo prometa. Podlaga mora biti vodoravna, stabilna in nedrseča.► Če je cesta nagnjena ali poškodovana, podložite kolesa s predmetom, ki bo deloval kot zagozda.
► Z ročnim menjalnikom prestavite v prvo prestavo, nato izklopite kontakt, da blokirate kolesa.► Zategnite ročno zavoro in preverite, ali sveti opozorilna lučka na instrumentni plošči.► Potniki morajo zapustiti vozilo in počakati na varnem mestu.► Oblecite varnostni odsevni telovnik in z napravami, ki so določene z zakonom v državi, kjer vozite (varnostni trikotnik, opozorilne utripalke itd.) opozorite druge udeležence v prometu na mirujoče vozilo.► Vzemite orodje.
Posebna funkcija s pnevmatskim
vzmetenjem
Če je vozilo tako opremljeno, vklopite način dviga vozila pred dviganjem vozila z dvigalko.
Pri vozilih z volanom na desni strani so gumbi nameščeni na desni strani volana.
Page 110 of 196

108
V primeru okvare
► Ob vklopljenem kontaktu hkrati pritisnite oba gumba 1 in 2 za najmanj 5 sekund.Zasvetita njuni kontrolni lučki in ostaneta vklopljeni.► Za izhod iz tega načina hkrati pritisnite gumba 1 in 2 za dodatnih 5 sekund.Njuni kontrolni lučki se izklopita in sistem je znova popolnoma delujoč.Ta način se samodejno izklopi, če presežete hitrost za približno 5 km/h.Ko je vozilo dobro zavarovano, nadaljujte v naslednjem vrstnem redu:
1-Dostop do orodja.
2-Odstranitev rezervnega kolesa iz ohišja.
3-Namestitev dvigalke.
4-Zamenjava kolesa, ki ga je treba popraviti.
5-Shranjevanje kolesa, ki ga je treba popraviti.
1 – Dostop do orodja
Shranjeno je v škatli pod sovoznikovim sedežem.
► Obrnite gumb za četrt obrata in nato povlecite škatlo z orodjem.► Po uporabi pritisnite gumb in ga obrnite za četrt obrata, da zaklenete škatlo z orodjem.
A.Podaljšan nasadni ključ
B.Kolesna palica
C.Dvigalka
D.Ključ za odstranitev kolesa
E.Izvijač (ročaj in vijačne konice)
F.Odstranljiv vlečni priključek
2 – Odstranitev rezervnega
kolesa iz ohišja
Za izvedbo tega postopka dvignite zadnji del vozila.
Rezervno kolo je zasnovano posebej za vaše vozilo, zato ga ne uporabljajte na drugačnih modelih vozila.Prav tako na svojem vozilu ne uporabljajte rezervnih koles drugega modela.Ti prikazi veljajo tudi za vijake.
Jeklena platišča:
H.Ročaj
I.Sedlo
Lita platišča: